تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۰

علائم شستشوی لباس

علائم شستشوی لباس
استفاده از معنی علائم شستشوی لباس به شما کمک می کند تا بتوانید لباس های خود را در مدت زمان بیش تری نگهداری کنید و جنس آن ها را حفظ کنید

علائم شستشوی لباس

معنی علائم شستشوی لباس به صورت بین المللی به ثبت رسیده است. در واقع این نشانه ها برای این است که شما بتوانید لباس های خود را بدون اینکه آسیب ببیند شسته و خشک کنید. شاید تاکنون برای شما هم پیش آمده باشد که لباس های مورد علاقه تان را بعد از یک بار شسته شدن از دست داده و دیگر نتوانست از آن استفاده کنید.

تمامی این ها به این دلیل می باشد که به علائم شستشوی لباس دقت نکرده اید و معنی این علامت ها را جدی نگرفته اید بنابراین نتوانستید آن ها را به صورت درست بشویید. در ادامه شما را با معنی علائم شستشوی لباس آشنا خواهیم کرد.

 

معنی علائم شستشوی لباس

 

معنی علائم شستشوی لباس بین المللی

یک سری از علامت هستند که می‌توان در زمان خرید لباس ها آن ها را مشاهده کرد. در واقع این نشانه ها به شما نشان می دهند که چگونه باید لباس ها را شسته و آن ها را خشک کنید و نحوه اتو زدن و نگهداری از آن را به صورت کامل برای شما توضیح داده‌ است.

در ابتدا هر کشوری علاقه مختص به خود را داشت ولی امروزه تمامی علامت ها به صورت بین‌المللی درآمده است و شما می توانید از لباس ها به صورت درست مراقبت کرده و آسیبی به آن ها وارد نکنید. در نظر داشته باشید که این نشانه ها رفتار مجازی را به شما نشان می دهند که می توانید با استفاده از آن ها بدون اینکه به لباس و پارچه آسیب برسانید از آن ها استفاده کنید.

نشانه های خشک کردن

یک سری علائم شستشوی لباس بین المللی وجود دارد که نحوه خشک کردن لباس یا پارچه ای که خریداری کرده اید را به شما نشان می‌دهد در ادامه شما را با معنی علائم شستشوی لباس آشنا خواهیم کرد.

 • وجود یک دایره کوچک روی برچسب لباس نشان دهنده این است که شما می توانید این محصول را خشک کنید.
 • اگر درون این دایره روی برچسب وجود دارد یک نقطه وجود داشته باشد نشان می‌دهد که شما باید از چه مواد شیمیایی برای شستن آن استفاده کنید تا به آن آسیبی وارد نکنید.
 • خطوطی که در زیر دایره وجود دارند نشان دهنده این هستند که شما باید در زمان شستن و خشک کردن لباس احتیاط لازم را انجام دهید.
 • اگر روی لباس شما ضربدر روی دایره وجود داشت بدین معناست که نباید لباس را در خشک کن بیندازید و آن را خشک کنید.

نشانه های خشک کردن لباس با روش های متفاوت

خشک کردن و اتو کشیدن

همانطور که می‌دانید خشک کردن و اتو کشیدن پارچه های مختلف با یکدیگر متفاوت می باشد بنابراین بهتر است به علامت روی برچسب لباس ها به خوبی دقت کنید.

اگر روی برچسب لباس شما بدون نقطه باشد بدین معنا می باشد که شما می توانید با هر دمایی لباس خود را خشک کنید. اگر روی نماد اتو نقاط بیشتری وجود داشت بدین معناست که برای خشک کردن لباس دما های مختلفی استفاده می شود. حرارت قابل استفاده برای لباس‌های مختلف متفاوت است و آن ها دارای نشانه‌های خاص این نشانه ها عبارت اند از :

 • وجود یک نقطه برای پارچه های ظریف و ابریشمی است.
 • وجود دو نقطه مرتبط با پارچه ها و لباس هایی است که پارچه آن ها مصنوعی است.
 • سه نقطه روی اتو نشان دهنده دمای مناسب برای لباس های کتان و پنبه ای می باشد.

نکته ‌: اگر روی اتو نماد ضربدر وجود داشت نشان دهنده این است که شما نباید لباس خود را اتو بزنید.

انواع دما های مورد نیاز برای پارچه های متفاوت

نماد خشک کردن لباس ها

اگر برچسب مراقبت لباس شما دارای یک دایره در داخل یک مربع می باشد بدین معناست که لباس شما قابل خشک کردن است و شما می توانید آن را بدون هیچ مشکلی درون خشک کن انداخته و آب آن را به طور کامل بگیرید.

اگر روی این نشان ضربه در وجود داشت به این معناست که شما نمی توانید لباس را خشک کنید و باید اجازه دهید تا آب لباس بدون استفاده از هیچ وسیله ای خشک شود. اگر در درون دایره نقطه وجود داشت نشان دهنده دمای مناسب برای انواع پارچه ها می باشد که در ادامه آن ها را برای شما بررسی خواهیم کرد.

 • وجود یک نقطه درون دایره به این معناست که شما باید از دمای کم برای خشک کردن لباس ها استفاده کنید.
 • وجود دو نقطه به معنای دمای متوسط می‌باشد.
 • وجود سه نقطه نشان‌دهنده این است که شما می توانید با دمای زیاد لباس خود را خشک کنید و هیچ محدودیتی در این کار ندارید.

نکته : اگر از این روش ها استفاده کنید می توانید از لباس های خود به مدت بیشتری استفاده کنید و از خراب شدن آن ها پیشگیری خواهید کرد.

علائم شستشوی لباس با دست

برخی از لباس ها و پارچه ها را باید با استفاده از دست بشویید زیرا شستشوی آن ها بسیار ظریف است و اگر آن ها را در ماشین لباسشویی بیندازید ممکن است آسیب ببینند. در واقع اگر روی برچسب لباس با دست مشاهده کردید این نباید از ماشین لباسشویی برای شستن لباس هایتان استفاده کنید. در واقع برای پارچه های حساس و لوکس بهتر است شستشو را با استفاده از دست انجام دهید تا فشار کمتری به کارش وارد شده و کمتر آسیب ببیند.

نکته : اگر برچسب مراقبت از لباس دارای یک علامت پیچ‌خوردگی است به این معناست که شما نباید در حین شستن لباس آن را بپیچانید.

شستشو لباس با دست

علائم شستشوی لباس با لباسشویی

اگر برچسب مراقبت از لباس شما دارای نشانه وان می باشد به این معناست که شما می توانید لباس را در ماشین لباسشویی بیندازید و البته اگر روی این علامت ضربدر وجود داشت شما نمی توانید این کار را انجام دهید. نکاتی که روی این نشانه وجود دارد عبارتند از :

 • عدد روی وان نشان دهنده حداکثر دمای است که شما می توانید برای پارچه لباس خود اعمال کنید.
 • خط های زیر وان نشان‌دهنده کاهش چرخش و آبکشی می باشد و هر چقدر بیشتر باشد باید این کار را بیشتر انجام دهید.
 • اگر وان بدون نوار بود می‌توان لباس ها را به طور عادی چرخانده و آبکشی کرد

برچسب لباس با علامت مثلث

در نظر داشته باشید که گاهی روی برچسب های مراقبتی یک سری علامت ها را به شکل مثلث می بینید. این علامت ها نشان دهنده نحوه استفاده از مواد سفیدکننده در زمان شستشوی لباس ها هستند چهار مورد از مهمترین آن ها را برایتان بیان می کنیم.

 • در برخی موارد برچسب های روی لباس اگر به صورت مثلث خالی باشد بدین معنا که شما می توانید از سفید کننده ها به صورت عادی استفاده کنید.
 • اگر ضربدر روی این مثلث وجود داشت به معنای این است که استفاده از سفیدکننده ها مجاز نیست.
 • اگر شما حروف سی و ال را در داخل این مثلث مشاهده کردید می توانید از سفید کننده های دارای کلر برای تمیز کردن لباس هایتان استفاده کنید.
 • مثلثی که دارای دو خط مورب هستند به شما نشان می دهد که استفاده از هر گونه سفید کننده غیر مجاز بوده و ممکن است به بافت لباس شما و همچنین رنگ آن آسیب جبران ناپذیری وارد کند.

معنای متفاوت نشانه های روی برچسب لباس

مربع رو برچسب مراقبتی لباس ها

مغولان بعد از شستشو خشک کردن لباس از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و در بسیاری از موارد شما نمی توانید لباس ها را آن طور که باید خشک کنید بنابراین به آن ها آسیب زیادی وارد می کنید. بهتر است قبل از اینکه برای خشک کردن لباس ها اقدام کنید حتماً نمایش هایی که به صورت مربع روی برچسب مراقبتی لباس داده شده است را مشاهده کنید و معنا و مفهوم  آن ها را دریابید.

در واقع این برچسب های مراقبتی برای این هستند که شما بتوانید لباس ها را به صورت درست شسته و آن ها را خشک کنید تا آسیب کمتری به بافت لباس و رنگ آن وارد شود. ‌نشانه های مهم این علائم عبارت اند از :

 • دیدن عدد یک درون مربع روی اتیکت لباس نشان دهنده این است که شما می توانید برای خشک کردن لباس خود از خشک کن استفاده کنید.
 • دیدن شماره ۲ درون مربع نشان دهنده این است که شما نباید از خشک کن جهت خشک کردن لباس هایتان استفاده کنید.
 • وجود یک دایره درون مربع به این معنا می باشد که شما برای خشک کردن لباس خود می توانید از دماهای پایین استفاده کنید.
 • وجود دو دایره درون مربع نشان دهنده این است که شما می‌توانید از دمای متوسط برای خشک کردن لباس هایتان استفاده کنید و اگر درون مربع علامت می‌توانید لباس را در دمای بالا بدون اینکه به آن آسیبی وارد شود خشک کنید.
 • وجود یک خط افقی زیر علامت مربع نشان دهنده این است که می توانید از برنامه های ضد چروک نیز استفاده کنید تا لباس‌هایتان بدون اینکه چروک شوند خشک شده و شما بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید.
 • وجود دو خط افقی زیر مربع نشان می دهد که باید خشک کردن لباس بدون چرخش صورت بگیرد در غیر این صورت بافت لباس شما آسیب می بیند و ممکن است دیگر قابل استفاده نباشد.

نشانه های مراقبتی لباس

۵۲ علامت مهم

همان طور که خواندیم نشانه ها و علائم شستشوی لباس، نگهداری، اتو کردن و خشک کردن لباس ها را برایتان بیان کردیم. همانطور که می‌دانید دنیای لباس ها با یکدیگر بسیار متفاوت است و شما باید اطلاعات خود را بیشتر افزایش دهید تا بتوانید بدون اینکه لباس‌هایتان آسیب ببینند آن ها را شسته و اتو کرده و خشک کنید.

در ادامه ۵۲ علامت مهم که روی برچسب لباس ها وجود دارد را برایتان بررسی خواهیم کرد. ابتدا بهتر از تصویر زیر را به خوبی مشاهده کنید و در ادامه نشانه های آن را برایتان بیان می کنیم.

52 نشانه مهم روی برچسب لباس ها که باید جدی بگیرید.

 1. عدم شستشو و استفاده از خشک کن به تنهایی
 2. شسته شدن با دور آهسته ماشین لباسشویی
 3. استفاده از ویژگی ضد چروک برای شستن لباس
 4. شستن معمولی لباس
 5. شستشو با درجه کم
 6. شستشو با درجه کم یا حداکثر ۳۰ درجه سانتی گراد
 7. شستشو با درجه کم حدوداً ۳۰ درجه سانتی گراد
 8. شستشو با درجه ۲
 9. شستشو با آب حداکثر ۴۰ درجه سانتی گراد
 10. شستشو با درجه ۲ و حداکثر ۴۰ درجه سانتی گراد
 11. شستشو با درجه ۳
 12. شستشو با آب حداکثر ۵۰ درجه سانتی گراد
 13. شستشو با درجه ۳ و آب حداکثر ۵۰ درجه سانتی گراد
 14. شستشو با درجه ۴
 15. شستشو با آب حداکثر ۶۰ درجه سانتی گراد
 16. شستشو با درجه ۴ یا آب حداکثر ۶۰ درجه سانتی گراد
 17. شستشو با درجه ۵
 18. شستشو با آب حداکثر ۷۰ درجه سانتیگراد
 19. شستشو با درجه پنج و حداکثر ۷۰ درجه سانتی گراد
 20. شستشو با آخرین درجه ماشین لباسشویی
 21. شستشو با آب داغ
 22. شستشو با آب حداکثر ۹۰ درجه سانتی گراد
 23. مجاز بودن استفاده از سفید کننده ها
 24. مجاز بودن استفاده از سفید کننده های غیر کلردار
 25. ممنوعیت استفاده از سفید کننده ها
 26. ممنوعیت استفاده از سفید کننده ها
 27. ممنوعیت استفاده از خشک کن
 28. استفاده از برنامه عادی شستشو با چرخش
 29. استفاده از برنامه ضد چروک با چرخش
 30. استفاده از برنامه شستشو بدون چرخش
 31. خشک کردن با دمای بالا
 32. خشک کردن با دمای متوسط
 33. خشک کردن با دمای پایین
 34. خشک کردن بدون دما در هوای آزاد
 35. مجاز بودن اتو کشی با حرارت پایین
 36. مجاز بودن اتوکشی با حرارت متوسط
 37. مجاز بودن اتو کشی با حرارت بالا
 38. مجاز بودن اتو کشی
 39. غیرمجاز بودن اتوکشی
 40. استفاده نکردن از اتو بخار
 41. خشک شویی مجاز است.
 42. خشک شویی غیر مجاز است.
 43. خشک شویی با تمام مواد
 44. خشک شویی با مواد خاص نفتی
 45. خشک کردن به صورت کاملا آزاد در هوای باز
 46. خشک شدن روی بند یا به حالت آویزان
 47. خشک شدن به صورت مسطح
 48. آویزان شدن به صورت نمدار
 49. دونم شده
 50. خشک شدن در سایه
 51. شستشو با دست
 52. چلانده نشدن

علائم شستشوی لباس

استفاده از معنی علائم شستشوی لباس به شما کمک می کند تا بتوانید از لباسهایی که خریدید به مدت بیشتر و با کیفیت بهتر استفاده کنید. در نظر داشته باشید که کمک گرفتن از این نشانه ها در هزینه ها نیز به شما کمک خواهد کرد و باعث می شود که لباس هایتان دیرتر خراب شده و شما  می توانید هزینه های اضافی را از زندگی خود حذف کنید.

به گزارش لباس پارسی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.