تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۹

نشست هم اندیشی نمایندگان قوه قضائیه با دکتر سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی

نشست هم اندیشی نمایندگان قوه قضائیه با دکتر سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی
حجاب و عفاف احترام به حریم شخصی افراد و همچنین احترام به فضای مشترک اجتماعی است

نشست هم اندیشی نمایندگان قوه قضائیه با دکتر سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی

در این جلسه دکتر عاملی با تشکر از حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای رئیس قوه قضائیه به دلیل تاکید بر نظارت این دستگاه بر اجرای  مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای هم تاکید داشته‌اند که قوه قضائیه باید در اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی نقش پررنگی ایفا کند و  سایر دستگاه‌ها که وظایف و تکالیفی در خصوص اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی داشته‌اند، موظف به اجرای این مصوبات هستند و این مصوبات باید پیامد اجرایی داشته باشد.

دکتر عاملی: منافقین، آمریکا و دستگاه های امنیتی دشمن هرگونه فعالیت علیه امنیت، فرهنگ و اقتصاد کشورمان انجام می‌دهند و همیشه رهبرمعظم انقلاب اسلامی هم بر فعالیت‌های دشمنان و ضرورت مقابله با آن تاکید دارند و باید قبول کنیم که در دوره جدید شاهد بالاترین سطح دشمنی استکبار جهانی با کشورمان هستیم و این در حالی است که انقلاب اسلامی با پایه‌های مردمی بنا شده و مقابله با این توطئه با هوشیاری مردم  و البته هوشیاری دستگاه‌های مسئول مهارپذیر است.

دکتر عاملی ادامه داد: رهبرمعظم انقلاب اسلامی بارها در احکام، پیوست احکام و بیاناتشان تاکید داشته‌اند که مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در حکم قانون است و اخیرا هم مجددا تاکید کردند که این مصوبات لازم الاجراست.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی دکتر عاملی با بیان اینکه توافق نامه و مکاتباتی که آثار عملی ندارد برای کشورمان مناسبت نیست، افزود: روز به روز در حوزه اجتماعی وضعیت در کشورمان آسیب پذیرتر می‌شود و ما نمی‌خواهیم بگوییم که این ها صرفا به خاطر عدم اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است، بلکه تاکید ما بر فعالیت گسترده دشمن با تمام توان و امکاناتش برای آسیب وارد کردن به کشور است و که ضرورت دارد با آن مقابله کنیم و برای تامین سلامت جامعه طرح عملی و قابل اجرا داشته باشیم.

دکتر عاملی خاطر نشان کرد: منافقین، آمریکا و دستگاه‌های امنیتی دشمن هرگونه فعالیت علیه امنیت، فرهنگ و اقتصاد کشورمان انجام می‌دهند و همیشه رهبرمعظم انقلاب اسلامی هم بر فعالیت‌های دشمنان و ضرورت مقابله با آن تاکید دارند و باید قبول کنیم که در دوره جدید شاهد بالاترین سطح دشمنی استکبار جهانی با کشورمان هستیم و این در حالی است که انقلاب اسلامی با پایه‌های مردمی بنا شده و مقابله با این توطئه با هوشیاری مردم  و البته هوشیاری دستگاه‌های مسئول مهارپذیر است.

دکتر عاملی با بیان اینکه تا به امروز شاهد مردم‌سالاری و انتخابات‌های مردمی در کشورمان بودیم که نشان دهنده حضور مردم در عرصه‌های سیاسی و سرنوشت ساز کشور است، اضافه کرد: دشمن با سانسور چنین واقعیت‌هایی، چهره‌ای سیاه از ایران در جهان منعکس می‌کند و این در حالی است که اعتبار جمهوری اسلامی ایران با رای مردمی است.

دکتر عاملی با اشاره به اینکه ما قصدمان برخورد قضایی و امنیتی با مصوبات فرهنگی نیست، تاکید کرد: باید تصمیمات و مصوبات تا مرحله اجرا دنبال شود.

باید در فضای عمومی و فضای نهادی کشور این نگاه و احساس تقویت شود که مصوباتی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت می‌گیرد فقط در قالب حرف نیست، بلکه مصوباتی است که  با پیگیری دبیرخانه شورای عالی فرهنگی و تذکر و نظارت قوه قضائیه به مرحله اجرا می‌رسد. اساسا مشروعیت و اعتبار قانون در اجرایی شدن آن است.

وی گفت: ضرورت  دارد که در اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی جدی‌تر عمل شود و تاکیدات رئیس قوه قضائیه در این زمینه را به فال نیک می‌گیریم چرا که وی در حوزه قوه قضائیه متمرکز و متخصص است و در این زمینه می‌تواند تعامل و همکاری خوبی داشت.

دکتر عاملی با بیان اینکه سازمان بازرسی تا به امروز با شورای عالی انقلاب فرهنگی در تعامل بوده است، گفت: سازمان بازرسی پیگیری‌های خوبی در زمینه سند تحول آموزش و پرورش ایفا کرد و در این خصوص گزارش تهیه کرد که در راستای درخواست ما بود و شاید در خصوص سایر اسناد ملی کشور کمتر ورود پیدا کرده است.

چرا که اسناد ملی داریم که  آنها نیاز به برنامه اقدام گسترده دارد و رهبرمعظم انقلاب اسلامی هم بر آن تاکید داشته‌اند مثل سند مهندسی فرهنگی و ۳۰۰ برنامه اقدام که دامنه استانی هم دارد و سازمان بازرسی می‌تواند در مرحله اجرایی کمک شایانی کند.

حجاب ابعاد فرهنگی و اجتماعی و معرفتی گسترده‌ و عمیقی دارد. در درجه اول معرفت و شناخت فردی و انگیزه‌های اجتماعی بسیار مهم است. در واقع حجاب و عفاف احترام به حریم شخصی افراد و نوعی احترام به فضای مشترک اجتماعی است.

دشمن در درجه اول ذهنیت و فکر نسل جوان را نشانه می‌گیرد و از مسیر تبیین غلط آزادی و آزاد بودن و در درجه بعدی از مسیر الگوسازی‌های جذاب ستارگان سینمایی و اجتماعی و تقویت مسیر “لذت گرایی” نسل جوان ما را به سمت و سویی می‌برد که لذت های لحظه‌ای و حسرت‌ها و ناراحتی و افسردگی‌های طولانی را به جا می‌گذارد.

همه ما نسبت به فرد و جامعه مسئولیت داریم و باید مثل فرزندان خودمان فضای راهنمایی و تقویت فرهنگ دینداری و توجه به خدای متعال و الگوسازی ستارگانی که ابعاد چند جانبه سلامت و سعادت را تامین می کنند، توجه کنیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه ما قصدمان برخورد قضایی و امنیتی با مصوبات فرهنگی نیست، تاکید کرد: باید تصمیمات و مصوبات تا مرحله اجرا دنبال شود. باید در فضای عمومی و فضای نهادی کشور این نگاه و احساس تقویت شود که مصوباتی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت می‌گیرد فقط در قالب حرف نیست، بلکه مصوباتی است که  با پیگیری دبیرخانه شورای عالی فرهنگی و تذکر و نظارت قوه قضائیه به مرحله اجرا می‌رسد. اساسا مشروعیت و اعتبار قانون در اجرایی شدن آن است.

وی گفت: در مورد برخی مصوبات مثل مصوبه حجاب و عفاف باید بگویم قصور و تقصیر جدی وجود دارد. ما در این زمینه، یک مصوبه در سال ۷۴ و یک مصوبه در سال ۸۴ و همچنین یک مصوبه در سال ۹۸ داشته‌ایم اما نکته اینجاست که در مصوبه سال ۹۸ تاکید کردیم که این مصوبه تکمیل کننده مصوبات قبلی است و این گونه نیست که نقض کننده قبلی‌ها باشد چون مسیر تصویب را تکمیل کرده است.

در مصوبه سال ۱۳۸۴ قریب به ۵ تکلیف برای قوه قضائیه تعریف شد که یکی از آنها تدوین قوانین لازم و کارآمد در خصوص پیشگیری از بروز گسترش  فساد در جامعه بوده است و باید ببینیم که  قوه قضائیه در این خصوص کاری انجام داده است؟ کارآمد کردن قوانین در خصوص پشتیبانی قضایی از ضابطین نیز اهمیت زیادی دارد به خصوص در مصوبه عفاف و حجاب که باید پشتوانه قضایی خوبی صورت بگیرد.

حجاب ابعاد فرهنگی و اجتماعی و معرفتی گسترده‌ و عمیقی دارد. در درجه اول معرفت و شناخت فردی و انگیزه‌های اجتماعی بسیار مهم است.

در واقع حجاب و عفاف احترام به حریم شخصی افراد و نوعی احترام به فضای مشترک اجتماعی است. دشمن در درجه اول ذهنیت و فکر نسل جوان را نشانه می‌گیرد و از مسیر تبیین غلط آزادی و آزاد بودن و در درجه بعدی از مسیر الگوسازی‌های جذاب ستارگان سینمایی و اجتماعی و تقویت مسیر “لذت گرایی” نسل جوان ما را به سمت و سویی می‌برد که لذت های لحظه‌ای و حسرت‌ها و ناراحتی و افسردگی‌های طولانی را به جا می‌گذارد.

همه ما نسبت به فرد و جامعه مسئولیت داریم و باید مثل فرزندان خودمان فضای راهنمایی و تقویت فرهنگ دینداری و توجه به خدای متعال و الگوسازی ستارگانی که ابعاد چند جانبه سلامت و سعادت را تامین می کنند، توجه کنیم.

ضرورت افزایش تعامل میان شورای عالی انقلاب فرهنگی و دستگاه قضا

گفتنی است در ادامه جلسه اصغر عبدالهی معاون امور مجلس با بیان اینکه باید از اقدام اخیر حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای رئیس قوه قضائیه مبنی بر تاکید بر ضرورت افزایش تعامل میان شورای عالی انقلاب فرهنگی و دستگاه قضا تشکر کرد، گفت: سال ۹۸ توافقنامه‌ای با موضوع فرهنگی، اجتماعی و علمی میان دکتر عاملی  دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و قوه قضائیه در زمان آیت الله رئیسی به امضا رسید و اخیرا در دیداری که با حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای داشتیم، وی تاکید داشت که یک بازنگری بر این توافق صورت بگیرد.

وی ادامه داد: اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی اهمیت زیادی دارد که در این خصوص با قوه قضائیه جلسات متعددی داشتیم تا نظارت کافی بر عمل به اجرای مصوبات صورت بگیرد و برای این کار باید کارگروه بازرسی تشکیل شود.

برخی آسیب های در جامعه به دلیل ترک فعل و کم کاری مسئولان است

دکتر خزعلی رییس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده نیز در این جلسه گفت: ۲۰ مکاتبه ازسال ۹۲ تا سال ۹۵ با قوه قضائیه داشته‌ایم که در این مدت قوه قضائیه به برخی مکاتبه به خوبی عمل کرده است اما در برخی موضوعات اقدام خوبی نداشته است.

برای مثال در موضوع سقط جنین، دستگاه قضائیه در استان البرز به خوبی ایفای نقش کرد اما در برخی دادگاه‌های تهران به ما اعلام کردند که خودتان در سراسر تهران بررسی کنید که چند سقط جنین صورت گرفته است و کار را به خودمان واگذار کردند.

دکتر خزعلی افزود: مصوبه عفاف و حجاب هم یکی از تاکیدات رهبرمعظم انقلاب اسلامی و همچنین شورای عالی انقلاب فرهنگی است که باید به خوبی اجرا شود.

رییس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده در پایان خاطر نشان کرد: مجلس در برخی موضوعات جرم انگاری نکرده است و اگر در حال حاضر قوه قضائیه در خصوص ترک فعل مسئولان اقداماتی انجام می دهد اما هنوز نوع جرم ها دقیق نیست و درخواست داریم که مجلس شورای اسلامی در جهت دسته بندی جرم انگاری ورود کند.

اولویت ها مشخص شده و ابلاغ شود

در این جلسه محمد صنایع نماینده سازمان بازرسی کل کشور نیز گفت: به منظور اجرایی سازی مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی لازم است، ابتدا اولویت بندی  صورت پذیرد و نیازمند این هستیم که شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبات اولویت دار را مشخص کرده و به سازمان بازرسی اعلام نماید تا با جدیت نسبت به اجرایی سازی آن اقدام شود.

وی افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبات بسیاری دارد که برخی از آنها ارتباط مستقیم با قوه قضائیه دارد. در مصوبه عفاف و حجاب نیز وظایفی متوجه دستگاه ها شده است و قوه قضائیه نیز وظایفی دارد که طبق راهکارهای اجرایی مصوبه عفاف و حجاب به آنها عمل خواهد شد.

به گزارش لباس پارسی

کد خبر : 10464
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.