تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۸

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور،از عناصر قدرت موزه ها، اصالت فرهنگی و هنری لباس و حجاب است

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور،از عناصر قدرت موزه ها، اصالت فرهنگی و هنری لباس و حجاب است
موزه به‌ مثابه یک رسانه است‌ که علاوه‌ بر گردآوری صیانت و انتقال هدف،‌می‌تواند روایتگر و پیوند دهنده تجربیات و دستاوردهای فرهنگی گذشتگان و معاصران باشد

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور،از عناصر قدرت موزه ها، اصالت فرهنگی و هنری لباس و حجاب است

سیدمجید امامی در گفت و گو با این مرکز با بیان این مطلب، تصریح کرد: بنابراین قدرت موزه‌ها را در تداوم آنچه مردمان در فرهنگ و هنر دیرین بر تارک زمان رقم زده‌اند به زندگی امروزی می توان جست.

رئیس کارگروه ساماندهی مد و لباس ادامه داد: لباس یکی از مصادیق نگاهبان تجربیات گذشته و دربرگیرنده اصالت فرهنگ، هنر و دین هر ملت است که سیر تطور و تحول آن نشان از اسلوبی دارد که برآمده از اندیشه و باور جمعی است.

وی افزود: روز جهانی موزه یادآور قدرت موزه‌ها است و زیبنده است که کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور اعلان دارد که یکی ازعناصر قدرت موزه ها، اصالت فرهنگی و هنری لباس و حجاب است. این امر توجه و سرمایه گذاری بیشتر دولت به ویژه وزارت میراث فرهنگی، شهرداری ها، دانشگاه های مادر و البته وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را می طلبد.

امامی با اشاره به نقش دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور در فرهنگ سازی تاکید کرد: شورای فرهنگ عمومی کشور مجمع و کانون تبادل و تعامل تمامی ابعاد و لایه ها و موضوعات در نظام فرهنگی کشور است و حس و کشف این رابطه از جمله رابطه بین سبک پوشش با میراث لباس در یک کشور، در چهارچوب گفتمان شورای فرهنگ عمومی مورد توجه قرار گرفته و بر همین اساس ما روز موزه و گنجینه پردازان و گنجینه های فرهنگ ملموس و مادی کشور را به عنوان یکی از مقومات تحول فرهنگ عمومی کشور می پنداریم.

وی افزود: گنجینه ها و موزه ها در دوران کنونی فقط محملی برای تصور تاریخی و گذشته پندار از اصالت ها نیستند، بلکه گنجینه و موزه ها برای آینده مورد توجه قرار می گیرند چرا که بازآفرینی، بازآموزی و الهام گیری از سنت میراث و زیبایی های گذشتگان مانند سوخت حرکت برای خودرو به سمت آینده محسوب می شود.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در پایان تاکید کرد: اگر ما برای آینده به دنبال گسترش نوآوری و ابداعات و زیبایی‌شناسی هستیم باید به گذشته خود توجه کنیم. یکی از راه کارهای تحول در عرصه لباس و حجاب در دولت مردمی و مبتنی بر تحقق ارزش های الهی و انسانی حجاب، توجه به میراث محجوب، عفیفانه زیبا و اجتماعی شده لباس گذشتگان است.

به گزارش لباس پارسی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.