تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۴

دستورالعمل مردسالارانه سبک پوشش

دستورالعمل مردسالارانه سبک پوشش
سبک پوشش مختص به زنان نیست و دستورالعمل جدید پوشاک برای بانوان بخشنامه ای یک طرفه و غیر قابل اجرا است

دستورالعمل مردسالارانه سبک پوشش

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور : امروز آسیب‌های اجتماعی کشور در حوزه عفاف و حجاب بسیار جدی شده است و به همین دلیل دولت در نخستین گام در حل این مشکلات سبک پوشش اسلامی و ایرانی کارکنانش را در دستور کار قرار داده است تا الگو سازی کند.

وی با بیان این که لباس زیبا، سالم و ارزان باید در دسترس عموم مردم قرار بگیرد، اظهار داشت:‌ایجاد سکو‌های فروش موقت و دائمی لباس‌های ارزان و زیبا که در دسترس آحاد مردم قرار بگیرد در دستور قرار دارد و تفاهم نامه‌هایی هم با اتحادیه‌های پوشاک استان‌های کشور با هماهنگی وزارت صمت منعقد شده است.

امامی گفت: متاسفانه جو سازی‌ها و قاچاق پوشاک سبب شده تا حتی پوشاکی که تولید داخل است با ترفند و برچسب برند خارجی عرضه شود و این وضعیت سبک پوشش و تهیه لباس در کشور را به صورت خطرناک و فاجعه باری به انحطاط کشانده است.

وی چرخه اقتصادی بازار لباس کشور را چند صد هزار میلیاردی تومانی توصیف کرد و افزود که همین چرخه سنگین اقتصادی به صورت سیستماتیک بازار پوشاک را رانتی و آثار سوء فرهنگی پوشش‌های غیر متعارف را تحمیل و جامعه را بشدت دچار چالش کرده است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور یکی از ضعف‌های صنعت پوشاک داخلی را نبود نظام سایزبندی با هدف استانداردسازی در کشور دانست و گفت: با تدوین و اجرای نظام سایز بندی که هم اکنون در شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد توجه قرار دارد، تحولی در عرصه سبک پوشش اسلامی به وجود می‌آید.

وی از ابلاغ دستورالعمل پوشاک بانوان از طراحی گرفته تا تولید، توزیع و ویترین چینی خبر داد و افزود: اکنون یک قانون مشخص و واحد وجود دارد که طبق آن مانتو‌هایی که قد آن‌ها تا بالای زانو باشد ممنوع است و جلوی مانتو‌ها باید روی هم بیاید و دکمه داشته باشد.

امامی با اعلام این که برنامه شورای فرهنگ عمومی ساماندهی جامع عرصه‌های تغییرات فرهنگی است، گفت: پهنه هایی، چون لباس، حجاب، اسباب بازی، زبان و هویت در این ساماندهی مدنظر است.

وی اثرگذاری در حل مشکلات بد پوششی و بی حجابی را به مراتب بیشتر از برخورد دانست و گفت: دولت مردمی سیزدهم نیز به این رویکرد شورای فرهنگ عمومی کشور قایل است، البته برخورد انتظامی با فوق ناهنجاری اجتماعی به خصوص در مقوله عفاف و حجاب که برهنگی را ترویج می‌کنند، ضروری تین و انجام نیز می‌شود.

امامی تذکر مردم به مردم و جامعه به جامعه را راهبرد مهم و اساسی برای رسیدن به اهداف فرهنگ عفاف و حجاب ایرانی و اسلامی دانست و گفت: تعیین رنگ سبز به عنوان رنگ سال جاری نیز از برنامه‌های شورای فرهنگ عمومی است که با استقبال مواجه شده است.

وی گفت:‌۱۰ سال است جشنواره برگزار می‌کنیم،‌اما هیچ تغییری در وضعیت سبک پوشش کشور ایجاد نشد. متاسفانه طراحان داخلی تقویت نشدند و به تولید کننده‌ها متصل نشدند؛ معدودی از تولید کننده‌های ما طراح دارند، اما بیشتر از فضای مجازی طرح می‌گیرند.

در این باره یاید اذعان نمود نگاه مرد سالارانه به موضوع عفاف و حجاب همیشه با‌رویکردی معکوس مواجه بوده و دور تسلسلی در پی داشته است،‌پیش تر ازاین دستور العمل‌ها گوناگون  و عدم تولید مانتو‌های جلو باز تدوین و در دستور کار قرار گرفته بود و از آنجا که کارگروه مد و لباس کشور یک نهاد سیاستگذار بوده و نه نهاد اجرایی همیشه دستور‌العمل ها در برگ های کاغذ خوش درخشیده اند و در عمل و اجرا که منوط به پیگیری های اتحادیه های پوشاک می باشند،این بخشنامه ها عقیم و مسکوت مانده است.

مورد دوم دستورالعمل سبک پوشش آقایان می باشد که پیش تر در کارگروه مد و لباس کشور صادر و به اتحادیه های پوشاک کشور ابلاغ گردید ولی با عدم اجرا عقیم ماند و نتیجه کلی از این دستور العمل ها اجرای معکوس توسط مافیای پوشاک است که گویا قدرت آن از اتحادیه های پوشاک کشور بیشتر است.

به گزارش لباس پارسی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.