تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۸:۱۰

کشف و حمایت از استعدادهای نوظهور در جشنواره مد و لباس فجر

کشف و حمایت از استعدادهای نوظهور در جشنواره مد و لباس فجر
تشریح جزئیات جشنواره بین‌¬المللی مد و لباس فجر:به دنبال کشف استعدادهای نوظهور و جوان هستیم و از آنها پشتیبانی می‌کنیم

کشف و حمایت از استعدادهای نوظهور در جشنواره مد و لباس فجر

سپیده یاقوتی، دبیر یازدهمین جشنواره بین­‌المللی مد و لباس فجر،به تشریح روند اجرایی یازدهمین دوره جشنواره مد و لباس فجر  پرداخت و گفت: جشنواره یازدهم با نگاهی تحولی فعالیت خود را از بهمن­‌ماه گذشته آغاز کرد و گزارش عملکرد چندماهه آن به­ خوبی بیانگر تلاش‌ همکاران ما در دبیرخانه جشنواره مد و لباس فجر، کارگروه مد و لباس و شورای فرهنگ عمومی کشور است.

وی اعلام کرد: دو مرحله اساسی را پشت سر گذاشتیم؛ با توجه به ­اینکه اطلاعات مختصر و گاه پراکنده از دوره­‌های گذشته جشنواره در دسترس بود، اولین قدم تبادل نظر با دست­‌اندرکاران، برگزارکنندگان، شرکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان دوره‌­های قبل در قالب جلسات ارزیابی، آسیب‌شناسی، اتاق­ فکر و شورای راهبردی بود و زمان زیادی صرف شد تا به نتایج قابل قبولی برسیم که هنوز نیاز به ارتقا و بازبینی دارد و از ابتدای امر اصل بر شفاف­‌سازی فعالیت‌­ها بوده است.

داوری آثار بر اساس شاخصه‌­های استاندارد

یاقوتی افزود: علاوه بر اینکه در انتخاب و انتصاب ارکان جشنواره مد و لباس فجر اعم از داوران و اعضای اتاق­ فکر و کمیته­‌های راهبردی، شایسته­‌‌محوری و تخصص‌­محوری در اولویت قرار گرفته، آثار راه‌ یافته به مرحله داوری هم براساس ملاک­‌ها و شاخصه‌­های استانداردسازی‌ شده داوری ارزیابی خواهند شد که کمیته­‌های راهبردی از طریق انتشار فراخوان در سایت جشنواره در اختیار عموم قرار گرفته است.

دبیر یازدهمین جشنواره بین­‌المللی مد و لباس فجر اقدامات صورت گرفته را تشریح کرد و گفت: برنامه­‌ریزی دقیق برای فعالیت­‌های اجرایی و انجام آنها گام بعدی بود. با توجه به اینکه فعالیت‌های عملیاتی جشنواره در سه حوزه مجزای علمی، رقابتی و غیررقابتی دسته­‌بندی شده­‌اند، نیاز بود که با دیدگاه متفاوت و نوآورانه‌­ای به هریک از این حوزه‌­ها بپردازیم.

همایش پژوهش­‌های راهبردی پوشاک ایرانی

وی تشریح کرد: بخش علمی به­ صورت اولین همایش بین­‌المللی پژوهش‌­های راهبردی پوشاک ایرانی و سبک پوشش ایرانی ـ اسلامی برنامه­‌ریزی و طراحی شده و امیدواریم با توجه به تمهیداتی که در خصوص انتشار دستاوردهای علمی صورت گرفته، شاهد استقبال خوب پژوهشگران باشیم.

یاقوتی افزود: در بخش رقابتی، محور اصلی تبدیل فضای رقابتی به بستر رشد، استعدادیابی برای هنرمندان حوزه مد و لباس کشور و بالا بردن ارزش و اعتبار تولیدکنندگان داخلی­‌ است. در بخش غیررقابتی نیز تأکید بر مشارکت حداکثری اصناف و تولیدکنندگان استان‌­ها و حوزه بین‌­الملل است و برای هریک از این حوزه­‌ها کمیته‌­های سیاست­گذاری و راهبردی تعریف شده است.

وی تجلیل از مفاخر و چهره‌­های ماندگار را با اعطای نشان درجه یک هنری و تقدیر از پیشکسوتان­ را از دیگر برنامه‌های این دوره از جشنواره مد و لباس فجر اعلام کرد.

جشنواره مد و لباس فجر با ۱۰ فراخوان تخصصی

دبیر یازدهمین جشنواره بین‌­المللی مد و لباس فجر در پاسخ به این سؤال که فراخوان این دوره از جشنواره تخصصی‌تر و حرفه‌ای‌تر طراحی شده و این موضوع چه کمکی به حضور موفق‌تر طراحان در جشنواره مد و لباس فجر می‌کند؟ گفت: در این دوره علاوه بر فراخوان، برای هریک از هشت گرایش بیان شده و بخش ویژه(طراحی پوشاک مشاغل)، فراخوان­‌های تخصصی با پوستر مجزا همراه با موضوع خاص هر گرایش، توضیحات تکمیلی، معیارهای ارزیابی و فرمت ارائه آثار منتشر شده‌ است.

بنابراین هر یک از علاقه‌­مندان پس از مطالعه فراخوان می‌توانند برای ارسال آثار اقدام کنند. ضمن اینکه هر یک از شرکت‌کنندگان در هر گرایش در صورت داشتن شرایط لازم می‌­توانند همزمان در چند گرایش تا پنج اثر را ارائه کنند.

یاقوتی گفت: در جشنواره یازدهم مد و لباس فجر بین طراحان نوپا و حرفه‌­ای­‌ترها هم در خصوص مباحث تشویقی و حمایتی و هم درباره شاخصه‌­های ارزیابی و داوری تفاوت قائل شده‌‌‌ایم، گفت: رویداد مهارت­‌جویی با شعار «حمایت از طراحان جوان؛ کمک به بقای طراحی مد و لباس» حول محورهای اید‌پردازی و طراحی، استعدادیابی، آموزش و کارآفرینی برگزار می‌شود.

در این بخش به دنبال کشف استعدادهای نوظهور و جوانی هستیم که نیازمند پشتیبانی هستند. بنابراین به منظور سرمایه­‌گذاری بیشتر و نیز ایجاد ارتباط مؤثر با مراکز صنعتی و اصناف مرتبط و مترصد به­‌کارگیری نیروی جوان و مستعد و حمایت بیشتر از آنها برای شرکت در این بخش، محدودیت سنی و ارائه مدرک تحصیلی یا مهارتی تعیین شده است.

نحوه حمایت از طراحان جوان

وی در خصوص نحوه حمایت از طراحان جوان گفت: شرکت­‌کنندگان در رویداد مهارت­‌جویی پس از ارسال آثاری، که ابتدا در قالب تصویرگری اثر خواهد بود، در صورت پذیرش اولیه، ضمن دسته‌بندی و تشکیل گروه‌­های حرفه‌­ای، با دریافت و بهره­‌گیری از مشاوره‌های تخصصی تحت­ نظر اساتید هر حوزه به بازنگری و اصلاح طرح‌­های خود می‌پردازند. در نهایت داوری نهایی از روی آثار اصلا‌ح‌شده صورت می‌گیرد؛ ضمن اینکه در تمامی مراحل راهنمایی، مشاوره و هدایت و پس از آن نمونه­‌سازی آثار که با نظر حامیان و طراحان انجام خواهد شد، هزینه‌­ای از طراحان جوان دریافت نخواهد شد.

یاقوتی در خصوص رویداد مهارتی اظهار کرد: این بخش بدون شرایط سنی و ضمنی و با رویکردی متفاوت و با شعار «معرفی طراحان خلاق و توانمند؛ کمک به ارتقای سطح کیفی طراحی مد و لباس» حول محورهای اصلی طراحی، تبلیغ، تولید و عرضه برگزار می‌شود. در این بخش به ­دنبال ارج­ نهادن و معرفی هنرمندان توانمندی هستیم که تجربه و فعالیت بیشتری دارند و سطح توقع آنها از فضای رقابتی متفاوت و نیز  متناسب با شرایط حضور، در فضایی حرفه‌ای‌تر خواهد بود.

وی ادامه داد: در رویداد مهارتی پس از دریافت آثار در قالب تصویرگری یا اثر تولیدشده، نتایج بررسی اولیه و آثار منتخب به برگزیدگان اعلام خواهد شد. در صورتی که ارسال آثار در این بخش به ­صورت تصویرگری باشد، صاحب اثر باید آن را نمونه‌سازی و تولید کند و اگر تصویر اثر تولیدشده را ارائه دهد، باید نمونه تولیدشده آن را برای داوری بصری به دبیرخانه ارسال کند.

البته در این رویداد هم فرایند تولید برعهده شرکت­‌کنندگان است اما آثار برگزیده پس از برگزاری نمایشگاه و نیز بیان نظرات کارشناسانه و قیمت­‌گذاری از سوی کارشناسان، خریداری می‌شود و در نمایشگاهی همه دستاوردهای جشنواره مد و لباس فجر به نمایش گذاشته خواهد شد.

یاقوتی در پاسخ به این سؤال که اگر مسئول برگزاری این جشنواره نبودید، آیا به عنوان طراح در آن شرکت می‌کردید؟ گفت: افتخار می‌­کنم که در این دوره از جشنواره به ­عنوان نماینده کوچکی از جامعه طراحان کشور حضور دارم و خدمتگزاری می­‌کنم و موفقیت هر یک از این عزیزان باعث سربلندی و مایه مباهات ما خواهد بود.

یازدهمین جشنواره مد و لباس فجر در تیر سال جاری برگزار می‌شود و فراخوان سه­‌زبانه (فارسی، انگلیسی و عربی) آن با تعیین مهلت یک‌ماهه ارسال آثار از ۲۶ اردیبهشت تا ۲۶ خرداد منتشر شده است.

به گزارش لباس پارسی

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.