تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۹

مرجان خسرو شاهی:

کار های ارسالی به جشنواره از لحاظ ایده پردازی مشکل داشتند

کار های ارسالی به جشنواره از لحاظ ایده پردازی مشکل داشتند
گزارش اختصاصی / مرجان خسرو شاهی، مدیر بخش پوشاک و یکی از اعضای هيئت داوران یازدهمین دوره از جشنواره مد و لباس فجر

کار های ارسالی به جشنواره از لحاظ ایده پردازی مشکل داشتند

مرجان خسرو شاهی،مدیریت بخش پوشاک و یکی از اعضای هیأت داوران یازدهمین دوره از جشنواره مد و لباس فجر در گفت‌وگو با لباس پارسی از کیفیت و سنجش طرح های ارسالی به جشنواره، گفت :طراحان زحمات زیادی کشیده بودند. معمولا جامعه دانشگاهی و صاحبان مزون در جشنواره مد و لباس فجر شرکت می‌کنند،اما بنا به دلایلی بخش دانشگاهی کار های کم تری ارسال کرده بودند و به خاطر همین ما در زمینه طراحی و ایده پردازی های درست با مشکل مواجه شده بودیم و کار های ارسالی از لحاظ ایده پردازی مشکل داشتند و لازم است که در این زمینه هدایت شوند.

از نظر هیات داوران نقطه قوت این بخش این بود که ما نسبت به سال های گذشته، در گیر این نبودیم که کار های خیلی قوی ای را بپذیریم که معمولا با اِلمان های جشنواره هماهنگی نداشتند. مثلاً در سال های گذشته، آثار آنچنان به معیار های جشنواره نزدیک نبودند و با اینکه در دید مخاطب عام کار ها قوی نمود می کرد اما ایده پردازی درست نداشتند و در این دوره این مقاومت در مقابل این طرح ها را داشتیم.

بسیاری از مزون ها کار های قوی خود را ارسال کرده بودند اما قبول نکردیم چون ایده پردازی ها ارتباط به جشنواره نداشت و حسن این جشنواره این بود که خیلی درگیر سیاست های کاری نشدیم؛ هرچند کار ها ضعیف ارائه شد، اما باعث شد راه برای دانشجو هایی علاقه مند باز شود.ممکن است کارهایشان به مرحله آخر نرسد اما به هر حال طرح ها دیده می‌شود و می‌توانند حلقه وصلی به صنعت بیابند و این برای ما ارزشمند تر بود است.

وی افزود :کارهای قوی هم می‌توانند در ایران ویژند، طرح های خود را به نمایش بگذارند. اما در اینجا ما به دنبال این بودیم که آن خلاقیت هایی که در کار ها دیده می‌شود را بتوانیم هدایت کنیم و در آثار بعدی به آنان کمکی کنیم.

پیشنهاد ما این است که همایشی گذاشته شود تا کمکی باشد به آن بخشی که در طرح ها، ضعفی هست و اساتید، این دانشجو ها و تازه فعالان را هدایت کنند.

خسرو شاهی ، مدرس دانشگاه و طراح و تصویر ساز لباس در باب بخش های مختلف طرح های ارسالی جشنواره، بیان کرد:کار ها به دو گروه تقسیم شده بود؛ رسمی و غیررسمی. این را هم اعلام کرده بودیم که در هر بخش می‌توانند در دو زمینه هنری و تولید انبوه دقت کنند و در هر کدام که می‌خواهند کار را ارسال کنند.

گرچه در هر دو زمینه، ما ضعف در کارهارا داشتیم و به آن پختگی کامل نرسیدند اما در بخشی از کارها می‌توان دید که قدرت به تولید انبوه رسیدن را دارند و بخشی دیگر تنها جنبه هنری داشتند.

و در پذیرش طرح ها جنبه خلاقیت، تولید، برش ها را مد نظر داشتیم و اگر چندی از کار ها با دقت بیشتر در انتخاب رنگ و پارچه و طرح ها را فکر شده تر انجام می‌دادند، می‌توانستند حتی جزو نفرات برگزیده باشد. ایده های خوبی هستند ولی به جا استفاده نشده بود.

خبرنگار: مبینا هوشمندی

به گزارش لباس پارسی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.