تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۵

گفتگوی لباس پارسی با عاطفه خادمی در یازدهمین نمایشگاه مد و لباس فجر

گفتگوی لباس پارسی با عاطفه خادمی در یازدهمین نمایشگاه مد و لباس فجر
عاطفه خادمی،مشاور اجتماعی ‌وزیر و دبیر ستاد جمعیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ارتباط بین عرصه‌ مد و لباس و تغییر و تحولات جهانی آن نظام های ارزشی و هنجاری سبک پوشش جامعه ایرانی را شکل می دهد

گفتگوی لباس پارسی با عاطفه خادمی در یازدهمین نمایشگاه مد و لباس فجر

 

عاطفه خادمی، دبیر ستاد جمعیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از یازدهمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر ۱۴۰۱ در پاسخ به حرکت آثار از حضور نمایشگاهی به سمت تولید، گفت: نسبت به حوزه مد و لباس و ملاحظه ای که وجود دارد،ارتباط بین عرصه‌ مد و لباس و تغییر و تحولات جهانی آن و باید ها و نباید های نظام های ارزشی و هنجاری جامعه ایرانی است.

وقتی از جشنواره بین‌المللی مد و لباس صحبت می‌کنیم ، بخش عمده ای از نگاه ما باید به ظرفیت های زیست بوم جامعه ایرانی باشد؛ چه در حوزه فرهنگ و سنت و چه در حوزه ارزش و اعتقاد؛ تلفیق فرهنگ و سنت با ارزش و اعتقاد، می‌تواند در آثار تولید شده در حوزه مد و لباس کاملا به نمایش گذاشته شود و اتفاقاً می‌تواند به سمت یک بروز و ظهور بین المللی برود.

این از سخت ترین کارهایی است که باید رقم بخورد و بخش عمده این سختی، این است که بتوانیم آن شبکه مفاهیم بومی خود را متناسب با تحولات اجتماعی و جهانی، به مرحله بروز و ظهور برسانیم؛به طوری که بتواند مخاطب را جذب کند. این امر، مهم ترین وظیفه و رسالتی است که از جشنواره مد و لباس بین المللی مد و لباس فجر انتظار می‌رود.

عاطفه خادمی، در ادامه به ساختار های مهم در حوزه تولید آثار، اشاره کرد:یکی از دغدغه‌های مهم و پر رنگی که دنبال می‌شود، این است که بتوانیم آن چیزی که به آن می اندیشیم و به دنبال تحقق آن در جشنواره مد و لباس هستیم،  این است که بتوانیم جشنواره را سوق داده و بستر سازی ای کنیم برای حرکت آن به سمت تولید محصول و تبدیل آن به کالای مصرفی اقدام کنیم.

در واقع بخش عمده ای نیازمند این است که شبکه های زیرساختی که برای رقم زدن این اتفاق لازم است،باید در سطح گسترده ای چه دولتی چه خصوصی همکاری و فعالیت کنند مانند، وزارت سمت و یا حوزه اقتصاد و حتی حوزه های علمی دانش بنیان که در این موضوع می‌توانند ظرفیت های خود را فعال کنند.

به نظر من اینها زیرساخت های مهم و اساسی هستند و باید در پشتیبانی از جشنواره مد و لباس، ورود پیدا کنند.

بخش خصوصی هم به همین شکل باید اینقدر اطمینان خاطرش حاصل باشد و اینقدر دغدغه مند باشد که بتوانند سرمایه گذاری کنند.

عاطفه خادمی افزود‌: قسمتی ازین برمی گردد به نوع رویکرد و نگاهی که نسبت به موضوع و مسئله سبک پوشش وجود داشته و قدرت اقناع کنندگی ای که پیرامون این شکل گرفته است. به همون اندازه که قدرت اقناع کنندگی در وزارت فرهنگ و ارشاد وجود داشته باشد و بتوانند با ایجاد زیر ساخت های مهم و اساسی در حوزه بخش خصوصی که شامل سرمایه گذاران کلیدی است و نیز در بخش دولتی ما که وزارت خانه های مهم اساسی را که در حوزه اقتصادی شامل می‌شود ، باعث رقم خوردن این اتفاق خواهد ‌شد.

در ادامه، عاطفه خادمی با تأکید بر حمایت های مادی و معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: بخشی از این حمایت ها معنوی است به این معنی که خیلی وقت ها دیده شدن و شنیده شدن و شکل گرفتن گفت و گو که نیاز های اساسی است و در بخش مادی این جریان هم، در زمینه بازدیدی که طراحی می‌شود، در ادامه‌ی دیده شدن، آورد های بسیاری برای همین طراحان خرد و فعالین این عرصه برایشان به همراه دارد.

در بخش دیگر ظرفیت سازی ای است که از طریق رایزنی ها خود وزارت فرهنگ و ارشاد در خصوص وام هایی که این گروه ها نیاز دارند تا موانع مالی که در مسیرشان قرار گرفته را در دستور کار خود قرار داده است که بتواند با اعتبار ویژه تری در این موضوع راهبری این داستان را رقم بزند.

 

خبرنگار: مبینا هوشمندی

به گزارش لباس پارسی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 2 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.