تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۱

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

جشنواره ملی گوهرشاد/ پوشش همواره از مولفه های تاریخی و هویتی ایران عزیز است

جشنواره ملی گوهرشاد/ پوشش همواره از مولفه های تاریخی و هویتی ایران عزیز است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جشنواره ملی گوهرشاد که در کوشک باغ هنر تهران برگزار شد، جشنواره ملی گوهرشاد را ابتکاری ارزشمند ارزیابی کرد

جشنواره ملی گوهرشاد/ پوشش همواره از مولفه های تاریخی و هویتی ایران عزیز است

محمد مهدی اسماعیلی در اختتامیه جشنواره ملی گوهرشاد که در باغ کتاب تهران برگزار شد اظهار داشت: امروز جمهوری اسلامی در اوج اقتدار منطقه ای است،شاهد بودیم که هفته پیش سردمدار تمدن مغرب زمین به منطقه آمد و تمام راهبردهایش به شکست انجامید.

وزیر فرهنگ در جشنواره ملی گوهرشاد گفت: نگاه دولت مردمی در مقوله عفاف و حجاب، نگاهی هویتی است و پوشش به عنوان یکی از مولفه های فرهنگی و چندین هزار ساله در ایران زمین به شمار می‌آید. تمدن ایران زمین و تمدنی که ما با افتخار از آن یاد می کنیم به چند هزار سال قبل از میلاد می رسد و از زمانی که اسلام وارد ایران شد نیز یک تمدن بزرگ ایرانی اسلامی را سده ها تجربه کرده‌ایم و حوزه پوشش نیز جزئی از این هویت تاریخی چند هزار ساله به شمار می آید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در جشنواره ملی گوهرشاد  تصریح کرد:  ۲۰۰ سال است که با هجوم فرهنگی غربی ها مواجه هستیم از سویی روشنفکری غربی در ایران در اولین آثار خود از اوایل دوره قاجار به وجود آمد و تقابل تمدن مغرب زمین با سنت‌ها و تمدن ایران اسلامی را ایجاد کرد و این زمان، دوره ضعف اساسی در حوزه سیاست کشور بود و در همان دوره ضعف که درباریان برای حفظ تاج و تخت خود مجبور بودند در یکی از سفارتخانه‌های بیگانه اقامت کنند، دشمن با نهایت حیله گری قصد چنگ اندازی بر عفاف و حجاب به عنوان هویت تاریخی ایران را داشت.

وی در جشنواره ملی گوهرشاد در عین حال تصریح کرد: پوشش همواره از مولفه های تاریخی و هویتی ایران عزیز بوده و دشمن قصد دارد با کنار زدن این مولفه هویتی جامعه اسلامی را دچار نوعی استحاله فکری و فرهنگی کند. در همان دوره ضعف، مردم ایران مقاومت قهرمانانه ای از خود نشان دادند و پروژه دشمن در این زمینه که از طریق دیکتاتوری خشن در حال اجرا بود، با شکست مواجه شد.

وزیر فرهنگ در جشنواره ملی گوهرشاد ادامه داد: دشمن در آن زمان با این اقدام در ظاهر قصد داشت با نگاهی دموکراسی و ایجاد پارلمان و انحرافی که در مشروطه ایجاد کرد به مقاصد خود دست یابد اما با شکست مواجه شد و قهرمانانی مانند مدرس در مجلس شورای ملی و علمای بزرگی در ایران و عراق در مقابل طرح های سلطه گرایانه فرهنگی آن ها ایستادند و از طریق شخص بدنامی در تاریخ معاصر که امروز دشمن در راستای تطهیر او اقدام می‌کند، تلاش کردند تا قانون الزام به کشف حجاب را عملیاتی کنند.

اسماعیلی در جشنواره ملی گوهرشاد ادامه داد: دشمن در آن برهه از تاریخ با توجه به وجود یک جامعه خسته از سلطه که در بدترین وضعیت زیست فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی خود بود، تصور کرد می تواند اهداف خود را  در این مرز و بوم پیش ببرد اما چون ریشه های عمیق فرهنگی در ایران وجود داشت زنان و مردان ایرانی در مقابل اهداف آن ها مقاومت کردند و اتفاق گوهرشاد به وجود آمد و این اتفاق تنها یک کشتار بی رحمانه در جوار نورانی حضرت امام رضا(ع) به شمار نمی‌آید بلکه یک تقابل فرهنگی ریشه‌دار و ادامه دار است.

وی افزود: جریان فرهنگی در ایران به رغم همه ضعف های آن روز و با تمام کسری ها به واسطه ریشه های عمیق تاریخی خود مقاومت کرد و آن افتخار بزرگ در گوهرشاد را به نام خود ثبت کرد. امروز جامعه ایرانی به واسطه ایثار ایثارگران، رهنمون های امام عظیم الشان و رهبر عزیزمان و همچنین به واسطه حضور قوی مردم به یک جامعه قدرتمند و پرنشاط تبدیل شده است.

رئیس شورای هنر در ادامه تاکید کرد: در دوره دیکتاتوری رضاخان، دشمن از طریق این دیکتاتور قصد داشت به زور مردم ایران را از ریشه هایشان جدا کند، ولی  مردم در حادثه گوهرشاد به صورت جانانه در مقابل اهداف دشمن ایستادگی کردند.  وی در ادامه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران امروزه در اوج اقتدار خود قرار دارد از سوی دیگر همه شبکه های وابسته به قدرت فرهنگی دشمن با استفاده از همه فناوری های نوین در مصاف با هویت تاریخی مردم ایران آمده و می‌خواهند ملت را از ریشه هایشان جدا کنند و این مسأله یک جنگ تمام عیار فرهنگی است.

وزیر فرهنگ در جشنواره ملی گوهرشاد بیان کرد: جامعه ایرانی، جامعه ای عفیف و دین دار است و دو هفته پیش در این زمینه نتایج  افکارسنجی جدیدی اعلام شد و  بر این امر صحه گذاشت. وزیر فرهنگ تاکید کرد: دشمن از اینکه مردم به رغم وجود مشکلات و برخی نارسایی ها پای نظام اعتقادی خود محکم ایستاده اند، ناراحت است و در این زمینه وظیفه داریم تا در فضایی که دشمن در این عرصه طراحی کرده، گرفتار نشویم چرا که دشمن همواره به دنبال ایجاد دوقطبی سازی و گسل میان ملت ایران است.

وی در عین حال تصریح کرد: این دوقطبی سازی طرح اصلی دشمن است، در حالیکه حاکمیت در نظام مردم سالاری دینی همه مقبولیت خود را از مردم می گیرد و مردم مسیر را انتخاب کرده‌اند و حاکمیت را به این رویه ملزم کرده اند و نباید گرفتار طرح دوگانه سازی دشمن شویم  زیرا جامعه ایرانی یک جامعه عفیف با زنان و مردان خانواده دوست است. وزیر فرهنگ تاکید کرد:در فضای عملیاتی و روانی دشمن به این موضوع باید توجه کرد که مرکز اصلی پشتوانه کار ما اعتقادات و ریشه های فرهنگی و تاریخی مردم است و ما در حاکمیت به نمایندگی از مردم به دنبال اعمال قانون هستیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: منشا مقبولیت حاکمیت، مردم است و به رغم پویش ها و کارزار های دشمن، مردم بخوبی نشان دادند به ریشه های عمیق فرهنگی خود معتقدند و در میهمانی ۱۰ کیلومتری روز عید غدیر نیز میلیون ها نفر  با انواع تفاوت ها به خیابان آمدند و این نشان از عمق علاقه مندی مردم به امامت و ولایت بود.

وی در جشنواره ملی گوهرشاد افزود: همچنین سرود فرهنگی «سلام فرمانده» کار بسیار بزرگی بود و  نشان از قدرت فرهنگی انقلاب اسلامی است. اسماعیلی در ادامه افزود: رویکرد و برنامه های دولت مردمی در این زمینه به صورت ایجابی است و معتقدیم زنان و مردان ایرانی با پوشش های مختلف، مردمانی عفیف هستند.

نمایشگاه مد و لباس که در روزهای اخیر برگزار شد نیز نشان داد که زنان عفیف از استان های مختلف از جمله سیستان و بلوچستان، خوزستان، آذربایجان شرقی و غربی، خراسان بزرگ  و … با انواع لباس های رنگارنگ و دوخت و دوز متنوع به صورت عفیفانه آثار خود را ارائه کردند که باید همه این آثار به محصول بازار محور تبدیل شود و وارد بازار شود تا مردم بتوانند از آن استفاده کنند زیرا تنوع فرهنگی خود در سطح جامعه را باید تبدیل به لباس غالب در جامعه کنیم.

اسماعیلی با قدردانی از دست اندرکاران برگزاری جشنواره ملی گوهرشاد گفت: امیدواریم با حضور مجموعه های مردمی و  پشتیبانی نهادهای فرهنگی کشور از ایده ها و تجربیات موفق در حوزه حجاب و عفاف، بتوانیم از بحران ساختگی دشمن عبور کرده و قوام جامعه ایرانی را به نمایش  بگذاریم.

وی در پایان جشنواره ملی گوهرشاد به برنامه ریزی برای برپایی باشکوه مراسم «روز مباهله» اشاره کرد و افزود: به روز مباهله نزدیک می شویم و امسال در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری دستگاه‌های مختلف در حال تهیه و تدارک ویژه برنامه هایی به مناسبت این روز هستیم و امیدواریم در سال‌های آینده پر رونق تر از سال های گذشته این مراسم برگزار شود.

وی در جشنواره ملی گوهرشاد با بیان این که همه شبکه های وابسته و قدرت فرهنگی دشمن با استفاده از فناوری های نوین به مصاف با هویت  تاریخی مردم ایران آمده افزود: می خواهند ما را از ریشه های‌مان را جدا کنند و این اقدام یک جنگ تمام عیار فرهنگی است. جامعه ایرانی یک جامعه عفیف و دین مدار است و دو هفته پیش مجموعه افکار سنجی‌هایی که منتشر شد همین نکته را نشان داد. پس از انتشار این نتایج همین جریان مرعوب و وابسته به شدت برآشفت.

چون نتایج نشان می‌داد نزدیک ۹۰ درصد مردم نسبت به اعتقادات دینی خودشان حساس و علاقه‌مند هستند نزدیک ۸۰ درصد مردم در مناسک دینی و مذهبی شرکت می‌کنند.

اسماعیلی در جشنواره ملی گوهرشاد با اشاره به این نکته که مردم با وجود مشکلات محکم پای نظام اعتقادی خودشان ایستاده اند گفت: مراقب باشیم در فضای هندسی که دشمن برای ما طراحی کرده گرفتار نشویم. دشمن می خواهد القا کند که وضعیت عفاف و حجاب مساله اول مردم است و در این زمینه بین مردم و حاکمیت درگیری وجود دارد.

وزیر فرهنگ زنان و مردان ایرانی را عفیف و خانواده دوست عنوان کرد و ادامه داد: با علم به عملیات روانی دشمن باید جبهه خودمان را ساماندهی کنیم. مرکز اصلی پشتوانه کاری ما اعتقادات و ریشه های فرهنگی، تاریخی این مردم است. به نمایندگی از مردم دنبال اعمال قانون هستیم. دشمن دنبال ایجاد پویش‌ و کارزارهایی برای مخالفت با ریشه های فرهنگی بود که همه‌اش به شکست انجامید.

اسماعیلی در جشنواره ملی گوهرشاد افزود: در دولت و در همه نمایشگاه‌ها می خواهیم این نگاه ایجابی و چتر فراگیر را نشان بدهیم. مخالف هر نوع دوقطبی سازی هستیم. زنان و مردان ایرانی از سیستان و بلوچستان گرفته تا خراسان و آذربایجان پوشش های مختلف و لباس‌های رنگارنگ و عفیفانه دارند که باید در بازار عرضه شود. ما تنوع فرهنگی و اقلیمی خودمان را باید در سطح جامعه تبدیل به مد و لباس غالب کنیم.

به گزارش لباس پارسی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.