تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۵:۵۱

نشست نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر برگزار شد

نشست نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر برگزار شد
نشست هماهنگی جشنواره‌های هنری فجر معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور سید مجتبی حسینی برگزار شد.

به گزارش لباس پارسی؛ نشست هماهنگی سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر، دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر و نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه در معاونت امور هنری برگزار شد.

نشست هماهنگی جشنواره‌های هنری فجر معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با حضور سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، هادی مظفری مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی، شهرام کرمی مدیر مرکز هنرهای نمایشی، مرضیه شفاپور دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، محمد اله‌یاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمید قبادی مشاور اجرایی معاونت هنری، سید امین مؤیدی مشاور برنامه‌ریزی معاونت هنری، ابراهیم حقیقی دبیر دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، نادر برهانی مرند دبیر سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر مجید فروغی مدیر روابط عمومی معاونت امور هنری، وحید لک مدیر روابط عمومی سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر و سعید اسلام زاده مدیر روابط عمومی دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر برگزار شد.

حسینی در آغاز این جلسه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره سردار شهید قاسم سلیمانی گفت: چهار جشنواره هنری فجر، سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر، دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر و نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر در حوزه معاونت هنری برگزار می‌شود و ضرورت دارد که با در نظر گرفتن تفاوت‌ها و ضرورت‌های هر حوزه، جشنواره‌ها هماهنگی و انسجام داشته باشند.

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هرچند امسال مضایق بودجه‌ای در زمینه هنر داریم اما جشنواره‌های هنری فجر با کیفیت و مشارکت هنرمندان برگزار می‌شود.

حسینی در بخشی دیگر از سخنان خود به موضوع تصویب آیین‌نامه‌های جشنواره‌های فجر در سال گذشته اشاره کرد و گفت: سال گذشته با تکیه ‌بر برآیند و تجمیع مجموعه فعالیت‌ها و اقدامات و تجربه‌های دوره‌های گذشته جشنواره‌های آیین‌نامه‌های جشنواره‌های تدوین شد تا جشنواره‌ها بر یک روش مشخص برنامه‌ریزی و برگزار شوند و با تغییر افراد، تغییری در روند برگزاری آن‌ها ایجاد نشود. با تدوین آیین‌نامه جشنواره‌ها، برنامه برگزارکنندگان برگزاری جشنواره، نحوه مشارکت هنرمندان و ارتباط مخاطبان با جشنواره نیز مشخص و روشن است. امسال دومین سال است که جشنواره بر اساس آیین‌نامه برگزار می‌شود و ستاد جشنواره می‌توانند نقایص احتمالی آیین‌نامه‌ها را روشن کنند تا آیین‌نامه‌ها در بهترین حالت ممکن قرار گیرد.

محمد اله‌یاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه گفت: برنامه‌ریزی سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر از چند ماه پیش آغازشده است. در این دوره جشنواره موسیقی فجر در بخش فراخوان بیش از ۲۴۰ گروه برای حضور در جشنواره اعلام آمادگی و ثبت نام کردند و هیئت انتخاب از بین آن‌ها گروه‌هایی را برای حضور در جشنواره انتخاب کرد. همچنین در بخش مدعوین گروه‌هایی پیشنهاد شد که هیئت انتخاب گروه‌هایی را نیز در بخش مدعوین انتخاب کرد. در بخش بین‌المللی تعامل‌هایی انجام شد و گروه‌هایی از دیگر کشورها در جشنواره امسال حضور خواهند داشت.

مدیرکل دفتر موسیقی افزود: سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر ۲۴ تا ۳۰ بهمن‌ماه برگزار می‌شود و جایزه موسیقی و رسانه، نشست‌های پژوهشی و تجلیل از هنرمندان و اجرای گروه‌های بانوان از برنامه‌های این دوره جشنواره است.

هادی مظفری مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی گفت: امسال جشنواره تجسمی فجر از ۲۳ تا ۳۰ بهمن در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود و ۱۰ بخش اصلی و یک بخش گالری‌ها در قالب ۱۱ بخش ازجمله رخدادهای این دوره هستند که هر یک دارای دبیر و هیئت ‌داوران مجزا هستند. بخش طوبای زرین که مسابقه جشنواره است، چارسوی هنر (حضور گالری‌ها)، بخش پژوهشی و بخش کیوریتوریال از برنامه‌های دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر است. مهلت ارسال آثار به جشنواره تا ۲۴ دی‌ماه است و پس از آن بررسی و انتخاب آثار انجام می‌شود.

ابراهیم حقیقی دبیر دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر نیز در این جلسه گفت: تاکنون استقبال خوبی از جشنواره شده است و هنرمندان در جشنواره ثبت نام کرده‌اند.

شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی نیز گفت: فراخوان سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در خردادماه منتشر شد و همچون دیگر ادوار جشنواره با استقبال بسیار خوبی از سوی گروه‌های نمایشی شاهد بودیم. جشنواره فجر همواره به‌عنوان رویدادی مهم و اثرگذار در میان خانواده تئاتر ایران و در عرصه بین‌المللی به شمار می‌رود.

امسال جشنواره بر کیفیت تمرکز دارد و تعداد اجراها مورد توجه نیست و تلاش کردیم این رویکرد را در بخش بین‌الملل نیز حفظ کنیم.

نادر برهانی مرند دبیر سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر گفت: در یک سال گذشته چند جلسه آسیب‌شناسی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر برگزار شد که در آن‌ها حضور یافتم، عده‌ای موافق رقابتی بودن جشنواره هستند و عده‌ای مخالف آن اما در این دوره با بررسی‌ها بخش‌های رقابتی جشنواره کاهش یافت. ساختار جشنواره تئاتر فجر در این دوره متفاوت است هرچند در ادامه منطقی دوره‌های پیشین است.

برهانی مرند ادامه داد: تئاتر ملل، بازار جهانی تئاتر، گروه‌هایی در بخش رقابتی و غیررقابتی، تئاتر خیابانی، مسابقه نمایشنامه‌نویسی، دیگرگونه‌های اجرایی رادیو تئاتر، مسابقه عکس و پوستر و اقلام تبلیغاتی و سمینار از برنامه‌های جشنواره امسال است.

مرضیه شفاپور دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور گفت: نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر از ۲۴ تا ۲۹ بهمن در بوستان گفتگو برگزار می‌شود و علاقه‌مندان تا ۸ بهمن فرصت دارند تا آثار خود را در بخش‌های مختلف جشنواره به دبیرخانه ارسال کنند.

شفاپور به برگزاری این جشنواره در بخش‌های طراحی شامل مسابقه و نمایش، علمی، دانشگاهی، صنعت و فناوری‌های نوین، فرهنگی، هنری، اتحادیه‌ها، انجمن‌ها، خانه‌های مد و مؤسسات مد و عفاف و حجاب، استان‌ها و اقوام (به‌صورت غیرمتمرکز در سراسر کشور)، عرضه محصولات کاربردی اسلامی ایرانی (فروش غیرمتمرکز) و بخش بین‌الملل اشاره کرد و گفت: مجموعه‌ها، مؤسسات و برگزاری کارگاه‌ها از برنامه‌های این دوره جشنواره است.

سید امین مؤیدی مشاور برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی معاونت امور هنری نیز در این جلسه گفت: هماهنگی و انسجام جشنواره‌های فجر در معاونت هنری مورد توجه است. یکی از موارد آیین‌نامه جشنواره‌های فجر، شورای ارزیابی جشنواره است که جلسات شوراهای ارزیابی جشنواره‌های موسیقی، تئاتر و هنرهای تجسمی فجر تشکیل می‌شود.

حمید قبادی مشاور اجرایی معاونت امور هنری گفت: برنامه‌های چهار جشنواره تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی و مد و لباس فجر در سال جاری تاکنون به‌خوبی و جدی پیش رفته است. ضرورت دارد که در زمینه‌های اجرایی، اطلاع‌رسانی و امور جشنواره‌های فجر معاونت امور هنری هماهنگی و هم‌افزایی داشته باشیم. همچنین ستاد جشنواره‌ها می‌توانند با توجه به برگزاری جشنواره بر اساس آیین‌نامه، نظرات و پیشنهاد‌های خود را درباره آیین‌نامه بیان کنند.

کد خبر : 1182
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.