تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۰

آوانگارد بودن به معنی شکستن کلیشه ها و پاگذاشتن به دنیایی جدید+ عکس

آوانگارد بودن به معنی شکستن کلیشه ها و پاگذاشتن به دنیایی جدید+ عکس
آوانگارد بودن به معنی شکستن کلیشه ها و پاگذاشتن به دنیایی جدید و خلاقانه در زمینه های مختلف فشن، میک آپ، طراحی منزل و حتی غذا است.

به گزارش لباس پارسی؛ لغت Avant-garde با خواستگاه فرانسوی، به افراد و یا کارهایی اطلاق می‌شود که خلاق و بدعت آمیز هستند و احترام ویژه ای برای هنر، فرهنگ، فشن و ترکیب آنها با لایف استایل قائلند.

آوانگارد بودن به معنی شکستن کلیشه ها و پاگذاشتن به دنیایی جدید و خلاقانه در زمینه های مختلف فشن، میک آپ، طراحی منزل و حتی غذا است.

هرچیزی که مرزهای نرمال بودن را کنار بزند و از جایگاه خود یک گام فراتر برود در دیکشنری فشن، لیبل آوانگارد را می‌گیرد. امروزه بسیاری از طراحان مد تلاش می‌کنند تا برچسب آوانگارد بودن را برای نام، برند یا محصولات خود بگیرند. فردی که این پوشش را به تن کرده به نظر می‌رسد از یک قرن بعد سوار ماشین زمان شده و به زمان ما برگشته است!

وقتی محصولی به شکلی خلاق‌گونه، نامتعارف طراحی می‌شود( معمولا به شکلی عجیب و غریب) معمولا توجه بیشتری از سلبریتی ها و مطبوعات را به خود جلب می‌کند؛ مدیا و بلاگرهای فعال در این حوزه ترجیح می‌دهند که بیشتر درمورد آن بنویسند و آن محصول به خودی خود بیشتر در معرض دید قرار می‌گیرد. فشن آوانگارد انصافا یک حوزه جذاب و چالش برانگیز برای عکاسان و خبرنگاران حیطه مد به حساب می‌آید و از همین راه مدیا، ذره ذره راه خود را به سمت روان مخاطب باز می‌کند.

تعدادی از فشن دیزاینر هایی که می‌توانیم آن‌ها را پیشرو در فشن آوانگارد بدانیم شامل Thierry Mugler, Gareth Pugh, Paco Rabanne, Comme des Garçons, Viktor & Rolf, Marques’Almeida, Jacquemus, Vivienne Westwood هستند.

در ادامه بیشتر با این افراد و ویژگی های برجسته ی فشن آوانگارد آشنا می‌شویم.

 

المان های سنتی در عین مدرنیته

استایل آوانگارد درواقع استایلی بسیار نوظهور و نوپاست اما می‌تواند برخی جنبه های vintage را نیز در خود منعکس کند. اتفاقا از آنجایی که این فشن به مدت چنددهه از دید عموم پنهان بوده، کمک گرفتن از آنها ایده هوشمندانه ای بنظر می‌رسد؛ چرا که علیرغم عجیب بودن لباس در نگاه کلی، برای بیننده پذیرفتنی است.

از آنجایی که استایل آوانگارد معمولا با اشکال هندسی غیرمعمولی و گاهی اوقات پارچه های غیرمتعارف دوخته می‌شود به نظر می‌رسد که می‌توان این نوع پوشش را بیشتر کاستوم در نظر گرفت، نه لباسی که در یک روز عادی بتوان در خیابان پوشید.

 

ریسک پذیری بالای استایل آوانگارد

برای پذیرفتن و استفاده از استایل آوانگارد، باید نگاهی رو به جلو و جسارت بالایی داشت. بسیاری از دستاوردهای هنری و فرهنگی صنعت فشن از طریق دیدگاه های آوانگارد به دست آمده اند. کافیست اندیشه ی معمولی و کلیشه همیشگی راجع به استایل را کنار بذارید و ذهن خود را برای شکل دهی آینده رها کنید و فراموش نکنید که برای موفقیت در ساخت استایل آوانگارد، خلاقیت و ریسک پذیری کلید اصلی است. گاهی این ریسک پذیری می‌تواند به ماندگاری یک المان خاص در صنعت مد و ترند شدن آن بیانجامد.

مثلا استفاده از پارچه های طلقی که ابتدا در استایل های عجیب و آوانگارد دیده می‌شد کم کم در مارکت پوشاک روزانه به خصوص در بارانی ها و کیف و کفش های بازار به کار گرفته و مورداستقبال واقع شد.

 

استفاده اغراق آمیز از تزئینات در استایل آوانگارد

با در نظر گرفتن این ویژگی استایل آوانگارد می‌توانید به راحتی از یک لباس قدیمی و به درد نخور خود، یک استایل خلاقانه بسازید. کافیست به نقاشی های دوران کودکی‌تان رجوع کنید. همان هایی که روی لباس را با تعداد زیادی پروانه یا قلب تزئین می‌کردید! می‌توانید این المان ها را به شکلی اغراق آمیز روی کفش ها، کیف و اکسسوری و حتی لابه لای موهایتان استفاده کنید. البته انتظار نداشته باشید که با این استایل وارد مهمانی خانوادگی شب یلدا شوید و دیگران از ظاهر جدید و آوانگار شما استقبال زیادی کنند!

 

استفاده از خطوط و اشکال درهم در استایل آوانگارد

اشکال هندسی و خطوط پیچیده، یکی از ابزارهای اصلی ساخت استایل آوانگارد است. این اشکال که به نظر از حوزه های دیگری مثل معماری و مدل سازی وارد فشن شده اند، استایل شما را به یک اوریگامی شبیه سازی شده تشبیه می‌کند. همچنین استفاده از خط های نامحدود به اشکال صاف و پیچیده، شما را به یکی از مازهای مجله ای شبیه می‌کند که چشم بیننده را به خطا وادارمی‌کند.

 

پترن های نامتعارف در استایل آوانگارد

احتمالا تکرار تعداد زیادی گل یا قلب روی لباس، نه تنها بیننده را به تعجب وانمی‌دارد بلکه بسیار خوشایند و ملموس است. داستان وقتی عجیب و «آوانگارد» می‌شود که تعداد زیادی چشم انسان روی یک سرهمی بلند می‌بینیم که به ما زل زده‌اند. دقت کنید که علاوه بر پترن نامتعارف، الگوی این سرهمی، تزئین پوست دست و پا و آرایش صورت این مدل، با چشم ‌ و ذهن بیننده بازی می‌کند.

 

المان های برجسته در استایل آوانگارد

داشتن تزیینات برجسته به طوریکه انگار از درون لباس بیرون زده اند یک کلید دیگر در ساخت استایل آوانگارد است. عکس زیر که تعدادی دست خونی شده از یک لباس بیرون زده اند، مربوط به هفته مد هوشگانگ در چین است. پیشنهاد می‌کنیم تصاویر بیشتر این ایونت را در گوگل جستجو کنید.

 

نداشتن الگوی لباس های معمولی

شاید ما از دیدن لباسی که هیچ آستینی ندارد یا بدون یقه‌ طراحی شده تعجب کنیم، اما ازدید آوانگاردی ها، این یک فرصت مناسب برای شکستن کلیشه هاست. فشن دیزاینر های آوانگارد به حدی در این زمینه حرفه ای عمل می‌کنند که بیننده گمان می‌کند این مدل هرگز دست نداشته است و به آستین نیازی ندارد! البته در تصویر زیر تنها نداشتن آستین نیست که توجه مخاطب را جلب می‌کند، بلکه پوشش لایه لایه لباس است که شما را یاد کاردستی هایی می‌اندازد که در دبستان با وسایل بازیافتی می‌ساختیم!

 

بی توجه به قرینگی در استایل آوانگارد

استایل آوانگارد از هرچیزی که شکننده کلیشه های رخنه کرده درصنعت مد باشد، با روی باز استقبال می‌کند. ناقرینه بودن دو طرف لباس یکی از این کلیشه هاست. این ناقرینگی را آوانگارد ها در آرایش صورت و نوع هیرکات هم رعایت می‌کنند.

 

اندازه های نامتعارف لباس ها در استایل آوانگارد

شاید شما هم از کسانی باشید که از پوشیدن لباس های اورسایز و کمی بزرگتر از سایز همیشگی تان لذت می‌برید. اما آوانگارد ها که به اغراق نمایی علاقه دارند، در اندازه های لباس نیز تابع هیچ سبک و سیاقی نیستند و گاهی به روی استیج، مدل هایی با لباس های چند متری می‌بینیم.

 

الهام از پوشش حیوانات و پرندگان در استایل آوانگارد

استایل آوانگارد تلفیقی از هنر و فرهنگ سبک فوق مدرن در فشن است و هنر بدون پیام و مضمون، معنایی ندارد. در فشن شوهای تم دار این استایل که مدل ها همگی در یک سبک ظاهر می‌شوند، می‌بینیم که همگی پیام خاصی را در استایل خود نشان می‌دهند.

الهام از طبیعت، کوه ها، دریا، دشت و حیوانات در استایل، یکی از موضوعات مورد علاقه ی آوانگارد هاست. به تعبیر منتقدان، این توجه خاص به حیوانات می‌تواند حاوی پیامی حمایتی باشد.

آوانگاردها به خصوص علاقه خاصی به بال پرندگان نشان می‌دهند.

 

پوشاندن چهره

یکی از مواردی که به وفور روی استیج آوانگارد دیده می‌شود، پوشاندن چهره ی مدل با استفاده از مو، ماسک، آرایش یا موارد مشابه است. در تصویر زیر یک مدل سبک آوانگارد را با چتری بزرگ روی سر می‌بینید.

 

استفاده بی قید از رنگ ها در استایل آوانگارد

استایل آوانگارد به هیچ ترکیب رنگی مقید نیست و معتقد است که تمام رنگ ها می‌توانند در کنار یکدیگر پوشیده شوند و کوچکترین مشکلی پیش نیاید!

البته در برخی ایونت های این سبک که دارای تم خاصی باشند، دیزاینرها تنها از رنگ مشخص شده در طراحی ها استفاده می‌کنند و ویژگی آوانگاردی استایل را در طراحی و دوخت لباس یا آرایش موها و چهره پیاده می‌کنند.

 

آرایش هندسی موها در استایل آوانگارد

در استایل آوانگارد، معمولا یکی از المان های رنگ، آرایش یا هیرکات موها دستخوش تغییر عجیب و جدیدی می‌شود. همچنین می‌بینیم که از تزئینات اغراق آمیز بزرگ و متعدد در لابه لای موها نیز زیاد استفاده می‌شود. استفاده از چترهای بزرگ و کلاه های عجیب روی سر نیز در این نوع استایل زیاد دیده می‌شود.

 

وصله و پینه کردن رنگ ها و فابریک های متنوع در استایل آوانگارد

در این استایل، شما از ترکیب کردن مواد مختلف در استایلتان هراسی ندارید. می‌توانید به راحتی دو لباس قدیمی‌ تان را از وسط بشکافید و نیمه های متفاوت را به هم وصله کنید. حتی می‌توانید از کوک های بزرگ و نمایان برای اینکار استفاده کنید. وصله کردن نیمه ی دامن به نیمه ی شلوار؟ چه کاری از این خلاقانه تر و آوانگاردتر!

 

پوشیدن چندلایه لباس روی هم در استایل آوانگارد

استایل چندلایه ای به خصوص در فصول سرد سال طرفداران زیادی دارد، اما انتخاب این استایل نیازمند رعایت نکاتی است، مثلا جنس و رنگ لایه ها نباید زیاد متفاوت باشند و باید هارمونی رنگ و متریال در استایل شما رعایت شود. در حالیکه در سبک آوانگارد هرچه لایه ها به هم بی ربط‌ تر باشند، استایل شما به اهداف آوانگاردی نزدیک تر است.

 

تغییر پشت و روی لباس در استایل آوانگارد

در این استایل اعجاب انگیز که اخیرا سلبریتی ها را نیز درگیر خود کرده است، هیچ چیزی غیرممکن نیست! پوشیدن لباس ها به شکلی که کاملا پشت و رو یا سر و ته بنظر می‌رسند. در این استایل حتی می‌بینیم که جای لباس زیر و رو نیز تغییر پیدا می‌کند. به هر حال وقتی پای شکستن عادت ها  و کلیشه ها در میان باشد، نمی‌توان از این تغییرات اساسی خرده گرفت.

 

منبع: کمدا

کد خبر : 1236
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.