تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ آبان ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۰

با حضور معاون امور هنری هفته فرهنگی ایران در تاجیکستان برگزار شد

با حضور معاون امور هنری هفته فرهنگی ایران در تاجیکستان برگزار شد
عصر یکشنبه ۱۵ آبان ماه مراسم برپایی هفته فرهنگی ایران در تاجیکستان در کاخ فرهنگی شهر حصار تاجیکستان برگزار شد

با حضور معاون امور هنری هفته فرهنگی ایران در تاجیکستان برگزار شد

محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر یکشنبه ۱۵ آبان ماه در مراسم برپایی هفته فرهنگی ایران در تاجیکستان که در کاخ فرهنگی شهر حصار تاجیکستان برگزار شد ضمن قدردانی از مهمان نوازی و میزبانی مردم محترم این شهر، گفت: امروز هنرمندان ما به کشور شما آمده اند تا در پاسخ به حضور هنرمندان تاجیک در ایران زمین، دستاوردهای هنری گرانسنگ خود را به شما معرفی کنند و در معرض نمایش قرار دهند.

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: دشمنان ما مدت‌هاست در صدد ایجاد اختلاف و جدایی میان دو کشور بوده و باتفرقه افکنی بیش از ۱۰ سال باعث عدم روابط دو کشور شدند اما امروز خوشبختانه با درایت، تدابیر و سیاست های دو رییس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان، شاهد توسعه و گسترش روابط در همه زمینه‌ها به ویژه فرهنگ و هنر هستیم.

سالاری در ادامه به برگزاری هفته فرهنگی جمهوری تاجیکستان در سه شهر تهران، تبریز و شیراز طی مهرماه سال جاری اشاره کرد و گفت: امروز نیز متقابلا هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به میزبانی کشور دوست و برادر تاجیکستان همزمان در دوشنبه پایتخت، خجند، باختر و شهر کولاب در حال برپایی است.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به توطئه دشمنان برای دور از هم ماندن دو ملت هم فرهنگ، هم زبان و دوست و برادر تاجیکستان و ایران، ابراز امیدواری کرد: کسانی‌که به هر نحوی درصدد جدایی و فراق میان ما و شما هستند با مشاهده این دوستی ها ناامید خواهند شد.

وی از تمامی مردم این خطه به عنوان مردمی با محبت و مهمان نواز دعوت کرد که به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده و از نزدیک ایران اسلامی را مشاهده و در جریان واقعیات و دستاوردهای آن قرار گیرند.

در ادامه معاونین وزیر فرهنگ جمهوری اسلامی و جمهوری تاجیکستان با هیأت همراه و هنرمندان شرکت کننده در هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان با حضور در قلعه حصار در این شهر از بخش های مختلف این بنای تاریخی و میراث فرهنگی این کشور دیدن کردند.

شاهنامه و نقال خوانی همراه با اجرای موسیقی توسط هنرمندان ایرانی در کاخ فرهنگ شهرحصار از جمله برنامه های جانبی این مراسم بود.

هفته فرهنگی ایران در تاجیکستان تا ۱۵ آبان ماه با حضور بیش از ۵۱ هنرمند در عرصه‌های مختلف هنرهای تجسمی شامل خوشنویسی، تذهیب، نگارگری، خطاطی و نقاشی‌خط، سفالگری، مشبک فلز و فیروزه‌کوبی، دوخت و دوز با نخ و پنبه، بافت فرش و گلیم، شاهنامه‌خوانی، ورزش زورخانه‌ای و پهلوانی، گروه‌های مختلف موسیقی کلاسیک و پاپ گروه شهپر در هفته فرهنگی ایران در تاجیکستان برگزار شد.

هفته فرهنگی ایران در تاجیکستان علاوه بر پایتخت تاجیکستان در شهرهای خجند، باختر و کولابنیز برگزار شد.

به گزارش لباس پارسی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.