تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۱ - ۸:۳۹

فیلم‌ های دیدنی تاریخ مد

فیلم‌ های دیدنی تاریخ مد
فیلم‌ هایی که از دنیای خیره‌کننده مد آمده‌اند.

فیلم‌ های دیدنی تاریخ مد

داستان روایت زندگی ایو سن لوران ، روایت نخستین گام‌های گابریل شانل در جهان مد، نظری بر پشت صحنه‌ی مجله‌ای معتبر یا نگاهی به دنیای یک مدل، با این قصّه‌ها می‌‌شود این دوران را سر کرد ، غرق در ماجراهایی عجیب شد و جذب قصّه‌های خیره‌کننده‌ای که جهان خیالی،درخشان و مقاومت ناپذیر مد را می‌سازند.

این نوشته، راهنمای فیلم مجله‌ی ووگ پاریس درباره‌ی بهترین فیلم‌های مد و فشن در جهان است؛ فیلم‌هایی که دست کم یک‌بار می‌شود تماشایشان کرد.

فیلم‌ ایو سن لوران ۲۰۱۴ (Yves Saint Laurent (2014

ایو سن لوران محصول ۲۰۱۴، به کارگردانی جلیل لِپِر، به بازخوانی زندگی یکی از بزرگترین طراحان مد فرانسوی می‌پردازد. روایتی که از میان زندگی شخصی و حرفه‌ای او  می‌گذرد. داستان موقعیت سن‌ لوران در جایگاه رهبری خانه مد دیور در سال ۱۹۵۷ تا تأسیس خانه‌ی مد شخصی‌اش در سال ۱۹۶۱و حتی رابطه‌ی خاصّ او با پییر برژه راروایت می‌کند.

فیلم سعی در عینیت‌ بخشی به آفرینندگی پیچیده‌ی طراحی مد به شیوه‌ی فرانسوی دارد.فیلم ریزه‌کاری‌‌هایی همچون بازنمایی افکار بکر، تلاش‌های نافرجام و اپرای نمایشی باله‌ی روسی در سال ۱۹۷۶ شامل می‌شود. پییر نینی با ایفای نقش ایو سن لوران به موفقیت دست یافت و جایزه‌ی سزار  بهترین بازیگر نقش اول مرد را به دست آورد. نینی از گاسپار اولیل که همان نقش را در فیلم سن لورانِ  برتران بونلو و در همان سال بازی کرده بود، پیشی گرفت.

فیلم‌ شیطان پرادا می‌پوشد. (The Devil Wears Prada (2006

زمانی که روزنامه‌نگار جوانی به نام آندریا ساکس با نقش‌آفرینی اَن هاتاوی شغل دستیاری میراندا پریستلی (مریل استریپ)، سردبیر مجله‌ی ران‌وی را می‌آزماید، ضربه‌ی فرهنگی سنگینی بر او وارد می‌آید.

ساکس به ظاهر خود چندان اهمیتی نمی‌دهد و نسبت به کم‌مایگی‌های محفل‌های مد بی‌اعتنایی آشکاری بروز می‌دهد؛ اکنون او باید با این جهان بی‌رحم ترکیب شود و میراندا شروع به عیب‌جویی از او می‌کند.این فیلمِ سرشار از شوخ‌طبعی و با بازی‌های خیره‌کننده اقتباسی از رمانی است نوشته‌ی لورن وایزبرگر که در سال ۲۰۰۳ منتشر شده است، در تماشای آن شک نکنید.

سن لوران (Saint Laurent (2014

فیلم سن لوران ساخته‌ی برتران بونلو به واکاوی زندگی اسطوره‌ای و رسوای ایو سن لوران می‌پردازد. کارگردان تماشاگر را به دهه آرمانی  ۱۹۷۰ می‌برد، دورانی که طراح به خلق لباس‌های نوآورانه و شیک شناخته شده بود؛ عصر خروش جنون. این موضوع زندگی‌نگاره‌ای است که ادیسه‌ی سرگردانِ ذهن ِیک خالق نابغه را به تصویر می‌کشد.گاسپار اولیل در نقش طراح، نقشی پرحرارت از سن لورانِ تشنه‌ی کار ایفا می‌کند، مردی که برای فراموش کردن شیاطین به مهمانی‌‌ها و ماجراهای شبانه پناه می‌برد.

مضحک‌ روی (Funny Face (1957

پیش از اینکه فیلم شیطان پرادا می‌پوشد ساخته شود، مضحک‌روی  ساخته شده بود. در زمان و مکان دیگری، آدری هپبورن در سال‌های پنجاه پاریس قصّه‌ی سیندرلا را می‌زیست. این کمدی موزیکال که از آخرین نمونه‌های درخور توجّه موزیکال‌های هالیوودی است را استنلی دونان ساخته است.جو استاکتون علاقه‌مند به فلسفه است و در یک کتابفروشی به نام روستای گرینویچ کار می‌کند.

او تبدیل به‌چهره‌ی جدید مجله‌ی مد امریکاییِ کوالیتی می‌شود.‌مجله زیر نظر همه‌جانبه‌ی مگی پرسکو، سردبیر و  دیک آوِری عکاس ادار ه می‌شود.در پاریسی که بعد از جنگ سیمایی کارت پستالی به خود گرفته و با طنین دلنواز موسیقی ژورژ و ایرا گرشوین جو و دیک دلباخته‌ی هم می‌شوند و دو جهان کاملاً متفاوت را با هم آشتی می‌دهند.

کوکو قبل از شانل (Coco before Chanel(2009

فیلم‌ زندگی‌نگاره‌ی آن فونتن از سال‌های کودکی شنل در مدرسه شبانه‌روزی، از بروز نخستین مهارت‌های او در دوخت لباس  و  تولّد خانه‌ی مد او در پاریس روایت می‌کند.کوکو قبل از شانل، مروری دقیق بر زندگی باورنکردنی گابریل شانل است.

او  با همان حرارتی  خود را درگیر کار می‌کند که گرفتار داستان‌های عاشقانه. آدری تُتو با وقار هرچه‌تمام‌تر این مادموازل ِبزرگ را به تصویر می‌کشد؛ او با لباس‌های شیک و ساده‌ی خود رهایی ‌بخش زنان می‌شود. کارگردان ،تصمیم می‌گیرد تا بر زندگی پیش از شکوه و عظمت شانل تمرکز کند و درک بهتری از زنی که پشت چهره‌ی نمادین مد است، بوجود بیاورد.

او زنی زخم‌دیده را به تصویر می‌کشد که آزرده از بی مهری‌های دوران کودکی و داستان‌های عاشقانه‌ی غم‌انگیزش است.فیلمی زیبا و تأثیرگذار که چهره‌ی حقیقی کوکو را ترسیم کرده است.

کوکو شانل و ایگور استراوینسکی( Coco Chanel & Igor Stravinsky (2009

داستان در دهه ۱۹۲۰ پاریس جریان دارد. آن سال‌ها نام کوکو شانل بر زبان‌ها جاری بود. مردم ثروتمند پاریس با عجله خود را به بوتیک او در خیابان شماره پنج کامبون می‌رساندند تا خود را از ناز و نعمت آفریده‌های زنانه و مجللی که با نماد دو  حرف«سی» انگلیسی شانل اتیکت خورده بود، برخوردار کنند.

در پشت صحنه، طراح با از دست دادن معشوقش بوی کاپل در سانحه‌ی اتومبیل در دسامبر ۱۹۱۹ در هم ریخته بود. درد و رنج او تا زمان ملاقات با آهنگساز  ایگور استراوینسکی ادامه می‌یابد. این آهنگساز  چند سال قبل از آن، آهنگ معروف بهار مقدس خود را در سالن تئاتر شانزه لیزه اجرا کرده بود. کوکو شانل شیفته‌ی جذبه و شخصیت هنرمند می‌شود؛ او از انقلاب روسیه گریخته است و شانل تصمیم می‌گیرد تا میزبان او، همسرش و فرزندانش شود.

او آنها را به ویلای خود در شهر گارش در حومه پاریس می‌برد و معشوقه‌ی آهنگساز می‌شود. کارگردان هلندی فیلم، یان کونن در فیلم زیبای خود، کوکو شانل و ایگور استراوینسکی، این رابطه‌ی پرشور را به تصویر می‌کشد. بازیگران فیلم آنا موگلالیس و مدس میکلسون به دیدار این ذهن‌های خلاق تجسم بخشیده‌اند.

تو کی هستی پُلی مگو؟ (Who Are You Polly Maggoo? (1966

این فیلم هجو آمیز به کارگردانی ویلیام کلاین را باید تماشا کرد ! فیلم  هجوی است از دنیای مد و تلویزیون از چشم نقاش و عکاس برجسته‌ی امریکایی ویلیام کلاین. در پاریس ۱۹۶۶، گریگوری پِک بازیگر نقش ژان روشفور، با مانکنی به نام پلی مگو (با بازی دوروتی مک گوان در گزارشی تلوزیونی به نام تو کی هستی پلی مگو؟ ملاقات می‌کند. این فیلم کنایه‌آمیز و جنون‌آمیز، جذابیت‌های برجسته‌ی سبک دهه ۶۰  را به تصویر می‌کشد.

خیّاط (The Dressmaker (2015

کیت وینسلتِ درخشان در این فیلم استرالیایی به کارگردانی جوسلین مورهوس در نقش یک خیّاط موفق به نام تیلی ظاهر می‌شود. تیلی پس از تجربه‌ی موفّق در اروپا به روستای زادگاهش در استرالیا بازگشته است. این بازگشت چندان بدون غرض نیست و او در صدد انتقام جویی از همسایگان خود که او را در کودکی آزار داده‌اند، است.فیلم خیّاط با مایه‌های طنز در خورتوجّه و طعنه‌آمیزی، جامعه‌ای را به تصویر درآورده که شایعات بر تشویش اهالی دامن می‌زند.

رشته‌ خیال (Phantom Thread (2017

فیلم، داستان شخصی به نام رینولدز وودکاک (با بازی دی لوئیس؛آخرین فیلمی که دانیل دی لوئیس در آن به ایفای نقش پرداخت.) را روایت می کند. این طراح لباس سطح بالا ،در لندن سال‌های ۱۹۵۰ با سبک‌های عالی خود سلطنت می‌کند. این گاهشمار زیبای مد یک داستان عاشقانه‌ی زیباست که پل توماس اندرسون آن را کارگردانی می‌کند. این فیلم  جایزه اسکار آن سال را برای طراحی لباس ازآن خود کرد.

زولَندر (Zoolander (2001

سال ۲۰۰۱ شاهد بازی طنز دونفره بن استیلر و اوون ویلسون بودیم.این دو بازیگر طیّ ۲۰ سال گذشته در ۱۳ فیلم با هم ظاهر شده‌اند.فیلم‌هایی نظیر استاریکی و هاچ (۲۰۰۴)، سه گانه ملاقات با والدین، زولندر یک و دو  وخانواده اشرافی تننبام به کارگردانی وس اندرسون. تماشاگران این فیلم هزل‌آمیز، ماجراهای مدل مردی به نام درک زولاندر با بازی استیلر را خواهند دید که یکی از بدخواه‌ترین چهره‌های دنیای فشن او را شستشوی مغزی می‌دهد.

دیوید بویی، میلا یووویچ، تام فورد، ناتالی پورتمن و لنی کراویتز در این فیلم نقش‌های کوتاهی دارند؛ شیک‌ترین و پرزرق و برق‌ترین بازیگران در این فیلم حضور دارند.

مأمور خرید شخصی (Personal Shopper (2016

زمانی که کریستن استوارت در نقش یک مأمور خرید شخصی رنج‌دیده در این فیلم ناراحت کننده اولیویه آسایاس ظاهر می‌شود، فیلم سرانجام جایزه بهترین کارگردانی را از جشنواره کن ۲۰۱۶ دریافت می‌کند. لباس‌های استوارت در این فیلم طراحی شانل است.

این چهره‌ی خانه مد شانل از زمان نمایش مدی به نام حرفه‌های هنری پاریس- دالاس در پایان سال ۲۰۱۳، در نقش یک مأمور رنج‌کشیده ظاهر می‌شود که با روح برادر دوقولوی از دنیا رفته‌اش ارتباط دارد. او سرانجام برای دزدی از کارفرمای خود تحت فشار قرار می‌گیرد، امّا چه کسی را باید مقصّر دانست؟

به گزارش لباس پارسی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.