تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۳

مت گالا ۲۰۲۳

مت گالا ۲۰۲۳
مت گالا یک مراسم سالانه برای هنرمندان و طراحان دنیای مد برای جمع‌آوری کمک‌های مالی برای انستیتو طراحی لباس (COSTUME INSTITUTE) است که در موزه هنر متروپولیتن نیویورک برگزار می‌شود

مت گالا ۲۰۲۳

مراسم مت گالا مهم‌ترین رویداد در بخش مد و فشن است. این مراسم اولین بار در سال ۱۹۴۸، توسط النور لمبرت ، روزنامه‌نگار مد و از مدیران این مجموعه، با هدف جمع‌آوری و کمک به حفظ لباس‌های تاریخی انستیتو طراحی لباس برگزار شد. آنا وینتور، سردبیر وگ و رئیس هیئت مدیره رویداد گالا از سال ۱۹۹۵ (به جز سال‌های ۱۹۹۶ و ۱۹۹۸) بر کمیته مزایا و فهرست مهمانان نظارت می‌کند، و کارکنان وگ فهرست دعوت شدگان را گردآوری می‌کنند.

اولین گالا شام نیمه شب بود و بلیط‌ها هر کدام پنجاه دلار بود. بر اساس میراثی که دایانا وریلند، سردبیر سابق وگ به عنوان «مشاور ویژه» در مؤسسه لباس به جا گذاشتند، از سال ۱۹۷۳ مت گالا به عنوان یک رویداد لوکس و پرفروش شناخته شده‌است و «جواهری در تاج اجتماعی شهر نیویورک» محسوب می‌شود.

گالا به عنوان یکی از برجسته‌ترین و منحصر به فردترین رویداد‌های اجتماعی در جهان شناخته  می شود و از بزرگترین شب‌های جمع‌آوری کمک در شهر نیویورک است و ۹ میلیون دلار در ۲۰۱۳ جمع‌آوری شده و رکورد ۱۲ میلیون دلار در سال بعد. مت گالا یکی از برجسته‌ترین منابع تأمین مالی برای این مؤسسه است، با مشارکت‌های پیش‌بینی شده در مجموع پس از رویداد ۲۰۱۹ از زمان تصدی آنا وینتور در سال ۱۹۹۵ از ۲۰۰ میلیون دلار فراتر می‌رود.

در سال ۲۰۱۴ قیمت هر بلیط مت گالا برای کسانی که خارج از فهرست مهمانان رسمی بودند برای افزایش انحصاری بودن این رویداد از $۱۰٬۰۰۰ به $۳۰٬۰۰۰ آمریکا افزایش یافت. فهرست سالیانه مهمانان حدوداً به ۶۵۰ یا ۷۰۰ نفر محدود می‌شود.

مت گالای ۲۰۲۰ به دلیل همه‌گیری کرونا لغو شد. این جشن در سال ۲۰۲۱ از سر گرفته شد، اما به جای ماه مه، در سپتامبر برگزار شد.

زمان و مکان مراسم مت گالا

مراسم مت گالا هر سال در اولین دوشنبه ماه مه برگزار می‌شود. مهمانان این جشن خیریه که بیشتر بازیگران، خوانندگان، سلبریتی‌ها، افراد ثروتمند و گاهی نیز سیاست‌مداران هستند، توسط آنا وینتور (سردبیر مجله وگ) انتخاب و تأیید می‌شوند. شرکت کنندگان با دعوت‌نامه یا خرید بلیط مراسم، با لباس‌ها و اشیای تزیینی مرتبط با موضوع تعیین شده برای مهمانی در موزه حاضر می‌شوند.

جشن مؤسسه لباس مت یک مزیت بزرگ برای جمع‌آوری کمک‌های مالی است که به عنوان جشن افتتاحیه نمایشگاه سالانه مُد مؤسسه عمل می‌کند. پس از این رویداد، نمایشگاه به مدت چند ماه ادامه دارد. به عنوان مثال، نمایشگاه ۲۰۱۴ قرار بود از ۸ مه تا ۱۰ اوت ۲۰۱۴ برپا شود. این رویداد، با حضور شخصیت‌هایی از هنر، مد، جامعه بالا، فیلم و موسیقی، از سال ۱۹۴۸ در مت برگزار شد و به عنوان اولین رویداد سالانه فرش قرمز صنعت مد در نظر گرفته می‌شود.

لباس های مت گالا

مد‌های فرش قرمز آن به‌طور گسترده‌ای عکس، بررسی، نقد و تقلید می‌شود. این موزه در اولین دوشنبه ماه مه به دلیل برگزاری مراسم جشن مت گالا برای عموم مردم بسته‌است.

تم مت گالا

تم مراسم مت گالا هر سال ۶ ماه پیش از تاریخ برگزاری این مراسم، از طرف موسسه طراحی لباس تعیین و اعلام می‌شود؛ و میهمانان با لباس‌هایی متناسب با تم اعلام شده آن سال در فرش قرمز این مراسم شرکت می‌کنند.

قوانین مراسم مت گالا چیست؟

قوانین ورود بـه مت گالا هم چندان ساده نیست و با مهمانی‌های دیگر فرق دارد. جزئیات قوانینی کـه باید در مهمانی رعایت شود، هیچ‌وقت فاش نشده اسـت. در واقع، کسی خبر ندارد کـه دقیقاً داخل این مراسم چه می‌گذرد و حضار باید چه چیز‌هایی را رعایت کنند. این مهمانی بسیار عجیب، پرزرق‌وبرق و سخت‌گیرانه اسـت.

چند قوانین  مت گالا کـه تا حالا فاش شده است:

  1. درسال ۲۰۱۸ اعلام شد کـه افراد زیر ۱۸ سال حق ورود بـه مراسم را ندارند.
  2. درسال ۲۰۱۵ بـه مهمانان سپرده شده بود کـه هیچ‌گونه عکس و سلفی نگیرند و آن‌ها اجازه نداشتند کـه در طول مهمانی از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنند.
  3. کسانی کـه بـه مهمانی دعوت میشوند اجازه آوردن همراه ندارند؛ مگراینکه برای او هم دعوتنامه فرستاده شده باشد.
  4. مهمانان حق کشیدن سیگار هم ندارند و باید در محل‌های ویژه‌ای کـه برای اینکار درنظر گرفته شده، سیگار بکشند.
  5. چیز‌هایی مانند سیر، پیاز، بروشِتا «پیش‌غذای ایتالیایی» و جعفری هم نباید در منوی غذا‌ها وجود داشته باشند.

مهمترین رویداد مد دنیا یعنی مراسم Met Gala 2023 با موضوع “کارل لاگرفلد: یک‌‌ خط زیبایی” در تاریخ ۱ می برگذار شد،امسال از شرکت کنندگان خواسته شده بود تا به افتخار کارل لاگرفلد صاحب خانه‌ های مد مانند‌Chanel ،Fendi‌ وغیره لباس بپوشند و ادای احترام کنند. همچنین این جشن وبرای مؤسسه لباس The Met کمک مالی جمع‌آوری می‌کند.

تم مت گالا ۲۰۲۳

بر‌اساس تم امسال طراحان باید با استفاده از دیدگاه های کارل لاگرفلد طراح مشهور که در سال ۲۰۱۹ درگذشت و ترکیب آن با استایل ویژه برند خودشان لباس طراحی کنند.

البته این موضوع حسابی چالش بر انگیز بود زیرا با اینکه کارل یک طراح افسانه ای محسوب می شد، اما به نظر بسیاری دیدگاه های او در دنیای مد امروز جایگاهی ندارد مثلا کارل به صورت مشخص از افرادی که اضافه وزن داشتند بدش می‌آمد و به وضوح آن را اعلام می کرد و آن ها را افراد بی اراده می دانست، در حالی که قسمت بزرگی از دنیای مد امروز برای افراد پلاس سایز است.

مدل های لباس مت گالا ۲۰۲۳

امسال سلبریتی ها در مراسم مت گالا ۲۰۲۳ با لباس هایی متفاوت تر از همیشه حضور پیدا کردند. در ادامه به معرفی استایل و حواشی آن ها خواهیم پرداخت:

کیم کارداشیان

کیم کاردشیان ۴۲ ساله بر روی فرش قرمز Met Gala 2023 کیم لباسی از برند Schiaparelli پوشیده است؛ بر خلاف شایعاتی که درباره دعوت نشدن او به مراسم امسال منتشر شده بود او در این مراسم حضور یافت.

کاردی بی

کاردی بی با ۳ استایل کاملا متفاوت در «مت گالا ۲۰۲۳» حاضر شد! کاردی بی رپر ۳۰ ساله یکی از مورد توجه ترین افراد حاضر در مراسم امسال بود که با استایل های متفاوتش توجه زیادی را به خودش جلب کرد و استایلش یکی از بهترین های مراسم امسال انتخاب شده است؛ لباس اول کاردی از Chenpeng Studio و لباس دومش از Miss Sohee و لباس سوم او از Richard Quinn بود.

ریحانا

در مراسم مت گالا ۲۰۲۳، ریحانا ۳۵ ساله با همسرش ایسپ راکی با لباس هایی متفاوت همه را شگفت زده کردند. او لباسی سفید رنگ و پوشیده با گل هایی برجسته به تن داشت و پس از مدتی با برداشتن قسمت بالایی لباسش خبر بارداری دومش را به همه اعلام کرد.

بیلی آیلیش

بیلی آیلیش خواننده و ترانه سرا، لباس توری مشکی و جذابی به تن داشت که توسط سیمون روشا طراحی شده بود. او در مت گالا، روشا را یکی از طراحان مورد علاقه و برتر در جهان اعلام کرد.

جرد لتو

جرد لتو هم به شکل گربه کارل لاگرفلد به مت گالا آمد! جرد لتو خواننده و بازیگر ۵۱ ساله با استایلی غیر قابل تشخیص در کاستومی به شکل “شوپت” گربه کارل لاگرفلد بر روی فرش قرمز مت گالا ۲۰۲۳ حاضر شد. جرد هر ساله یکی از جنجالی ترین استایل های مت گالا را دارد.

نیکول کیدمن

نیکول کیدمن ۵۵ ساله با لباسی از برند Chanel همراه همسرش کیث اوربن خواننده ۵۵ ساله بر روی فرش قرمز مت گالا ۲۰۲۳ حاضر شدند. این لباس را که مخصوص نیکول طراحی و دوخته شده بود ۱۹ سال پیش در سال‌ ۲۰۰۴ در تبلیغ عطر برند‌ شنل نیز پوشیده بود.

جنیفر لوپز

جنیفر لوپز با لباسی از Ralph Lauren بر روی فرش قرمز Met Gala 2023 حاضر شد. اما همسر او بن افلک همراه او در این مراسم حضور پیدا نکرد.

دوآ لیپا

دوآ لیپا خواننده ۲۷ ساله با لباسی از برند Chanel که مربوط به کالکشن سال ۱۹۹۲ و توسط کارل لاگرفلد طراحی شده است بر روی فرش قرمز «Met Gala 2023» حضور یافت. دوآ گردنبند الماس ۱۰۰ قیرایطی از برند Tiffany & Co که یکی از ارزشمندترین و گرانبها ترین دارایی های این برند است و ارزشی بیشتر از ۳۰ میلیون دلار دارد را نیز بر روی این فرش قرمز پوشیده است.

پنه لوپه کروز

پنه لوپه کروز بازیگر ۴۹ ساله با لباسی از برند Chanel بر‌ روی فرش قرمز Met Gala 2023 حضور یافت. پنه لوپه یکی‌ از میزبانان مشترک مراسم امسال در کنار آنا وینتور، دوآ لیپا و راجر فدرر است.

کارا دلوین

کارا دلوین مدل سرشناس بر روی فرش قرمز Met Gala 2023 حضور یافت. کارا لباسی از برند Chanel پوشیده بود‌ و‌‌ استایلی بسیار شبیه به استایل مورد علاقه کارل لاگرفلد طراح فقید داشت.

دوجا کت

دوجا کت با استایلی مانند «شوپت» گربه کارل لاگرفلد در مت گالا حضور پیدا کرد. رپر ۲۷ ساله با گریمی شبیه به گربه و لباسی از برند Oscar de la renta که به صورت مخصوص برای او طراحی و دوخته شده بود بر روی فرش قرمز مت گالا ۲۰۲۳ حاضر شد.

اما چمبرلین

اما چمبرلین برای دومین بار میزبان مت گالا۲۰۲۳ بود. او لباسی تک رنگ آبی، ترکیبی از دامن ماکسی و کت کوتاه به تن داشت و استایلش را با کفش های پاشنه بلند آبی و هدبند به زیبایی تکمیل کرد.

شان کامز

شان کامز ظاهری به رنگ مشکی همراه با چکمه های نوک تیز، دستکش انگشتی و عینک آفتابی همانند کارل لاگرفلد به تن داشت. لباس او علاوه بر رعایت تم مراسم مت گالا، نمادی از انرژی هیپ هاپ و موزیک ویدیوهایش داشت.

اتفاق عجیب در مت گالا ۲۰۲۳

اتفاق نادری که امسال در مت گالا ۲۰۲۳ افتاد مشابه بودن لباس دو سلبریتی در مراسم بود. اولیویا وایلد بازیگر و فیلمساز آمریکایی در مت گالا با لباس سفید رنگی حضور پیدا کرد که مشابه آن را مارگارت ژانک  سردبیر و نویسنده مجله ووگ چین، فیلمساز و مدل ۲۹ ساله هم با رنگی متفاوت پوشیده بود.

غایبان بزرگ شب‌نشینی مد موزه متروپولیتن ۲۰۲۳

برخی از ستاره‌هایی که به محض ورود به این رویداد به ستاره‌های اصلی آن تبدیل شده‌اند، مثل بلیک لایولی، از جمله غایبان بزرگ این مراسم بودند

برخی از ستاره‌هایی که به محض ورود به این رویداد به ستاره‌های اصلی آن تبدیل شده‌اند، مثل بلیک لایولی، از جمله غایبان بزرگ این مراسم بودند. لایولی که در سال ۲۰۲۲ یکی از روسای مشترک این مراسم بود، با لباس سفارشی ورساچه الهام گرفته از مجسمه آزادی، برای ادای احترام به شهر نیویورک، روی فرش قرمز مراسم سال گذشته ظاهر شد.

بلیک لایولی

به گزارش نشریه «ووگ نوجوانان»، هنرپیشه ۳۵ ساله هالیوود، هنگام حضور در مراسم بازگشایی خیابان پنجم تیفانی و حضور در شهر نیویورک ضمن گفتگو با خبرنگاران تایید کرد که در مراسم امسال حضور نخواهد داشت. وقتی یکی از خبرنگاران از لباس ورساچه سال گذشته لایولی تعریف کرد، او در پاسخ تشکر کرد و گفت آن را روز دوشنبه روی مبل خانه خود خواهد پوشید. لایولی دلیل مشخصی برای غیبت خود عنوان نکرد.

مدیسون بیر

مدیسون بیر، خواننده، در سال ۲۰۲۱ برای اولین بار در شب‌نشینی موزه متروپولیتن حاضر شده بود، و لباس سبز زمردی سفارشی ساخته پاتریشیا وتو را برای ادای احترام به هنرپیشه قدیمی هالیوود مرلین مونرو پوشیده بود. هرچند طرفداران او امیدوار بودند که او را در مراسم امسال نیز ببیند، اما این ستاره پیشتر در توییتر خود اعلام کرده بود برنامه‌ای برای حضور در این رویداد ندارد.

سلنا گومز

سلنا گومز یکی از کهنه‌سربازان مت‌گالاست که اولین بار در سال ۲۰۱۴ در این مراسم ظاهر شد. او طی این سال‌ها سبک ظاهری به یادماندنی‌ در این مراسم ثبت کرده است. از پیراهن مدل ماهی آلویی رنگی که دایان فون فورستنبرگ برای موضوع «چارلز جیمز: فراتر از مد» در سال ۲۰۱۴ طراحی کرده بود، تا پیراهن سفیدی که ورا وانگ برای موضوع «چین: از شیشه نگاه» در سال ۲۰۱۵ بر تن او پوشاند.

با این حال از آنجایی که سلنا برای فیلمبرداری فیلم کمدی جنایی موزیکال «امیلیا پرز» که او در کنار زوئه سالدانا و کارلا سوفیا گاسکون بازی می‌کند، در پاریس حضور داشت، در مراسم امسال حاضر نشد.

شوپت لاگرفلد

با توجه به موضوع مراسم مت‌گالای امسال که بر روی کارل لاگرفلد متمرکز بود، برای طرفداران این سوال مطرح بود که آیا گربه خانگی طراح فقید، «شوپت» در این رویداد خواهد بود یا نه. در حالی که گربه معروف نقش مهمی در میراث لاگرفلد داشت، در بیانیه‌ای که در اول ماه مه در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد، تایید کرد که او در خانه در پاریس خواهد ماند.

تیلور سوئیفت

اگر چه طرفداران این خواننده پاپ امیدوار بودند که پس از سال‌ها غیبت او از مراسم مت‌گالا او را در بین ستاره‌های امسال ببیند، اما ظاهرا باید یک سال دیگر نیز منتظر بمانند. سال ۲۰۱۶ آخرین باری بود که سوئیفت در شب‌نشینی موزه متروپولیتن حضور داشت. حضور تیلور سوئیفت از این نظر برای طرفداران جذاب‌تر بود که اولین حضور بزرگ او روی فرش قرمز پس از جدایی او از جو آلوین بود. با این حال ستاره موسیقی پاپ در سفر و میانه تور «اراس» است و به این مراسم نرسید.

بلا حدید

بلا حدید از جمله کسانی است که سبک ظاهری شیک و منحصر به فردی در مت‌گالا به نمایش می‌گذارد، و غیبت او به خاطر دوستی نزدیک با کارل لاگرفیلد تعجب همه را برانگیخت. هر چند جی‌جی، خواهر بزرگ او با ظاهر بسیار پر زرق و برقی در مراسم ظاهر شد، اما مشخص نیست چرا بلا در مراسم حضور نداشت. این مدل در بخش روایتگر اینستاگرام خود در روز ۱ مه، برای احترام با لاگرفلد تصویری در کنار خواهرش در لباس‌هایی با طراحی کارل منتشر کرد.

تیموتی شالامی

تیموتی شالامی، هنرپیشه هالیوود یکی از اعضای اصلی در مراسم سال ۲۰۲۱ موزه متروپولیتن بود، و به همراه آمانادا گورمن، شاعر، بیلی آیلیش، خواننده و نائومی اوزاکا، ستاره تنیس مراسم را اجرا کرد. او از آن زمان دیگر در این رویداد شرکت نکرده است. خیلی‌ها فکر می‌کردند که شاید فرش قرمز مت‌گالا امسال محل اعلام رسمی آغاز رابطه او با کایلی جنر باشد، اما کایلی با خواهرانش در این مراسم شرکت کرد و تیموتی حضور نداشت.

لا روچ

لا روچ، طراح سبک و لباس بسیاری از ستاره‌های هالیوود از جمله زندایا و پریانکا چوپرا، که در طول سال‌ها لحظات نمادینی در مت‌گالا داشت یکی از غایبین بزرگ این مراسم بود. این هنرمند طراح، اوایل سال جاری اعلام بازنشستگی کرد و تایید کرد که با هیچکدام از شرکت‌کنندگان مراسم امسال همکاری نخواهد کرد و خودش نیز در این مراسم حضور نخواهد داشت.

او در مصاحبه‌ای با نشریه «باستل» در پاسخ به این سوال که اولین دوشنبه ماه مه به چه کاری مشغول خواهد بود گفت  همچنان دانشجوی مد است و آن را دوست دارد. او گفت: «من یک پسر مد هستم و مت‌گالا یکی از بزرگترین شب‌هاست، و همه ما مشتاقانه منتظریم ببینیم چه کسی آنجاست و چه می‌پوشد. بنابراین من حتما آن را تماشا خواهم کرد.»

زندایا

زندایا یکی از ستاره‌های بی‌بدیل مت‌گالاست که با اولین حضور خود در این مراسم در سال ۲۰۱۵، جایگاه نماد مد را بدست آورد. او آخرین بار در سال ۲۰۱۹ و با لباس پر از زرق و برق سیندرلا برای موضوع «کمپ: یادداشت‌هایی در مورد مد» در این مراسم ظاهر شد. آخرین چیزی که از زندایا در مت‌گالا دیده شد، صندل شیشه‌ای بود که روی پله‌های محل برگزاری جا گذاشت، زیرا او امسال نیز در این مراسم حضور نداشت. اگرچه این ستاره هالیوود برای غیبت امسال خود هیچ دلیلی نیاورده است، اما سال گذشته گفته بود که به خاطر کار نتوانست در مراسم حاضر شود.

به گزارش لباس پارسی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.