تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۵

تغییر پوشش در ایران موضوعی فرهنگی نیست؛ امنیتی و سیاسی است

تغییر پوشش در ایران موضوعی فرهنگی نیست؛ امنیتی و سیاسی است
قائم مقام مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی بیان کرد: شروع تغییر نوع لباس و پوشش در ایران و خانواده ایرانی موضوع فرهنگی نبوده، بلکه سیاسی و امنیتی بوده است؛ بنابراین نباید صرفا نگاه فرهنگی داشته باشیم. باید از نگاه حداقلی به زیست عفیفانه پرهیز کنیم

تغییر پوشش در ایران موضوعی فرهنگی نیست؛ امنیتی و سیاسی است

یوسف امینی، قائم مقام مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در نشست مشاورین امور بانوان و خانواده فرمانداری‌ها و دستگاه‌های اجرایی استان که در محل استانداری برگزار شد، اظهار کرد: ما نباید زیست عفیفانه را به صورت تک‌بعدی نگاه کنیم. در این موضوع مسائل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی به هم پیوند خورده است.

شروع تغییر نوع لباس و پوشش در ایران و خانواده ایرانی موضوع فرهنگی نبوده، بلکه سیاسی و امنیتی بوده است؛ بنابراین نباید صرفا نگاه فرهنگی داشته باشیم. باید از نگاه حداقلی به زیست عفیفانه پرهیز کنیم.

موضوع زیست عفیفانه را به بانوان محدود می‌کنند، در حالی که مربوط به خانواده یعنی زن و مرد است. همچنین زیست عفیفانه مربوط به پوشش هم نیست، بلکه در گفتار و کلام معنا پیدا می‌کند.

پایداری خانواده و زیست عفیفانه بر هم تاثیر و تاثر دارند، خانواده کانون زیست عفیفانه بوده و زیست عفیفانه نیز ضامن بقای خانواده است. این موضوع محدود به دوره اسلامی نیز نمی‌شود.

این دستورالعمل نگاه تحول‌گرایانه نسبت به حجاب و عفاف و زیست عفیفانه دارد.۳ راهبرد نیز در این حوزه اهمیت دارد که راهبرد اول مدیریت تصویر و گفتمان‌سازی رسانه‌ای مبتنی بر آرامش روانی خانواده در پرتو حیا و عفاف، راهبرد دوم دسترس‌پذیرسازی پوشش عفیفانه در سطح جامعه با تمام ملاک‌ها و سوم مواجهه و جرم‌انگاری هوشمند، هدفمند و پویا با انواع بدحجابی‌ها است.

یکی از مشکلات امروز نبود لباس مناسب در بازار است. دبیرخانه ساماندهی مد و لباس ذیل شورای فرهنگ عمومی در این راستا تشکیل شده است. در این زمینه‌ها صرفا کار فرهنگی و صرفا کار امنیتی جواب نمی‌دهد، بلکه باید کار ترکیبی باشد.

به گزارش لباس پارسی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.