تاریخ انتشار : شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۸:۵۱

استاندارد «اوکوتکس ۱۰۰» (OEKO-TEX 100) چیست؟

استاندارد «اوکوتکس ۱۰۰»  (OEKO-TEX 100) چیست؟
محصولاتی که دارای لیبل و نشان استاندارد اوکوتکس ۱۰۰ هستند بیش از ۳۰۰ تست و آزمایش مواد شیمیایی سمی و آسیب رسان را پشت سر گذاشته اند و کاملا قابل اطمینان هستند.

به گزارش لباس پارسی؛ بیش از ۲۵ سال است که موسسه استانداردهای نساجی اوکوتکس برای ایجاد اطمینان در تولید محصولات فاقد هرگونه مواد سمی و مضر در کنار صنعت نساجی جهان قرار دارد و یکی از استانداردهای ارایه شده توسط این موسسه نیز استاندارد پایه ۱۰۰ است.

محصولاتی که دارای لیبل و نشان استاندارد اوکوتکس ۱۰۰ هستند بیش از ۳۰۰ تست و آزمایش مواد شیمیایی سمی و آسیب رسان را پشت سر گذاشته اند و کاملا قابل اطمینان هستند.

برای اینکه محصولی این نشان را بدست آورد تمام اجزاء کالای نساجی باید استاندارد لازمه را دارا باشد بنابراین نه تنها منسوج بافته شده بلکه تمام اجزا مانند زیپ ،‌دکمه و نیز تست می شوند تا در راستای غیر مضر بودن مواد به‌کار رفته شده در انها برای بدن و محیط زیست اطمینان حاصل شود.

این نشان استاندارد برای تمامی کالاهای نساجی از پوشک بچه و لباس های ورزشی گرفته تا کالای خواب منزل شما را تحت پوشش قرار می دهد و امروزه در اغلب کشورهای جهان به ویژه کشور های اروپایی و آمریکا شناخته شده هستند و طبق تحقیقات انجام شده توسط این موسسه در کشورها و مناطق ذکر شده بیش از ۶۰ درصد مردم درک کاملی از تعاریف و معنای این استاندارد دارند.

اکو‌تکس نام انجمن بین‌المللی مستقل‌(متشکل از ۱۸ مؤسسه معتبر بین‌المللی)‌و فعال در حوزه‌ آزمون‌ها،‌ تحقیقات و ارائه گواهینامه‌های مرتبط با‌جنبه‌های اکولوژیک صنایع نساجی،‌چرم و پوشاک است که در سال ۱۹۹۲ توسط مؤسسه تحقیقات‌اکولوژی نساجی اتریش و مؤسسه‌هونشتاین آلمان پایه‌گذاری شد.‌امروزه این مؤسسه استاندارد و گواهینامه‌های مختلفی را در کلیه زمینه‌های مرتبط با صنعت نساجی، چرم و پوشاک ارائه می‌نماید که معتبرترین تاییدیه‌های تخصصی این صنایع به‌شمار می‌روند. گروه‌های اصلی خدمات و استانداردهای سازمان اکوتکس عبارتند از:

®STANDARD 100 by OEKO-TEX

®MADE IN GREEN by OEKO-TEX

®LEATHER STANDARD by OEKO-TEX

®STEP by OEKO-TEX

®My STEP by OEKO-TEX

®ECO PASSPORT by OEKO-TEX

®DETOX TO ZERO by OEKO-TEX

در حال حاضر شناخته شده‌ترین استاندارد مؤسسه بین‌المللی اکوتکس استاندارد کیفیت و سلامت محصولات نساجی، STANDARD 100 by OEKO-TEX است.‌این استاندارد مبتنی بر‌ اجرای انواع تست‌های کنترل کیفیت،‌تست‌های مرتبط با شناسایی مواد شیمیایی مضر در محصولات نساجی و همچنین کنترل‌های دوره‌ای محصول و فرآیندهای تولید است.

در صورت انطباق محصول با کلیه ضوابط تعریف شده در این سیستم کنترل کیفیت و همچنین عدم وجود مواد شیمیایی مضر در محصولات نساجی و اطمینان از‌کیفیت و سلامت آنها، گواهینامه استاندارد محصول نساجی با عنوان  STANDARD 100 by OEKO-TEX برای محصولات صادر می‌گردد.

بر اساس آخرین آمارهای ثبت شده در وب‌سایت مؤسسه تا سال ۲۰۱۶ بیش از ۱۶۰۰۰۰ گواهینامه محصول  STANDARD   ۱۰۰ by OEKO-TEXدر بیش از ۹۲ کشور جهان صادر شده‌است که از این حیث شناخته شده‌ترین گواهینامه استاندارد صنعت نساجی به‌شمار می‌رود.‌به‌لحاظ آماری کشورهای چین،‌آلمان و ترکیه حائز بیشترین تعداد شرکت‌های نساجی فعال تحت لاینسس‌های مختلف (®OEKO-TEX) هستند.

در سیستم استاندارد ®STANDARD 100 by OEKO-TEX انطباق ویژگی‌های محصول نساجی با الزامات مقررات اتحادیه اروپا در خصوص استفاده از مواد شیمیایی در محصولات نساجی REACh،‌دستورالعمل ایمنی مصرف‌کننده در ایالات متحده Consumer Product Safety Improvement Act و بسیاری از ضوابط بین‌المللی دیگر مرتبط با محصولات نساجی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. داشتن ثبات‌های رنگی عالی در برابر سایش، رطوبت، عرق بدن و نور، راحتی و سازگاری با پوست بدن انسان از دیگر ویژگی‌های مورد تأکید استاندارد است.

از زمان تدوین و توسعه مقررات  در سال ۱۹۹۲ میلادی، ضوابط و معیارهای ارزیابی کیفیت و سلامت محصولات نساجی همواره بر اساس آخرین یافته‌ها و دستاوردهای علمی و همچنین تغیرات قوانین بین‌المللی به روزرسانی می‌شوند. این بروز رسانی‌ها هرساله منتشر و در دسترس عموم و تولیدکنندگان قرار می‌گیرد که از اینجا قابل دریافت است.

در سیستم ارزیابی‌های محصولات و کالاهای نساجی بر اساس کلاس اصلی برای کیفیت و سلامت محصول تعریف شده‌است. انواع محصولات نساجی صرفاً پس از انجام ارزیابی‌های دقیق پارامترهای مختلف کیفی،‌فرآیندهای تولید و مواد اولیه مورد استفاده توسط لابراتوارهای تخصصی مؤسسه  قادر به دریافت گواهینامه و برچسب استاندارد محصول خواهند بود.‌ محصولات نساجی مختلف حسب کیفیت و کاربرد نهایی تعریف شده می‌توانند در یکی از کلاس‌های کیفی مورد ارزیابی و پذیرش قرار گیرند.

کلاس اول: کلیه محصولات نساجی (الیاف، نخ، پارچه و …) در بالاترین سطح کیفیت و سلامت که انطباق کامل با ضوابط کیفی مورد انتظار حساس‌ترین گروه‌های مصرف‌کننده نهایی این محصولات یعنی کودکان و خردسالان تا ۳۶ ماه را دارا باشند.

کلاس دوم: کلیه محصولات نساجی (الیاف، نخ، پارچه و …) در بالاترین سطح کیفیت و سلامت که از انطباق کامل با ضوابط کیفی نهایی مورد انتظار در مصارف بسیار نزدیک و روزمره با بدن انسان (تماس مستقیم) برخوردارند.

کلاس سوم: کلیه محصولات نساجی (الیاف، نخ، پارچه و …) در سطح قابل قبول کیفیت و سلامت که با ضوابط کیفی نهایی مورد انتظار در مصارف روزمره و غیر مستقیم با بدن انسان منطبق هستند.

کلاس چهارم: انواع محصولات نساجی (الیاف، نخ و پارچه تا انواع محصولات دکوراسیون، فرش و کفپوش‌ها) که علاوه بر سطح قابل قبول کیفیت و سلامت انطباق کامل با ضوابط کیفی مورد انتظار در کاریردهای روزمره غیر مستقیم را دارا باشند.

استاندارد Oeko-tex100 معتبرترین استاندارد بین‌المللی در صنعت نساجی و تائید کننده سلامت ( عدم حضور مواد خطرناک حساسیت و آلرژی‌زا، سرطان‌زا و در کالاهای نساجی) کلیه منسوجاتی است که در تماس روزمره و دائمی با بدن انسان به‌ویژه کودکان و نوزادها هستند.

 

 اصلاح کنیم دوخت ایران نه ساخت ایران

طبق تحقیقات به عمل آمده توسط لباس پارسی غیر از شرکت های تولیدکننده فرش ماشینی هیچ گروه از تولید کنندگان منسوجات داخلی پیگیر دریافت این استاندارد ویژه نبوده و هنوز راهبردی جهت جهانی شدن نساجی ایران در برنامه نیست و صرفا با برگزاری انواع جشنواره‌ها در حد تقلید از مد غربی و ایرانی نشان دادن آن به مسؤلین هستیم و ساختار درستی پیرامون دریافت این استاندارد جهانی برای تولیدکنندگان نساجی و پوشاک در نظر گرفته نشده و صرفا به نشان ساخت ایران بسنده کرده‌ایم که این شعار نیز دارای شبهات زیادی است و صرفا تبلیغاتی بیش نیست.

فی‌المثل وقتی پوشش پوشش چادر و مانتو ما از پارچه های خارجی است و دوخت آن توسط داخل انجام می شود چگونه مدعی ساخت ایران هستیم و باید با شرمندگی اصلاح کنیم دوخت ایران نه ساخت ایران.

پس وظیفه ادارات مطبوعه و علی الخصوص سازمان استاندارد ایران و اتحادیه پوشاک و انجمن های نساجی در تبیین الزام آور نمودن این استاندارد در سلامتی پوشاک برای مردم امری حیاتی است.

 

 

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.