تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰

عفاف و حجاب عزم ملی می خواهد

عفاف و حجاب عزم ملی می خواهد
فرهنگ عفاف و حجاب با لوایح، بخشنامه ها،دستورالعمل ها، نمایشگاه ها و جشنواره ها حل نخواهد شد، عزم ملی می خواهد.

لباس پارسی؛ از آنجایی که منابع فرهنگی و معنوی، ‌مهم‌ترین منبع توانمندی و مزیت جوامع اسلامی است، ‌تهدیدها و تهاجم فرهنگی‌از هر‌مقوله ‎ای نسبت به ‌سایر تهدیدها از اهمیت و حساسیت بیشتری برخوردار است و شکست و بحران در حوزه فرهنگی،‌ به ‌منزله اختلال در حوزه‌های مختلف حیات یک جامعه است.‌زیرا مهم‌ترین تکیه‌گاه و نقطه ثقل همبستگی، ‌وحدت، هویت ملّی و علّت وجودی همبستگی ملی و ایرانی اسلامی است، و با از بین رفتن این زنجیره همبستگی و هویت ملّی، بقای دولت‌ها دیگر موضوعیتی نخواهد داشت. ‌به علت ضعف رسانه‌ای و نبود زیرساخت‌ها و برنامه‌ریزی‌های مناسب فرهنگی در  جامعه اسلامی و  وجود رسانه‌ها و ابزارهای متعدد فرهنگی در عصر جهانی شدن فرهنگ غربی و نیز با توجه به سلطه نظام سرمایه‌داری در جهان، شاهد زوال سبک زندگی،‌ هویت و فرهنگ ایرانی  اسلامی و نیز جامعه ایرانی هستیم و‌اگر برای مقابله با‌تهدیدها و اختلال‌های پدید آمده در جامعه‌ی ‌ایرانی‌اسلامی، ‌برنامه‌ریزی در سطوح و بخش‌های مختلف انجام نشود، ‌این روند تشدید می‌شود و به‌ایجاد مشکلات بیشتر می‌انجامد. از آنجایی که فرهنگ، اقتصاد محور و بنیان رویارویی قدرت‌ها محسوب می‌شود و رقابت‌ میان بازیگران نظام جهانی،‌ به لحاظ ماهیت کاملاً اقتصادی و فرهنگی است، مقوله «جهانی شدنِ فرهنگ» سبب ظهور انواع توسعه ‌طلبی و سلطه ‌گری غرب در جوامع اسلامی علی الخصوص فرهنگ ایرانی اسلامی شده است.

هرگاه صحبت از عفاف وحجاب می شود اذهان عموم مردم بر روی پوشش بانوان به خصوص چادر آنها متمرکز می‌شود، در حالی که در قرآن خداوند خطاب به آقایان و بانوان هر دو فرموده ‌(غض بصر)‌ یعنی «کاهش دادن نگاه» داشته باشند از طرف دیگر بانوان نیز دنبال تبرج یعنی خودنمایی نباشند که نگاه نامحرمان را به سوی خود جلب کنند.

جهانی شدن یا همان غربی ‌سازی جهان پروژه‌ ی مدیریت ‌شده‌ای است که غرب با‌ رهبری آمریکا در حال پیگیری است. جهانی ‌شدن پدیده‌ای است که بر‌جوانب گوناگون زندگی فرهنگی،‌اعم از نگرش جنسیتی، دانش، ‌آموزش رسمی،‌ هویت و سبک زندگی مردم تأثیر می‌گذارد، و باعث تغییر در منابع هویتی و هویت ‌گزینی افراد شده است. امروزه هویت ایرانی تحت تأثیر عواملی مانند پیشینه تاریخی، ‌اجتماعی و فرهنگی، پارادایم جدید فکری، انسان مدرن و فرامدرن و نظام جهانی و تهاجم فرهنگی غرب است.‌ایران دارای فرهنگ غنی ملی و جهانی است و در عین حال که مذهب به عنوان شالوده جدا نشدنی از زندگی روزمره در سطح بالایی قرار دارد.اسلام تأکید ویژه‌ای بر پرهیز از تبرج کرده و فلسفه عفاف و حجاب جلوگیری از همین امر بوده است. درست است که فرد نباید پوششی خودنمایانه انتخاب کند، اما این امر هم نباید باعث سوءبرداشت طراحان شود و لباس‌هایی را طراحی کنند که فاقد لطافت هنری باشد.

لباس‌های زنان دیگر کشورهای مسلمان بسیار متنوع و رنگارنگ است و برای هر سنی، ‌پوشش اسلامی مناسب دارند اما در لباس‌های اسلامی تولید داخل متأسفانه این امر کمتر رعایت می‌شود. متأسفانه الگوی پوشش اسلامی، سالیان سال است که تغییر جدی پیدا نکرده و در این حوزه هنوز سلیقه‌ای برخورد می‌شود حال‌آنکه لباس نیز، مثل سایر اقلام فرهنگی باید بر اساس نیاز جامعه تغییر و تحول پیدا کند و در نهایت به عنوان تقلید غیرحرفه ای نه تغییر هوشمندانه چادر که الگوی پوشش اسلامی و ایرانی است با تقلید از نوع پوشش اعراب به صورت سبک عربی درآمده و طراحان مد چادر با الفاظ و اسامی مختلف سعی در ایرانی نمودن آن دارنند، به طوری که حتی پوشیدن آنها به راحتی میسر نیست و فقط در تن مانکن‌ها ظاهری زیبا دارنند حالتی تزینی و نمایشی به خود پیدا نموده است و کمتر کسی در اجتماع از آن استفاده می کند.

در کشور ما نمایشگاه‌های مد و پوشش ایرانی اسلامی برگزار می‌شود اما نام آن را به اشتباه مد گذاشته‌اند چون مد این نیست که مدل پوشش، همان مدل دهه‌های قبل باشد و فقط لب آستین را منجوق‌دوزی کنند. مد این است که تنوعی در نوع پوشش و مدل ارائه ‌شده لباس ایجاد شود. متأسفانه همین امر باعث شده که کمترین تحولی در نمایشگاه‌های مد و لباس اسلامی در کشور ما صورت بگیرد و صرفا تغییرات جزیی در نوع طراحی و استفاده و نمادهای ایرانی به زور این نوع طرح ها را به عنوان مد صرفا تبلیغ کنیم.

جشنواره‌های مد و لباس ایرانی اسلامی در چند سال اخیر با رویکرد حمایتی و تشویقی نسبت به طراحان و تولیدکنندگان برگزار شده است ولی آنطور که بایسته است نتوانسته تاثیر مثبتی بر رویکرد فرهنگی جامعه  و پوشش اجتماع داشته باشد و همین امر باعث شده الگوهای مناسب فرهنگی که برای جوانان خوشایند نباشد مورد استفاده قرار گیرد و عملا در اجتماع و بازار فروش لباس شاهد ناهمگونی تولید با دستورالعمل ها هستیم. ترویج ‌هویت ایرانی اسلامی در بسیاری از موارد، مسیر قاطعی را در پیش نمی ‌گیرد و از علل مهم آن موازی کاری سایر سازمان‌ها و نهادها برای یک موضوع واحد است که از مهم‌ترین موارد فرهنگی جامعه بوده و آن عفاف و حجاب است. همین امر باعث بی هویتی، منازعه و برخورد داخلی در جوانان شده و می‌تواند‌ منجر به بحران هویت در میان جامعه شود و به از خودبیگانگی و نوستالژی به بی‌هویتی فرهنگ داخلی برسد.

از منظر آثار و پیامدها و اختلال ‌هایی که در نتیجه گسترش جهانی شدن فرهنگ غرب در ایران به وجود آمده و باعث آسیب ‌پذیری سبک زندگی و پیدایش تهدیدهای فرهنگی برای جامعه ایرانی و اسلامی شده است، هویت بصری و نوع پوشش در اجتماع است که متاسفانه هنوز نتوانسته ‌ایم، کاری بایسته برای نسل های دوم به بعد از انقلاب اسلامی داشته باشیم.‌امید است با سازماندهی قوی چه از لحاظ ماهوی و مادی، بنیاد ملی مد و لباس اسلامی ایرانی به‌عنوان سازمان ‌اصلی متولی امر بتواند علاوه بر ساماندهی طراحان مد با دیدگاه هویت ایرانی اسلامی از بخش فرهنگی و زیر بنایی که شاکله اصلی فرهنگ سازی نوع پوشش است با ارایه برنامه‌ها و‌ راهکارهای مفید در برابر سیل هجمه‌های فرهنگی غربی و بی‌هویتی داخلی جلوگیری نماید و با برگزاری جشنواره‌های اصیل ایرانی اسلامی که هویت دار و دارای اغنای فرهنگی می‌باشد‌،گامی صحیح در فرهنگ سازی  عفاف و حجاب و فرهنگ ایرانی اسلامی برداشته شود.

امام علی‌(ع) ‌اولین تعریف درباره هویت اجتماعی را بیان کرده است ومی‌فرمایند: ای مردم همانا آنچه که مردم را گرد هم می‌آورد و جمع می‌کند، توافق و همدلی آنها درباره امور خوب و بد و عدم توافق آنها درباره بدی‌ها و خوبی‌هاست. فقط یک نفر شترثمود را پی نمود، اما خداوند همه آنها را مجازات کرد، زیرا همه آن‌ها با رضایت مل آن فرد را تأیید و تشویق کردند. خداوند متعال همه آنها را پشیمان کرد. آنچه که هویت اجتماعی را تشکیل می‌دهد، معیار رایج و مسلط در یک جامعه است و جامعه با پذیرش یا عدم موافقت،‌ به اقدامات خوب و بد واکنش نشان می‌دهد و از این طریق نظام ارزشی خود را مشخص و فرمول‌بندی می‌کند.هویت شیوه‌ای است که مردم فکر و رفتار می‌کنند. تاریخ رفتار و اندیشه‌ای که انسان‌ها به آن تعلق دارند و بر این مبنا عقلانیت بخشی از هویت یک مسلمان است.

ملتی که فرهنگ بیگانه در آن رواج داشته باشد، ‌نمی‌تواند ادعای استقلال کند‌(امام خامنه‌ای، ۱۳۶۸). یگانه مانع اساسی نظام سلطه و استکبار، همین فرهنگ و ارزش‌های اسلامی است. اندیشمندان و نظریه‌پردازان غرب معتقد بودند که یگانه مانع جدی برای نفوذ و سلطه فرهنگ و رژیم‌های فرهنگی و سیاسی و اقتصادی غرب، قرآن کریم ،‌فرهنگ قرآنی،عفاف وحجاب است. بنابراین، ‌بسیار تلاش کردند تا نقش جامعه‌سازی، ‌هنجارسازی و دکترین اسلامی را در کشورهای اسلامی حذف یا کمرنگ کنند، زیرا یگانه مانع مقاومت در برابر سلطه و فرهنگ سلطه ‌طلبانه، لذت ‌طلب غرب، اندیشه و‌آیین مترقی و منطقی ایرانی اسلامی خواهد بود.

بسیاری از نهاد‌های دیگر نیز در ترویج فرهنگ عفاف وحجاب می‌بایست؛ همسو با بنیاد ملی مدو لباس اسلامی و ایرانی شده تا یک هویت سازی اصیل ایرانی اسلامی در مقوله عفاف و حجاب ایجاد گردد: به‌عنوان مثال سازمان اوقاف و امور خیریه در نذر چادر، قوه قضائیه در تبیین مقوله طلاق که اهم آن ازهم گسیختگی خانواده ها در عفاف و حجاب است‌، معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده به عنوان سازمان سیاست‌گذار در امور زنان و خانواده ،وزارت کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌،‌مجلس شورای اسلامی، شهرداری‌ها، ‌صدا و سیما،‌ اتحادیه های پوشاک، ستاد امر به معروف و نهی از منکر و سایر دوایر و عملا تمامی سازمان‌ها هر کدام می‌توانند نقش کلیدی در فرهنگ‌سازی هویت ایرانی اسلامی‌، عفاف و حجاب داشته باشند و با هم پوشانی سازمانی عزم ملی در مبارزه فرهنگی و هویت فرهنگی، اسلامی، ایرانی و ملی برداشته شود.

در حال حاضر ایران اسلامی واجد یکی از درخشان‌ترین زمینه‌های فرهنگی و معنوی در جهان هست و از تعالیم و باورهایی زنده، پویا و رهایی‌بخشِ اسلام و ادیان توحیدی برخوردار و در معرض بیشترین حملات تبلیغاتی فرهنگی قرار گرفته ‌است. موقعیت محوری ایران در قلب جهان و نیز مالکیت بر بخش مهمّی از منابع حیاتی و استراتژیک قدرت یعنی «انرژی» باعث شده است قدرت‌ها و بازیگران اصلی نظام بین‌الملل دچار نگرانی و تشویش جدّی شوند. بر اساس همین درک از شرایط موجود که اعتقادات فرهنگی و باورهای مذهبی در کانون توجه و تهدیدها قرار  گرفته است و اگر تدبیری صحیح در امر عفاف و حجاب و هویت فرهنگی شکل نگیرد و فقط بسنده به انواع؛ لوایح، بخشنامه ها، دستورالعمل ها، نمایشگاه ها و جشنواره باشد به زودی شاهد زوال فرهنگی‌، عفاف و حجاب در جامعه خواهیم بود‌ ومسولین امر بدانند اگر اقدامی عملی انجام نشود و یا با فرافکنی و سلب مسؤلیت از خود از این امر شانه خالی کنند عملا در نابودی فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و عفاف و حجاب مقصر اصلی خواهند بود.

کد خبر : 1393

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.