تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۶:۴۰

لباس با رنگ‌های شاد، نیاز امروز جامعه است

لباس با رنگ‌های شاد، نیاز امروز جامعه است
عضو هیات داوران بخش عفاف و حجاب در نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر، گفت: این جشنواره توانسته در عرصه مد و لباس موثر عمل کند؛ اما قطعا باید بیشتر به سمت رنگ حرکت کنیم؛ زیرا شادی نیاز امروز جامعه است.

به گزارش لباس پارسی؛ عطیه نوریان، سطح آثار این دوره از جشنواره مد و لباس فجر را بالا خواند و در این‌باره گفت: به نظر من در این دوره و  بخش کالکشن‌ها، آثار بسیار قوی و خوبی را، به خصوص در بخش “فر گلستان” داریم که بسیار خوب و جذاب هستند.

به گزارش ستاد خبری نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر، عضو هیئت داوران بخش عفاف و حجاب در نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر افزود: انصافا برخی آثار موجود در این دوره از جشنواره دارای کیفیت و سطح بسیار قوی و بالایی بودند و می‌توان گفت حرفی برای گفتن داشتند البته بدیهی است برخی آثار  نیز ضعیف بودند، امیدوارم در دوره‌های بعدی یک داوری اولیه را نیز در بدو دریافت آثار شاهد باشیم تا چنین آثار خوبی در کنار نمونه‌های ضعیف، در داوری اصلی دیده نشوند.

از آنجا که در گروه داوری تمامی بخش‌ها حضور داشتند و نکات مختلفی نظیر مباحث فنی لباس، نکات تولید، حجاب و عفاف و دیگذ موتذئ به صورت شورا نقد و بررسی می شود.در نهایت پس از شنیدن نظرها جمع تصمیم گیری انجام می‌شد.

عضو هیات داوران بخش عفاف و حجاب در نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر ادامه داد: برای انتخاب هر اثر تمام موارد مورد نظر به شکل جمع بندی، مد نظر قرار می‌گرفت، یعنی من به عنوان کارشناس فنی، درباره دوخت و تزئینات نظر می‌دادم و سپس سایر اعضای هیئت داوران درباره بخش‌های مختلف دیگر به مباحثه و طرح نظرات خود می‌پرداختند. بنابراین صرفا لباس‌ها از بعد اسلامی مورد بررسی قرار نمی‌گرفت زیرا پس از پوشیدن لباس‌ها توسط مدیارهای محترم، از ابعاد مختلف از جمله وجوه هنری، مفهومی و … کار مورد بررسی قرار می‌گرفت و داوری صرفا مبنای سلیقه‌ای و شعاری نداشت.

نوریان درباره تاثیر موضوع جشنواره این دوره یعنی “فر گلستان”، بیان کرد: به لحاظ مفهومی و ظاهری در بسیاری از آثار به خصوص در بخش کالکشن‌های جشنواره، مفهوم فر گلستان را شاهد بودیم و این مسئله در ابعاد مختلف آثار مشهود بود.

وی از حضور آثار بسیار با کیفیت در این دوره از جشنواره خبر داد و گفت: به نظر من در این دوره و  بخش کالکشن‌ها، آثار بسیار قوی و خوبی را، به خصوص در بخش “فر گلستان” داریم که بسیار خوب و جذاب هستند.

عضو هیات داوران بخش عفاف و حجاب در نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر، اظهار کرد: به نظر من جشنواره مد و لباس فجر، به صورت جدی توانسته در عرصه مد و لباس و تولیدات این بخش موثر عمل کند اما قطعا نیاز است که ما بیشستر به سمت رنگ حرکت کنیم زیرا شادی نیاز امروز جامعه است.

نوریان ادامه داد: باید در عرصه مد و لباس نیاز مخاطب جامعه امروز را کاملا بشناسیم و درک کنیم که هر اثری دارای چه مخاطبی است. با توجه به اینکه کشور ما امروز به سمت افزایش سن حرکت می‌کند باید این مسئله در آثار مورد توجه قرار گیرد تا بتوانیم کارهایی نزدیک به مفاهیم و خواسته مردم ارائه دهیم. ما در جشنواره مد و لباس فجر به دنبال یک اثر ایرانی- اسلامی هستیم بنابراین اگر جشنواره بتواند، تولیدات جامعه را دقیق‌‎تر بررسی کند، این امر امکانپذیر می‌شود.

انتخاب موضوع “فر گلستان” کمک می‌کند که جوانان ما بتوانند آثار اصیل ایرانی و مفاهیم مربوط به این بخش را ببینند و بشناسند زیرا به نظر من، کسی که این بعد را بشناسد، اساسا به سمت مدگرایی غربی سوق پیدا نخواهد کرد چرا که ما خود گنجینه عظیمی از مد اصیل را در تاریخ و فرهنگ کشورمان داریم.

نوریان، بخش چادر در جشنواره را غنی خواند و گفت: به نظر من ما در این دوره چادرهای بسیار خوبی داشتیم که دارای سطح بسیار بالایی از طراحی و مفهوم بودند. امیدوارم که این جشنواره بتواند در کاربردی کردن، اثرهای برگزیده و باکیفیت موفق عمل کند تا هنرهای اصیل و سنتی کشورمان را در بطن جامعه ببینیم؛ زیرا جامعه زمانی می‌تواند شادمان باشد که از نظر روحی به آن توجه داشته باشیم و پوشش قطعا یکی از مهمترین ابعاد است.

نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر از ۲۴ الی ۲۹ بهمن در بوستان گفت‌وگو برگزار می‌شود.

منبع: ایرنا

کد خبر : 1649
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.