تاریخ انتشار : شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۵:۳۲

گزارش جامع برگزاری نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر

گزارش جامع برگزاری نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر
نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر مردمی‌ترین‌جشنواره مد و لباس با مدیریت اولین رئیس و دبیر زن کارگروه مد و لباس اسلامی سیده مرضیه شفا‌پور برگزار شد.

به گزارش لباس پارسی؛ جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر با هدف نگاهی نو به بازار، ایجاد فضای رقابتی سالم بین طراحان عرصه مد و لباس، تشویق طراحان به ارائه طرح و الگوهای به روز و نوآورانه،‌کمک به ارتقای سطح حوزه طراحی با الهام از نمادهای هنر ایرانی اسلامی و کشف استعدادهای نو،‌از تاریخ ۲۴ بهمن تا ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ در بوستان گفتگو  برگزار گردید.موضوع ویژه این دوره از جشنواره در تمام بخش‌های مسابقه با عنوان «فر گلستان» است، منطقه شمال شرقی ایران مهد تمدن ۷ هزار ساله، به دلیل قدمت و سابقه تاریخی که به همین جهت ابنیه‌های مختلف را در این منطقه موجود و در استان گلستان به دلیل ویژگی‌ها و تنوع قومیتی با آداب و رسوم مختلف مشهور به رنگین‌کمان اقوام ایران زمین مشهور‌است. رنگارنگی پوشش نتیجه لباس‌های محلی اقوام این سرزمین است و بناهای تاریخی و جاذبه‌های گردشگری مانند پارک ملی گلستان، برج گنبد قابوس، کاخ موزه گرگان، تپه بازگیر، جنگل شصت کلا، جنگل شصت کلاته، آبشار کبودوال، پارک جنگلی النگدره، آبشارهای شیرآباد، مسجد جامع گرگان، خانه امیر لطیفی، مدرسه عمادیه، پل تاریخی آق‌قلا و دیوار بزرگ گرگان شمه‌ای از ذخایر فرهنگی این مرز وبوم است.

با عنایت به الطاف الهی و در آستانه چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و به منظورتحقق منویات مقام معظم رهبری در ارائه سبک زندگی اسلامی ایرانی، با مشارکت و همکاری هنرمندان، فعالان و دست اندرکاران عرصه طراحی مد و لباس کشور، زیر نظر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، نهمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر در روز بیست و چهارم بهمن ماه ۱۳۹۸ افتتاح شد و به جرات می توان گفت ؛مردمی ترین جشنواره مد و لباسی بود ‌که به همت اولین دبیر زن کار گروه بنیاد مد و لباس اسلامی و ایرانی سیده مرضیه شفاپور با همت والا و عزمی منسجم و سعی بر این بود که از آثاری استفاده شود که قابلیت تولید انبوه و لباس اجتماع را داشته باشند، استفاده و با هدف تولید ملی با کمترین بودجه ها و مدیریتی جهادی‌ برگزارگردید. گرچه با مهری‌ها و نقدهای غیرمنصافانه نیز روبرو شد ولی همیشه به قطاری که در حال حرکت است عده ای نیز سنگ می زنند یا از عدوات و یا از بغض و حسادت  ولی نقد منصافانه همیشه باعث ترقی و پیشرفت بوده و خواهد بود.

این جشنواره حرکتی به سمت جلو با رویکرد بین المللی بود ‌و قطعاً ضعف‌هایی هم داشت که از زمان برنامه ریزی تا اجرا کمتر از ۳ ماه وقت مفید برای اقدامات کار هزینه گردید و در این مدت زمان کم  پس به جرات باید اذعان کرد که بهترین بود البته کسی هم منکر این ضعف‌ها و کمبودها و کاستی‌ها نیست و باید ببینیم که چگونه می‌توان این کم و کاستی‌ها را برطرف نمود و همیشه لباس پارسی گفته است که مد و لباس عزمی ملی می خواهد و برای رسیدن به فرهنگ واحد پوشش همه ارگان ها باید دخیل باشند و از موازی کاری اجتباب شود تا بتوان به ریشه اصلی موضوع یعنی فرهنگ سازی لباس اجتماع بپردازیم. پیوند میان طراحان لباس و یا مؤسسات طراحی مد ولباس با تولیدکنندگان و صنعتگران تولید از اهم موارد و موانع در این عرصه است. این گسست جدی میان صنعت و مد و لباس است که در همه حوزه‌ها وجود دارد. اما اگر جشنواره را ا این منظر ایجاد ارتباط میان طراحان و  تولیدکنندگان ببینیم ، قطعاً این ارتباط و تعامل منجر به انسجام و همکاری متناسب در زمینه مد و لباس خواهد شد تا در آینده شاهد طراحی‌های خوبی در سطح جامعه باشیم و از این جهت جشنواره مد و لباس فجر کارآمد و هم مردمی بوده است. زیرا طراح به دنبال این خواهد بود که نظرات و اعتماد تولیدکننده را جلب کند و تولیدکننده هم طراحان حرفه‌ای را انتخاب خواهد کرد و مردم نیز طرح های تولید شده را مورد استفاده قرار خواهند داد.

سیده مرضیه شفاپور، رئیس نهمین جشنواره مد و لباس فجر و دبیر کارگروه مد و لباس کشور در این مورد می‌گوید: ما تمام تلاش و سعی‌مان را می‌کنیم که کارکرد جشنواره عمومی شود و مردم جامعه استفاده تمام و کمال از مد و محصول ارائه شده در جشنواره داشته باشند. زمانی‌که به طراحان بها دهیم و طراحانی که در چارچوب قانون حرکت می‌کنند را دریابیم قطعاً حوزه مد و لباس ارتقا پیدا می‌کند و انصافاً طراحانی که طرح‌ها را ارائه می‌دهند متناسب با مد ایرانی اسلامی است و ما باید حمایت مادی و معنوی از آنان داشته باشیم تا در این راه پر فراز و نشیب به ما کمک کنند و ما در این زمینه موفق عمل کنیم، تا طراحان زیرزمینی بساط‌شان را جمع ‌کنند.هدف ما این است که به عنوان کارگروه مد و لباس کشور فرهنگ‌سازی درست و دقیقی را ایجاد کنیم و با همکاری و تعامل ارگان‌هایی همچون وزارت صمت، اتحادیه پوشاک و صنوف دیگر این امر را جلو ببریم، ارگان دولتی باید کنار ما قرار بگیرند. ببینید کارگروه مد و لباس متشکل از چند نهاد و سازمان است که متأسفانه کارکرد کنار هم بودن را نداریم و من وظیفه خودم می‌دانم که این موضوع را سروسامان دهم.ایشان با اشاره به کارکرد رسانه‌ای در حوزه مد و لباس گفت: صداوسیما نقش مؤثری در ترویج و فرهنگ‌سازی مد ایرانی اسلامی دارد که متأسفانه در این بخش بسیار ضعیف عمل کرده‌اند یکی از دلایل راه نیافتن طرح‌ها و مُد جشنواره فجر در سطح جامعه این است که کارکرد رسانه‌ای ندارد. اگر رسانه به عنوان بازوی کمکی در کنار ما قرار گیرد قطعاً این‌گونه طرح‌ها وارد بازار می‌شود و مردم با آن ارتباط برقرار می‌کنند و سلایقشان به این سمت خواهد بود. وزارت صمت باید از طراحان ما حمایت مالی داشته باشد و امکانات اولیه را در اختیار آنان قرار دهد. با همکاری و تعامل این سازمان‌ها و نهادها قطعاً به افق درستی که مدنظرمان است، خواهم رسید.

این دوره از جشنواره با هدف نگاهی نو به بازار، ایجاد فضای رقابتی سالم بین طراحان عرصه مد و لباس، تشویق طراحان به ارائه طرح و الگوهای به روز و نوآورانه، کمک به ارتقای سطح حوزه طراحی با الهام از نمادهای هنر ایرانی اسلامی و کشف استعدادهای نو با موضوع ویژه “فر گلستان” برگزار گردید و از زمان اعلام فراخوان این دوره، بالغ برهفت هزار  و ۷۳۴ اثر در بخش‌های مختلف به دبیرخانه این رویداد رسید و داوری آثار در بخش‌های مختلف انجام گردید.

از مهم ترین بخش‌های  این جشنواره برافراشته شدن پرچم کشورهای خارجی در نهمین جشنواره مد و لباس فجر بود،بالغ‌ بر ۲۰ کشور خارجی از زمان اعلام فراخوان نهمین جشنواره مد و لباس فجر برای حضور در این رویداد اعلام آمادگی کردند که درنهایت آثاری از ۹ کشور بنگلادش، افغانستان، اسلوونی، ترکیه، عراق، عمان، ایتالیا، هند و اندونزی به نمایش درآمد.

لباس پارسی به اهم موارد در این جشنواره بین المللی و بخش های مختلف آن اشاره می نماید:

بخش‌های جشنواره
۱. طراحی (مسابقه و نمایش)
۲. علمی، دانشگاهی
۳. صنعت و فناوری‌های نوین
۴. فرهنگی، هنری
۵. اتحادیه‌ها، انجمن‌ها، خانه‌های مد و موسسات مد وعفاف و حجاب
۶. استان‌ها و اقوام (بصورت غیرمتمرکز در سراسر کشور)
۷. عرضه محصولات کاربردی اسلامی ایرانی (فروش غیر متمرکز)
۸. بین الملل
۱-طراحی (مسابقه و نمایش)
الف) رقابتی (مسابقه)
۱٫طراحی لباس
۲٫ طراحی پارچه

۳٫طراحی جواهرات و زیورآلات
۴٫طراحی کیف و کفش
۵٫ مسابقه زنده طراحی (ایده تا اجرا)
۱-۵ -لباس اجتماع بانوان
۲-۵- طراحی محصولات عفاف وحجاب
۳-۵ -لباس اجتماع آقایان
۴-۵- طراحی پارچه
۵-۵ -طراحی کیف وکفش
۶-۵ -طراحی زیورآلات

بخش رقابتی طراحی لباس مسابقه طراحی لباس دررسته‌های زیر برگزار شد.

مجموعه سازان (گروهی و ارائه مجموعه)

دراین بخش کلیه طراحان حرفه‌ای به صورت مستقل، مراکز آموزشی، تولیدی، گروهی (با هویت مشخص) و یا عضوی از دارندگان خانه‌های مد (مزونها) می‌توانند با ارائه مجموعه (کالکشن) که دارای نام، موضوع و نگاهی کاربردی متناسب با فرهنگ وموازین ایرانی اسلامی باشد دراین بخش حضورداشتند.

برای توجیه آموزشی، کارگاه‌های آموزشی با حضور اساتید برگزار شد.
امکان نمایش آثار با اختصاص فضای مناسب درصورت انتخاب نهایی فراهم شد.
ارائه مجموعه از مجموع انواع پوشاک بانوان وآقایان در این بخش انجام شد.
ارائه حداقل ۳ و حداکثر ۵ اثر برگزیده در این بخش
داوری این بخش براساس مجموعه ارائه شده صورت گرفته شده است.
چیدمان در سالن توسط راه یافتگان به نمایشگاه با احتساب امتیاز همراه بوده است.

ب) غیررقابتی (مسابقه ونمایش)
۱٫ ویترین ملی لباس
۲٫ ویترین ملی زیورآلات
۳٫ ویترین ملی کیف وکفش
بخش طراحی (مسابقه و نمایش)

این بخش باهدف نگاهی نو به بازار، ایجاد فضای رقابتی سالم بین طراحان عرصه مدولباس، تشویق طراحان به ارائه طرح والگوهای به روز ونوآورانه، کمک به ارتقای سطح حوزه طراحی با الهام از نمادهای هنر ایرانی اسلامی و کشف استعدادهای نو، رشته‌های زیر را به دو صورت رقابتی وغیررقابتی برگزارگردید.

الف)عمومی
در این رسته همانند دوره‌های گذشته، طراحان با توجه به بازار هدف ونگاه کاربردی، آثار خود را طراحی و به دبیرخانه جشنواره ارسال نمودند.

بخش‌های مسابقه طراحی لباس (عمومی) بدین شرح بود:

پوشاک بانوان
اجتماع
چادر و پوشش سر
مانتو و سایر پوشش اجتماع
لباس مجلسی و مناسبتی
کاربردی اجتماع (به تولید پرشمارو عرضه رسیده)
پوشاک آقایان
اجتماع (رسمی و غیررسمی)
مجلسی و مناسبتی

کاربردی اجتماع (به تولید پرشمارو عرضه رسیده)
شرایط و مقررات حضور در بخش طراحی لباس
معیارهای عمومی
آثارارسالی می بایست برای نخستین بار در این رویداد رسمی ارائه شده باشد.
توجه به فرهنگ عمومی پوشش
توجه به عنصر خلاقیت درمجموعه سازی
ارائه حداکثر ۳ اثر درهریک از بخش‌های رقابتی عمومی
ارائه مشخصات و سایر توضیحاتی که طراح برای مجموعه مورد نظر ضروری می‌داند درشناسنامه اثر (چارچوب  وفرمت ارائه شده)
آثار پس از ارزیابی هیئت داوران و در صورت کسب امتیاز به بخش نمایش جشنواره راه پیدا کردند.
رعایت ضوابط و شاخص‌های طراحی، تولیدوتبلیغ در لباس اجتماع بانوان
معیارهای تخصصی
آشنایی به سبک‌های مد
در نظر گرفتن نگاه حرفه‌ای به آناتومی پوشش در طراحی لباس
خلاقیت، نوآوری و ا بتکار در طرح و تناسب رنگ
روانشناسی طرح متناسب با نوع لباس
دقت درانتخاب صحیح پارچه با توجه به طرح و کاربرد لباس
استفاده از متدهای الگوسازی روز، برای رسیدن به تن خور مناسب طرح نهایی اجرا شده

استفاده صحیح از تکنولوژی دوخت بر اساس پارچه و مواد (متریال) مورد استفاده
قابلیت بهره گیری از فناوری‌های نوین در فرآیند تولید
استفاده از پارچه و محصولات تولید داخل درتهیه‌ی اثر، امتیاز ویژه داشت.
تطابق با شاخص‌های فرهنگ عمومی و نمادهای اسلامی، ایرانی در امتیاز و بررسی اثر شایان توجه است.
استفاده مناسب از ملحقات برای لباس‌ها
لباس کاربردی به معنی تولید انبوه وتجاری شده است
طراحی پارچه

مسابقه طراحی پارچه به منظور استفاده از ایده‌های طراحان خلاق برای کاربرد درصنعت، همگامی طراحان و صنعت گران حوزه پارچه، اتکا به افزایش باور ملی در الگوو طرح‌های پارچه ایرانی، استفاده از جدیدترین تکنیک‌های رایج رقابت فعالان این حوزه برگزار گردید.

بخش‌های مختلف طراحی پارچه به شرح ذیل بود:

طراحی پارچه با رایانه

با هدف همگامی‌آموزش دانشگاهی با بخش صنعت و استفاده از پارچه طراحی شده در روش‌های رایج چاپ در کارخانجات.

طراحی پارچه با دست

با هدف شناخت و استفاده از نقش مایه‌های ایرانی و کاربرد آن‌ها در انواع پارچه به منظور ارایه طرح در بخش صنعت
طراحی پارچه و تکنیک

در این بخش انواع تکنیک‌های ایجاد نقش، چاپ‌های دستی و دیجیتال، بافت و پارچه سازی‌ها برای خلق پارچه با کاربرد درلباس و تزئینات داخلی  آثار خود را ارائه کردند.

مسابقه زنده طراحی پارچه

در این بخش با توجه به اهداف جشنواره، موضوعی به طراحان ارائه گردید و طی زمان مشخص، طراحان با تکنیک‌های مختلف دستی اعم از چاپ، دوخت، تکه دوزی، به طرح و ایده‌های جدید برای کاربرد آن در صنعت داخلی به رقابت پرداختند.

موضوع مسابقه طراحی پارچه

هرگونه طراحی در این بخش برای مصرف در سه بخش بوده است

پوشاک اجتماع (دردوبخش زنانه و مردانه)

مجلسی (دردوبخش زنانه و مردانه)

تزئینات داخلی (طراحی پارچه های: مبلی، پرده‌ای وغیره)

لازم به‌توضیح است پارچه‌های بخش پوشاک اجتماع ومجلسی شامل انواع پارچه‌های لباس زنانه،‌مردانه ،روسری، کت وشلوار است،از شرایط و مقررات خاص حضور دربخش مسابقه طراحی پارچه باید گفت که محدودیتی در رنگ‌های به کار رفته در طرح وجود ندارد.

آثار ارائه‌شده در هر مرحله توسط هیئت داوران مورد ارزیابی قرار گرفت و در صورت کسب امتیاز به مرحله بعد راه یافت ونتایج در هر مرحله از طریق سایت جشنواره و در زمان اعلام شده به اطلاع شرکت‌کنندگان رسید و هر طراح می‌تواند حداکثر با ۵ اثر، بدون تکرار در مسابقه شرکت کند.
استفاده از محصولات تولید داخل در تهیه لباس امتیاز ویژه خواهد داشت.

طراحی جواهرات و زیورآلات

به منظور ترغیب طراحان و تولیدکنندگان فعال در صنعت طلا، جواهرات و زیورآلات در ارائه الگوی ایرانی اسلامی و افزایش سطح آگاهی طراحان جواهر و لباس، در رسته‌های مختلف به شرح زیر برگزار گردید:

هر هنرمند با حداکثر پنج اثر در مجموع رسته‌های مختلف در این بخش شرکت نمود و طرح‌های ارائه شده که با اهداف جشنوارهبه مرحله  داوری رسید و داوری آثار در دو مرحله انجام و آثار برتر در هر رسته، از میان آثار راه یافته به نمایشگاه آثار منتخب انتخاب شد و وارد جشنواره گردید.

معیارهای داوری
استفاده از عناصر ایرانی اسلامی درطرح
خلاقیت، نوآوری و ا بتکار درطرح
رعایت اصول ارگونومی
قابلیت تولید و رعایت استانداردهای فنی تولید
فلسفه طرح
بهره گیری خلاقانه از مواد و گوهرها
خلاقیت، نوآوری و اصالت طرح

در داوری آثار بخش جواهرات و زیورآلات ساخته شده، علاوه بر موارد ذکر شده، کیفیت ساخت نیز مورد توجه داوران قرار خواهد گرفت.هیأت داوران این بخش مجموعا ده نفر و بدین شرح است: سه نفر از صاحبان برندهای موفق و فعالان صنعت طلا و جواهر، سه نفر از متخصصان و اساتید رشته‌های مرتبط با طلا و جواهر، سه نفر از برگزیدگان ادوار گذشته جشنواره و یک نفرکارشناس درحوزه نماد شناسی خواهند بود.

طراحی کیف و کفش
زیبایی ظاهری و خوش پوشی فرد متناسب است با تمامی موارد که با ظاهر وی در ارتباط است از جمله پوشش پا و تجهیزات جنبی وی مانند کیف توجه به تمامی موارد مذکور یکی از اصولی است که یک طراح لباس باید بدان توجه داشته باشد در بخش کیف و کفش که بخشی مجزا از طراحی لباس نیست توجه به زیبایی ظاهری و هارمونی طرح یکی از ارکان اصلی، مد نظر بوده است.
ویژگی‌های بخش مسابقه طراحی کیف و کفش:
کلیه محصولات کیف وکفش با رعایت موارد زیر ارسال شود:
ارائه طرح مد نظر به صورت دستی یا نرم افزاری
جزییات طرح همچون تکنیک مورد استفاده در طراحی و جنس مواد پیشنهادی و رنگ بندی‌های مد نظر، منبع الهام مورد استفاده در طراحی بود.

معیارهای مد نظر در بخش داوری
منطبق با فرهنگ اصیل اسلامی ایرانی
به روز بودن و استفاده از معیارهای نوین طراحی
دوخت مناسب
استفاده از مواد با کیفیت
خلاقیت و نوآوری
رعایت اصول طراحی و ارگونومی پا

مسابقه زنده طراحی (ایده تا اجرا)
۱)متقاضیان شرکت در این بخش با گرایش
الف- لباس اجتماع بانوان

ب- طراحی محصولات عفاف وحجاب

ج- لباس اجتماع آقایان

د- طراحی پارچه

ه- طراحی جواهرات و زیور آلات

و) طراحی کیف وکفش

ضمن ثبت نام در سایت جشنواره آمادگی خود را در فرم ارایه شده نیز اعلام کرده و کلیه سوابق تخصصی خود و افراد گروه سه نفره خود متشکل از: طراح / الگو ساز / دوزنده را به عنوان رزومه فعالیت و توانایی مشخص نمودند.‌هیات انتخاب پس از بررسی فرم‌های ارسالی و با در نظر گرفتن مندرجات اعلامی و اولویت متقاضیان، نسبت به انتخاب گروه اقدام می‌‌کند. نتایج نهایی شرکت کنندگان از طریق سایت جشنواره به اطلاع متقاضیان خواهد رسید.

در این بخش قرار است گروه‌های مربوطه در مدت سه روز برپایی کارگاه زنده طراحی آثار خود را ارایه کنند و در پایان زمان تعیین شده گروه برگزیده به عنوان گروه برتر معرفی و در مراسم اختتامیه از ایشان تقدیر به عمل خواهد آمد.

۲) این مسابقه به صورت مجزا و مستقل برای تولید کنندگان و بنام نشان تجاری و یا موسسه تولیدی آنان نیز فراهم خواهد بود.

بخش غیررقابتی

بخش طراحی لباس

ویترین ملی لباس

در این بخش طراحان و تولید کنندگان حرفه‌ای ودارای نشان (برند) لباس که آثارشان با کیفیت بالا به تولید انبوه رسیده، شرکت داده شدند.

کارگاه‌های آموزشی

نشست‌های تخصصی

به منظور ارتقا درک متقابل نیازهای جامعه طراحان لباس و طراحان جواهر و تعامل این دو گروه در ایجاد فرهنگ پوشش ایرانی اسلامی در اجتماع و بررسی نیازهای هر یک از طرفین در تولید قطعات کاربردی،نشست‌های تخصصی قبل از شروع جشنواره برگزار گردید.

کارگاه‌های آموزشی

این کارگاه‌ها در طول زمان برگزاری جشنواره جهت ارتقا سطح علمی طراحان با موضوعات زیر برگزار گردید:

معرفی نمادها، علائم و نشانه‌های بیگانه و معارض فرهنگ اسلامی و ایرانی
سبک‌های طراحی جواهر
نقوش ایرانی و اسلامی در زیورآلات
مدلسازی رایانه‌ای و جایگاه آن در صنعت زیورآلات
گوهرشناسی
مواد و فناوری‌های نوین در زیورآلات

بخش طراحی کیف وکفش
ویترین ملی کیف وکفش
معیار داوری در بخش ویترین ملی
هیات داوران در این بخش بر اساس رزومه متقاضیان و توانمندی‌ها و ظرفیت موجود تصمیم خواهند گرفت.
بخش علمی، دانشگاهی

براساس آن که وظیفه ذاتی دانشگاه‌ها نشر دانش (آموزش) و توسعه آن (پژوهش) و کارآفرینی است، بخش علمی و دانشگاهی می‌تواند در ساماندهی مد و لباس کشور، نقش تعیین کننده‌ای ایفا کند. براین اساس بخش علمی دانشگاهی از هشتمین دوره جشنواره بین المللی مد و لباس فجر برآن شد که در فضای دانشگاهی به کنکاش در محورهای مورد نظر بپردازد، و در نهمین جشنواره مد و لباس فجر، علاوه بر آن که تجربه خود را تکرار می‌کنند، از فرصت موجود با کمک همه دانشگاه‌های حوزه پوشاک و منسوجات و سایربخش‌های دیگر کارگروهاستفاده ای بهینه می شود.

حوزه علمی، دانشگاهی در دو بخش رقابتی و غیر رقابتی برگزار گردید.

بخش رقابتی

ارائه مقالات علمی- پژوهشی

بخش ارائه مقالات علمی و پژوهشی نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر به منظور نشان دادن توانمندی‌های علمی و پژوهشی و ارائه به موقع این ظرفیت‌ها با رویکردهای فرهنگی اجتماعی و اقتصادی. پس از داوری مقالات و به شکل ارائه سخنرانی در زمان جشنواره برگزارگردید.برگزیدگان این بخش در آیین اختتامیه نهمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر معرفی خواهند شد .

محورهای مقالات

در بخش مقالات تولید محتوی برای رشته‌های موجود و حل مسایل مد و پوشاک کشور مورد تاکید است.بر این اساس محورهای کلی مقالات در دو بخش اختصاصی و میان رشته‌ای با رویکردهایی متفاوت مطرح می‌ گردد ودر نهمین جشنواره مد و لباس فجر رویکرد فرهنگی و اجتماعی و رویکرد اقتصادی با موضوعات اختصاصی و میان رشته‌ای به شرح زیر داشته است:

رویکرد فرهنگی و اجتماعی
موضوعات اختصاصی
۱. جایگاه لباس ایرانی اسلامی در چشم انداز افق ۱۴۰۴،
۲. مختصات مد و لباس در تناسب با سبک زندگی ایرانی اسلامی
۳. روش‌های کاربردی توسعه و ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی
۴. شاخص‌های لباس ایرانی و اسلامی منطبق با آموزه‌های دینی
۵. تولید‌(لباس ایرانی)‌مکاتب جدید در حوزه مد و لباس ایرانی اسلامی با تمرکز بر دانش و ظرفیت‌های لباس اقوام ایرانی
۶. ذائقه سنجی مصرف مد و لباس در ایران بر اساس مقتضیات استانی
۷. طراحی خلاق برای حضور در عرصه تولید و توسعه پایدار
۸. مدیریت زنجیره ارزش و تامین در صنعت نساجی و پوشاک
۹. بهینه سازی افزایش راندمان خطوط تولید پوشاک
۱۰. تعامل مؤثر صنایع پوشاک با مد و لباس
۱۱. نگرش سیستمی به صنعت مد و پوشاک با تأکید بر نقش دانشگاه، واحدهای صنفی و بازرگانی
۱۲. تعریف شاخص‌های علمی در خصوص نقش صنعت مد و لباس در ایران ۱۴۰۴،
۱۳. نظام تبلیغاتی مد و لباس اسلامی و ایرانی منطبق با آموزه‌های دینی
۱۴. فناوری‌ها نوین و بین المللی در صنعت پوشاک و ملحقات (کفش، کیف، افزونه‌ها و غیره)
۱۵. پارچه‌های هوشمند و فناوری‌های نوین در پوشاک کاربردی و چند منظوره‌ها
۱۶. نورواستاتیک
۱۷. طراحی صنعتی و زنجیره‌ای پوشاک الگوسازی و سایزبندی

موضوعات میان رشته‌ای

۱. ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی با تاکید بر لباس
۲. رویکرد روانشناسی مد و لباس
۳. بهداشت و پوشاک، لباس و هویت ملی
۴. فرهنگ اجتماعی و لباس
۵. تاثیرات مد و لباس بر امنیت اجتماعی
۶. تاثیر پذیری متقابل فرهنگ اجتماعی و عمومی از صنعت مد و لباس
۷. مبانی دینی و فقهی در پوشش اسلامی ایرانی
۸. رویکرد جامعه شناسی در صنعت مد و لباس
۹. لباس و اقتصاد ملی
۱۰. نقش و جایگاه مد و لباس در اقتصاد ملی
۱۱. نقش مد و لباس در شاخص‌های اشتغال کشور و در سطح بین الملل
۱۲. نقش صنعت مد، لباس در پیشرانی سایر صنایع و حوزه‌های خدماتی

پایان‌نامه‌ها

در این بخش پایان نامه‌ها و رساله‌های مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفت و در هر مقطع به صلاح‌دید داوران به برگزیدگان جوایزی اهدا خواهد. پایان‌نامه‌های ارسالی نباید در ادوار پیشین جشنواره بررسی شده باشند و یا حائز رتبه باشند. تاریخ نگارش پایان‌نامه‌ها از سال ۹۶ به بعد می باشند.پایان‌نامه‌هایی که در حوزه مرتبط با محورهای همایش باشد، از امتیاز بیشتری برخوردارند.
برگزیدگان این بخش نیز در مراسم اختتامیه نهمین جشنواره بین‌المللی فجر معرفی خواهند شد.

تصویرسازی طراحی لباس (با موضوع لباس اجتماع آقایان وبانوان)

در این بخش طراحی پوشاک ایرانی با محوریت‌های ذکر شده با در نظر داشتن شاخص‌های زیبایی شناسی مورد توجه بوده است.طرح‌هایی که حایز امتیاز در بخش داوری باشند، زمان برگزاری جشنواره در معرض دید عموم قرار گرفت. همچنین به سه برگزیده جوایز ارزنده‌ای اهدا خواهد شد. در این بخش، آثار از منظر کاربردی (با نگاهی به تولید) و در سه بخش مورد ارزیابی و داوری قرار می گیرند.

صنعت و فناوری‌های نوین

مدولباس به عنوان نیروی محرک صنعت نساجی کشور، سرنوشت زنجیره‌های زیادی از تولید الیاف و ریسندگی نخ گرفته تا بافندگی و رنگرزی و تکمیل و چاپ را در دست دارد.محوریت مدولباس در جشنواره مد و لباس فجر که از لحاظ جامعیت و تنوع بزرگترین رویداد در نوع خود است فرصت مناسبی را پدید آورده  تا صنعتگرانی که کالا و خدمات به این حوزه ارائه می‌دهند شناسایی و معرفی شوند؛ لذا با بهره گیری از تجارب ارزشمند ادوار گذشته و با استفاده از جایگاه معتبر جشنواره در سطح جامعه علمی، هنری کشور، بخش صنعت نهمین جشنواره مد و لباس فجر با محورهای زیر برگزار گردید:

۱)معرفی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های صنایع بافندگی کشور به عنوان تامین کننده مهمترین نیاز تولیدکنندگان پوشاک

۲)شناسایی و معرفی ارائه دهندگان خدمات به تولیدی‌های لباس و مزون‌ها از قبیل: تامین کنندگان خرج کار و اکسسوری، شرکت‌های بازاریابی و مدیریت فروش، استارت آپ‌ها و مشاورین تخصصی

۳) معرفی تامین کنندگان ماشین آلات و سیستم‌های صنعتی

۴)مشارکت ذینفعان فوق در توسعه رشته مد و تولید لباس در رسته خانه‌های مد و مزون داری

۵) توسعه بازار تولیدکنندگان متخصص و متعهد داخلی

۶) برگزاری نشست‌های صنعتی و کارآفرینی

هدف متعالی بخش صنعت؛ ایجاد پل مستحکم و دائمی بین کارآفرینان صنعت مد و لباس با تولیدکنندگان و صنعتگران پیرامون خود و نهایتا هدایت این بخش جهت تامین صحیح نیازهای سالم جامعه است.حمایت اتحادیه‌ها و انجمن‌های بخش خصوصی در کنار پشتوانه قدرتمند کارگروه ساماندهی مد و لباس از ایده‌های نو و سالم متضمین موفقیت این بخش خواهد بود.

بخش فرهنگی، هنری

استفاده از ظرفیت آثار فرهنگی و هنری در فرهنگ سازی و ارتقاء دانش و بینش حوزه مد و لباس، مسابقات و برنامه‌هایی را در قالب کمیته فرهنگی و هنری جشنواره برگزار گردید.

بخش اتحادیه‌ها، انجمن‌ها، خانه‌های مد و موسسات هنری مد و عفاف و حجاب

در راستای معرفی دستاوردهای حوزه مد وحجاب اسلامی کشور سیاست هویت‌سازی و حمایت از فعالان این بخش و ایجاد تعامل و ارتباط حرفه‌ای بین اجزای صنعت مد و پوشش اسلامی و به دنبال اقدامات گسترده صورت گرفته توسط نهادهای دولتی و غیر دولتی راه‌اندازی انجمن‌ها و موسسات فرهنگی و هنری، اتحادیه‌ها ودستگاه‌های عضو کارگروه مقرر شد این مراکز به صورت مستقل در نهمین جشنواره مد و لباس فجر حضوری بسیار متفاوت تر از دوره های گذشته داشته و علی الخصوص بخش عفاف و حجاب هویت جانی دوباره پیدا نمود.

دستگاه‌های دولتی، نهادهای غیر دولتی، اتحادیه ها، انجمن وتشکل‌های صنفی فعال در حوزه مد وحجاب اسلامی و عضو کارگروه ساماندهی مد ولباس و نهادهای مرتبط، یا بهره‌مند از خدمات این حوزه حضور پر ثمری در این بخش داشتند.

استان‌ها و اقوام

در این بخش هر یک از استان‌ها می‌توانستند در استان مربوطه نسبت به برگزاری جشنواره مدولباس فجر استانی خود اقدام نماید و انواع لباس‌های سنتی،‌بومی و دستآوردها و طراحی‌های مد ولباس خود را ارائه دهند و البته شرایط حضور کلیه فعالان مد ولباس کشور در نهمین جشنواره بین المللی مد ولباس فجر در تهران مهیا شده بود و آثار استانی پس از داوری در بخش عرضه محصولات کاربردی و به‌صورت مستقل امکان عرضه داشته  و در قسمت های مختلف در این جشنواره حضور فعالی داشتند.

بخش عرضه محصولات کاربردی اسلامی ایرانی (فروش غیر متمرکز)

همزمان باسال رونق تولیدو بهره مندی از ظرفیت‌های داخلی، نهمین جشنواره بین المللی مد ولباس فجر با همکاری و همیاری ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان‌های صنعت معدن و تجارت استان‌ها، اتحادیه‌های عضو کمیسیون تولید وتوزیع کارگروه ساماندهی مد ولباس کشور وهمچنین اتحادیه‌های صنفی تولید کنندگان و فروشندگان پوشاک به‌صورت همزمان نسبت به فروش نمایشگاهی در مراکز عرضه خود اقدام نموده و بستر لازم را برای دسترسی خرید محصولات اسلامی و ایرانی را  فراهم خواهند ساخت.مراکز توزیع محصولات اسلامی و ایرانی به  زودی اعلام عمومی وبه اطلاع اقشار مختلف مردم خواهد رسید.

بخش بین الملل

بخش بین‌الملل با رویکرد پژوهش‌محور به‌منظور بهره‌گیری از ظرفیت‌های بین‌الملل و تأثیرگذاری الگوهای اسلامی و ایرانی در دنیا به‌ویژه کشورهای مسلمان، در این جشنواره به همت دبیر کارگروه بنیاد مد و لباس اسلامی  ایرانی هماهنگ و برنامه ریزی گردید.طراحان کشورهایی که لباس‌های آن‌ها از نظر دینی و فرهنگی با لباس‌های ایرانی مشابهت داشتند در جشنواره امکان حضور پیدا نمودند.‌بیان نگاه طراحان در جهان به آفرینش نقوش منسوجات و فرم‌های پوشش، بررسی چگونگی اندیشه در طراحی و اجرای یک اثر پوششی، ایجاد فضایی برای ارائه طرح‌ها و ایده‌های طراحان با حضور کارشناسان، قیاس توانایی طراحان داخلی با طراحان بین‌المللی و آسیب‌شناسی طرح‌های موجود فعلی در جامعه، مهم‌ترین اهدافی است که این کمیته دنبال می نمود.

اهداف مورد نظر در این بخش:

۱.معرفی دستاوردها و آثار طراحان و تولیدکنندگان لباس ملل دیگر به طراحان و تولیدکنندگان لباس کشورمان
۲. آشنا ساختن فعالان حوزه مد و لباس کشور با روندهای جاری در دنیای مد و لباس
۳. انتقال دانش و تجربه در حوزه‌های طراحی لباس، طراحی پارچه، تولید پوشاک و استفاده از فناوری‌های نوین در عرصه مد و لباس به داخل کشور
۴. آماده‌سازی طراحان و تولیدکنندگان حوزه مد و لباس کشور برای حضور در عرصه‌های تخصصی وبازارهای بین‌المللی حوزه مد و لباس
۵. ایجاد امکان ارتباط مستقیم میان فعالان حوزه مد و لباس کشور با فعالان این حوزه در دیگر جوامع و ملل

 

 

کد خبر : 1712
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 3 در انتظار بررسی : 3 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.