تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۰

پایان غفلت از مد به عنوان مؤلفه مهم فرهنگی/ دیپلماسی فرهنگی مد آغاز می‌شود

پایان غفلت از مد به عنوان مؤلفه مهم فرهنگی/ دیپلماسی فرهنگی مد آغاز می‌شود
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور با اعلام خبر تشکیل دبیرخانه دائمی بخش بین‌الملل حوزه مد و لباس ایرانی ـ اسلامی،‌بر لزوم استفاده از مد در عرصه دیپلماسی فرهنگی کشور تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، سیده مرضیه شفاپور رئیس دهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر و دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، پس از برگزاری موفق دهمین جشنواره مد و لباس فجر طی یادداشتی به بیان اهداف و استراتژی‌های این کارگروه برای ۱۰ سال آینده هنر ـ صنعت مد پرداخته و از تشکیل دبیرخانه دائمی بخش بین‌الملل حوزه مد و لباس ایرانی ـ اسلامی و استفاده از ظرفیت عظیم مد و لباس در دیپلماسی فرهنگی کشور خبر داده است.

در این یادداشت آمده است:

«دهمین دوره جشنواره مد و لباس فجر را پشت سر گذاشتیم؛ ۱۰ سالی که طی آن تجارب باارزشی کسب و مسیری مهم را در کنار هم طی کردیم و اینکه می‌توانیم با افتخار اعلام کنیم مد و لباس ایرانی ـ اسلامی در مسیری روبه توسعه و تعالی قرار گرفته است. مسیری بدون توقف که فعالان آن هر روز بالنده‌تر و حرفه‌ای تر در کنار هم معایب و نقص‌ها را شناسایی و نقاط قوت را پررنگ‌تر و قوی‌تر می‌کنند.

و اینک پس از ۱۰ سال فعالیت، مهم‌ترین اقدامی که باید صورت گیرد نقد و تحلیل دقیق آسیب‌ها و فرصت‌های حوزه مد و لباس و ترسیم یک استراتژی قوی، علمی و مبتنی بر فرهنگ ناب و اصیل ایرانی ـ اسلامی در این حوزه است. طراحان و فعالان حوزه مد و لباس ایران توانمندی‌ها و نبوغ بالای خود را اثبات کرده‌اند پس باید گام را فراتر بگذاریم و نگاهی پویاتر در حوزه فرهنگ به مد و لباس داشته باشیم.

مد یک مؤلفه مهم فرهنگی است که نمی‌توان و نباید جایگاه آن را در حوزه فرهنگ نادیده گرفت، ایران ما پیشینه تاریخی عظیمی در عرصه مد دارد و از آنجایی که مد برای همه فرهنگ‌ها جذابیت دارد، این جذابیت می‌تواند زمینه را برای استفاده از مد و لباس به عنوان کالای فرهنگی در عرصه قدرت نرم و دیپلماسی فرهنگی کشور فراهم کند. مد و لباس ایرانی ـ اسلامی می تواند و باید بازوی قدرتمند ترویج فرهنگ ایرانی ـ اسلامی در جهان و نماد فرهنگی قوی در دیپلماسی فرهنگی کشور باشد به حدی که با قدرت از تحقق دیپلماسی مد و لباس ایرانی ـ اسلامی سخن بگوییم.

با هدف تحقق این مهم در تلاش هستیم دبیرخانه دائمی بخش بین الملل حوزه مد و لباس ایرانی ـ اسلامی را با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی راه اندازی کنیم تا مسیر تبادل علم، تجربه و تکنولوژی از یک سو و گفت و گوی فرهنگی از سوی دیگر بین طراحان و فعالان عرصه مد ایران با سایر کشورها فراهم کنیم.

اقدام دیگر ما در این زمینه ترسیم یک راهبرد قوی در عرصه مد و لباس ایرانی ـ اسلامی و تعیین وظیفه برای بخش‌های مختلف این حوزه برای ۱۰ سال آینده عرصه مد ایران است. مدی که توان و ظرفیت جهانی شدن دارد و اینک در این مسیر گام گذاشته است.

مد ایرانی ـ اسلامی می‌تواند در جهان زبان گویای زیبایی، اصالت، توجه به کرامت انسانی، غنای فرهنگی و آموزه‌های اسلامی فرهنگ ایران باشد و به خوبی واقعیات این فرهنگ را در تار و پود پوششی جهانی عرضه کند.

بدین وسیله از تمامی فعالان عرصه مد و لباس کشور دعوت می‌کنم ایده‌ها و نظرات خود را در خصوص ترسیم راهبرد ۱۰ سال آینده کارگروه و برنامه عملیاتی استفاده از عرصه مد و لباس در دپلماسی فرهنگی کشور به کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور ارائه کنند و برای تحقق این اهداف با ما همکاری کنند.

کد خبر : 3001
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.