تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۱

سارا اسفندیاری داور طراحی ‎لباس دهمین جشنواره بین المللی مدولباس فجر

سارا اسفندیاری داور طراحی ‎لباس دهمین جشنواره بین المللی مدولباس فجر

دهمین جشنواره فجر‌،جشنواره‌ی برترین ها مد و لباس ایران بود خانم اسفندیاری؛طراح بین المللی مد و لباس با ۱۳‌سال فعالیت و سابقه دراین حوزه‌،‌مدیر‌مسئول موسسه فرهنگی هنری قبا‌ قامت جامه و مدیر‌خلاقیت برند‌آرسا در گفتگو با‌رسانه لباس پارسی پیرامون برگزاری دهمین جشنواره بین‌المللی مد‌و‌لباس فجر به بررسی داوری در این جشنواره پرداخت. جشنواره فجر‌ از

دهمین جشنواره فجر‌،جشنواره‌ی برترین ها مد و لباس ایران بود

خانم اسفندیاری؛طراح بین المللی مد و لباس با ۱۳‌سال فعالیت و سابقه دراین حوزه‌،‌مدیر‌مسئول موسسه فرهنگی هنری قبا‌ قامت جامه و مدیر‌خلاقیت برند‌آرسا در گفتگو با‌رسانه لباس پارسی پیرامون برگزاری دهمین جشنواره بین‌المللی مد‌و‌لباس فجر به بررسی داوری در این جشنواره پرداخت.

جشنواره فجر‌ از بزرگترین اتفاقات در صنعت مد و لباس کشور می باشد گرچه نسبت به‌‌سایر جشنواره‌های ملی جوانتر است و‌در حال رشد می‌باشد.جشنواره فجر‌تمام پتانسیل‌های مد و لباس ایران را نشان نمی‌دهد و بزرگترین کاری که می‌توان انجام داد این است که تمامی فعالیت‌ها در حوزه‌ی مد لباس را به جشنواره مد و لباس فجر سوق داده و این امر نیاز به همکاری سایر سازمان ها و اتحادیه ها دارد، اگر این اتفاق جامه عمل درآید هر سال جشنواره پر بارتری خواهیم داشت و با تشویق و حمایت جشنواره قوت پیدا میکند در کارگروه مد ولباس کشور به عنوان حامی طراحان مد و لباس وتنها متولی اصلی سیاستگذاری این امر محقق خواهد شد.

تلاش بنده به‌عنوان یک فعال در حوزه مد و لباس این است که دوستانی را که در این حوزه فعالیت دارند را ترغیب و حمایت کنیم تا به این حوزه وارد شوند. جشنواره بین‌المللی مد‌و‌لباس فجر در این سال‌ها دارای کاستی هایی بوده و می بایست با همکاری همه سازمان ها تلاش شود تا کم ‌و‌کاستی‌های جشنواره مرتفع شود. جشتواره فجر جشنواره ملی و بین المللی است و متولی برگزاری آن کارگروه مد و لباس و به طور اخص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد و‌ با همدلی و دور از حواشی‌های منافع شخصی برگزار می‌شود و نباید با تنگ نظری نسبت به آن قضاوت نمود.

اسفندریاری

جشنواره امسال با تغییرات عمده در نوع سیاستگذاری و دیدگاهی به‌وسعت ایران در سخت‌ترین شرایط پاندومی کرونا با تلاش دبیرمحترم کارگروه مد‌و‌لباس کشور برگزارگردید، گرچه با بی مهری‌های بعضی سازمان های متولی امر مواجه شد ولی با درخششی به‌گستره ایران این ناملایمات اثری در برگزاری جشنواره نداشت و هستند افرادی که همیشه به قطاری که در حال حرکت و پیشرفت می باشد،سنگی پرتاب کنند، مهمترین مسئله در جشنواره فجر شناخت استعداد‌های ناب و ناشناخته بود و این ملموس‌ترین اتفاقی بود‌که در‌جشنواره فجر به وقوع پیوست.

ایشان افزودند‌:‌‌از مواردی که باید اصلاح و تقویت شود این است که طراحان ‌‌مد و لباس در سطح کشور انگیزه بیشتری چهت شرکت در‌جشنواره پیدا کنند و اطلاع رسانی وسیعی در این امر صورت گیرد.

ایشان درباره نحوه برگزاری جشنواره گفتند:‌با‌توجه به انتظارات بالای ذهنی بنده جشنواره فرا‌تر از‌انتظار بنده بود  و شاهد زحمات دوستان طراح بودم به نظر بنده قابل قبول بود‌و‌سطح کیفی خوبی داشت

خانم اسفندیاری پیرامون دستورالعمل‌های داوران منتخبین جشنواره گفت:بخش نمایش و بخش انتخاب لباس که می بایست در بخش چیدمان جشنواره باید المان‌هایی را به لحاظ انتخاب رنگ،‌پارچه، نحوه دوخت و نحوه الهام گیری که به موضوع جشنواره نزدیک باشد تا بتوانیم یک اثر را انتخاب کنیم و تمام تلاش بر این بود تا لباس منتخب مطابق با عرف جامعه باشد و از مشکلاتی که با آن در‌گیر بودیم بعضا طرح برخی از شرکت کنندگان دارای اشکال بود به‌عنوان مثال همراه برخی از مانتوها یادداشتی بود که روی آن نوشته شده بود ما فراموش کردیم مثلا دکمه را بدوزیم،‌دوستان تشریف می آوردند و‌کارهایشان را اصلاح می‌کردند. به لحاظ کلی با توجه به شرایطی که برای ما اهمیت دارد، اگر در شرایط عادی به سر میبردیم توقع من ده برابر بود اما به دلیل اینکه شرایط عادی را پشت سر نگذاشته بودیم و شرایط جامعه به لحاظ کرونا بسیار بحرانی بود در مجموع از نظر بنده نمره قابل قبولی برای آثار ارسالی به جشنواره و نحوه برگزاری آن بود و تمامی لباس‌ها در تمامی بخش ها با ریزبینی و دقت فراوانی انتخاب شده بودند.

این‌جانب در سال ۹۷ یکی منتخبین جشنواره مد و لباس بودم،اکنون می‌توانم پیرامون طرح‌هایی که اعتقاد دارم،‌خودم به جای طراح لباس برای طراح ها دفاعیه نوشته و از لحاظ فنی می‌توانم ۶ تا از طرح‌هایی را که روی آنها اتفاق نظر‌داشتیم را تحلیل کنیم.

ایشان درباره تفاوت این جشنواره با جشنواره‌های سال‌های قبل گفت: به دلیل تفاوت در طیف شرکت کنندگان هیچ‌سالی از جشواره را نمی‌توانیم با دیگری مقایسه کرد،دوستان تازه واردی در جشنواره شرکت داشتند بنابراین امسال جشنواره رنگ و بوی دیگری داشت. هم در نوع شرکت‌کنندگان و هم عنوان جشنواره که به نام کاشان بود.

انتصاب و انتخاب ‌داوران از طریق رزومه‌ی فنی افراد،‌که اکثرا داوران‌یا اساتید دانشگاه هستند و از منتخبین جشنواره‌های سال‌های گذشته بود و با عبور‌‌از موانع داوری تجربه کافی و بایسته در این زمینه را ‌کسب کرده اند و داوران بهترین‌هایی بودند‌،که صاحب تجربه‌و‌برند هستند.تمامی داوران زیر نظر‌‌خانم پاک‌بین انتخاب شده بودند،‌به‌عنوان مثال‌خانم بهرامی یکی‌از صاحبین برند هستند،‌خانم مهرنوش تیموریان که صاحب برند ایران زمین خانم یاسی صاحب برند یاسی و می توان به جرات اذعان نمود که داوران تجربه‌ی مستند‌و‍‌علم کافی‌ در این زمینه داشتند‌و‌به‌نظر بنده چینش داوران بسیار با صبر و حوصله انجام شده بود، چرا که اشخاص با تخصص های مختلف به‌عنوان داور انتخاب شده‌بودند.‌به‌عنوان مثال؛‌بنده به‌عنوان طراح مدرن،‌خانم یاسی‌‌در‌زمینه لباس های سنتی،‌خانم بهمنی به‌عنوان تولید‌کننده،‌خانم تیموریان در‌سبک مانتوهای عفاف و حجاب فعالیت داشته اند بنابر‌این داوران با تخصص‌های گوناگون و‌زاویه دید متفاوت حضور داشتند.

اسفندیاری

بنده به‌عنوان طراح بین‌المللی که‌از داوران جشنواره امسال هم بودم طرح ها و تولیدات پوشاک برند‌آرسا در حال حاضر در فروشگاه های بزرگ لبنان و بیروت و بوتیک‌های شخصی‌در استانبول به‌فروش می‌رسند.

در چند هفته گذشته بنده مقاله‌ایی را مطالعه کردم که در آن نوشته شده بود رشدی که صنعت مد و پوشاک ایران در چند سال گذشته داشته،‌به‌اندازه نیم قرن گذشته بوده.‌این مسئله مژده‌ی خوبی برای تولید‌کنندگان پوشاک است. باید کیفیت تولیدها را چه به‌لحاظ کیفیت پارچه و‌چه به‌لحاظ دوخت یک مقداری استانداردهارا بالا ببرند.‌دست اندکاران باید به این موضوع توجه داشته باشند،‌بخش صنعت باید کمک کند تا طراحان در این زمینه پیشرفت کنند و تا طرح‌های خود را در سطح ملی و بین المللی به‌فروش برسانند.‌

می بایست کیفیت تولید و دوخت را با کمک دست اندرکاران به سطح استاندارهای جهانی رسیده و این انسجام در تولیدات صنعتی ما قابل رویت باشد و تولیدکنندگان گارانتی فروش ضمانت کنند و به جلب نظر مشتریان توجه نمایند.امید است طراحان در‌زمینه‌ی علم و دانش طراحی مد و لباس خود را به‌روز کنند تا وارد بازارهای جهانی شوند.

به عنوان سخن آخر عرض می کنم هر جشنواره ای در این وسعت دارای نقاط قوت و ضعف خواهد بود ولی مسئله مهم این است که همه‌ی ما باید از تمام توان خود برای رشد و اعتلای صنعت مد و لباس استفاده نماییم

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.