تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۱

اسحاق لاریان، موسس و خالق بزرگترین کمپانی اسباب‌بازی دنیا

اسحاق لاریان، موسس و خالق بزرگترین کمپانی اسباب‌بازی دنیا
یک ایرانی موفق دیگر که طوفان موفقیت‌هایش از صنعت سرگرمی آغاز شد و توسط دخترش در دنیای مُد ادامه دارد.‌این مطلب درباره‌ی اسحاق لاریان Isaac Larian موسس بزرگترین شرکت اسباب‌بازی دنیا و خالق عروسک‌های محبوب Bratz و دخترش Jasmin Larian موسس و صاحب برند Cult Gaia است.

به گزارش لباس پارسی: تقریبا دو ماه پیش ویدئو کالکشن بهار ۲۰۲۱ برند Cult Gaia موردتوجه اهالی مُدِ فارسی زبان قرار گرفت. ویدئوی این برند با موزیکی ایرانی در دنیای مجازی بارها دیده شد.

کمی بعد در استوری پیج اینستاگرام این برند اعلام شد، طراح و صاحب این برند جزمین لاریان حکمت Jasmin Larian Hekmat اصالت ایرانی دارد و این موزیک و رقص از میراث کشور این طراح انتخاب شده‌است. در این مطب به زندگینامه و مسیر موفقیت پرفراز و نشیب اسحاق لاریان و دخترش می‌پردازیم.

طراحان ترک؛ اوج ظرافت و اصالت

اسحاق لاریان Isaac Larianبیزنس من ایرانی آمریکایی، مدیرعامل MGA Entertainment بزرگترین کمپانی خصوصی ساخت اسباب بازی در دنیا، در سال ۱۹۵۴ میلادی در خانواده‌ای یهودی در کاشان به‌دنیا آمد. اسحاق لاریان در سال ۱۹۷۱ وقتی ۱۷ سال داشت به‌آمریکا مهاجرت کرد. بعد از اینکه از رشته مهندسی عمران از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در لس ‌آنجلس فارغ التحصیل شد؛‌در سال ۱۹۷۹ به همراه برادرش وارد حرفه صادرات و واردات شدند.‌در سال ۱۹۸۷ این دو برادر به عنوان پخش کننده محصولات الکتریکی به کمپانی Nintendo ژاپنی وسایل الکتریکی و بازی‌های ویدئویی پیوستند.

زندگی حرفه‌ای

برادرهای لاریان در سال ۱۹۹۷ برروی تولید اسباب بازی تمرکز کردند. اولین موفقیت آن‌ها در این زمینه تولید عروسک‌های Bouncy Baby بود که این عروسک در تمام جهان مورد استقبال قرار گرفت.‌در سال ۱۹۹۸ این دو برادر نام کمپانی‌شان را به MGA Entertainment تغییر دادند. در سال ۲۰۰۰ برادر اسحاق لاریان سهام ۴۵ درصدی خود از این کمپانی را به قیمت ۹ میلیون دلار به اسحاق لاریان فروخت.

عروسک‌های Bratz

در سال ۲۰۰۱ این کمپانی خط تولید عروسک‌های براتز  Bratz ‌را راه‌اندازی کرد. حدود ۴ سال بعد این عروسک‌ها ۸۰۰ میلیون دلار برای کمپانی MGA Entertainment  درآمد داشتند.‌این در حالی بود که رقیب اصلی این اسباب‌بازی، عروسک‌های باربی ۴۴۵ میلیون دلار فروش داشتند.

عروسک‌های باربی Bratz

در سال ۲۰۰۴ کمپانی اسباب بازی Mattel از MGA شکایت و ادعا کرد که این کمپانی ایده‌ی تولید عروسک‌های Bratz را از Mattel دزدیده است! کمپانی Mattel در شکایت خود ادعا کرده بود که  MGA طراح این کمپانی را با پرداخت مبلغی گزاف خریده‌است.

MGA  نیز در دفاع از خود از Mattel به جرم جاسوسی و پول دادن به خرده‌فروشان برای فروش بیشتر عروسک‌های باربی شکایت کرد. در آگوست ۲۰۱۱ کمپانی اسباب بازی Mattel محکوم به پرداخت ۳۱۰ میلیون دلار به کمپانی MGA به غرامت شد.

آشنایی با طراحان لباس دنیا؛ طراحان لباس روسی

ورشکستگی MGA

در نوامبر سال ۲۰۰۶‌ MGA، Little Tikes (یک شرکت تولید اسباب‌بازی برای خردسالان) را خرید. در سال ۲۰۱۰ عروسک‌های Lalaloopsy  توسط این کمپانی تولید شد و در مدت کمی به شهرت و محبوبیت رسید.

Lalaloopsy dolls

با‌وجود موفقیت‌های زیاد اسحاق لاریان در سال ۲۰۱۸ اعلام ورشکستگی کرد.‌بعد از این خبر اسحاق لاریان کمپینی در GoFoundme (پلتفرم سرمایه گذاری آمریکایی) راه‌اندازی کرد تا بتواند Toys “R” Us را بخرد. او در این پلتفرم ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری کرد و هدف نهاییش را یک میلیارد دلار قرار دارد که قرار بود تمام این پول صرف نجات کمپانی‌ش از ورشکستگی شود.

اسحاق‌لاریان در سال ۲۰۰۴ و ۲۰۰۷ برند جایزه بهترین کارآفرین جوان سال Enrst & Young Enrepreneur of the year Award  شد.‌شعار معروف این مرد موفق “Fortunes Favors the bold” (بخت با شجاعان یار است)، روی ساختمان اصلی MGA دیده می‌شود.

Jasmin Larian

اسحاق لاریان سه فرزند دارد که یکی از فرزندانش،‌جزمین لاریان Jasmin Larian در صنعت سرگرمی و تولید عروسک‌های Bratz با پدرش همکاری دارد. علاوه بر این جزمین لاریان یک طراح مُد نیز هست. او در لس آنجلس به‌دنیا آمد و در همانجا نیز بزرگ شد. جزمین لاریان با حرفه و شغل پدرش رشد کرد و به گفته خودش در میان طراحان لباس‌های عروسک‌های مینیاتوری بزرگ شد.

مادر جزمین یک هنرمند و طراح مُد است و پدر او نیز همانطور که گفته شد عروسک‌های محبوب فشن را تولید می‌کند. به همین دلیل او از کودکی با مُد و هنر بزرگ شد و علاقه‌اش را در این صنعت پیدا کرد. بعد از اینکه یک سال در مدرسه طراحی Otis تحصیل کرد. برای ادامه تحصیل در رشته مُد به نیویورک رفت و درسش را در Fashion Institute of Technology ادامه داد.

در سال ۲۰۱۰ در نیویورک با طراحی هدبند و تاج‌گل‌ برای دوستانش وارد دنیای مُد شد. اما کمی بعد این اکسسوری‌های زیبا مورد توجه افراد مشهوری مانند Chrissy Teigan مدل آمریکایی و Romee Strijd مدل هلندی قرار گرفت. این موضوع باعث شد جزمین جدی‌تر به فعالیتش در مُد ادامه دهد. در ابتدا قصد داشت لباس‌های شب طراحی کند اما خیلی زود تصمیمش عوض شد و به طراحی اکسسوری رو آورد.

Cult Gaia

جزمین در سال ۲۰۱۲ Cult Gaia برند پوشاک و اکسسوری‌اش را در لس آنجلس تاسیس کرد. او در مصاحبه‎‌هایش درباره‌ی نام برندش توضیح داده‌است: ” Gaia الهه زمین و دختر هرج و مرج است، برای من هرج و مرج یک نیروی خلاق است که فکر می‌کنم همه‌ی چیزهای زیبای جهان از آن ساخته شده‌است.”

برند Cult Gaia از سال ۲۰۱۲ فعالیتش را شروع کرد اما در سال ۲۰۱۶ به اوج محبوبیت و شهرت رسید. در سال ۲۰۱۳ کیف محبوب این برند Ark Bag که یک کیف حلالی شکل از جنس بامبو بود رونمایی شد، اما تقریبا می‌توان گفت این کیف اصلا دیده نشد و دو سال هیچ خریداری نداشت.

جزمین چند نمونه از این کیف را به فروشگاه Fivestory (یک فروشگاه پوشاک) در نیویورک فروخت و این آغاز محبوبیت این کیف بود. کیف‌ها به سرعت به‌فروش رسیدند و توجه افراد مُد روز را جلب کردند.

این اتفاق یک سکوی پرتاب برای برند Cult Gaia بود. این کیف‌ها یک حس و حال مدرن، بهاری و بوهو داشتند. به‌همین دلیل افراد زیادی از جمله Jessica Alba بازیگر آمریکایی و Chriselle Lim استایلیست آمریکایی به آن علاقه‌مند شدند.‌محبوبیت این کیف به قدری زیاد شد که در تمام اینستاگرام عکس‌های افراد مختلف با آن دیده می‌شد.

جزمین لاریان از ابتدای فعالیتش در مُد به پایداری و خلاقیت در سادگی پایبند بوده. ویدئو کالکشن بهار ۲۰۲۱ او در صحرا و با مدل‌هایی که با لباس‌های به رنگ‌های نود و خنثی و با اکسسوری‌های خلاقانه کت‌واک می‌کردند خلاقیت در عین سادگی طراحی‌های جزمین را نشان می‌دهند.

او برای این مجموعه از خورشید و عناصر طبیعی الهام گرفته و لباس‌های ساده و خلاقانه طراحی کرده. ویدئوی این مجموعه در کویر و با موزیکی ایرانی با صدای غزل شاکری ساخته شده، این ویدئو مورد توجه کاربران ایرانی صفحه برند Cult Gaia قرار گرفت و بارها دیده شد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.