تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۵

تمام زوایای نرم‌افزار جمینی

تمام زوایای نرم‌افزار جمینی
با پیشرفت وتحول عظیم در صنعت مد و لباس ایران، الگوهای مصرف پوشاک در جوامع امروزی دچار دگرگونی زیادی شده است. از این رو نیاز مصرف‌کنندگان پوشاک نیز افزایش یافته است. همین امر باعث شده تا تولیدکنندگان پوشاک در صدد آن باشند که بتوانند سرعت تولید را در جهت برآورده ساختن تقاضای مصرف کنندگان بالا ببرند.

به گزارش لباس پارسی: امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ابزارهای کاربردی استفاده از روش‌های سنتی به دلیل زمان‌بر بودن و داشتن هزینه‌های بالا منسوخ گردیده‌اند. در دنیای کنونی، رمز موفقیت کشورهای جهان اول در صنعت پوشاک، استفاده از روش‌های صنعتی و در کنار آن بهره‌گیری از ابزارها و روش‌های نوین طراحی و مدیریت تولید است.

یکی از این راه کارها، استفاده از نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای مربوط به صنعت پوشاک است. در این مقاله سعی بر آن شده که به معرفی یکی از پرکاربردترین نرم افزارهای صنعت پوشاک در عصر حاضر بپردازیم. با کمد سارک همراه باشید.

جمینی چیست؟

این روزها اگر پای صحبت الگوسازان و یا روسای برندهای صاحب نام بنشینید، خواهید فهمید که بیشتر آن‌ها در مجموعه خود از نرم‌افزار طراحی الگو، سایزبندی و  چیدمان جمینی استفاده می‌کنند. جمینی کاربردی‌ترین نرم‌افزاری است که می‌تواند باعث شود، یک الگوساز خیلی سریع و بدون خطا، مدل مورد نظر خود را مطابق متد دلخواه، الگوسازی کرده و برحسب تقاضا آن را به سایزهای مورد نظر سایزبندی نماید و همچنین در حین چیدمان در کمترین زمان به بالاترین راندمان دور ریز پارچه برسد.

این امر باعث کاهش یافتن زمان روند تولید و هزینه‌های مصرفی می‌شود. با یک مثال ساده‌تر می‌توان به اهمیت این نرم‌افزار پی برد. فرض کنید که الگوساز برای ایجاد چند پیلی در یک الگو چه میزانی از زمان را مصرف می‌کند؟ او لازم است بابت ایجاد هر پیلی علاوه بر برش دادن الگو، قطعه‌ای کاغذ را از بابت پهنای پیلی به الگوی خود بچسباند.  حال این عمل در نرم‌افزار حداقل به یک سوم زمانی که یک الگو ساز برای ایجاد پیلی صرف می‌کند، می‌رسد.

نرم‌افزار جمینی چگونه کار می‌کند؟

احتمالا گاهی از خود پرسیده‌اید ضایعات پارچه تولید شده توسط برش کار خود را چگونه کاهش دهید؟ آیا این بهترین میزان مصرف پارچه هست که می‌توان داشت؟ کدام عرض پارچه برای تولید شما مناسب‌تر است؟

برخی از کاربران جمینی معتقدند که توانسته‌اند پس از استفاده از نرم‌افزار طراحی الگو و چیدمان جمینی در هر برش نزدیک به یک رول پارچه ذخیره کنند و دور ریز پارچه را کاهش دهند؟

برای این کار کافی است ابتدا الگوهای خود را به داخل کامپیوتر (دیجیت) منتقل کنید و یا از ابتدا الگوی خود را در داخل نرم‌افزار طراحی و سایزبندی نمایید. پس از ایجاد الگو در آن کافی است با استفاده از نرم افزار، چیدمان خودکار الگو که بیش از صدها الگوریتم چیدمان را در کسری از زمان بررسی می‌کند، بهترین چیدمان را انجام دهید. چیدمان بهینه انجام شده می‌تواند با استفاده از دستگاه پلاتر بر روی پارچه منتقل شود و توسط برش کار بریده شود. با استفاده از این روش اگر فقط یک درصد در راندمان شما بهبود حاصل شود که عددی قابل دسترسی است، می‌بینید در هر بار برش نزدیک به یک رول در میزان مصرف پارچه شما صرفه جویی شده است و شما می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی داشته باشید.

مزایای استفاده از نرم‌افزار جمینی

کاهش زمان انجام کار:

نرم‌افزار جمینی به شما کمک می‌کند تا فرایند برش ساده و سریع گردد. بدین ترتیب که زمان رسم الگو، توسط برش‌کار سنتی از ۴ ساعت در روز به کمتر از یک ساعت کاهش می‌یابد. دستگاه پلاتر به سرعت چیدمان الگوی انجام شده توسط نرم افزار را رسم کرده و فقط کافی است برش‌کار چیدمان رسم شده توسط دستگاه پلاتر را بر روی لایه‌های پهن شده پارچه قرار دهد. پس از آن قیچی زن از روی خطوط کاغذ برشکاری را انجام می‌دهد. پس کاری که حداقل یک نصفه روز زمان پرسنل را می‌گرفت هم اکنون در کمتر از یک ساعت انجام می‌گیرد.

کاهش خطای پرسنل:

اگر صاحب کار و کسب هستید حتما با خطای پرسنل برش‌کاری به دلایل مختلف مواجه شده‌اید. خطای ناشی از حجم بالای کار به خصوص در ایام پیک نظیر عید نوروز یا خطای ناشی از دغدغه‌های شخصی فرد برش‌کار نظیر دعوای خانوادگی. با سپردن فرآیند به سیستم می‌توان از خطا‌های افراد تا حدود زیادی جلوگیری کرد. خطای انسانی خود یکی از منابع ایجاد هزینه برای تولید است. که می‌تواند یک فرایند تولید را با نوسانات مختلف مواجه کند.

کاهش وابستگی به فرد:

وابستگی به فرد برش‌کار یکی از دغدغه‌های مهم مدیران کارخانجات و تولیدی‌های پوشاک است. گاهی عدم حضور فرد به دلایل مختلف می‌تواند سبب توقف تولید و ضررهای جبران ناپذیری شود. ولی استفاده از نرم‌افزار سبب می‌شود تولید به صورت عادی روند خود را طی کرده و توقفی در خود نبیند.

افزایش دقت و کیفیت الگو:

یکی از دغدغه‌های تولیدکنندگان پوشاک، تن خور لباس و کیفیت الگو است. استفاده از الگوهای استاندارد و مطابقت الگو پیش از تولید از مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند بر روی کیفیت کالای تولیدی اثر مستقیم بگذارد. همچنین سایزبندی صحیح می‌تواند شما را به اهداف خود نزدیک نماید. با استفاده از نرم‌افزار نه تنها سهولت و راحتی در سایزبندی مقدور است بلکه امکان شبیه‌سازی دوخت، جهت مشاهده هماهنگی میان قطعات الگو وجود دارد که می‌تواند طراح را بسیار در ایجاد الگویی صحیح یاری نماید.

بانک الگوی کاغذی یا بانک الگوی کامپیوتری:

با استفاده از نرم‌افزار تمامی الگوهای کاغذی موجود در کارخانه‌ها جمع شده و به داخل یک کامپیوتر منتقل می‌شود. بدین صورت هم در فضا صرفه‌جویی می‌شود، هم الگو‌های با ارزش برندها بر اثر مرور زمان غیرقابل استفاده نمی‌گردند. از طرفی پیدا کردن الگوی مورد نظر به آسانی صورت می‌گیرد و زمان کم‌تری از پرسنل خواهد گرفت. حمایت از محیط زیست، استفاده‌ی کم‌تر از کاغذها و صفر کردن پسماند پارچه‌ها هم از مزیت‌های نرم‌افزار جمینی برای برندهای حوزه‌ی مدپایدار است. امکان اتصال سایر فایل‌های مرتبط به الگو نظیر دستور دوخت، فرآیند تولید، مشخصات پارچه مورد استفاده و اطلاعات مشتریانی که از این الگو استفاده کرده‌اند از جمله مزیت‌های دیگری است که با استفاده از الگوی کامپیوتری برای شما ایجاد می‌شود.

گزارش‌گیری برای هر مدیری نیاز است:

آیا در روش سنتی می‌توانید از پرسنل برش کار خود گزارشات مکتوب و قابل استناد و بدون دخالت و اعمال نظر خود برش‌کار دریافت کنید؟ ولی با استفاده از نرم‌افزار انواع گزارش‌های مختلف تولید، و سوابق انجام کار را بدون دخالت فرد و در هر زمان خواهید داشت.

این‌ها تنها قسمتی از مزیت‌ها و کاربردهای نرم‌افزار جمینی در محیط‌های کارگاهی و کارخانجات بود، روند رشد تکنولوژی بسیار بالاست و کار و کسب‌های سنتی اگر بخواهند به شیوه‌ی قبل ادامه دهند قطعا از صفحه‌ی رقابت حذف خواهند شد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.