تاریخ انتشار : یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۰

شبیخون مانکن‌های خیابانی زیر پوست کارگروه مد و لباس کشور

شبیخون مانکن‌های خیابانی زیر پوست کارگروه مد و لباس کشور
با اینکه پیش ازاین، بارها به فعالیت شبکه ای مانکن نماهای خیابانی که با پوشیدن لباس‌های آن‌چنانی و قدم گذاشتن در هر کوی و برزن، بازار خودنمایی و جلوه‌گری را گرم و مردم را به سمت خرید پوشش خود دعوت می‌کنند،‌ اشاره شده است اما انگار هنوز کارگروه مد و لباس کشور به فعالیت شبکه‌ای و هدفمند مانکن های شهری واقف نیستند،‌

به گزارش لباس پارسی: این در حالی است که  شرکت های زیرزمینی مد و لباس با استخدام و اجاره مانکن های خیابانی اقدام به تبلیغ زنده مدل‌هایی خود در سطح شهر می کنند بدون اینکه نظارت و عامل بازداره‎ای، نگرانشان کند.

زمانی برای خودنمایی شاهدان بازاری

شاید زمانی که قدم به یکی از مراکز خرید معروف پایتخت از تیراژه گرفته تا میلاد نور و تندیس می گذارید و با دختران بزک و دوزک کرده قد بلند و خوش اندمی که با لباسهای آنچنانی و گاه عجیب و غریبشان نگاه هر عابری را به خود جلب می کنند، روبرو می شوید، به مخیله تان هم نرسد که این شاهدان بازاری، برای به تن کردن این لباس‌ها و جلوه‌گری در دالان های مراکز خرید پایتخت به صورت روزمزد، حقوق دریافت می‌کنند و گشت و گذار هر روزشان در پاساژهای شهر نه به دلیل خرید که برای جلب مشتری برای صاحبان شرکت‌هایشان است.

یکی از مانکن هایی که به تازگی وارد کار مانکنی شده است، در خصوص شغلش می‌گوید:‌ یکی از دوستان نزدیکم که یک سالی است به عنوان مانکن با یکی از شوهای زیرزمینی مد و لباس همکاری می‌کند، من را به مدیرانش معرفی کرد و از آن پس هم مشغول به‌کار شدم. وی ادامه می‌دهد: ما لباس هایی که گفته می‌شود را می‌پوشیم و با این لباس‌ها یا در شوهای زیرزمینی و شبانه مد و لباس و یا در خیابان‌های شهر ظاهر می شویم و حقوق خوبی هم داریم و در عین حال کارمان سخت نیست.

یکی دیگر از این مانکن‌ها گفت:‌ یک روز در یکی از مراکز خرید مشهور شهر بودم که خانم و آقایی از من پرسیدند که دوست دارم مانکن بشوم یا نه، من پذیرفتم و قرار شد که فردای آن روز به خانه‌ای که به گفته آن‌ها محل برگزاری شوهای لباس بود، بروم، من در محلی که قرار بود، حاضر شدم و پس از آن، وظایفی که باید انجام بدهم، به من اعلام شد و کارم را از همان روز با پوشیدن لباس و حضور در شوهای زیر زمینی لباس آغاز کردم، اما این تمام ماجرا نبود.

وی ادامه می دهد: چند ماهی که از حضور من به عنوان مانکن در شوهای زیر زمینی نگذشته بود که به ناگاه صاحبکار، به من گفت که باید در کنار لباس های شب و مانتو، مانکن لباس های زیر هم باشم و اجازه بدهم که با این با این لباس ها از من عکس گرفته شود که من با خواسته اش مخالفت کردم و مجبور به ترک کارم شدم.

با اینکه سال ۸۶ دادستان وقت تهران اعلام کرد: “مطابق ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی عمل افرادی که با ظاهر و پوشش نامناسب در ملاءعام عفت عمومی را جریحه دار می کنند جرم محسوب شده و برای مرتکب آن مجازات حبس و جزای نقدی مقرر شده است.

هم‌چنین در صورتی که این مجازات تاثیری در این افراد نداشته باشد مطابق مفاد ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی درخواست مجازات تکمیلی و تتمیمی خواهد شد که به موجب آن تا ۵ سال تبعید از تهران یا اقامت اجباری در منطقه ای دیگر درخواست می شود”، اما هنوز هم شوهای زیرزمینی بی پروا با سوء استفاده از نام مد و لباس ایرانی به ارائه و تبلیغ مدل‌های خود در خانه‌های مد و شبکه های زیرزمینی لباس می پردازند، بدون اینکه واهمه ای از پیگیری قانونی و نظارت بر فعالیت خود داشته باشند.

شبیخون فرهنگی یعنی دشمن یک هجوم فکری اعتقادی و اخلاقی (فرهنگی) ناگهانی و غافلگیرانه را متوجه یک ملت می کند تا باورها و اعتقادات و اخلاق آن جامعه را متلاشی کرده و یا حداقل از کار آیی لازم باز دارد. و این شبیخون شیوه های خاص کارشناسی شده خود را همراه دارد و در واقع جنگی تمام عیار نه با تسلیحات نظامی بلکه با موضوعات فرهنگی است.

یک روش دیگر هم برای تبلیغ مد جدید مانتوها وجود دارد و آن هم استفاده از سلبریتی هاست. پوشش سلبریتی ها یکی از مهم ترین تعیین کننده های مد است. تولیدات متفاوت مزون ها که یکی از آنها مانتوهای جلوباز است با همین ترفندها وارد بازار می شود و کم کم تقاضا برای آن زیاد می شود. آن وقت است که همه چیز بر مدار بازار عرضه و تقاضا می چرخد.

سخن آخر آنکه مسئولیت فرهنگ‌سازی و الگوسازی در حوزه پوشش در حیطه متولیان فرهنگی، کارگروه مد و لباس وزارت ارشاد،‌صدا و سیما و نهادهای دیگر است ولی سوال مهم این است که در این سال‌ها برای الگوسازی چه کرده اند؟

آیا فقط با برگزاری انواع نمایشگاه ها بدون کار فرهنگی این امر حل می‌گردد و این موضوعی است که کارگروه ساماندهی مد و لباس به عنوان سیاست گذار باید پاسخگو باشد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.