تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۳

تعطیلی مشاغل کارشناسی نبود

تعطیلی مشاغل کارشناسی نبود
بیش از یک سال است که از شیوع کرونا در ایران می گذرد. در این مدت به دلیل پیشگیری از شیوع کرونا تعطیلی های سراسری متعددی اعمال شد. اما به رغم این تعطیلی های سراسری آن هم برای گروه های 2 تا 4، دولت به اغلب قول ها و وعده های حمایتی خود در قبال اصناف متضرر از کرونا عمل نکرد

به گزارش لباس پارسی، به نقل از رکنا: در تعطیلی های سراسری کرونا ، دولت علیرغم قول ها و وعده های حمایتی به اصناف و اتحادیه ها اما هیچ کمکی به آنها نکرد. در این مدت با هر اتحادیه و هر صنفی که گفتگو کردیم، هیچ کمکی از سوی دولت دریافت نکردند.

دولت تنها تعطیلی های گسترده ای را انجام داد، آن هم گروه شغلی که به دلیل عدم پشتیبانی و کاهش خرید مردم کسب و کارشان کساد شده است و تولید و عرضه میان تولیدکنندگان و فروشندگان در طول یکسال گذشته از حرکت بازایستاد. از این رو اغلب این مشاغل آسیب های زیادی دیدند. برخی که پس انداز داشتند در این مدت درآمد مازاد خود را خرج کردند و یا مجبور به تعدیل نیروی کار خود شدند.

آنها هم که پس اندازی نداشتند یا از قشر کارگر بودند و یا مغازه و تولیدی را اجاره کرده و با مشکلات عدیده ای از جمله پرداخت تعهدات و مخارج زندگی مواجه شدند. “کسبه ای که وابسته به چک است، امروز باید محصولاتش را بفروشد تا بتواند چک فردای خود را پاس کند.”

در بررسی های میدانی از مراکز فروش پوشاک در سطح تهران و بازار مشخص شد که کسبه با برگشت گسترده چک و پرداخت اجاره و حقوق و بیمه کارگران مواجه شده اند. دولت در این زمینه چه اقداماتی انجام داده است که کمی از این بار کاسته شود؟ آیا در این مدت دولت و مسئولین با اتحادیه ها و اصناف جلسه ای برگزار کرده است؟ آیا مشورت و رایزنی شده است؟

تمدید کردن تعطیلی ها فقط به زبان نیست. آن هم زمانی که اصناف و اتحادیه ها بدون پشتوانه و مانع زدایی با مسائل و رنج های اقتصادی دست به گریبان هستند.

بازار دچار رکود گشت / مواد اولیه را از واسطه ها تهیه می کنیم

شیرازی درباره تاثیر تعطیلی های کرونایی بر وضعیت تولید صنف پوشاک گفت: بزرگترین تاثیر تعطیلی ها ، رکود بازار و مانع تراشی ها در حیطه تولید است که به دلیل موانعی که وجود دارد نتوانستیم جهشی در تولید داشته باشیم و نه مانع‌زدایی کنیم. هیچ پشتیبانی از صنف ما در این مدت نشد و بازار دچار رکود گشت. انگیزه مردم هم از طرف دیگر برای خرید بسیار پایین آمده است.

وی درخصوص مانع تراشی هایی که در راستای جهش تولید انجام شد گفت: مواد اولیه در دسترس تولید کننده نیست. دستگاه های نظارتی مختلف برای برخورد با واردات قاچاق و غیر مجاز از سازمان و دستگاه‌های مختلف نظارتی که به درست به کارگاه های بزرگ و کوچک مراجعه دارند و سوال می کنند که پارچه را از کجا تهیه کردید. فاکتوری که مواد اولیه از بازار تهران تهیه شده است را قبول ندارند.

وی ادامه داد: تولیدکننده در بازار مجبور است که مواد اولیه را از واسطه‌ها با قیمت بسیار بالاتر خریدار کند تا تولیدی خود را سرپا نگه دارد. اگر مواد اولیه خود را تهیه نکند، مجبور است کارگران خود که در کارگاه های کوچک حداقل ۱۰ نفر و در کارگاه های بزرگ تا ۲۰۰ نفر است را بیکار کند و چرخ تولید می خوابد و بیکاری افزایش می یابد از کجا مواد اولیه تهیه کند.

ما می دانیم که دستگاه نظارتی به وظیفه خود عمل می کند اما چه کسی این چرخه را مدیریت می کند که کار به اینجا نکشد تا تولید کننده از واسطه ها مواد اولیه تهیه نکند. چرا این روزها که صنف پوشاک بدون هیچ پشتوانه‌ای روزهای سختی را سپری می‌کند، چنین برخوردهای بازدارنده انجام می‌شود؟

شیرازی افزود: برای این که چرخ تولید بچرخد و رونق و جهش تولید داشته باشیم، باید قاعده زنجیره تولید بررسی شود. اول باید مواد اولیه و ملزومات کار یک تولید کننده مهیا باشد تا بتواند قدم اول را بردارد، اما ما در همان گام اول زمین‌گیر شده‌ایم.

آیا در تعطیلی های سراسری آمار کرونا پایین آمد؟

رئیس اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک درخصوص تعطیلات فرسایشی گروه های شغلی ۲ تا ۴ گفت: از فروردین ماه امسال تقریبا یک ماه تعطیلی اعمال شده است. آیا در این مدت آمار شیوع کرونا کاهش یافته است؟ در این مدت بار فشار تعطیلات کرونایی بر گروه ۲ تا ۴ بوده است. آن هم در شرایطی که رکود بازار و بی رونقی از طرفی، موانع تولید از طرف دیگر اوضاع را سخت تر نموده است.

مشکلات در پرداخت تعهدات، اخذ مالیات آن هم در شرایطی که کسبه تعطیل بودند، اخذ بیمه کارگر بدون بخشش و تخفیف،… همه این موارد فشار مضاعف بر ما وارد می کند.

اگر ستاد کرونا یک تا ۲ هفته تعطیلات عمومی برای همه گروه ها اعلام می کرد، هم فشار کمتری بر گروه های شغلی وارد می شد و هم می توانست در مدیریت شیوع کرونا موفق عمل کند. اما متاسفانه با فشار مضاعفی که به این گروهها وارد می‌شود این مشاغل را با مشکلات حیاتی مواجه نموده است.

وی ضمن بیان این که ما چشم کمک از دولت نداریم و همان موانع تولید و مانع تراشی ها را برطرف کنند و سنگ اندازی نکنند برای ما کفایت می کند، گفت: سال گذشته هم فقط گروه شغلی یک مجاز به باز شدن بودند.اما به وقت پرداخت مالیات همه را به یک چشم نگاه کردند و تعطیلی مشاغلی ۲ تا ۴ و کاهش فروش و رکود بازارشان را در مالیات محاسبه نکردند.

نه از مالیات معاف شدیم و نه حتی بخشی از آن را کاهش دادند. همه را با یک چوب راندند. لیست بیمه را سر موعد بدون بخشش و تخفیف از ما اخذ کردند. در صورتی که برخی از مشاغل در گروه یک قرار گرفتند که هیچ ضرورتی نداشتند.

مثل گل فروشی و شیرینی فروشی ها این را از این بابت مثال زدم که این تعطیلی ها با کارشناسی و با حساب و پشتوانه برنامه ریزی نشده است. محدودیت‌های اعمالی، منطقی و کارشناسی شده نیست و شکست تدریجی اصناف را به همراه دارد.

شیرازی درخصوص مانع تراشی های موجود گفت: مواد اولیه ثبت سفارش نمی شود و حداقل می توانند بخشی از تولید نساجی داخل را به طور قطره چکانی به اتحادیه اختصاص دهند که از طریق کارگروه تأمین مواد اولیه، بخشی بین تولید کنندگان توزیع شود. بدین ترتیب هم بازار تنظیم شود و هم کارگاه ها و بنگاه های کوچک بتوانند روی پای خود بایستند.

انجمن نساجی مواد اولیه و پنبه در اختیار تولیدکننده داخلی قرار دهد

وی افزود: سوال من این است که انجمن نساجی کمک کند تا پنبه و مواد اولیه را که در اختیار دارند و می‌توانند وارد کنند، کمی از آن نخ و پارچه را در اختیار تولید داخل قرار دهند. چرا تولیدکنندگان داخلی ما باید پارچه تولید کنندگان بزرگ نساجی را در بازار آزاد، آن هم از واسطه ها با مبالغ بالا تهیه کنند.

اگر بخش کوچکی از تولید خود را در اختیار تولیدکنندگان قرار دهند ، قیمت ها شکسته و بازار سیاه برچیده می شود و موجب حذف دلالان و واسطه‌گران می‌گردد. انجمن نساجان و دفتر نساجی و پوشاک وزارت صمت می تواند در این زمینه به تولیدکنندگان داخلی کمک کند.

وقتی خریدار قدرت خرید ندارد از کیفیت جنس زده می شود

شیرازی درخصوص دلایل افزایش قیمت پوشاک آن هم نامتناسب با کیفیت ، گفت: وقتی مواد اولیه در دسترس تولید کننده قرار نمی گیرد، تولیدکننده برای این که بتواند چرخ تولیدش را بچرخاند و بیکار نشود، مواد اولیه را از بازار آزاد خریداری می‌کند.

قیمت قانونی مواد اولیه، خرج کار و ملزومات هم که به دلیل افزایش ارز، تحریم و کرونا چندین برابر شده است. اما تولید کننده به همان قیمت قانونی هم دسترسی ندارد و باید به بازار آزاد و واسطه ها مراجعه کند که ۳۰ تا ۵۰ درصد از قیمت قانونی بیشتر است. از طرفی دستمزد کارگر، حق بیمه، مالیات ، هزینه برق، تلفن، گاز و همه عوامل تولید شهرداری پسماند، تابلو، … افزایش پیدا کرده است.

در این شرایط قیمت تمام شده هم بالا می رود. اما تولید کننده به سود نمی رسد. اگر تولیدکننده سال گذشته ۱۵درصد سود کرده است، امسال به دلیل افزایش همه قیمت ها ۵ درصد سود می کند. وقتی هم خریدار قدرت خرید نداشته باشد از کیفیت جنس می زنند تا بتوانند جنسی تولید کنند که مردم توان خرید داشته باشند.

تولید کننده مجبور است تولید خود را به قیمتی برساند که از نظر کیفیت کار و جنس مشابه، ارزانتر تولید شود، اما از طرفی هم با استوک شدن و بنجل شدن تولیداتش مواجه می شود. زیرا عواملی مانند تغییر فصل و مد در آن تاثیر مستقیم می گذارد.

حتی ۱۰ درصد فرمایشات رهبری عمل نمی شود

رئیس اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک گفت: چرا از صنعتی مانند پوشاک که با اشتغال زایی بالا و ارزش افزوده بسیار می تواند رونق ایجاد کند، حمایت نمی شود؟ در تعطیلات کرونایی دولت برای مشاغل ۲ تا ۴ چه برنامه ای داشته است که بتواند به این اصناف کمک کند؟

شیرازی در آخر گفت: طبق فرمایش مقام معظم رهبری که در این چند سال بر محور تولید بوده است، امید به بازار بازگشته است. تولید کنندگان ما در آن چند سال رشد کردند، امیدوار شدند و کارخانه ها را نوسازی کردند. اما حتی ۱۰ درصد فرمایشات رهبری هم اجرا نمی شود، امید را نباید ناامید کرد. امسال هم سال پشتیبانی و مانع زدایی است اما دریغ از این که ۱۰ درصد فرمایشات رهبری عمل شود.

ساختار را به شکلی جلو می برند که مانع تراشی هم می شود و تولید به جایگاه واقعی خود نمی‌رسد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.