تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۶:۵۳

چگونه یک طراح مد مستقل باشیم

چگونه یک طراح مد مستقل باشیم
طراح مد چه کارهایی می‌کند، طراحی مد چیست، چگونه می‌توان شرکت‌هایی که نیاز به طراح مد دارند را پیدا کرد

بهترین تعریفی که می‌توانیم از طراح و طراحی مد داشته باشیم این است که طراحی مد یک هنر است. اما هنری که بر اساس زیبایی شناسی، طراح از بدن انسان چه زن و چه مرد انجام می‌دهد. طراح لباس با استفاده از اکسسوری‌هایی که در اختیار دارد، و همین‌طور با توجه به موقعیت زمان و مکان، طرح یک لباس را خلق می‌کند. البته باید در کنارش به موقعیت فرهنگی و اجتماعی جامعه‌ای که در آن هست هم نگاه کند.

طراح مد کیست؟

هر تکه لباسی که بر تن اشخاص می‌بینید در واقع خالقش یک طراح بوده است. به توضیح زیر توجه کنید:

طراحان لباس، مدل‌های لباس زنانه، مردانه و بچگانه را خلق می‌کنند. این طراحی‌ها ممکن است شامل لباس ورزشی، لباس بارداری، لباس بیرونی، لباس زیر، لباس رسمی، عینک و کفش باشد.

در کنار طراحی لباس، طراحان لوازم جانبی هم هستند که کمربند، روسری، کلاه، کیف دستی و مدل‌های جوراب را طراحی می‌کنند. طراحان مد در سطوح مختلف صنعت مد وجود دارند. از طراحان معروف لباس، تا طراحان لباس ناشناخته‌ای که برای خانه‌های مد گمنام کار می‌کنند. در کنار این‌ها، سبک‌های مد هم هست که ممکن است فقط تغییرات اندکی در طرح‌های موجود ایجاد کنند.

طراحان مد اغلب به وسیله‌ی برندها انتخاب می‌شوند تا برای آن‌ها طرح ارائه کنند. شما اگر می‌خواهید به عنوان یک طراح مد وارد این کار شوید باید بدانید که در قدم اول چطور جذب بازار کار شوید.

برای وارد شدن به دنیای طراحی مد و فشن دو راه وجود دارد:

راه اول: برای خودتان کار کنید و مجموعه‌هایی که طراحی می‌کنید با نام مستقل خود ارائه کنید.

راه دوم: با یک شرکت قرارداد ببندید و طرح‌هایتان را با نام تجاری برند سفارش دهنده ارائه کنید.

گزینه دوم راه حل بهتری است چون یک حقوق ثابت دریافت می‌کنید و منتظر فروش طراحی‌هایتان نمی‌مانید. اتفاقاً الان زمانی‌ست که خیلی از شرکت‌ها به دنبال استخدام طراح از راه دور هستند.

خانم یولیا کولاکوا Yulia Kulakova مدرس طراح مد است. او در زمینه‌ی تجربه خود و این‌که چگونه به عنوان طراح مد کار کنیم و میزان تقاضا برای آن می‌گوید.

تا به حال فکر می‌کردم کار کردن یک طراح مد به عنوان یک شغل مستقل، کار غیرواقعی‌ست. اما پیشنهادهایی که دریافت کردم نظرم را تغییر داد. تا مدتی در مقابل پیشنهادات مقاومت کردم و هیچ پروژه‌ای را قبول نکردم. همیشه عقیده داشتم طراح باید به روز باشد و کارهای به روز داشته باشد. اما وسوسه‌ی پیشنهاداتی که داشتم باعث شد هم‌زمان چند پروژه را باهم هدایت ‌کنم.

چگونه می‌توان شرکت‌هایی پیدا کرد که شما را به عنوان یک طراح مد مستقل بپذیرند؟

مرحله ۱: در اینستاگرام یک صفحه باز کنید و سبک کار خود را در آن شرح دهید. در صفحه پروفایل خود یک رزومه کوتاه بنویسید تا هر کس خواست درباره شما بیشتر بداند بتواند به آن استناد کند.

مرحله ۲: نمونه کارتان را به نمایش بگذارید. از صفحه خود مراقبت کنید و آن را به روز نگه دارید. این‌که خودتان تولید محتوا کنید بسیار مهم است. یعنی صرفاً به اشتراک گذاشتن عکس نمی‌تواند مفید باشد. روی موضوعاتی که می‌‌خواهید به اشتراک بگذارید کار کنید و محتوای خوب ارائه دهید.

مرحله ۳: فقط به صورت پیش پرداخت یا قرارداد کار کنید. وقتی به شما به عنوان یک طراح مستقل کاری پیشهاد شد، یک قرارداد تهیه کنید و یا پیش پرداخت دریافت کنید.

صفحه اجتماعی قوی داشته باشید

کار شما به عنوان یک طراح مستقل چه خواهد بود؟

برای این‌که بتوانید یک کار خوب را به مشتری ارائه کنید و خودتان هم از نظم خوبی برخوردار باشید چند مورد زیر را پیشنهاد می‌کنیم.

برای مجموعه‌ای که می‌خواهید طراحی کنید، کارتان را با پیش پرداخت به چند مرحله تقسیم کنید. یعنی پول‌تان را در چند مرحله دریافت کنید.

طراحی مد

مراحل کار به شرح زیر است:

۱: با مشتری قرار ملاقات بگذارید تا با او آشنا شوید

البته این آشنایی لزوماً نباید به صورت حضوری باشد، بلکه می‌توانید ملاقات را آنلاین هم برگزار کنید. ملاقات شما باعث می‌شود تا از خواسته‌های کارفرما به عنوان مشتری آگاه شوید و بدانید که باید چه مجموعه‌ای را برایش طراحی کنید.

۲: وقتی که از خواسته‌های مشتری آگاه شدید وقت آن است که یک کتاب ترند درست کنید

شما با درست کردن یک کتاب ترند از خواسته‌های کارفرما موارد مطرح شده در ملاقات را پیاده می‌کنید و درباره‌ی آن با او مذاکره می‌کنید. به این صورت هم شما به خواسته‌های مشتری بیشتر واقف می‌شوید و هم مشتری با سبک کار شما آشنا می‌شود.

۳: یک صفحه برای پالت رنگی که در ذهن خودبسازید

این پالت رنگی که تصور کرده‌اید را درست کنید تا بدانید که برای مجموعه‌ای که برای طراحی در نظر دارید چه رنگ‌هایی باید استفاده شود.

۴: روی رنگ‌هایی که ساخته‌اید طرح‌ها را پیاده کنید

به این صورت متوجه می‌شوید که هر کدام از طرح‌ها مناسب رنگ‌هایی که ساخته‌اید هستند یا نه. این کار را اگر به صورت فتوشاپ انجام دهید خیلی بهتر جواب می‌گیرید.

۵: مدل خود را روی کاغذ پیاده کنید

برای یک طراح مد و فشن کلید موفقیت توانایی پیاده کردن مدل بر روی کاغذ یا به صورت تکنیکال در نرم‌افزار است. یعنی شما بتوانید به خوبی مدل، جنسیت، استایل و هر آن‌چه که در ذهنتان می‌گذرد نشان دهید. یکی از نرم‌افزارهای مناسب برای این کار Illustrator است.

۶: یک ماتریس بسازید

یک ماتریس طبقه‌بندی شده از طرح‌ها، فنون کار و مدل‌ها می‌تواند کمک خوبی برای شما باشد. در این ماتریس حتی می‌توانید جایگاه خوبی برای انواع پارچه و لوازم جانبی و اکسسوری‌ها در نظر بگیرید.

۷: مدل‌ها را با انواع پارچه‌ها ست کنید

یک یا دو پارچه را برای مدلی که در نظر دارید انتخاب کنید و ببینید که کدام یک برای مدل شما مناسب است. شاید پارچه‌ای که در نظر دارید با مدلی که طراحی کرده‌اید مناسب نباشد. در این صورت گزینه‌ی دوم را امتحان کنید.

۸: حتماً باید از خیاطی سررشته داشته باشید.

در این صورت است که می‌توانید جزئیات یک کار را به خوب به نمایش بگذارید. مثلاً باید بدانید برای داخل درزها از چه نوع دوختی استفاده می‌شود و یا چه نوع دوخت تزیینی برای روی لباس آن را زیباتر می‌کند.

۹: لوازم جانبی یا اکسسوری را با سایز واقعی نشان دهید

لوازم جانبی یا اکسسوری که برای مدل می‌خواهید استفاده کنید با سایز واقعی نشان دهید. در این صورت برای مسئول خرید، پیدا کردن آن از بازار بسیار راحت‌تر خواهد بود.

۱۰: در حین تولید لباس حتماً مشاوره بگیرید

این مشاوره بهتر است با کارفرما صورت بگیرد تا مطمئن شوید که کار را کاملاً بنابر سلیقه‌ی او تولید می‌کنید. حتماً برای کارفرما در دسترس باشید تا اگر احیاناً درباره‌ی طرح سوالی داشتند بتوانند مشکل را حل کنند. کسانی که کارفرمای شما هستند در جریان مراحل تولید نیستند. شما باید پل ارتباطی میان خط تولید و کارفرما باشید تا اگر احیاناً سوالی پیش آمد پاسخگو باشید.

اگر به عنوان یک طراح مد مستقل تمام مواردی که در بالا ذکر شد را رعایت کنید، می‌توان به شما یک طراح مد کامل گفت. این چرخه‌ی کامل شامل؛ ارائه مفهوم، طرح، پیاده کردن مدل، ایجاد طبقه‌بندی، ست پارچه، انتخاب لوازم جانبی و اکسسوری، دانش خیاطی و ارتباط با خط تولید و کارفرما است.

به گزارش لباس پارسی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.