تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۳

۱۴ سند ارتقای وضعیت زنان در استان‌های کشور تصویب شد

۱۴ سند ارتقای وضعیت زنان در استان‌های کشور تصویب شد
معصومه ابتکار بیان کرد: تا امروز چهارده سند ارتقا وضعیت زنان در راستای تحقق عدالت جنسیتی در استان‌های مختلف تدوین و به تصویب رسیده است.

معصومه ابتکار، معاون رییس جمهور در امور زنان خانواده در مورد شاخص های تحقق عدالت جنسیتی که در  اولین جلسه ستاد ملی زن و خانواده با حضور رئیس جمهور مقرر شد تعیین شود، گفت: شاخص های عدالت جنسیتی در هشت محور و صد و نود و شش شاخص با همکاری دستگاههای اجرایی نهایی و به تصویب رسید و برای اجرا به کلیه دستگاههای اجرایی ابلاغ شد.

معاون رییس جمهور در امور زنان خانواده افزود: این شاخص ها دستور العمل اجرایی تمامی نهادها و دستگاههای اجرایی در حوزه زنان و خانواده را مشخص می کند، در همین راستا سندهای ارتقا وضعیت زنان و خانواده نیز بر اساس موافقت نامه ای که در سی‌ و یک استان تنظیم و به امضای استانداران رسید، مقرر شد در هر استان  نقشه راه رسیدن به شاخص های عدالت جنسیتی را بر اساس شرایط خاص آن استان و شهرستان ترسیم کند.

وی بیان کرد: تا امروز چهارده سند در استان های مختلف تدوین و به تصویب رسیده است که جدید ترین آن در استان مازندران به تصویب رسید، این اسناد در شورای برنامه ریزی استان های مختلف به عنوان برنامه آن استان به تصویب رسیده و تمامی دستگاه های اجرایی موظف هستند در راستای تحقق اهداف آن حرکت کنند.

معصومه ابتکار تاکید کرد: برای بررسی و ارزیابی شاخص های عدالت جنسیتی نشست های مختلفی را با مرکز آمار ایران برگزار کردیم، مرکز آمار ایران ماموریت تدوین شناسنامه برای اجرای صحیح این شاخص ها را بر عهده گرفت، تک تک این شاخص ها با شناسنامه قابل محاسبه خواهند بود، امیدواریم با انجام محاسبه شاخص ها بتوانیم حرکت دستگاه‌ها از وضعیت کنونی به وضعیت مطلوب را بررسی و ارزیابی کنیم.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، در پایان تصریح کرد: علاوه بر تعیین و تصویب شاخص های عدالت جنسیتی برای اجرا در سطح ملی در دستگاه ها، تدوین سند ارتقای وضعیت زنان در استان های مختلف کشور نیز در این راستا خواهد بود.

ود در پایان افزود:  سند ارتقای وضعیت زنان در هر استانی تدوین و به بحث و رای گیری گذاشته می‌شود و در نهایت به تصویب می رسد، پس از این که سند به تصویب رسید به عنوان دستورالعمل خاص آن استان مورد استفاده نهادهای اجرایی قرار می گیرد، دستور کار و برنامه اجرایی هر استان به شکل متفاوتی تنظیم شده است اما هدف نهایی تحقق کامل عدالت جنسیتی است.

منبع: معاونت امور زنان و خانواده

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.