تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۶

پارچه پلیسه ،‌کدام پارچه پلیسه برای زنان مناسب است

پارچه پلیسه ،‌کدام پارچه پلیسه برای زنان مناسب است
پلیسه‌ ها پارچه‌ ها از مصر باستان رایج شد و برای تزئین لباس حاکمان استفاده می‌کرده‌اند. پارچه‌های رایج برای دوخت‌ودوز لباس بزرگان از جنس ابریشم، نخ و پشم بوده است و در مصر باستان فقط مخصوص اشراف به‌شمار می‌رفته است

پارچه پلیسه طرحی زیباست که تا همیشه هم زیبا می‌ماند.  طرح پلیسه می‌تواند به‌سادگی زیباییِ ملیح و جذابی را در لباس‌ها به‌وجود بیاورد. اگر شما هم پارچه پلیسه را دوست دارید، برای‌تان در این مقاله از انواع پلیسه گفته‌ایم و اینکه با توجه به نوع اندامتان چطور پارچه پلیسه را به درستی بپوشید.

پارچه پلیسه،همان لایه‌لایه قرارگرفتن پارچه بر روی هم پارچه پلیسه را می‌سازد. چیزی شبیه بادبزن‌های قدیمی،پارچه پلیسه سالیان دراز در دنیای مد حضور داشته و همیشه مورد توجه بوده است.

این یعنی اعجاز طرحی که می‌تواند همیشه محبوب و کاربردی بماند. پلیسه حالتی زنانه دارد و به لباس تنوع و جذابیت می‌دهد. پلیسه تاشدگی بخش‌های مختلف پارچه با الگویی منظم روی هم است که در قالب نواری تزئینی در حاشیه لباس‌ها استفاده می‌شود یا حتی کل پارچه یک لباس هم قابلیت شکل‌گرفتن (تاشدگی روی هم) به این سبک را دارد.

تاریخ پلیسه‌ها پارچه‌ها از مصر باستان رواج پیدا نمود. از این روش که در آن زمان، انجامش دشوار بوده، برای تزئین لباس حاکمان استفاده می‌کرده‌اند.

پارچه‌های رایج برای دوخت‌ودوز لباس بزرگان از جنس ابریشم، نخ و پشم بوده است.پلیسه‌کردن گران و دشوار بوده و در مصر باستان فقط مخصوص اشراف به‌شمار می‌رفته است.‌از آنجا که تمام فرایند چین‌وشکل‌دهی به پارچه‌های پلیسه با دست انجام می‌شده، آماده‌کردن لباسی با این شکل‌وشمائل بسیار زمان‌بر هم بوده است.

در نهایت ردپای پلیسه به دنیای اشراف‌زادگان می‌رسد. برای نمونه، ملکه الیزابت از پلیسه برای دور یقه‌اش استفاده می‌کرد و چنین طرحی را در دوران خود رواج داد.

 

پلیسه2

باید بدانید که این یقه دایره‌ای پلیسه هم در لباس مردان استفاده می‌شد و هم زنان،در طول تاریخ، استفاده‌های زیادی از طرح پلیسه شده است.به عنوان مثال،‌جنگجویان یونانی هم در لباس‌هایشان از پارچه‌های پلیسه بهره می‌برده‌اند یا ردپای این طرح در لباس‌های اسکاتلندی‌ها هم دیده می‌شود؛ منظور دامن‌های مردانه‌ مشهور این کشور است.

در اوایل قرن بیستم، هنرمند اسپانیایی یعنی ماریانو فورتونی (Mariano Fortuny) که در چندزمینه هنری از جمله طراحی مدوفشن تبحر داشت، پیراهنی به نام دلفوس ( Delphos) طراحی کرد.‌این پیراهن زیبا دارای پلیسه‌های ظریفی از بالا تا پایین لباس است.‌البته نباید فراموش کنیم که فورتونی در مسیر طراحی این لباس معروف همراه با همسر فرانسوی‌اش یعنی هنریت نگرین (Henriette Negrin) بوده است.

طرح دلفوس با الهام از ستون‌های بناهای یونانی ایجاد شده بود. این پیراهن انحناهای بدن زنان را به‌خوبی به‌نمایش می‌گذاشت و حالتی آزاد و راحت داشت. برای همین هم مشتریان پیشرو و طرفدار نوآوری فورتونی از آن استقبال زیادی می‌کردند. البته دلفوس یک مشکل بزرگ هم داشت که هنوز هم پابرجاست: پلیسه‌های سرتاسری این لباس به‌سختی حفظ می‌شوند و در هنگام شست‌وشو مشکلات زیادی ایجاد می‌کنند.

پلیسه6

برای ساخت پلیسه روی یک پارچه ساده از دستگاه و حرارت یا مواد شیمیایی هم کمک گرفته می‌شود،‌سه نوع پلیسه وجود دارد:

 • پلیسه دستی:‌‌ در این روش از تولید پارچه پلیسه از اتو برای ایجاد الگوی پارچه استفاده می‌شود.
 • پلیسه ماشینی: ‌در این روش از تولید پلیسه از ماشین‌هایی استفاده می‌شود که با ایجاد حرارت میان لایه‌لایه‌هایِ قرارگرفته روی پارچه، پلیسه‌ ایجاد می‌کنند.
 • پلیسه‌ با قالب: در این فرایند نیمه‌صنعتی،‌ پارچه‌هایی که از قبل بریده شده‌اند در بین دو صفحه کاغذ قرار می‌گیرند که الگوی پلیسه دارند و بعد حرارت به اینها داده می‌شود و پارچه پلیسه شکل می‌گیرد.

پارچه پلیسه می‌تواند به لباس حجم اضافه کند و لباس را از سادگی درآورد. گاهی‌اوقات در طراحی لباس برای حجم‌دادن به لباسِ اندام‌هایی از آن استفاده می‌کنند که صاف و تخت هستند و برجستگی چندانی ندارند.

البته گاهی‌ هم هدف فقط اضافه‌کردن زیبایی و تزیین بیشتر لباس است،از پلیسه‌ها در طراحی دکوراسیون منزل در جاهایی مانند پرده و وسایلی مثل کوسن‌ها هم می‌توان استفاده کرد. در واقع، شبیه پاپیون‌ها که می‌توانند به هرچیزی اضافه شوند و طرح وسایل و لباس‌های مختلف را از سادگی درآورند و زیباتر کنند، پلیسه‌ ها هم دنیای متنوعی دارند.

پارچه پلیسه انواع و شکل‌های مختلفی هم دارد که آشنایی با آنها خالی از لطف نیست:

 • پلیسه‌ جعبه‌ای: این سبک از پلیسه‌ها بیشتر در دوخت و تزیین پرده دیده می‌شوند و معمولا برای دوخت لباس از آنها کمک گرفته نمی‌شود.
 • پلیسه معکوس: این پلیسه در بیشتر دامن‌ها و پیراهن‌ها کاربرد دارد.
 • پلیسه‌ آکاردئونی: این پلیسه‌ها معمولا تمام دامن یا پیراهن را از بالا تا پایین شامل می‌شوند.
 • پلیسه‌ چاک‌دار یا پشت دامنی: این مدل هم نوعی پلیسه معکوس است که بیشتر برای دامن‌های مینی و تنگ استفاده می‌شود تا امکان راه‌رفتن به‌وجود بیاید.
 • پلیسه‌ کریستالی: این پلیسه‌ها هم در لباس‌ها کاربرد دارند و حالت تاشدگی‌های باریک و ریز دارند.
 • پلیسه‌ چاقویی: پلیسه چاقویی بیشتر برای دامن‌ها استفاده می‌شود.

مهم‌ترین اصل شیک‌پوشی و آراسته‌بودن این است که بدانید چه مدل و رنگ لباسی به اندام‌تان می‌آید و در آن راحت‌تر هستید و احساس بهتری دارید. در زمینه پوشیدن لباس‌هایی با پارچه پلیسه‌ هم باید دقت کنید. هر مدل پلیسه‌ای برای‌تان مناسب است؟ در ادامه به شما می‌گوییم که با هرشکل از بدن و اندام باید به سراغ چه نوع پلیسه‌ هایی بگردید:

اگر ران و باسن بزرگی دارید، پلیسه‌ها بهتر است در پایین دامن باشند در صورت داشتن چنین اندامی باید از پارچه پلیسه معکوس، چاقویی یا کریستالی استفاده کنید،لباس‌هایی که حالت ماهی دارند و در بخش پایینی لباس یعنی پایین دامن‌شان از باسن به‌بعد حالتی گشاد پیدا می‌شود،در بخش پایینی دامن چنین لباس‌هایی وجود انواعی از پلیسه که نام برده شد، مشکلی نخواهد داشت.

پلیسه1

این انتخاب‌ها باسن و ران را صاف‌تر نشان می‌دهند. در مقابل پلیسه های آکاردیونی، چاقویی و جعبه‌ای که از ناحیه کمر لباس شروع می‌شوند به شما توصیه نمی‌شود چون بدن‌تان را پهن‌تر و بزرگ‌تر نشان می‌دهند.

در حالتی که شکم بزرگ دارید، پلیسه‌ها بهتر است پایین شکم قرار بگیرند،شما باید از پوشیدن لباس‌هایی که از قسمت بالا تا پایین پلیسه دارند به‌شدت پرهیز کنید. قرارگرفتن پلیسه‌ها روی شکم‌تان همان است و بزرگ‌تر نشان‌دادن آن هم همان. بهتر است به‌سراغ گزینه‌هایی بروید که تمرکز نگاه مخاطب را از روی شکم‌تان کم می‌کند.

اگر سینه‌های بزرگ دارید،لباس پلیسه با چین‌هایی در بخشی غیر از سینه لباس،سینه‌های بزرگ هم باید از بخش پلیسه‌ای دور بمانند،بهتر است که به سراغ لباس‌هایی بروید که از قسمت کمر به بعد دارای پلیسه می‌شود و به بخش‌های دیگر بدن حالت و حجم می‌دهد. به‌وجودآوردن هماهنگی میان حجم سینه‌ها و بخش‌های دیگر اندام با وجود پارچه پلیسه در بخش دامن لباس ایده خوبی خواهد بود.

لباس پلیسه برای افراد لاغراندام،شما باید از پارچه پلیسه در بخش بالاتنه و پایین‌تنه کمک بگیرید. در این صورت به بدن‌تان حجم و شکل داده می‌شود. پلیسه‌های بالاتنه می‌توانند متفاوت از  های پارچه در بخش پایین‌تنه باشند. لباس‌تان هم باید کمری جداگانه داشته باشد. البته پلیسه‌  معکوس یا جعبه‌ای انتخاب‌های خوبی نیستند. این را یادتان نرود.

باید قبول کنید که پلیسه‌  ها از آن لباس‌هایی هستند که هیچ‌وقت از دنیای مُد کناره‌گیری نمی‌کنند. بالاخره به شکل و طریقی خودشان را وارد سِت‌های لباس می‌کنند. پس خوب است که با شیوه نگهداری‌شان هم آشنا باشید:

همیشه لباس‌های پلیسه را به سمت و در راستای پلیسه‌ هایشان آویزان کنید. مثلا اگر دامنی پلیسه دارید، آن را از قسمت کمر به گیره متصل کنید و بگذارید که بخش‌های پلیسه دامن بریزد و بیاویزد.

اگر پارچه پلیسه لباستان دچار لک شد، کارتان را ساده کنید و به‌جای اینکه شکل و حالت پلیسه را با شست‌وشو تخریب کنید، سَری به خشک‌شویی بزنید.

اتوکردن لباس‌های پلیسه هم باید بادقت، با درجه مناسب پارچه و به آرامی باشد،‌طوری پارچه را اتو کنید که پلیسه‌ ها از حالت اصلی‌شان خارج نشوند.

به گزارش لباس پارسی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.