تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۰

مرکز نمایشگاهی شهر آفتاب میزبان نمایشگاه تخصصی پوشاک در ایران

مرکز نمایشگاهی شهر آفتاب میزبان نمایشگاه تخصصی پوشاک در ایران
تهران مدکس اولین نمایشگاه بین المللی و تخصصی زنجیره ارزش پوشاک به همت ابوالقاسم شیرازی رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک در شهر آفتاب برگزار می‌گردد

شهر آفتاب

نشست خبری (تهران مدکس) با حضور ابوالقاسم شیرازی رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک، رئوف قادری رییس مرکز نمایشگاهی شهر آفتاب، ابراهیم  درستی نماینده وزارت صمت در اتاق اصناف ایران، کامبیز معتمد وزیری رییس مرکز امور اصناف و بازرگانان و دبیر هیأت عالی نظارت‌،‌ مرتضی هاشمی معاون صنوف تولیدی و امور نمایشگاهی اتاق ایران، افسانه محرابی مدیرکل دفتر نساجی و پوشاک وزارت صمت‌،‌مریم پورشهابی دبیر کارگروه مد و لباس وزارت ارشاد و مجید اکبری مجری برگزاری نمایشگاه در محل اتاق اصناف ایران  و با حضور جمعی از اصحاب رسانه و فعالان حوزه طراحی و تولید برگزار شد.

ابوالقاسم شیرازی از برگزاری نمایشگاه بین المللی و تخصصی زنجیره ارزش پوشاک و چرم، تهران مدکس خبر داد و گفت:‌این رخداد یکی از مهمترین برنامه‌های راهبردی حوزه صنعت و طراحی پوشاک در سال‌های اخیر بوده و این نمایشگاه را‌ دستآوردی برای دولت جدید اعلام کرد.‌ایشان با اشاره به شعار سال ۱۴۰۰ مقام معظم رهبری و تاکیدات منویات ایشان مبنی بر “سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها” تلاش اتحادیه را در جهت هرچه باشکوه‌تر برگزار کردن این رویداد صنفی و صنعتی ملی اعلام نمود.

این نمایشگاه توانمندی‌ها و ظرفیت‌های بالقوه صنعت پوشاک را به نمایش خواهد گذاشت.‌شیرازی توجه به فرهنگ ایرانی- اسلامی،‌‌توجه به‌ صادرات و توسعه اقتصادی کارآفرینان پوشاک،‌نمایش توانمندی‌ها و تخصص طراحان و تولیدکنندگان پوشاک،‌حمایت از استارتاپ‌ها و فناوری‌های جدید،‌توسعه ارتباطات دانشگاه با صنوف و صنعت پوشاک،‌آینده‌پژوهشی و ساختارهای توسعه برندهای ملی پوشاک را از اهداف راهبردی این نمایشگاه دانست.

 

زنجیره ارزش پوشاک

شیرازی گفت: برگزاری این رویداد در دورانی که ما بیش از هر زمان نیازمند تولید و خودکفایی هستیم بسیار ارزشمند و تاثیرگذار بوده و ایجاد انگیزه، اشتغال‌زایی و ارزش افزوده را در این هنر صنعت به هنراه خواهد داشت.

این نمایشگاه با حضور و دعوت از همه دست اندرکاران حوزه پوشاک اعم از صنعتی، صنفی و عضویت در شورای سیاست‌گذاری را دارد،‌مسائل مد و طراحی و تولید پوشاک در راستای اعتلای فرهنگ ایرانی و اسلامی با توجه به جذب و توسعه سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی جهت نوسازی و توسعه ماشین‌آلات صنعت تولید پوشاک و تمامی مساعی و همت خود را در جهت صادرات و جذب فعالان در عرصه صادراتی هدایت خواهد نمود.

نمایشگاه مدکس به دنبال عدم ایجاد هرگونه انحصار و رانت برای شخص و یا اشخاص در مسیر برگزاری، تولید و تجارت است و با‌توجه به حضور تمامی مسؤلین صنعت پوشاک ‌در این نمایشگاه‌ که ما را یاری خواهند نمود،‌همه‌ نشان از این است که یک نمایشگاه پوشاک از صفر‌ تا صد در حال انجام است‌،یعنی در بخش طراحی و استارت آپ ها و اکسسوری و ماشین آلات و نساجی و پوشاک.

در پوشاک بیشترین توجه معطوف به برند‌سازی برای تولید کننده‌ها و بنگاه‌های متوسط که توانایی برند شدن را دارند‌،‌خواهد بود و در بخش‌های مردانه،زنانه،کودک و علی الخصوص در بخش زنان که بسیار محجور است،‌ تولید کننده‌های بسیار خوبی را داریم که همگی قابلیت برند شدن را دارند و این امر به همت اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک میسر خواهد شد.

توجه به محدودیت کرونا ، ما در این مرحله از شرکت‌های خارجی دعوت به عمل نیاوردیم ولی قطعا با موافقت وزارت امور خارجه ممکن است چند میهمان برای بازدید از نمایشگاه دعوت کنیم ولی برای سال آتی برنامه های بسیار  بزرگی خواهیم داشت.

نمایشگاه مدکس به صورت تخصصی بوده و از فروشگاه‌هایی که به دنبال تهیه کالای ایرانی هستند دعوت به عمل خواهد آمد و به هیچ عنوان فروش خرده نخواهیم داشت.

در ادامه حمید نیک طبع دبیر صنعت کار گروه مد و لباس و عضو اتحادیه گفت: امید است تا صنعتگران ما بتوانند با مصرف‌کنندگانشان ارتباط بر‌قرار کنند.این موضوع بسیار مهم است که تکنیک های روز دنیا را بتوانیم در این نمایشگاه به نمایش بگزاریم، چه از نظر نخ ،مواد اولیه‌، ماشین آلات  سیستم های رنگرزی‌، چاپ و تمام اکسسوری‌های موجود که می‌تواند در صنعت پوشاک مهم باشد،

وسعت نمایشگاه بسیار بزرگ است و ایجاد امکان فرصت های طلایی برای دوزندگان را فراهم میکند که بتوانند‌ همراه با تکنولوژی روز دنیا میزان ارتقای سطح تولید و کیفیت محصولشان را تعالی بخشند.

اتفاق بسیار مهمی است چون اولین نمایشگاه بین المللی و تخصصی مدکس جزء افتخارات نساجی ایران بوده و باعث تشکر است که آقای شیرازی باعث رقم خوردن چنین  اتفاقی هستند. این نمایشگاه  می تواند رویداد بسیار بزرگی برای صنعت‌گران کشور باشد تا ما بتوانیم از واردات جلوگیری کنیم و این امر مستلزم آن است که کیفیت محصول را بالا ببریم.

در ادامه دکتر رئوف قادری مدیرعامل سایت نمایشگاهی شهر آفتاب اظهار داشت:‌ برگزاری نشست خبری نمایشگاه مدکس نشان از جان تازه ای است که در صنعت نمایشگاهی به وجود آمده است. امیدواریم پس از این شاهد کاهش موج های خطرناک شیوع ویروس کرونا در کشور باشیم تا زمینه فعالیت های اقتصادی مجددا فراهم گردد،در یک سال و نیم گذشته زیان های مادی و معنوی بسیاری به فعالان اقتصادی و صنعتی کشور وارد شده است.

وی همچنین گفت: زنجیره تولید پوشاک در کشور بخش اعظمی از تولید و صادرات کشور را دربر گرفته است بنابراین باید مورد توجه خاص قرار بگیرد. حوزه پوشاک تنها یک حوزه اقتصادی نیست بلکه در کشور ما می توان حوزه های فرهنگی را نیز برای آن تعریف کرد.

ایشان در ادامه گفت: امروزه در حوزه پوشاک وظیفه بسیار سنگینی بر دوش دولت و بخش خصوصی نهاده شده و  ما باید در حوزه اقتصادی و صادراتی این حوزه تمام تلاش خود را انجام دهیم. در این راستا باید به ظرفیت کشورهای همسایه توجه ویژه ای داشته باشیم. این کشورها به دلیل قرابت فرهنگی با کشور ما مشتریان خوبی برای تولیدکنندگان پوشاک ما خواهند بود. بنابراین پوشاک ما باید صادرات محور تولید شود که این امر نیز حمایت دولت را می طلبد.

در ادامه جلسه کامبیز معتمد وزیری رییس مرکز امور اصناف و بازرگانان و دبیر هیأت عالی نظارت بیان کرد: به طور کلی برگزاری هر نمایشگاه نشان دهنده پویایی آن رسته است. از همین رو کمترین پیامی که به برگزاری اولین نمایشگاه بین المللی و تخصصی زنجیره ارزش پوشاک دارد پویایی و نشاط در صنعت نساجی و پوشاک کشور است. در این میان نباید فراموش کرد که برگزاری نمایشگاه های مطلوب تعریف مختص به خود را دارد.

یعنی در کنار برگزاری رویدادها باید اتفاقات خاصی رقم بخورد. در همین راستا باید آموزش ها و کارگاه هایی به روز برای انتقال دانش و اطلاعات وجود داشته باشند. شناسایی ظرفیت ها و ایجاد ارتباط میان شرکت کنندگان با یکدیگر نیز از لازمه های تحول در برگزاری رویدادها است.

افسانه محرابی مدیرکل دفتر نساجی و پوشاک وزارت صمت نیز در این جلسه اظهار داشت: امروزه صنعت نساجی و پوشاک با حمایت ها و تلاش صنعتگران با رشد و پویایی خوبی همراه بوده است. وظیفه ما در دفتر نساجی و پوشاک وزارت صمت نیز حمایت از این صنعتگران و حل چالش ها و مشکلات آنان است. برگزاری رویدادی برای نمایش آخرین دستاوردهای این حوزه نیز اتفاق بسیار خوبی در این صنعت است و می تواند کمک بزرگی به این حوزه کند.

وی افزود:‌ ما در سال ۹۷ ممنوعیت واردات پوشاک را تصویب کردیم. این تصمیم موجب شد تا شاهد رقابت پذیری پوشاک داخلی با نمونه خارجی باشیم. صنعت پوشاک ما در سال های اخیر ضربه های زیان باری را از ناحیه قاچاق متحمل شده است. بنابراین ضروری است که با همکاری تمام دستگاه های مسئول اقدامات ویژه ای را در این زمینه انجام دهیم.

در همین راستا در خصوص ترخیص مواد اولیه مورد نیاز صنعت پوشاک کشور اقدامات خوبی را انجام داده ایم. حمایت همه جانبه ای که از ورود تکنولوژی های مورد نیاز این بخش به عمل آمد نیز موجب شد که تولید داخل کشور افزایش پیدا کند.

ایشان افزود: مردم کشور امروزه تمایل بیشتری به مصرف تولیدات داخل از خود نشان می دهند که این موضوع نشان از اقدامات خوب در طراحی مد دارد. ایجاد شورای عالی برندها نیز یکی دیگر از اقدامات موثر در پویایی صنعت پوشاک کشور بوده است.

آقای حمیدرضا یوسفی فر در ادامه نشست خبری نمایشگاه تهران مدکس گفت: با نگاهی می توان گفت که در‌ آغاز دولت جدید به ریاست جمهوری جناب آقای دکتر رئیسی‌، اولین نمایشگاه تخصصی صنعت پوشاک دربخش تولیدات داخلی کشور نمایشگاه تهران مدکس می باشدکه ان شا الله باب مبارکی باشد بر این مبنا که مسثولین جدید کشور بدانند که صنعت پوشاک‌،‌ وچرم صنعتی پیشرو و با توجه به این که  این صنعت در جهان ، دارای ارزش و توجه بسیار بالایی است  و ظرفیت اشتغال زایی  زیادی دارد ، لازم است که دولتمردان ،‌توجه ویژه ای به این صنعت داشته باشند.

ان شالله بتوانیم در راستای تامین مایحتاج پوشاک داخل کشور‌،‌هم با نگاه نوین در جریان مد و نیز با نگاه رفع نیاز مندی مصرف کنندگان تلاش کنیم.
با امید به خدا بتوانیم گام های موثری در این حوزه برداریم.و از دولت محترم ، انتظار حمایت بی شائبه و قدرتمند را داریم.

مسئول کارگروه تخصصی مد، پوشاک‌ و چرم اتحادیه پوشاک‌افزود: به خواست خدا دولت این حمایت را داشته باشد و ما هم به عنوان بخش خصوصی، بتوانیم به گونه ای که شایسته هست‌،‌در رتبه های عالی عرضه پوشاک به روز با کیفیت و با قیمت مناسب‌، گام های موثری را برداریم.

وی افزود، در این نمایشگاه فروش انجام نخواهد شد .آثار برتر طراحان وتولید کنندگان کشور را که مربوط به فصل پیش رو ،منظور فصل پاییز و زمستان است به نمایش خواهیم گذاشت و مردم ومتخصصین عزیز هم از این نمایشگاه به شکلی که بایسته هست استقبال کنند تا بتوانیم سر منشا اصلی انتخاب مد ایرانی باشیم.

تهران مدکس اولین نمایشگاه خود رادرحوزه پوشاک با بزرگترین رویداد در بخش‌های مختلف این صنعت که زمینه حضورشان محیا شده کار خود را آغاز می نماید.، از جمله آنها در بخش پوشاک اقوام،اجتماع، و اشتغال ، رسته های تولید کننده‌ پوشاک و مصنوعات چرم،همچنین در بخش رسته طراحان مد و لباس و نیز ارائه تکنولوژی های روز برای پوشاک آینده. و همینطور سمینار ها ی مختلفی در این نمایشگاه در نظر گرفته شده که فکر می‌کنم این نمایشگاه را از سایر نمایشگاه ها متمایز خواهد نمود

مریم پورشهابی نیز با بیان اینکه صنعت پوشاک از نظر رقابت پذیری مزیت های فراوانی دارد گفت: برگزاری رویدادهای نمایشگاهی نیز می تواند منعکس کننده توانمندی کشور در این حوزه باشد. فارغ از نقش فرهنگی پوشاک در کشور فعالان این صنعت در حوزه اصناف فعالیت می کنند. از همین رو همکاری اتاق اصناف با وزارتخانه های ارشاد و صمت می تواند در بهبود وضعیت این صنعت نقش موثر داشته باشد. من امیدوارم حمایت خوبی از طراحان مد در کشور به عمل بیاید.

مجید اکبری مدیریت اجرایی برگزاری اولین نمایشگاه بین المللی و تخصصی زنجیره ارزش پوشاک گفت، از اهداف برگزاری این نمایشگاه :

 • ارائه آخرین توانمندی ها و فناوری های پیشرفته در زنجیره ارزش صنعت پوشاک، مد، طراحی، ماشین آلات و تجهیزات
 • نگاه ویژه به طراحی و ارزشهای بومی و ملی کشور( ایرانی اسلامی) درهویت و پوشش اقوام
 • نگاه استراتژیک به بازار های منطقه ای و صادرات محصولات تولیدی ایران با کیفیت و استانداردهای روز دنیا
 • ارائه تکنولوژی و فناوری های نوین این صنعت
 • ایجاد گسترش و همکاری مشترک در سطح بین الملل
 • آینده پژوهشی در صنعت پوشاک

شرکت‌های فعال در زنجیره ارزش پوشاک در این دوره از نمایشگاه شامل : حوزه‌های طراحی، مد، پوشاک، صنایع نساجی (ریسندگی، بافندگی، رنگرزی و چاپ و تکمیل کالاهای نساجی) تولید مواد اولیه، ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته، دستگاه‌های ریسندگی و بافندگی، خط تولید، تعمیرات و نگهداری، صنایع وابسته، چرم، سراجی و کفش خواهد بود.

این دوره از نمایشگاه از تاریخ ۲۰ الی ۲۳  مهرماه۱۴۰۰ در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب، از ساعت ۱۰ صبح الی ۵ عصر برگزار خواهد شد و مجری نمایشگاه شرکت آوا پیک تحریر ایرانیان می باشد.

بخش های جانبی نمایشگاه:

سرکار خانم امیر معز عضو و دبیر هیات مدیره اتحادیه پوشاک بیان نمود‌:

در جهت پویایی بیشتر و ارتباط موثر بین فعالین این حوزه، بخش های متنوعی در نمایشگاه در نظر گرفته شده است که عبارتند از:

 • نمایش لباس اقوام کشور
 • جشنواره ی طراحی و پوشش لباس آینده
 • کارگاه های آموزشی در زمینه طراحی و تکنیکهای مختلف دوخت، رنگرزی
 • کارگاه آموزشی چیدمان مانکن، طراحی و چیدمان فروشگاهی، فروش پوشاک بر اساس آخرین متد جهان و منطبق با ضوابط ایرانی و اسلامی
 • کارگاه آموزشی از ایده تا ثروت
 • همایش های مختلف برندینگ، بازاریابی و فروش

مراسم رونمایی از پوستر نمایشگاه صورت پذیرفت و شروع رسمی نمایشگاه اعلام گردید و در پایان نشست خبری مدکس ابراهیم درستی نماینده وزارت صمت در اصناف با اشاره به روی کار آمدن دولت جدید در مرداد ماه گفت: دولت سیزدهم باید به این نکته توجه داشته باشد که فعالان صنعت پوشاک کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا در شرایط سختی به سر می برند.

امیدوارم روزی برسد که تولیدکنندگان پوشاک کشور به صادرات گسترده دست پیدا کنند چرا که در آن زمان می توان مدعی شد که وضعیت تولید پوشاک در کشور وضعیت مطلوبی است. ایشان ضمن حمایت همه جانبه اتاق اصناف و وزارت صمت را از این نمایشگاه اعلام نمود و ابراز امیدواری کرد که در دولت آقای رییسی این موضوع مهم محقق شود و روزی برسد که صنعت پوشاک ایران در نمایشگاه های بین المللی حرفی برای گفتن داشته باشد.

مجید اکبری مجری اجرای نمایشگاه مدکس در این راستا گفت: ما بر این اعتقاد داریم ‌که نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب متعلق به مجریان نمایشگاهی و صنوف مختلف صنعت کشور هست. متعلق به ما و شهر داری نیست،اعتقاد من بر این است که نمی شود درهای کشور را به روی صنایع دیگر بست.

وقتی که کشور از واردات کالا ها با برند های مختلف منع شود‌، زمینه رقابت در کشور از بین خواهد رفت تا تولید کننده داخلی هم برای رقابت اقدام به تولید با کیفیت کند. وقتی فضا بسته باشد ، فقط در درون کشور  تولید داشته باشیم ،نمی توان برند سازی کرد.

یکی از مشکلات کشور ما بحث برندینگ هست.‌حتی در همین صنعت پوشاک، ما در کجای جهان یک برند خیلی معروف داریم؟ نه دولت حمایت می کند نه خود صنعت خصوصی می تواند اقدامی لازم انجام دهد و نه فضا برای معرفی کالای ایرانی فراهم است باید در نمایشگاه ها برند های ایرانی را به جهان معرفی نمود یا همتا سازی کرد، تولید کننده داخلی و نیر تولید کننده خارجی  را از کشور های دیگر دعوت کنیم تا تولیدات ایرانی را معرفی کنیم. نمایشگاه محل معرفی این توانمندی هاست.

مدعوین نشست خبری

جناب آقای معتمد وزیری ریاست محترم مرکز امور اصناف و بازرگانان ایران و دبیر هیأت عالی نظارت بر سازمان‌های صنفی کشور

سرکار خانم مهندس محرابی مدیر کل محترم دفتر صنایع نساجی، پوشاک و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت

سرکار خانم پورشهابی دبیر محترم کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور

جناب آقای حاج ابراهیم درستی نائب رئیس محترم اتاق اصناف تهران

جناب آقای یوسفی‌فر مدیرعامل محترم نوین چرم

جناب آقای زند کریمی دبیر محترم جامعه مدیران و متخصصین صنعت کفش ایران

جناب آقای بهبهانی ریاست محترم اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان کالای کشباف، جوراب، کاموا، پتو و حوله تهران

جناب آقای دکتر محمد رئوف قادری مدیرعامل محترم مرکز نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب

جناب آقای امیری مدیریت محترم روابط عمومی و امور بین‌الملل مرکز نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب

آقای نیک طبع فعال حوزه صنعت و مشاور اتحادیه پوشاک تهران – آقای دکتر محمودی  مشاور اتحادیه پوشاک تهران

آقای یوسفی فر دبیر کارگروه تخصصی مد،پوشاک و چرم اتحادیه پوشاک تهران

صاحب امتیاز و مدیر مسؤل رسانه لباس پارسی محمدرضا بورنگ

رسانه خبری لباس پارسی به عنوان اولین رسانه تخصصی صنعت پوشاک برای اعضای اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک و تمامی دست اندرکاران این رخداد بزرگ ملی توفیق روز افزون و آرزوی سربلندی به ‌ویژه ریاست محترم اتحادیه آقای شیرازی که با دستان خالی و مشکلات فراوان این نمایشگاه را محیای برگزاری نموده است، آرزومند است.

 

به گزارش لباس پارسی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 5 در انتظار بررسی : 5 انتشار یافته : ۰
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.