تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۴

پیام دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس در خصوص آیین پایانی رویداد مد و لباس یزد

پیام دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس در خصوص آیین پایانی رویداد مد و لباس یزد
با برگزاری رویداد مد و لباس مجالی فراهم می‌ شود تا از منظری متفاوت به زوایای هویتی پوشش ایرانی اسلامی بنگریم و زمینه های مناسب بیان ارزش های دینی و اسلامی و رسوم و سنن ملی و نوع پوشش مد و لباس را در جامعه تبین نماییم
رویداد مد و لباس
بنام یگانه مالک هستی
درعشق، تو اقتدابه زهرا کردی
صدپنجره نور‌, بر جهان واکردی
آرامش و‌‌ رستگاری دنیارا
درخیمه ی‌ چادرت مهیا کردی

 

از‌ لحظه ای که بشر به اراده خداوند متعال، پا به عرصه وجود نهاد، در جوهر و ذات او‌ صفات متضادی وجود داشت، صفاتی مانند عطوفت و خشونت، عدالت و ظلم، افراط و تفریط و مانند آن،‌ و‌ هم چنین پروردگار متعال در نهاد انسان غرایض متعدد و ضد و نقیضی پدید آورد مانند هوا پرستی، قدرت طلبی، زر اندوزی و امثال آن…
و سپس برای هدایت و تعلیم و تربیت‌ بشر، پیامبران را‌ فرستاد‌ تا‌ به انسان شیوه زندگی صحیح و نحوه استفاده و‌ بهره برداری از صفات و غرایض را بیاموزد.
پر واضح است آنها که تعالیم و فرامین روشنگر انبیا را پذیرفتند‌ به سعادت ابدی نائل‌،‌ و آنان که سر‌ به طغیان نهادند‌ به گمراهی و‌ عذاب الهی دچار شدند.
پیامبر(ص) و اهل بیت او‌ برای هر مرد و زن در‌ جامعه اسلامی الگو و اسوه‌ حسنه‌ هستند و‌ در موضوع نماز و حجاب و‌ عفاف حضرت زهرا(س) بهترین سرمشق و الگوست ایشان در عین آن که حجاب کامل را‌ رعایت می کرد حجاب را پرده نشینی و انزوای زنان نمی دانست و در عرصه های مختلف اجتماعی و سیاسی، علی الخصوص در دفاع از ولایت فعالانه پا به عرصه دفاع گذاشت.
در این میان دیار با شکوه یزد که نماد فرهنگ و تمدن اصیل در تمامی ادوار بوده و لقب دار المومنین را زینت یافته و پاکی و تقدس شهر خدا معنی نام و محتوای آن است در خصوص‌ رعایت آداب نماز و حجاب و عفاف نیز همواره زبانزد عام و خاص بوده است.
تلاش مرد و زن مسلمان این دیار بر استمرار‌ و حفظ فرهنگ و سنن اسلامی همراه با پایبندی به ارزش ها از ویژگی های بارز و قابل ستایش این دیار است و همین امر موجب استحکام بیشتر بنیان خانواده در این وادی نسبت به دیگر نقاط کشور گردیده است.
داشتن‌ روحیه دین داری و حفظ ارزش های اسلامی در بین احاد‌ این‌ شهر کهن به وضوح نمایان است و ادیان مختلف اعم از مسلمان، زرتشتی و یهودی در این شهر با صلح و دوستی در کنار هم زندگی می کنند که این نیز خود الگویی برای‌ حفظ‌ صلح‌ و‌‌ دوستی‌ در‌ میان جهانیان است.
با برگزاری رویداد مد و لباس مجالی فراهم می‌ شود تا از منظری متفاوت به زوایای هویتی پوشش ایرانی اسلامی بنگریم و آن را مورد تامل قرار دهیم و زمینه های مناسب بیان ارزش های دینی و اسلامی و رسوم و سنن ملی و نوع پوشش مد و لباس را در جامعه تبین نموده‌  و از سویی دیگر بستر فرایندهای اجتماعی را در تعامل با دانشگاه و مجامع علمی و فرهنگی مورد توجه قرار دهیم.
دبیرخانه ساماندهی مد و لباس کشور امیدوار است در سالی که بنام تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها از سوی مقام معظم رهبری مزین شده است زمینه همکاری و هم افزایی بیشتر طراحان و هنرمندان و دست اندرکاران این حوزه را بیش از پیش فراهم نماید.
بی تردید هم فکری و اظهار نظرهای مشفقانه و رهنمودهای دقیق و دلسوزانه در‌ عرصه ی‌ نماز  و‌‌ عفاف و حجاب  می تواند‌ تامل در این وادی سخت را سهل سازد.
در پایان از دست اندرکاران برگزاری دومین رویداد مد و لباس یزد با موضوع نماز و عفاف و حجاب، و همکاری صمیمانه همکارانمان‌ در‌ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد نهایت سپاسگزاری و‌‌ قدردانی بعمل می‌ آید.

توفیق رفیق‌ راهتان

مشاور‌ هنرهای تجسمی و دبیر کار گروه ساماندهی مد و لباس کشور

به گزارش لباس پارسی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.