تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۶:۳۰

بازخورد لباس المپیک و پارالمپیک؛مقصر کیست،کارگروه مد و لباس یا کمیه ملی المپیک

بازخورد لباس المپیک و پارالمپیک؛مقصر کیست،کارگروه مد و لباس یا کمیه ملی المپیک
بی کفایتی در انتخاب لباس کاروان المپیک،در‌هر کشور دیگری رخ داده بود،‌مسئول مربوطه،همان روز محترمانه استعفاء می‌داد یا مدیران یا نهادهای نظارتی بالاتر برکنارش می‌کردند،چه مدیران کمیته ملی المپیک یا مدیران وقت کارگروه مد و لباس کشور

با وجود گذشت هفته‌ها از مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک و برگزاری بازی‌های پارالمپیک توکیو، داستان لباس‌های رسمی و ورزشی کاروان ایران در آن بازی‌ها فراموش‌نشدنی است،مراسم افتتاحیه بازی‌های پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو با حضور ۱۶۲ کاروان افتتاح گردید،‌کاروان جمهوری اسلامی ایران با ۶۳ نفر رژه رفته و اعضای مرد کاروان ایران با کت و شلوار طوسی رنگ و پیراهن مشکی در مراسم شرکت کردند.‌

کاروان المپیک1

بانوان نیز با مانتو و شلوار طوسی رنگ و در حالی که یقه و سر آستین مانتو دارای طرح گل بود،حضور داشتند،‌پرچمداران کاروان ایران زهرا نعمتی و نورمحمد آرخی بودند،‌رژه کاروان ایران با ماسک متحدالشکل به رنگ پرچم ایران از نکات جالب توجه رژه ایران بود،البته همراهی بلند قامت ‌ترین ورزشکار حاضر در پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو یعنی مرتضی مهرزاد جلوهگر بود.

کاروان پارالمپیک با لباس‌های یکدست طوسی رنگ که این‌بار خبری از پرچم سه رنگ ایران در جزییات لباس نبود،یک طرف یقه انگلیسی مانتو و طرف دیگر بالا تنه به‌طور غیر قرینه با یک پارچه ساده و پارچه طرح‌دار که حس و حال سنتی دارد، ترکیب شده است،قسمتی از جلوی مقنعه نیز با طرح مانتو کار شده،لباس مردان شامل پیراهن مشکی و کت و شلواری عینا همرنگ مانتو و شلوار زنان است.

طراحی لباس شاید خیلی بد نباشه اما باز هم خبری از خلاقیت و هنر ایرانی در لباس‌ها به چشم نمی‌خورد،دست کم، رنگ و مدل ماسک‌ها شبیه به هم است.ایده ماسک به رنگ پرچم ایران زیبنده بود ولی پالت رنگی انتخاب شده برای لباس کاروان بسیار تیره است و می‌توانست از رنگ‌های اصیل ایرانی برای طراحی و اجرا بهره گرفته شود.

جای تعجب و سوال این است که بر خلاف هیاهوی لباس کاروان المپیک هیچ اسمی از طراح لباس نام برده نشده است، گویا تبعیض جسمی در این میان بی تاثیر نبوده و کاروان پارالمپیک در درجه بندی دوم قرار داشتند گرچه بسیار بهتر ازکاروان المپیک مدال آور بودند ولی شأن انسانی این عزیزان در انشار نوع اخبار لباس در عدم رسانه ای شدن قابل تأمل است.

با این حال یکدست بودن لباس زنان و مردان ورزشکار و رنگی که برای این لباس ها در نظر گرفته شده،‌شیک‌تر از لباس آبی فیروزه‌ای زنان ایرانی در افتتاحیه المپیک توکیو بود و از محاسن این لباس استفاده از ماسک پرچم ایران در رژه ‌کاروان پارالمپیکی بود.

با این وجود و بعد از گذشت هفته‌ها از مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک توکیو،‌داستان لباس‌های رسمی و ورزشی کاروان ایران هنوز ادامه دار است.‌تیم ایران برخلاف ادعای مسئولان امر با لباس‌هایی که چندان طراحی خاصی روی آن صورت نگرفته بود در مراسم افتتاحیه رژه رفت تا این موضوع با انتقادات زیادی همراه شود.

داستان انتخاب لباس‌های بحث‌برانگیز برای کاروان المپیک ایران ، به‌ویژه مانتوهای نه‌چندان زیبا، ‌برای زنان ورزشکار ایرانی نه ‌تنها صدای مخاطبان ورزش بلکه صدای بسیاری از طراحان مد و لباس در ایران را هم درآورد که نشان می‌داد انتخاب این نوع لباس‌ها چندان کارشناسانه نبوده یا طبق ادعای تعدادی از طراحانی که در فراخوانی برای طراحی لباس کاروان ایران شرکت کرده بودند، حاصل زدوبند و دست‌های پشت پرده بوده است.

اگرچه بسیاری انگشت انتقاد را به سمت کمیته ملی المپیک ایران گرفتند و مسئولان این نهاد را دخیل در این بی‌سلیقگی می‌دانند ولی رضا صالحی‌امیری، رئیس کمیته ملی المپیک ایران گفته است: خودش و همکارانش در کمیته ملی المپیک هیچ دخل و تصرفی در طراحی لباس‌های کاروان ایران نداشته‌اند و از دو سال قبل از شروع المپیک، طبق توافق‌نامه‌ای با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسئولیت انتخاب لباس برتر را به کارگروه مد و لباس واگذار شده بود.

این ستاد تشکیلات منظمی(؟) است که در سطح ملی فعالیت می‌کند. بیش از ۲۰۰ طراح شرکت کردند و طی چهار مرحله داوری توسط داورانی که خود وزارت ارشاد دارند این طرح‌ها داوری شد و طرح نهایی تایید شد.

موضوعی که در صحبت‌های رئیس کمیته ملی المپیک نیاز به واکاوی بیشتر دارد،‌این است که چطور از بین ۲۰۰ طرح پیشنهادی (بسیاری از طراح‌ها، طرح‌های پیشنهادی‌شان را منتشر کرده و به مراتب زیباتر از طرح نهایی بود) این طرح به ویژه آن مانتوهای عجیب و غریب انتخاب شده است.‌البته همان‌طور که صالحی‌امیری عنوان می‌کند شاید او نباید پاسخ‌گوی این سؤال باشد و مسئولان کارگروه مد و لباس می بایست پاسخگو باشند.

با این حال عدم رونمایی از این لباس‌ها دیگر موضوع بحث‌برانگیزی بود که رئیس کمیته ملی المپیک سعی در توجیه آن داشت‌؛او گفت به دلیل شیوع ویروس کرونا نتوانسته‌اند از این لباس‌ها رونمایی کنند.

این مورد اما جای بحث بیشتری دارد و به نظر می‌رسد مسئولان این نهاد بیشتر نگران شنیدن انتقاد بودند وگرنه با استفاده از چند مانکن و در یک مراسم کاملا ایزوله؛به راحتی امکان رونمایی از لباس‌های کاروان المپیک طراحی‌شده بود تا اگردر تضاد با ذائقه عمومی مخاطبان است تغییراتی در آن صورت بگیرد؛درست مثل اتفاقی که در دوره قبلی رخ داد و مسئولان وقت کمیته به محض اطلاع از نارضایتی مردم،سریع لباس‌ها را تغییر داده و نتیجه‌اش بسیار مثبت شد.

بخش مهم صحبت‌های رضا صالحی‌امیری در واکنش به انتقادات از لباس کاروان المپیک ایران مربوط به جایی است که گفت لباس کاروان ایران از سوی کمیته بین‌المللی المپیک در بین ۱۰ لباس منتخب، انتخاب شده است،جالب است ما کلا ۱۰ لباس مانتو خانم داشتیم و بقیه کاروان آقا‌؛ کت و شلوار پوش بودند.خود کمیته بین‌المللی المپیک لباس ما را انتخاب کرد و جزء ۱۰ لباس منتخب روی سایت کمیته بین‌المللی گذاشت. پس اینها دیگر سلایق است؛ما یک موج مثبتی داشتیم که می‌گفتند لباس‌ها خیلی زیباست و یک موج داشتیم که می‌گفتند نه، زیبا نیست.

ادعای صالحی‌امیری مبنی بر قرارگرفتن لباس کاروان در بین ۱۰ لباس منتخب کمیته بین‌المللی المپیک، پیگیرادعای سایت یا لینک مذکور باشیم  و اگر لینکی در این زمینه موجود است از مسئولان کمیته به دست نیامد و با وجود برقراری تماس در این زمینه و وعده پیگیری از مسئولان امر اما تا کنون، لینکی که نشان دهد کمیته بین‌المللی المپیک، لباس‌های کاروان المپیک ایران در توکیو را در بین ۱۰ لباس منتخب قرار داده از سوی مسئولان ذی‌ربط فرستاده نشد.

البته جست‌وجوی بسیار در سایت‌ها و خبرگزاری‌های مختلف هم چنین لینکی را مشخص نکرد ولی در عوض باعث شد تا از نگاه سایت‌های مختلف خارجی که به صورت تخصصی‌تر فشن و مد در المپیک ۲۰۲۰ توکیو را ارزیابی کرده بودند، برترین لباس کاروان المپیک مختلف معرفی شوند.

با وجود تعداد بسیار زیاد این سایت‌ها و البته تعدد انتخاب‌ها، هرگز در هیچ‌کدام از این سایت‌ها اسمی از لباس کاروان ایران نبود. این موضوع بیانگر این است که حتی اگر سلایق مختلفی وجود داشته باشند و لباس ایران از سوی کمیته بین‌المللی المپیک انتخاب شده باشد، باید بالاخره جایی، نشانی یا ردی از لباس‌های ایران وجود می‌داشت.

این نوع انتخاب‌ها بر اساس فشن، طراحی، قومیت‌گرایی و ترکیب رنگ و سایر موارد مورد بررسی قرار گرفته‌اند. مجله «پیپل» ۲۷ لباس را انتخاب کرده که مطابق با انتظار نامی از ایران دیده نمی‌شود: یونان، افغانستان، برزیل، پاراگوئه، برمودا، آمریکا، آروبا، اوگاندا، اوکراین و بریتانیا بخشی از این انتخاب‌ها هستند.

مجله تخصصی «وُگ» هم ۲۲ انتخاب داشته که نامی از ایران در بین آنها نیست: هلند، فرانسه، آمریکا، لیبریا، یونان، بریتانیا، ایتالیا، قزاقستان، روسیه، استرالیا، جمهوری چک و هند تعدادی از این کشورها هستند.

«لایف‌استایل آسیا» هم برترین لباس‌ها را به قرار زیر انتخاب کرده است: آمریکا، ایتالیا، لیبریا، کانادا، فرانسه، بریتانیا، برزیل، استرالیا، کره جنوبی. «اینسایدر» هم ۲۳ لباس برتر را انتخاب کرده که اسم ایران در بین آنها دیده نمی‌شود: یونان، آرژانتین، آنگولا، ایتالیا، آمریکا، فرانسه، ژاپن، اوکراین، استرالیا و برمودا بخشی از این انتخاب‌ها است. «این‌استایل» هم آمریکا، کانادا، استرالیا، فرانسه، بریتانیا، روسیه، جمهوری چک و لیبریا را انتخاب کرده است.

هرچند تعداد زیادی از آنها فهرست مشترکی دارند که با بررسی دقیق‌تر می‌شود خیلی راحت به ۱۰ لباس برتر رسید. البته نیافتن منبعی که رئیس کمیته ملی المپیک به آن اشاره می‌کند به معنی نبودنش نیست و شاید در روزهای آتی، مسئولان لینک آن را در دسترس قرار دهند ولی واقعیت این است که این موضوع دلیلی بر اعمال بدسلیقگی در انتخاب لباس کاروان المپیک ایران در توکیو ۲۰۲۰ نمی‌شود،‌حتی اگر منتقدان به تضاد سلیقه متهم شوند.

اگر در هر کجای دیگر این کره خاکی این اتفاق رخ داده بود، مسئول مربوطه، به جای چنین استدلال هایی،همان روز یا محترمانه خداحافظی می کرد و یا مدیران بالاتر از او، یا نهادهای نظارتی بالاتر از او، برکنارش می کردند و البته دادگاهی می شد،حال چه مدیران کمیه ملی المپیک باشند یا مدیران وقت کارگروه مد و لباس کشور زیرا پای اعتبار یک ملت در میان بود اما اینجا مدیر می آید و در دوربین نگاه می کند و البته مدعیانه، از طراحی یک مزون شمال شهری را که به اعتقاد یک کارشناس با رانت به این رخداد مهم جهانی رسیده است، دفاع می کند و آن را در میان ۱۰ طرح برتر المپیک ۲۰۲۰ توکیو معرفی می کند.

به گزارش لباس پارسی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 4 در انتظار بررسی : 4 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.