تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۱

نخستین نمایشگاه پوشاک تهران مدکس

نخستین نمایشگاه پوشاک تهران مدکس
این نمایشگاه از سوی اتحادیه پوشاک تهران و با حمایت اتاق اصناف ایران، اتحادیه‌های پوشاک سراسر کشور، وزارت صمت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب و دیگر سازمان‌های هم‌سو،‌برگزار شده است

ابوالقاسم شیرازی، رئیس اتحادیه پوشاک در این نمایشگاه با بیان اینکه نمایشگاه ایران مدکس اولین نمایشگاه زنجیره پوشاک است، تصریح کرد:‌ » این نمایشگاه به همت تولیدکنندگان بنگاه‌های کوچک و متوسط برگزار شده است و اتاق اصناف ایران، مرکز امور اصناف، معاونت‌های مختلف وزارت صمت تلاش بسیار مناسبی را انجام دادند تا این نمایشگاه به خوبی برگزار شود.

وی افزود:تولیدکنندگان توانمندی بالایی را در صنعت پوشاک به نمایش گذاشته و مورد تحسین واقع شدند،هدف اتحادیه آن است که بتواند بنگاه‌های کوچک و متوسط را تبدیل به بنگاه‌های بزرگ و صنعتی کرد.

شیرازی با بیان اینکه بسیاری از تولیدکنندگان قابلیت تبدیل به برند را دارند، خاطرنشان کرد:‌از تمامی واحدهای صنفی سراسر کشور دعوت شده است تا از توانمندی‌های صنعت پوشاک کشور دیدن کنند. پوشاک تولیدی ایران به راحتی می‌‌تواند جایگزین پوشاک وارداتی شود و ما امروز افتخار می‌کنیم که علاوه بر تامین نیازهای داخلی توانسته‌ایم به نیازهای صادراتی کشور نیز جامه عمل بپوشانیم.

وی تصریح کرد:‌صادرات مناسبی اکنون به کشورهای همسایه در حال انجام است اما باید توسعه یابد و حجم صادرات پوشاک نیز افزایش یابد.

رئیس اتحادیه پوشاک درباره وابستگی مواد اولیه به واردات خاطرنشان کرد:‌در گردباف وابستگی به واردات وجود ندارد اما باید نظارت بر توزیع شود اما در مورد پارچه‌های تخت نیاز به واردات ۷۰ درصدی وجود دارد که به طور معمول از چین و ترکیه تامین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تحولات افغانستان صادرات پوشاک به این کشور را تحت تاثیر قرار داده است، بیان کرد:ارمنستان،‌ترکیه عراق کشورهای اوراسیا و بسیاری از کشورها مقصد صادراتی پوشاک ایرانی هستند که برنامه توسعه این بازارها در دستور کار قرار دارد.

شیرازی با اشاره به کاهش قابل توجه حجم پوشاک قاچاق به کشور اظهار کرد:‌حمایت از تولید داخل موجب شده است تا کالاهای قاچاق کاهش قابل توجهی داشته باشد.برندسازی موضوعی قابل توجه در ادامه فعالیت واحدهای پوشاک است و در کنار آن شناسنامه دار شدن تولیدات در این بخش به افزایش اعتماد عمومی به پوشاک ایرانی نقش قابل توجهی خواهد داشت.

علی مویدی خرم‌آبادی، رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در حاشیه نمایشگاه بین المللی پوشاک اظهار کرد: « نمایشگاه در سطح قابل توجهی طراحی شده و در حال برگزاری است که نشان می‌دهد تولیدکنندگان در این بخش زحمات بسیاری کشیده و دستاوردهای قابل توجهی نیز داشته‌اند.

مدکس

وی افزود؛ وضعیت بسیاری از صنایع از جمله صنعت پوشاک تا پیش از سه سال گذشته و آغاز تشدید تحریم ها نشان می‌دهد که با تکیه بر داشتههای داخلی می‌توان پیشرفت‌های قابل توجهی را به دست آورد.

مویدی خرم آبادی تصریح کرد:‌وضع موجود نشان می‌دهد که با تکیه بر ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی می‌توان علاوه بر تامین نیازهای بازار داخلی در بازار صادراتی نیز حرفی برای گفتن داشت.

رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به محدودیت‌های وضع‌شده برای واردات پوشاک به کشور اظهار کرد:‌ این شرایط در کنار رشد و توسعه صنایع داخلی موجب شده است تا صنعت پوشاک کشور بتواند به جایگاه مناسبی دست یابد.

وی افزود:ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز طی سه سال گذشته سیاست خود را متمرکز بر این بحث کرده است که موانع را از پیش پای تولید بردارد و شرایط تسهیل شده‌تری را برای بخش تولید فراهم کند.

مویدی خرم آبادی تصریح کرد:‌ امروز در نمایشگاه پوشاک حاصل و دستاورد مانع زدایی در راه تولید در این صنف به خوبی قابل مشاهده است.

رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز خاطرنشان کرد:‌امروز به نمایندگی از ۲۶ دستگاه که عضو این ستاد هستند می‌توان اعلام کرد در جریان جنگ اقتصادی تولیدکنندگان توانسته‌اند به راهکارها و الگوهایی در تولید دست پیدا کنند که بتواند موانع را پشت سر گذاشته و شرایط بهتری را در تولید ایجاد کنند.

مویدی خرم آبادی با اشاره به مشکلاتی که در واردات برخی از مواد اولیه تولید در صنف پوشاک وجود دارد، خاطرنشان کرد:‌دستگاه‌ها باید تمام تلاش خود را به کار گیرند تا موانع و مشکلاتی که در این مسیر وجود دارد را برطرف کرده و مواد اولیه به راحتی در دسترس تولید کنندگان قرار گیرد.

وی تاکید کرد:‌ تولیدکنندگان باید بتوانند با آرامش خاطر به کار تولید ادامه دهند و در این مسیر دستگاه‌ها نیز تلاش می‌کنند تا از هیچ کمکی دریغ نداشته باشند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره موفقیت در محدودیت ورود قاچاق پوشاک اظهار کرد:‌ یکی از موفقیت‌های کشور در زمینه کنترل قاچاق مهار و کنترل ورود کالای پوشاک به کشور بوده است. توفیق حاصل شده نتیجه همکاری و تلاش و هماهنگی میان دستگاه‌ها و همکاران ما در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز بوده است، این توفیق حاصل شده است که با تمامی مولفه‌ها و متغیرهای تاثیرگذار بر پدیده قاچاق هماهنگی لازم ایجاد شود.

وی با بیان اینکه مبارزه با واردات کالای قاچاق به صورت جدی دنبال شده است، گفت:‌ دستگاه‌های اجرایی نیز این موضوع را تایید کرده و در آمار و ارقام‌های آنها این گزارش‌ها به تایید رسیده است.

محرابی، مدیرکل دفتر صنایع نساجی وزارت صمت نیز در حاشیه برگزاری نمایشگاه در جمع خبرنگاران گفت:‌هدف از برگزاری نمایشگاه‌ها به هم رسانی آخرین دستاوردها صنعت است و می‌تواند در بهبود شرایط تولید موثر باشد.

وی با بیان اینکه از سال ۹۷ که ممنوعیت واردات پوشاک به کشور انجام شده است، پیشرفت بسیار مناسبی در این صنعت به وجود آمده است، گفت:‌ برنامه‌هایی که به صورت مشترک با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیگیری شده است توانسته کمک بسیار خوبی به صنعت پوشاک کشور داشته باشد.

وی با بیان اینکه صنعت پوشاک کشور طی سال‌های متمادی از پدیده قاچاق زیان‌های جدی دیده است، گفت:‌‌در کلیه بخش‌های زنجیره ارزش خدمات طراحی تامین مواد اولیه و سایر بخش‌ها توفیقات بسیار خوبی به دست آمده است.

محرابی با اشاره به موفقیت‌های بسیار خوبی که در زمینه تامین مواد اولیه در داخل کشور به دست آمده است، اظهار کرد:‌در بحث تامین مواد اولیه سیستم پنبه‌ای که می‌تواند در صادرات نقش بسیار مهمی داشته باشد، توفیقات بسیار خوبی حاصل شده است، حدود ۹۰ درصد از نیاز تامین مواد اولیه پنبه در داخل کشور وجود دارد و به واردات نیازی نیست. همچنین پیگیری‌های خوبی در بخش پتروشیمی برای تامین مواد اولیه انجام شده است..

مدیرکل دفتر صنایع نساجی وزارت صمت با اشاره به مبحث مهم متعادل‌سازی تعرفه‌ها خاطرنشان کرد: تخصیص و تامین منابع ارزی به گروه‌های کالایی که در رسته مواد اولیه واحدهای تولیدی پوشاک هستند، انجام شده است تا بتوانند واردات مواد اولیه مورد نیاز را به راحتی انجام دهند.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی انجام شده چهار محوری خاطرنشان کرد:‌در بحث ایجاد زیرساخت‌ها این برنامه می‌تواند کمک بسیار شایسته‌ای به صنعت پوشاک کشور داشته باشد که یکی از این برنامه‌ها تجمیع واحدهای صنعتی است که می‌تواند نقش مهمی در بهبود صنعت پوشاک کشور داشته باشد.

وی با بیان اینکه هم رسانی واحدهای کوچک و بزرگ و متوسط با یکدیگر نیز یکی دیگر از مهم‌ترین برنامه‌های در دست پیگیری است، خاطر نشان کرد:‌ایجاد پلتفرم‌هایی برای بهبود کسب و کارهای وابسته به این صنعت نیز از جمله برنامه‌های در دستور کار است.

وی با بیان اینکه بحث تامین زنجیره ارزش در مواد اولیه نیز یکی دیگر از برنامه‌های در دستور کار است، عنوان کرد:‌این چهار محور جزو اولویت‌ها و برنامه‌های در دستور کار است و از آنجا که همیشه بر سند راهبردی و نقشه راه برای بهبود صنایع صحبت می‌شود اکنون می‌توان گفت این برنامه که شامل چهار محور عملیاتی است قابلیت اجرا داشته و با اجرای آن می‌توان کمک بزرگی به صنعت پوشاک کشور داشت و و این صنعت به تدریج به جایگاه اصلی خود دست یابد.

مدیرکل دفتر صنایع نساجی وزارت صمت با بیان اینکه رشد و توسعه این صنعت زمینه‌ساز رشد صادرات در این بخش نیز شده است، خاطر نشان کرد:‌برنامه‌هایی برای بهبود روند صادرات در دست انجام است که با همکاری بخش خصوصی و سازمان توسعه تجارت زمینه‌ساز رشد صادرات در صنایع پوشاک کشور خواهد شد.

محرابی عنوان کرد:‌ بسیاری از تولیدات پوشاک اکنون هم از نظر کمیت و هم از نظر کیفیت و قابلیت رقابت در بازارهای صادراتی را دارند و صادرات به برخی از کشورهای منطقه و سایر کشورها در حال انجام است.

مدیرکل دفتر صنایع نساجی وزارت صمت تصریح کرد: صادرات ۶۷ میلیون دلاری صنعت پوشاک در سال ۹۸ به ۱۱۶ میلیون دلار افزایش یافته است البته این آمار متکی به آمارهای گمرک است اما آمارهای واقعی صادرات می‌تواند پیش از این ارقام باشد.

محرابی با تاکید بر ضرورت همراهی بخش خصوصی با بخش‌های دولتی خاطرنشان کرد:پدیده قاچاق موضوعی است که نیاز به همکاری و انجام امور در بخش‌های متعددی را دارد و از سالی که ممنوعیت قاچاق اعمال شده است نیاز به انجام برنامه‌هایی از جمله گرفتن شناسه و کد رهگیری بوده است برخی از این برنامه‌ها در هماهنگی با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز انجام شده است.

وی افزود:‌در گذشته تنها ۶ درصد از واردات پوشاک به صورت رسمی بوده است و ممنوعیت اعمال‌شده تنها به منظور کنترل قاچاق صورت گرفته است تا در کنار آن اخذ شناسه انجام شود و اقدام‌هایی نیز در مناطق ازاد و بازارچه‌های مرزی انجام شده است.

 

وی خواستار همکاری بخش خصوصی در شناسه‌دار شدن کالاها شد و افزود:از سال ۱۳۹۷ کالاها باید شناسه‌دار می‌شدند اما تولیدات داخلی اندکی کد شناسه دریافت کرده‌اند و این امیدواری وجود دارد که با اخذ کد شناسه و رهگیری و گذاشتن صندوق‌های پوز این اقدام به خوبی انجام شود.

مدیرکل دفتر صنایع نساجی وزارت صمت خاطرنشان کرد:تاکنون مالیات بر ارزش افزوده از تولید اخذ می‌شده است اما اگر صندوق‌های پوز نصب شده و حلقه تکمیل شود هدف اصلی مالیات بر ارزش افزوده که گرفتن مالیات از مصرف‌کننده نهایی است انجام خواهد شد و این صنعت که نقش مهمی در توسعه اشتغال دارد با رشد قابل توجهی همراه خواهد شد.

وی میزان اشتغال زایی در صنعت پوشاک را ۲۷۰ هزار نفر اعلام کرد و افزود:صنعت پوشاک به دلیل نیاز پایینی که به سرمایه دارد نقش بالایی در توسعه اقتصادی خواهد داشت.

به گزارش لباس پارسی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 2 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.