تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۷:۳۷

آیین یاد روز حافظ

آیین یاد روز حافظ
وزیر فرهنگ در آیین یاد روز حافظ و سفر رئیس جمهور به فارس گفت:‌ آیت‌الله رئیسی با فهم عمیق از علائق مردم این مرز و بوم شعار ایران قوی را مطرح کردند که ایران قوی با همنشینی متوازن اقتصاد و سیاست و صدرنشینی فرهنگ به وجود می‌آید

آیین یاد روز حافظ

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، محمدمهدی اسماعیلی شامگاه چهارشنبه (٢١ مهرماه) در آیین یاد روز حافظ اظهار داشت: حافظ و سعدی دو شخصیت بزرگ و تاریخ ساز ایران هستند و هیچ فرد ایرانی را نمی‌توان پیدا کرد که قرابتی با این دو شاعر به ذهن نداشته باشد. همه ما نسبت به حافظ و سعدی شیرین سخن حس نوستالژیک داریم و امروز دیوان حافظ در کنار قرآن و مفاتیح در خانه همه ایرانی‌ها وجود دارد و به مناسبت‌های مختلف به حافظ تفأل می‌زنیم.

وی با طرح سوالی مبنی بر اینکه دلیل ماندگاری برخی شخصیت‌های بزرگ چیست؟، گفت: آن چیزی که ماندگاری را در تاریخ رقم می‌زند، پیوند و اتصالی است که افراد با قرآن و خداوند پیدا می‌کنند و حافظ چون لسان الغیب است این افتخار را پیدا کرده که به یک مانایی بزرگ دست پیدا کند.

اسماعیلی در آیین یاد روز حافظ با بیان اینکه حافظ با هویت تاریخی ایرانیان گره خورده است، خاطرنشان کرد: بسیاری از بزرگان تاریخ معاصر ما از جمله امام راحل و رهبر معظم انقلاب در کنار سلوک حکمی و فلسفی نگاه ویژه به حافظ دارند همچنین شهید مطهری که سهم به‌سزایی در هویت ایرانی و اسلامی ما دارد، از حافظ برای این‌معنا استفاده می‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: امروز وقتی از جامعه فرهنگی ایرانی صحبت می‌‌شود در کنار اسلام و هویت اسلامی که با افتخار از آن یاد می‌کنیم، زبان فارسی بخش ایرانی این هویت را حفظ کرده است.

به گفته اسماعیلی، رهبران انقلاب اسلامی هنرمندانه توانستند با استفاده از حافظ، سعدی، مولوی و …در مقابل یک تحریف تاریخی و دوگانه‌سازی میان اسلامیت و ایرانیت، هویت واحد را حفظ کنند.

وی با بیان اینکه در طول انقلاب اسلامی این هویت واحد نقش اساسی در تاسیس و تثبیت و استعلای انقلاب بر جای گذاشته است، گفت: این هویت واحد درب‌های بزرگی از حماسه و جاودانگی را وارد کرده و این خصلت انقلاب اسلامی است که با اتکا از این هویت و استفاده دقیق از این مفاهیم برای خودش این جاودانگی را رقم بزند.

در آیین یاد روز حافظ، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از تخصیص مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار از محل سفر ریاست جمهوری به این استان در مدت سه سال برای تکمیل تالار مرکزی شیراز خبر داد.

دست‌آورد فرهنگی کم‌سابقه سفر رئیس جمهور به استان فارس؛ اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل تالار مرکزی شیراز

به گزارش مرکز روابط عمومی و‌اطلاع‌رسانی وزارت‌ فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد مهدی اسماعیلی پنجشنبه در حاشیه بازدید از پروژه تالار مرکزی شیراز گفت: قبل از سفر هیات دولت به استان فارس جلسات کارشناسی متعددی با حضور مقامات ارشد استانی برگزار شد و پروژه‌ها و مواردی که پیش نیاز توسعه استان است بررسی و در این جلسات بیش از ۱۰۰ پروژه برای فارس مصوب شد که از مهمترین آنها در حوزه فرهنگ تکمیل پروژه نیمه تمام تالار مرکزی شیراز است.

وی با بیان اینکه این پروژه ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و متاسفانه چندین سال است که کار ساخت آن متوقف مانده است، اظهار داشت: شیراز مهد هنر و فرهنگ ایران زمین است و بایستی متناسب با این جایگاه تاریخی زیرساخت‌های فرهنگی در این کلانشهر فراهم شود که ۲۰۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات سفر استانی رئیس جمهوری برای تکمیل تالار مرکزی شیراز اختصاص یافته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نوید تکمیل موزه پاسارگاد پس از نیم قرن بلاتکلیفی را داد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: این پروژه سه ساله و ‌از محل اعتبارات ملی و در پایان سال ۱۴۰۳ به بهره‌برداری می‌رسد، که پیگیری‌های لازم برای این مهم و تخصیص‌های سالانه انجام خواهد شد.

وی  خاطرنشان کرد: در حوزه فرهنگ و ارشاد با مطالباتی از سوی حافظ پژوهان و اهالی فرهنگ شیراز برای ساخت مرکز حافظ‌‌ شناسی مواجه بودیم که این وعده به اهالی شیراز داده می‌شود که این کار از محل منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد و حدود ۲۵ میلیارد تومان برای ساخت این مرکز تخصیص یافت و تا پایان دولت سیزدهم هم تالار مرکزی شیراز و هم مرکز حافظ شناسی به بهره‌برداری خواهد رسید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از تلاش دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حمایت از خبرنگاران و رسانه های جمعی خبر داد و گفت: بر اساس پژوهش های ما، در سال های اخیر به خاطر تغییر ابزارهای دسترسی رسانه ای، رسانه های مکتوب مرجعیت خود را از دست دادند و این رجوع به ۲ تا سه درصد رسیده است.

اسماعیلی با یادآوری این مطلب که البته بخشی از دسترسی‌ها به رسانه های مکتوب، به صورت الکترونیکی است، اظهار کرد: روند پیشرفت تکنولوژی باعث شد تا شاهد کاهش مرجعیت رسانه های مکتوب باشیم، پیش از این در دهه ۸۰ که زمان رشد نشریه های کاغذی بود برخی رسانه های مکتوب در روز تا ۶۰۰ هزار نسخه چاپ می کردند.

وی با اشاره به اینکه این روند یک وضعیت طبیعی است، اضافه کرد: البته این تغییراتی که به خاطر پیشرفت تکنولوژی را در اغلب مشاغل شاهد هستیم،وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با یادآوری این مطلب که تغییر ذائقه از رسانه های مکتوب به سوی رسانه های الکترونیک امری محقق شده است، اما به معنای تعطیل شدن رسانه های مکتوب نیست، افزود: حاکمیت باید تلاش کند که این مرجعیت به طور نسبی حفظ شود و تاکنون هم این تلاش شکل گرفته است.

وی در مورد مسکن خبرنگاران هم گفت: یک قرارداد الحاقی با «رستم قاسمی» وزیر راه و شهرسازی منعقد کرده ام که ۱۴ هزار واحد مسکن برای اصحاب رسانه به رقم قبلی که نزدیک به ۱۰ هزار واحد بود اضافه شود و این یک کار عظیم و برجسته است.وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین روز پنجشنبه به شهرستان‌های پاسارگاد و ارسنجان فارس سفر و مسائل این شهرستان‌ها را به نمایندگی از رئیس‌جمهوری بررسی کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نوید تکمیل موزه پاسارگاد پس از نیم قرن بلاتکلیفی را داد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پنجشنبه در سفر به شهرستان پاسارگاد از موزه این شهر که تکمیل آن ۵۰ سال معطل مانده بازدید و نوید پیگیری تامین اعتبار برای تکمیل آن را داد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نوید تکمیل موزه پاسارگاد پس از نیم قرن بلاتکلیفی را داد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از ایرنا، محمدمهدی اسماعیلی که پنجشنبه به عنوان نماینده رئیس‌جمهوری همزمان با سفر استانی هیات دولت به فارس به پاسارگاد سفر کرده بود، پس از استقبال رسمی مدیران این شهرستان، بر سر مزار شهدای گمنام این شهرستان در دامنه کوه‌های سعادتشهر حاضر شد و به مقام والای شهدا ادای احترام کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی بازدید از مزار شهدای گمنام پاسارگاد که با طی کردن مسیر خاکی و سنگلاخ دسترسی به آن میسر بود، گفت: اعتبارات مورد نیاز برای ساخت و تکمیل مسیر آرامگاه شهدای گمنام و ساختمان فرمانداری شهرستان در اولویت قرار خواهد گرفت و بودجه مورد نیاز تامین می‌شود.

اسماعیلی در ادامه این سفر از ساختمان در حال احداث فرمانداری شهرستان پاسارگاد بازدید کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این بازدید گفت: ساختمان فرمانداری پاسارگاد ۲ هزار و ۵۰۰ متر زیربنا دارد و برای تکمیل، نیازمند اعتبار مناسب است که این مساله در سطح کشور پیگیری خواهد شد.

بازدید از ساختمان در حال احداث اداره ارشاد پاسارگاد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این سفر از ساختمان در حال احداث اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان پاسارگاد نیز بازدید کرد.

به گفته مسئولان،‌ تاکنون ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان برای این سازه هزینه شده و اکنون رقمی معادل ۲ و نیم میلیارد تومان دیگر نیز برای تکمیل و محوطه سازی آن نیاز است.

اسماعیلی نوید تخصیص اعتبار مورد نیاز این ساختمان را داد.

شهرستان پاسارگاد به مرکزیت سعادتشهر در ۱۱۰ کیلومتری شمال شیراز قرار دارد.

همچنین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این سفر مسائل و موانع توسعه شهرستان پاسارگاد را بررسی و از موزه پاسارگاد که ۵۰ سال زیرخاک معطل مانده بازدید کرد.

به گزارش لباس پارسی

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.