تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۶

پارچه‌های مورد استفاده مردم کشورهای مختلف

پارچه‌های مورد استفاده مردم کشورهای مختلف
بهترین پارچه در هر کشوری بر اساس فاکتورهای مختلف مانند شرایط آب‌وهوایی، آداب‌ و رسوم و امکانات بافت پارچه تعیین می‌شود

پارچه‌های مردم کشورهای مختلف

مهم‌ترین فاکتور در تعیین  و انتخاب پارچه‌های محبوب در هر کشوری، شرایط آب‌وهوایی هستند. تولید یک یا چند نوع پارچه خاص در هر کشور و قومیتی موجب می‌شود که در تولید آن پارچه سرآمد شده و نسبت به سایر مناطق به شکل بهتر و تخصصی‌تری بتوانند آن را تولید کنند.

مهم‌ترین فاکتور در تعیین  و انتخاب پارچه‌های محبوب در هر کشوری، شرایط آب‌وهوایی هستند.

شاید تصور کنید که کشورهای توسعه یافته و بزرگی مانند آمریکا، انگلستان و آلمان در تولید پارچه‌های باکیفیت سرآمد هستند و با استفاده از فناوری‌های روز می‌توانند بهترین‌ها را تولید کنند؛ درحالی‌که چنین نیست. به عبارت دیگر این کشورها بیش از هر چیز مصرف‌کننده هستند. اما در کنار آن، پارچه‌های مرغوب هر کشور را به‌صورت خام خریداری می‌کنند و بازار جهانی  آن را در دست می‌گیرند.

با توجه به تنوع بسیار گسترده کشورهای تولیدکننده پارچه، ما در این مقاله از روچی قصد داریم برترین و محبوب‌ترین پارچه در کشورهای مختلف را بررسی کنیم و علت استفاده آن را بیان نماییم. همچنین در این میان با پارچه‌هایی عجیب و غریب آشنا می‌شوید که تابه‌حال اسم آن‌ها را نشنیدید و از نزدیک آن‌ها را لمس نکردید. با ما همراه باشید.

بهترین پارچه‌های نیجریه، بوبو

مرغوبیت و نوع بافت این پارچه به‌قدری سخت است که کشور چین که علاقه زیادی به کپی کردن همه چیز دارد، تابه‌حال نتوانسته به‌طور کامل آن را تولید و تقلید کند.

پارچه‌های محبوب در کشور نیجریه بر اساس فرهنگ و آداب و روسم مردم آن تعریف می‌شود. اما جذاب‌ترین و بهترین پارچه در این کشور “بوبو” نام دارد. پارچه‌ای نمادین از سنت‌های مردم نیجریه که از آن در مراسم مهم فرهنگی در داخل و خارج کشور استفاده می‌کنند. طراحی این پارچه منحصربه‌فرد و جذاب است و کیفیت بسیار بالایی دارد؛ به‌طوری‌که در برابر آب‌وهوا و شرایط سخت جوی به‌خوبی دوام می‌آورد. مرغوبیت و نوع بافت این پارچه به‌قدری سخت است که کشور چین که علاقه زیادی به کپی کردن همه چیز دارد، تابه‌حال نتوانسته به‌طور کامل آن را تولید و تقلید کند.

پارچه‌های محبوب کشور غنا، باتاکاری و کنته

کشور غنا به دلیل حفظ سنت‌های خود شناخته می‌شود. کشوری با منابع غنی از چوب، طلا و فرهنگ باستانی که مردم آن به دلیل نوع پوشش خاص خود معروف هستند. پارچه‌هایی که در این کشور بیشتری محبوبیت را دارد و البته در جهان معروف است، دو پارچه با نام‌های کنته و باتاکاری هستند. پارچه‌هایی با دوام و مقاومت بسیار بالا که حتی تا ۳۰۰ سال می‌توانند دوام بیاورند. همچنین جالب است بدانید که قیچی کردن این پارچه‌ها با قیچی نیز بسیار سخت است.

ساری، پارچه‌های جذاب هند

مردم کشور هفتاد و دو ملت هندوستان از دیرباز به پوشیدن لباس‌های شاد با طرح‌ها و رنگ‌های جذاب شهرت دارند. مهم‌ترین و جذاب‌ترین پارچه در این کشور، “ساری” است که جزء پارچه‌های گران‌قیمت محسوب می‌شود. پارچه‌ای منحصربه‌فرد که بیشتر گردشگران به هند دوست دارند یک نمونه از آن را خریداری کنند.

پارچه‌های پنبه‌ای، پارچه محبوب پاکستان

کشور پاکستان زمانی جزء هندوستان بوده و هنوز هم آداب‌ورسوم هند در میان مردم آن موج میزند. این کشور به دلیل شرایط آب‌وهوایی بسیار گرم، بیش از هر پارچه‌ای از پارچه پنبه در تولید لباس استفاده می‌کنند. البته تولید این پارچه در پاکستان بیشتر است و برای تهیه لباس‌های مجلسی، میهمانی و روزمره از پارچه پنبه استفاده می‌کنند. پارچه‌ای جذاب که در فصل‌های سرد  و گرم سال به‌خوبی کاربرد دارد.

 ساتن، سوغاتی از دیوار چین

در حال حاضر کشور چین به تولید محصولات بی‌کیفیت و نامرغوب شهرت دارد. اما بهتر است بدانید که این کشور از دیرباز در تولید پارچه‌های مرغوب و باکیفیت شهرت جهانی داشته است. پارچه‌های مرغوبی که از زمان‌های دور  و از طریق جاده ابریشم به سایر مناطق جهان صادر می‌شد،کشور چین به دلیل شرایط آب‌وهوایی مساعد در تولید کرم ابریشم فعال است و به همین دلیل تولید پارچه ابریشمی در این کشور به‌آسانی انجام می‌شود و مرغوبیت بالایی دارد. مردم چین نیز از طرح‌ها و رنگ‌های جذاب و مطابق با آداب  و روسم خود در تولید ساتن و ابریشم استفاده می‌کنند.

کشور چین به دلیل شرایط آب‌وهوایی مساعد در تولید کرم ابریشم فعال است و به همین دلیل تولید پارچه ابریشمی در این کشور به‌آسانی انجام می‌شود

ایکات، بهترین پارچه در کامبوج

واقعیت این است که پارچه ایکات در کشورهای مختلف آسیایی مانند اندونزی و کامبوج به‌عنوان محبوب‌ترین پارچه شناخته می‌شود. این پارچه طی یک فرایند سخت و در بیشتر موارد به‌صورت کاملا دستی تولید می‌شود. همچنین رنگ‌های کاملا طبیعی از عناصر طبیعی مانند زردچوبه در رنگرزی به کار می‌رود. طرح‌ها روی پارچه مهر می‌شوند و تا شش هفته اجازه می‌دهند که پارچه خشک شود و رنگ‌ها تثبیت شوند.

تولید ایکات با فرایندی سخت و زمان‌بر انجام می‌شود و می‌توان گفت نیاز به تولیدکنندگان خبره و قوی دارد که به‌خوبی با تولید این پارچه  و آداب و روسم آسیای شرقی آشنایی داشته باشند. صنعتگران تولیدکننده ایکات، سال‌های طولانی تلاش می‌کنند و تجربه کسب می‌کنند تا بتوانند این پارچه جذاب را تولید کنند.

کوبا، پارچه‌ای کاملا آفریقایی

یکی از پارچه‌های عجیب و غریب در فرهنگ مردم آفریقایی، پارچه “کوبا” است. این پارچه در رنگ‌های مشکی، قهوه‌ای، قرمز، نارنجی، آبی رو سبز تولید می‌شود و تولید آن نسبت به سایر منسوجات آفریقایی، مراحل سخت‌تری دارد،جالب است بدانید که پارچه محبوب کوبا، توسط همه افراد قبایل مختلف تولید می‌شود. مردان برگه‌ای رافیا را جمع‌آوری می‌کنند، پسران الیاف را آماده می‌کنند و زنان الیاف گلدوزی را آماده می‌کنند. درنهایت قطعات گلدوزی شده به هم متصل می‌شوند. می‌توان گفت که این پارچه، تجسم واقعی اتحاد یک روستا در تولید پارچه است.

جین، پارچه محبوب جهانی

پارچه‌های محبوب که در تمام جهان دارای طرفدار باشد، چند پارچه متفاوت هستند. موضوع این است که مردم جهان در بیشتر موارد زندگی مشابهی دارند و وجود رسانه‌ها باعث پیوند میان فرهنگ‌های مختلف شده است. به عبارت بهتر بیشتر مردم جهان از چند پارچه به‌صورت مداوم استفاده می‌کنند. این موضوع می‌تواند به دلیل تاثیر رسانه‌ها، تبلیغات و یا کارایی و راحتی استفاده از پارچه‌های خاص باشد.

به‌طور مثال تفاوتی نمی‌کند که در سرزمین هندوستان و گرمای طاقت‌فرسای آن زندگی کنید و یا اینکه با سرمای استخوان سوز مسکو دست‌وپنجه نرم کنید؛ به‌هرحال همه ما شلوار جین را دوست داریم. اگرچه تولید و استفاده از پارچه جین در سال‌های دور بین کارگران معدن محبوبیت و رواج داشت؛ اما امروزه این پارچه تبدیل به یکی از پارچه‌های جهانی  و محبوب در میان تمام مردم شده است. تفاوتی نمی‌کند که شما از چه نژادی هستید و با چه جنسیتی دارید؛ درهرصورت همه ما حداقل یک لباس از پارچه جین در کمد لباس خود داریم.

علاوه بر آن، این پارچه هیچ وقت از مد نمی‌افتد. بنابراین تفاوتی ندارد که موسسه پنتون چه رنگی را برای سال جدید به‌عنوان رنگ سال انتخاب کند؛ شما درهرصورت می‌توانید یک لباس جین آبی را با هر لباسی ست کنید و یک استایل جذاب داشته باشید،همچنین همراه داشتن کمی خلاقیت و هنر خیاطی به شما کمک می‌کند که بتوانید هر نوع لباسی را با پارچه جین برای خود و یا کودک دلبندتان بدوزید و در میهمانی‌ها با ظاهری جذاب حاضر شوید.

به گزارش لباس پارسی

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.