تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۰ - ۸:۵۹

نمایشگاه تهران مدکس آغازی دوباره برای تولید و اشتغال در صنعت پوشاک کشور

نمایشگاه تهران مدکس آغازی دوباره برای تولید و اشتغال در صنعت پوشاک کشور
رئیس اتحادیه فروشندگان و تولید کنندگان پوشاک به‌دنبال آ‌ن هستیم که علاوه بر تهران این نمایشگاه را در شهرهای دیگر و حتی در کشورهای دیگر برگزار کنیم

نشست بررسی بازتاب اولین نمایشگاه بین‌المللی و تخصصی زنجیره ارزش پوشاک طراحی، مد، لباس، چرم و صنایع وابسته (نمایشگاه تهران مدکس) با حضور سید ناصر موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، سعید ممبینی رئیس اتاق اصناف ایران، ابراهیم درستی نماینده وزیر صمت و عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران، محمدباقر مجتبایی دبیر کل اتاق اصناف ایران، ابوالقاسم شیرازی رئیس اتحادیه پوشاک تهران و تعدادی از فعالان صنف پوشاک برگزار شد.

رئیس اتاق اصناف ایران در خصوص نمایشگاه تهران مدکس که از ۲۰ تا ۲۳ مهر در نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب با حضور بیش از ۱۰۰ تولیدکننده پوشاک از سراسر کشور برگزار شد، گفت: در بازدید از این نمایشگاه شاهد بودیم که همه شرکت‌کنندگان دارای پتانسیل بالایی بودند.

سعید ممبینی اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه تخصصی پوشاک به طور حتم در رشد و توسعه صنف پوشاک موثر است اما شرایط اقتصادی و نیز شیوع بیماری کرونا مانع از برگزاری آن شده بود که با توجه به تلاش‌ها و تمهیدات اتحادیه پوشاک تهران و دیگر نهادهای همکار، نخستین نمایشگاه تهران مدکس با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و در سطح مطلوبی برگزار شد.

عدم تبعیض استانی در نمایشگاه تهران مدکس

وی بیان کرد: از جمله مزیت‌های نمایشگاه تهران مدکس، حضور تمامی عوامل تاثیرگذار و فعال در تولید پوشاک کشور در این نمایشگاه بود. این اولین بار است که همه فعالان حوزه پوشاک در یک نمایشگاه کنار هم قرار گرفته‌اند. این که چنین کاری از سوی یک اتحادیه انجام شده، مایه افتخار است. ضمن این که تاکنون بازخوردهای مثبتی از دیگر استان‌ها به دستمان رسیده است که گواه از عدم تبعیض استانی، بین فعالان حوزه پوشاک دارد.

رئیس اتاق اصناف ایران ادامه داد: آنچه اتاق اصناف ایران در این زمینه انجام داد، حمایت از برگزاری چنین نمایشگاهی بود و توانستیم مشارکت فعالان صنف پوشاک را از همه کشور جلب کنیم.

آمادگی برای بازار پوشاک پایان سال

ممبینی بیان کرد: با توجه به «سهم بالای پوشاک در صنوف تولیدی» و نیز «تولید ۹۵ درصدی پوشاک در بخش اصناف و سهم ۵ درصدی در صنایع»، طی جلساتی که با مدیران اقتصادی کشور و کارگروه مقابله با پیامد‌های اقتصادی کرونا داریم، همواره بر میزان خسارت وارده بر صنف پوشاک با شیوع بیماری کرونا تاکید کرده‌ایم. شیوع کرونا بیشترین اثر را در دنیا بر میزان مصرف پوشاک گذاشته است و کشور ما نیز مستثنی از این قاعده نیست. مضاف بر این که ما مشکلات خاص کشور خودمان از جمله تحریم و نبود مواد اولیه را هم داریم.

وی گفت: واحدهای صنفی- تولیدی پوشاک، با کمترین هزینه برای دولت، تبلیغات حداقلی و کیفیت بالا در حال فعالیت هستند با وجود این گاها تسهیلاتی به بنگاه‌های صنعتی که سهم کوچکی در تولید پوشاک دارند، ارائه می‌شود. این از جمله انتقاداتی است که به دولت و مجلس منتقل کرده‌ایم.

رئیس اتاق اصناف ایران همچنین در خصوص الزامات اجرایی پیش رو در کارگاه‌های تولیدی گفت: ایران از جمله کشورهایی است که کمتر به موضوع برندسازی پرداخته است. اتحادیه پوشاک و فعالان این حوزه، در خصوص برندسازی آسیب‌شناسی کرده و راه‌کارهایی را ارائه دهند. ضمن این که همه می‌دانیم، برخی از کشورها تمایل به استفاده از نیروی انسانی ارزان و تولید با کیفیت دارند که لازم است تولیدی های ما بررسی بیشتری بر این موضوع داشته باشند.

در ادامه این نشست، نماینده وزیر صمت و عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران گفت: برخی در برگزاری نمایشگاه تهران مدکس مانع تراشی کردند اما با حضور تلاش برگزار کنندگان این نمایشگاه اتحادیه پوشاک تهران و اتاق اصناف ایران و نیز حمایت و استقبال تولیدکنندگان، اولین دوره از این نمایشگاه با کیفیت بسیار خوبی برگزار شد.

ابراهیم درستی تصریح کرد: حضور حداکثری مسئولان ذی‌ربط در این نمایشگاه از موفقیت‌های آن بوده است که در نمایشگاه‌های دیگر، کم سابقه است.

نمایشگاه تهران مدکس

وی بیان کرد: امیدواریم در ادامه، سنگ‌هایی که بر سر راه تولیدکنندگان وجود دارد، برداشته شود.

نماینده وزیر صمت و عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران اظهار کرد: بعضا گفته می‌شود که قیمت کالا باید کاهش یابد. برای تولید ارزان، دو راه وجود دارد؛ بدترین راه این است که تولیدکننده مجبور به کاهش کیفیت ‌شود اما روش بهتر این است که مواد اولیه مورد نیاز تولیدکننده در اختیار او قرار گیرد. بدیهی است، انتظار ما از تمامی مسئولان ذی ربط، حمایت از تولید پوشاک به ویژه در خصوص تامین مواد اولیه است. چراکه این صنف، ظرفیت بالایی در اشتغالزایی و ارزش افزوده دارد و در صورت عدم حمایت از آن این ظرفیت از دست خواهد رفت.

کوتاهی برخی از مسئولان موجب رکود شد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به عنوان میهمان مدعو بیان کرد: صنف پوشاک زمانی حرف بیشتری برای گفتن داشت اما در سال‌های اخیر، کوتاهی برخی از مسئولان مربوطه و عدم همکاری دستگاه‌ها، واردات بی‌رویه و قاچاق موجب وضع فعلی و رکود شده است.

سید ناصر موسوی لارگانی ادامه داد: بنابر برآوردهای دولت، برای ایجاد شغل پایدار به ازای هر یک نفر، نیاز به هزینه یک میلیارد تومانی داریم. حال این که این هزینه در صنف پوشاک به مراتب پایین‌تر است. ضمن این که این صنف ارزش افزوده بالایی تولید می‌کند.

وی تاکید کرد: فراهم آوردن شرایط حضور تولیدکنندگان پوشاک در نمایشگاه‌های بین‌المللی از وظایف دولت‌ها است و مجلس نیز موظف است شرایط قانونی این امر را فراهم آورد. ترکیه برای پیشرفت صنعت پوشاک هزینه‌های زیادی کرده است تا جایی که گاها ۸۰ درصد هزینه حضور برندهای ترک در کشور‌های دیگر را می‌پردازد و نتیجه این حمایت با رشد صنعت پوشاک در این کشور قابل مشاهده است.

موسوی لارگانی گفت: تولیدکنندگان نباید دغدغه و نگرانی ترخیص مواد اولیه از گمرک را داشته باشند اما می‌بینم که این نگرانی ایجاد شده است. امروز اتاق اصناف ایران و اتحادیه پوشاک تهران ارتباط خوبی با مجلس دارد. در همین راستا، با تجمیع نظرات تولیدکنندگان پوشاک، در مجلس پیگیر مطالبات ایشان خواهیم بود.

فعالیت ۵۷ هزار و ۴۰۴ تولیدی صنفی در حوزه پوشاک

دبیر کل اتاق اصناف ایران نیز با تقدیر از فعالان صنفی پوشاک و عرضه تولیدات با کیفیت در نمایشگاه تهران مدکس اظهار کرد: بر اساس آمارها، ۲۳۰هزار و ۳۱۵واحد صنفی تولیدی و توزیعی مجاز به فعالیت در حوزه پوشاک داریم که از این تعداد، ۵۷ هزار و ۴۰۴ واحد، تولیدی و ۱۷۲هزار و ۹۱۱واحد، توزیعی هستند. ذکر این نکته نیز مهم است که تنها صنفی که حدود ۹۵ درصد تولید را در اختیار دارد، پوشاک است. بدیهی است، ۱۰۰ درصد توزیع پوشاک نیز در بخش اصناف است.

محمد باقر مجتبایی ادامه داد: با توجه به این جمع کثیر و تخصصی، فعالان حوزه پوشاک از آسیب‌دیده‌ترین گروه‌ها در دوره شیوع کرونا بوده‌اند و از جمله ۱۴ گروه اصلی آسیب دیده از کرونا بر شمرده شده‌اند. با وجود این حمایتی از دولت دریافت نکرده‌اند.

ی گفت: برای این که از برگزاری نمایشگاه تهران مدکس و این نشست نتیجه بهتری بگیریم فرم‍‌های نظرسنجی از سوی شرکت‌کنندگان تکمیل و با بررسی آن، گزارشی از مطالبات مشخص صنف پوشاک تهیه خواهیم کرد و با فصل‌بندی مناسب به کمیسیون اقتصادی مجلس و وزارت صمت ارائه خواهیم کرد.

تامین مواد اولیه، مهمترین مطالبه تولیدکنندگان پوشاک

رئیس اتحادیه پوشاک تهران به عنوان مجری نمایشگاه مدکس، گفت: نزدیک که ۹۵ درصد تولید پوشاک در بنگاه‌های کوچک و متوسط است که پروانه کسب از اتحادیه‌ها دارند و تنها ۵ درصد تولید در بخش صنایع است که پروانه‌های بهره برداری می‌گیرند. با وجود این تبعیض و بی عدالتی موجب شده تا تسهیلات بانکی به آن ۵ درصد داده شود. لذا از مجلس انتظار داریم که مانع از این تبعیض شود. هرچند تامین تسهیلات، مطالبه اصلی ما نیست و بزرگترین مطالبه ما تامین مواد اولیه است.

نمایشگاه تهران مدکس

ابوالقاسم شیرازی بیان کرد: در نمایشگاه تهران مدکس، حدود ۱۰۰ تولید کننده شرکت کردند که سطح کیفی تولیدات ملی را نشان داد. همین کیفیت موجب شد تا در سال گذشته بدون حمایت دولت، ۱۴۹ میلیون دلار صادرات پوشاک داشتیم که البته این تبادل ریالی بوده است. یعنی از کشورهای همسایه به ایران آمدند و از بنگاه‌ها خرید کردند. این صادرات طبق روال قانونی نبوده است. اما با وجود تامین پارچه و مواد اولیه گران قیمت از سوی تولیدکنندگان ایرانی، باز هم قیمت تمام شده برای کشورهای همسایه مناسب بوده است.

وی تاکید کرد: دو کشور همسایه از فعالان صنف پوشاک ایران دعوت کرده‌اند تا در این کشورها نمایشگاه تخصصی برگزار کنیم که از مجلس و دولت انتظار حمایت در تحقق این امر را داریم.

بر اساس این گزارش، در این نشست، فعالان صنف پوشاک بر مواردی از جمله «تامین مواد اولیه با کیفیت و سرعت بخشیدن به ترخیص اقلام وابسته به پوشاک»، «ضرورت پیوند طراحان و تولیدکنندگان»، «فراهم آوردن شرایط حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی»، «آموزش نیروی انسانی» و … تاکید کردند.

در پایان این مراسم از تعدادی از فعالان صنف پوشاک و رسانه‌های فعال که در نمایشگاه تهران مدکس حضور موفقی داشتند، تقدیر شد.

نمایشگاه تهران مدکس

به گزارش لباس پارسی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.