تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ - ۶:۰۴

دلایل گرانی چادر در کشور بررسی شد

دلایل گرانی چادر در کشور بررسی شد
تولیدکنندگان عفاف و حجاب در نشست هم‌اندیشی فعالان پوشاک عفاف و حجاب با سرپرست کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور ضمن بررسی دلایل گرانی چادر و دغدغه تولید در این عرصه به ایجاد قرارگاه با فرمانده واحد در این عرصه اشاره و بر ساماندهی هرچه سریع‌تر و ورود متخصصان به حوزه عفاف و حجاب تأکید کردند.

به گزارش لباس پارسی؛ نشست هم‌اندیشی فعالان پوشاک عفاف و حجاب با حضور حجت‌الاسلام مهدی سیف‌جمالی، سرپرست کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، اسدالله سلیمانی، مدیرعامل انجمن فعالان تخصصی حجاب و عضو هیئت‌‌مدیره انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب، مجتبی حیدری، مسئول بخش نظارت، صدور مجوز و استان‌های کارگروه ساماندهی مد و لباس، علی حمیدی، مسئول بخش ارتباطات کارگروه ساماندهی مد و  لباس و جمعی از تولیدکنندگان و طراحان چادر و لباس عصر روز گذشته، ۲۵ آبان‌ماه، برگزار شد.

حجت‌الاسلام سیف‎‌ در ابتدای این نشست با بیان اینکه هدف این جلسه تازه کردن دیدار با فعالان عرصه عفاف و حجاب و شنیدن نقطه‌نظرات و هم‌فکری برای ساماندهی بهتر وضعیت تولیدات عفاف و حجاب در کشور بود، گفت: کارگروه ساماندهی مد و لباس خادمی است برای ساماندهی این عرصه و در راستای خدمت به فعالان این عرصه و به خصوص کسانی است که پرچم عفاف و حجاب را علم کرده‌اند، ایجاد شده است. این نشست برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب باتوجه به بیانات و نقطه نظرات فعالان این عرصه برگزار می‌شود.

بعد از این سخنان، پرسشی از حاضران جلسه در خصوص چرایی گرانی چادر پرسیده شده که فعالان و تولیدکنندگان عرصه عفاف و حجاب نظرات خود را در این خصوص ارائه دادند.

اسدالله سلیمانی، مدیرعامل انجمن فعالان تخصصی حجاب و عضو هیئت‌‌مدیره انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب، در پاسخ به این سؤال بیان کرد: بیش از یک سال است که علت گرانی چادر را در تمامی رسانه‌ها و تریبون‌ها بیان می‌کنیم. علت اصلی در ابتدا مصرف پارچه در هر شرایطی است. چادر به علت مصرف بالا طبعاً گران است. بحث دیگر این است که ۹۰ درصد از پارچه چادر وارداتی است و ۳۰ درصد هم به آن تعرفه بسته‎اند. علت دیگر گرانی چادر بحث نواسانات ارزی است و این امر هم باعث گرانی چادر شده و دلیل دیگر گران‎فروشی است.

وی افزود: انحصاری بودن پارچه در داخل کشور یکی از موضوعات مهم دیگر در رابطه با گرانی چادر در کشور است. تنها کارخانه تولیدکننده چادر در کشور حجاب شهرکرد است.

سپس، میثم نژادرمضانی، مدیرعامل پوشش تیام، اظهار کرد: طی جلساتی که در گذشته برگزار شد، نکات مهمی تدوین ولی به حال خود رها شد. یکی از اصلی‌ترین علل راه‌اندازی کارگروه این بود که بتواند جایگاه مد و لباس را ساماندهی کند. از سال ۸۵ هماهنگی این کارگروه به وزارت فرهنگ و معاونت هنری تنفیذ شد. اما امروز باید ساختار کارگروه ساماندهی مد و لباس در حد و شأن مسئله باشد. به جز مسئله چادر، مسئله عفاف و حجاب است.

این فعال عرصه عفاف و حجاب گفت: نکته این است که هنوز در کارگروه ساماندهی مد و لباس، یک کارگروه ویژه و تخصصی برای ساماندهی عفاف و حجاب نداریم. زمانی که این موضوع را مطرح می‌کنیم تنها در ایام خاص یادی از ما می‌کنند. لذا از کارگروه تقاضا داریم زیرساختی به این موضوع نگاه کند. علت اینکه وضعیت عفاف و حجاب به این سمت رفته این است که متولی ندارد. تنها زمانی که می‌خواهند سد و مانعی ایجاد کنند، این حوزه متولی پیدا می‌کند.

مدیرعامل پوشش تیام تصریح کرد: تقاضا داریم که ساختار کارگروه مد و لباس از کارگروه‌های تخصصی تشکیل شود که عفاف و حجاب هم یکی از این کارگروه‌ها باشد. متأسفانه برای عرصه عفاف و حجاب برنامه‌ریزی صحیحی انجام نشده است و اگر بخواهیم با این فرمان ادامه دهیم موفقیتی حاصل نخواهد شد. کارگروه ساماندهی اگر بودجه ندارد، باید بودجه تهیه کند. ما تخصصی به این قضیه نگاه نکردایم و فقط به دنبال مسائل حاشیه‌ای رفته‎ایم. همین موضوع باعث می‎شود تا حرکت بدون فکر یک جوان در خیابان، بزرگترین دغدغه فرهنگی ملت شود.

کارگروه ساماندهی مد و لباس نقش حمایتی برای تولیدکنندگان داشته باشد

نژادرمضانی اضافه کرد: بهترین کار شما به عنوان کارگروه ساماندهی مد و لباس این است که نقش حمایتی برای تولیدکنندگان داشته باشید. مقام معظم رهبری نگاهشان به ما سرباز خط اول جنگ است، ولی نگاه دوستان در این عرصه از بالا به پایین و ابزاری بوده است. این در حالی است که رهبر معظم انقلاب در جلسه‌ای خطاب به ما گفتند که آتش به اختیار جلو بروید و نگاهتان به دولتی‌ها نباشد. ما هم این کار را می‌کنیم اما چرا از سمت کارگروه مد و لباس نگاه کاسب‌کارانه به تولیدکنندگان وجود دارد.

وی با اشاره به ضرورت ایجاد نمایشگاه‌هایی همچون نمایشگاه قرآن برای عرضه عفاف و حجاب در طول سال، گفت: تمام سال فعالیت ما محدود به نمایشگاه قرآن شده است؛ اما این نمایشگاه به تنهایی چه مقدار برای تولید و رونق این عرصه کاربرد داشته است؟ امسال هم که هنوز مطالبات جزیی همکاران ما را از این نمایشگاه پرداخت نکرده‌اند. متأسفانه فقط مانور می‎دهیم. در طول این ۱۵سال پس از تشکیل کارگروه، چند نمایشگاه ویژه عفاف و حجاب برگزار شده است؟

بعد از این سخنان، امیر خناسی، مدیر شرکت تولیدکننده پوشش بانوان ایرانی(ثنا)، ابراز کرد: محصولاتمان را به ۱۰ کشور صادر می‌کنیم و با صادرات توانسته‌ایم سر پا بمانیم و ۸۰ نفر پرسنل داشته باشیم. در این سال‌ها کوچکترین حمایتی از من به عنوان یک تولیدکننده عفاف و حجاب نشده است. ۹۸ درصد پرسنل کارخانه ما خانم‌های بدسرپرست و بی‌سرپرست هستند و در این حوزه هم کار فرهنگی کرده‎ایم. تیم ما اولین نفری بود که نذر حجاب را افتتاح کرد. شما باید درد تولید را ببینید تا مردم از حجاب استفاده کنند.

وی افزود: باید مسائل را ریشه‌ای حل کنیم. تاکنون کارگروه مد و لباس هیچ دردی را از ما درمان نکرده است. این در حالی است که ما در حد خودمان بهترین کیفیت و بیشترین تیراژ را داریم. عفاف و حجاب سکوی فروش ندارد. بورس عفاف و حجاب در کشور کجاست؟ یک‌ مکان واحد برای عرضه عفاف و حجاب در کشور نداریم. باید زیرساخت‌های تولید را ایجاد کنیم.

 علی قلعه‌قوند، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب و مدیر مجموعه نگار و تولیدکننده چادر، دیگر سخنران این نشست بود. وی نیز در ابتدا معرفی کوتاهی از مجموعه خود و فعالیت‎هایش ارائه داد و گفت: مجموعه ما حدوداً با ۱۰۰ زیرمجموعه فعالیت و توزیع محصول دارد. به لطف دوستان امروز صادرات ما قطع شده است و هیچ‌ چیزی غیر از چادر تولید نمی‌کنیم. امروز واردات مستقیم پارچه را از کره داریم و سالانه بیش از ده‌ها هزار متر چادر تولید می‌کنیم که سالانه بیش از صد هزار مترمربع پارچه چادری وارد می‌کنیم که فقط برای مجموعه خودمان این واردات انجام می‌شود.

تبلیغات کارگروه ساماندهی مد و لباس کاملاً ضد حجاب است

وی با بیان اینکه اشکالات زیادی در بحث گرانی وجود دارد، اظهار کرد: خودمان را در موضوع عفاف و حجاب متولی می‌دانیم، هرچند بودجه آن دست ما نیست اما این ما هستیم که باید این چرخ را بچرخانیم. در این موضوع بخش اقتصادی و فرهنگی مطرح است. بخش اقتصادی ارتباطی به این موضوع ندارد و وزارت صنعت و بازرگانی در این حوزه متولی است. اما در حوزه فرهنگ‌سازی باید به این بپردازیم که چه کاری را کارگروه برای این عرصه انجام داده است؟ امروز تبلیغات کارگروه کاملاً ضد حجاب است و هیچ‌کس هم چیزی نمی‌گوید. لذا درخواست می‌کنیم که فعالیت خودتان را در حوزه فرهنگی متمرکز کنید.

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب تصریح کرد: بخش فرهنگی عرصه عفاف و حجاب رها شده است. نکته بعدی این است که مسئولان این عرصه هیچ وقت مایل نبودند که به فعالیت‌های این عرصه به صورت اساسی ورود کنند. چرا تا به حال از این انجمن برای رفع مشکلات دعوت نشده است. انجمنی که اطلاعات کاملی را از معضلات ورود پارچه تا سایر فعالیت‌ها در این عرصه دارد. ما تاکنون جواب درستی از کارگروه در این راستا دریافت نکرده‌ایم.

دیگر سخنران این نشست تقی‌زاده، مدیرعامل حجاب الزهرای شهرری،  نیز با ابراز گلایه‌مندی از وضعیت حمایتی از فعالان و تولیدکنندگان این عرصه، گفت: عرصه عفاف و حجاب برای من نوظهور و تنگ است چون بحث مالی دارد. سایر سخنان همکارانم را به حق می‌دانم. ما از هیچ جایی هیچ حمایتی ندیدیم. نبود یک ناظر از مبدأ  تا مقصد و عرضه در این حوزه از دیگر دلایل گرانی و مشکلات موجود است. البته مشکلات زیاد است و به دلیل نبود ثبات بازار، گرانی و عدم حمایت هر روز باید جوابگوی شعبات نیز باشیم. تا زمانی که یک ساختمان تخصصی در عرصه عفاف و حجاب و این صنعت نداشته باشیم و ساختار و چهارچوب عفاف و حجاب رعایت نشود، نمی‌توانیم به موفقیت برسیم.

سحر تلقانی، تولیدکننده محصولات عفاف و حجاب و صاحب برند کیمیای سحر‌‌، به عنوان سخنران دیگر در این نشست با ابراز گلایه در مورد ساماندهی تولیدات خانگی و سرگرمی فعالان این عرصه در کشور، به نکاتی اشاره کرد و گفت: عدم تعامل کارگروه با طراحان و تولیدکنندگان و نبود تعهد در قبال تولیدکنندگان این عرصه از معضلات و مشکلات مهم موجود است. امروز در عرصه مدیریت بیمه فعالان و طراحان این عرصه ضعف‌های بسیار جدی وجود دارد.

وی با اشاره به ورود غیرمتخصصیان در رده‌های پایین کارگروه ساماندهی مد و لباس در دوره‎های گذشته، گفت: نگذارید زیر مجموعه‎های غیرمتخصص در این عرصه در کارگروه مد و لباس پیشکسوت شوند. واژه عفاف و حجاب نیازمند کارشناس است. چرا ما فعالان و تولیدکنندگان این عرصه باید به عنوان یک عضو از کارگروه حذف شویم.

در ادامه این سخنان سلیمانی گفت: امروز ما را به عنوان یک تولیدکننده این عرصه به رسمیت نمی‌شناسند. لذا باید برای هویت خودمان هم کار کنیم. بنیاد عفاف و حجاب و کارگروه ساماندهی مد و لباس در کشور نیاز به افرادی دارد که متخصص باشند. زمانی که در جبهه‌ها لباس گرم برای رزمندگان تأمین می‌کردیم، سال‎های اولیه ورودمان به این عرصه بود. کار چادر را نیز از سال ۸۰ آغاز کردم. به دلیل اینکه در این حوزه احساس خلأ وجود داشت.

نگذارید زیر مجموعه‎های غیر متخصص در در کارگروه مد و لباس پیشکسوت شوند. واژه عفاف و حجاب نیازمند کارشناس است. چرا ما فعالان و تولیدکنندگان این عرصه باید به عنوان یک عضو از کارگروه حذف شویم

وی گفت: در گذشته نیز جلسات متعددی برگزار شد ولی نتیجه عملی نداشت. بعد از انقلاب، ارگان‌ها و نهادهایی تأسیس شدند که از دل انقلاب برآمدند و فعالیت‌های اثرگذاری را داشتند، اما برخی از نهادها تغییری نکردند و فعالیت قابل توجهی نز ارائه نداند. آقای قبادی به عنوان رئیس گذشته کارگروه ساماندهی مد و لباس انقلابی را ایجاد و تولیدکنندگان را به هم نزدیک کرد، ولی مشاوران ایشان از مردودیان اتحادیه‌ها و همان نهادهای دست‎ نخورده قبل از انقلاب بودند.

مدیرعامل مجموعه حجاب گستر تصریح کرد: قطعاً همه می‌دانیم که کارگروه ساماندهی مد و لباس طی ماه‌های گذشته که سرپرست جدید بر سر کار آمده، انقلابی نداشته و لذا ما باید با همدیگر آن‎را جلو ببریم. اگر بخواهیم این کار را به صورت دولتی جلو ببریم، قطعاً کار پیشرفت نمی‎کند. عرصه عفاف و حجاب یک قرارگاه و یک فرمانده واحد می‌خواهد. امروز صدها نفر در این عرصه تصمیم‌گیری می‌کنند که خروجی آن در نهایت هیچ است. نفس ما امروز برای تهیه مواد اولیه این عرصه گرفته و ما سال‌هاست که برای رونق این عرصه حسرت یک وام صفر درصد را داریم؛ لذا دولت باید یارانه تخصیص دهد.

سلیمانی اضافه کرد: این عرصه نیاز به عزم جدی و کار جهادی دارد. بحث عفاف و حجاب از خانواده تولید می‌شود و سپس به مدارس و دانشگاه می‌رسد. ما حلقه آخر هستیم. چرا همه این موارد را در تولیدکنندگان می‌بینید. چرا کسی مسئولان این عرصه را نمی‌بیند. چرا خود خانواده این موضوع را نمی‌بیند. امروز بسیاری از دختران ما به‌ خاطر گرانی، چادر را کنار گذاشته‌اند. متأسفانه همه ما متفرق هستیم و در این میدان جنگ یک قرارگاه واحد نداریم. باید مقداری از هوای نفس خود را کنار بگذاریم و همه گروه‌ها را کنار هم قرار دهیم و یک قرارگاه واحد را در این عرصه ایجاد کنیم.

این فعال عرصه عفاف و حجاب گفت: اکنون نزدیک به ۳۰ درصد تولیدکنندگان ما از این عرصه خارج شده‌اند. بحث اول ما در حوزه تولید است. باید مواد اولیه این عرصه حفظ شود. مسئله بعدی خود انجمن و کارگروه ساماندهی مد و لباس است. اگر این رویه ادامه پیدا کند، موفق نخواهد بود. عفاف و حجاب از بنیاد ملی عفاف و حجاب حذف شده و امروز به بخش آخر رسیده است.

فلاح، از دیگر فعالان این عرصه و مدیر یکی از بخش‌های برند نورا حجاب، نیز در این نشست ابراز کرد: برندهای ما امروز باید رصد شوند. اولویت این بوده که حجاب را زیبا و شیک نشان دهیم و این کار را به درستی و با تمام توان انجام داده‌ایم، اما حمایتی ندیده‌ایم. در این عرصه فقط جشنواره‌ برگزار می‌کنند و توصیه می‌کنم که آن را برگزار نکنید یا اگر برگزار می‌کنید، تخصصی باشد.

وی اظهار کرد: پیشنهاد می‌کنیم که در جشنواره مد و لباس فجر یک بخش ویژه و تخصصی را به موضوع حجاب و عفاف اختصاص دهید. حتی اگر این موضوع خودش یک جشنواره تخصصی هم داشته باشد کم است. در این عرصه استفاده از داوران متخصص برای مالکیت معنوی یکی از مهمترین مسائل است. تبلیغات ما در این عرصه بسیار ضعیف است و باید آن را ساماندهی کنیم.

حجت‌الاسلام سیف‌ در انتهای این سخنان، ضمن ابراز خرسندی از نقطه نظرات و انتقادات، گفت: به نظر می‌رسد نگاه ما به مقوله عفاف و حجاب اشتباه است. این موضوع از گذشته تا به حال مطرح بوده که یک بخش ویژه را برای عفاف و حجاب ایجاد کنیم و یا لابه‌لای مد و لباس جایی هم برای این موضوع در نظر بگیریم. تا زمانی که ما این اشتباه را تکرار می‎کنیم، اتفاقی رخ نخواهد داد، چرا که عفاف و حجاب جدا از مد و لباس نیست. گاهی اوقات چون به اصل مطلب نمی‎رسیم، اشتباه می‎کنیم و فضای دیگری را در نظر می‎گیریم. مد و لباس چیزی به غیر از عفاف و حجاب نیست.

وی افزود: تا زمانی که به عفاف و حجاب طوری نگاه کنیم که از مد و لباس متفاوت باشد یک اشتباه استراتژیک انجام داده‌ایم. تا زمانی هم که این اشتباه را انجام دهیم به مقصد نخواهیم رسید. تا زمانی که هدف از مد و لباس را عفاف و حجاب ندانیم مسلماً به عفاف و حجاب نمی‎رسیم. ما باید مفهوم عفاف و حجاب را بفهمیم و بدانیم تمام کاری که انجام می‎دهیم برای عفاف و حجاب است و جدا از آن نیست و قانون هم این مسئله را تأیید می‎کند. قانون این مورد را برای عفاف و حجاب تدوین کرده و زمانی که ما لباس را از عفاف و حجاب جدا بدانیم اشتباه کرده‌ایم.

در پایان این نشست قانون و بخش‌هایی از اساس‎نامه کارگروه ساماندهی مد و لباس برای حاضران قرائت و در نهایت مقرر شد که حضور فعالان و تولیدکنندگان و برگزاری جلسات بعدی منوط به ارائه گزارش از اقدامات کارگروه ساماندهی مد و لباس باشد.

منبع: ایکنا

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 3 در انتظار بررسی : 3 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.