تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۹

اهمیت خیاطی در طراحی لباس

اهمیت خیاطی در طراحی لباس
طراحی مد تاکید زیادی بر برش یا سبک لباس دارد. علاوه بر این، اندازه گیری بدن و تناسب به همان اندازه مهم هستند

اهمیت خیاطی در طراحی لباس

طراحی لباس شکلی از هنر است که به ساخت لباس و دیگر اکسسوری های مورد نیاز افراد اختصاص دارد. این هنر شامل فرآیندی دقیق از انتخاب یک طرح تا مراحل پایانی دوخت و ارائه لباس استطراحی مد تاکید زیادی بر برش یا سبک لباس دارد. علاوه بر این، اندازه گیری بدن و تناسب به همان اندازه مهم هستند. اگر تناسب مناسب نباشد، تمام هدف طراحی لباس را شکست خواهد داد. در این مقاله قصد داریم در مورد اهمیت خیاطی در طراحی مد صحبت کنیم.

عناصر مهم در طراحی لباس

جنس پارچه : باید متناسب با نگاه، احساس و روحیات اغلب مشتریان انتخاب شود. در انتخاب جنس پارچه باید شرایط آب و هوایی و فصلی نیز مورد توجه قرار گیرد. صدها نوع گوناگون از پارچه در دسترس طراحان قرار دارد.

چاپ پارچه : در طراحی، رنگ ها و تم انتخابی برای چاپ و طرح پارچه باید متناسب با فصل انتخاب شود. ایده آل است که رنگ زرد روشن در زمستان و رنگ های تیره در زمستان مورد استفاده قرار نگیرند.

تزئینات روی لباس: در طراحی گلدوزی، مهره دوزی، تور دوزی انجام می شود.

الگو : این مورد ساختار اصلی لباس را شکل می دهد. به همین علت طراحی الگو از اهمیت خاصی برخوردار است و نقشه قطعاتی است که با دوخته شدن به هم لباس را به وجود می آورند.

اندازه گیری : از مهم ترین موارد در این حرفه اندازه گیری است. بدست آوردن الگوی درست نیز با اندازه گیری دقیق نسبت مستقیم دارد.

ایده برای طراحی لباس

خلاقیت در طراحی و ایجاد لباس با شناخت کامل و توانایی بهره گیری از آن در طراحی و خلق لباس ایجاد می شود.

برای طراحی لباس همواره نیاز نیست تا از ابزارهای تجسمی بهره برد. گاهی می توان با مواد اطراف و الهام گرفتن از اشیا و اجسام مختلف یک طراحی لباس جدید را ایجاد کرد.

داشتن ایده و ایجاد خلاقیت یکی از مهم ترین ابزار بخش هنری است که سبب طراحی یک مد و لباس جدید می شود. ایده و خلاقیت در ذهن تمامی انسان ها وجود دارد و تنها کافی است روی مسئله مورد نظر تمرکز داشته باشند.

طراحان لباس بیش از دیگر افراد باید روی ایده پردازی تمرکز داشته و با فکر قوی و بهتر بتوانند به این عمل بپردازند. ایده گیری با تمرکز و دید خوب به اطراف ایجاد می شود.

طراحان باید ابتدا هدف خود را مشخص کرده و پس از آن به ترسیم مانکن بپردازند و با شناختی که نسبت به مواد پیدا کرده اند به طراحی لباس مورد نظر بپردازند.

اهمیت رنگ در طراحی لباس

یکی از مهم ترین بخش های یک طراحی لباس انتخاب رنگ است. اهمیت رنگ در طراحی لباس بسیار بالا است و یکی از بخش های مهم در این بخش منظور می شود. رنگ بازتابی از نور است که به شکل های متفاوت ایجاد می شود.

رنگ ها با مشخصه رنگ های گرم و سرد شناخته می شود و یکی از اصول طراحی برای لباس های فصول مختلف استفاده از این مشخصه است به شکلی که در طراحی لباس های فصول سرد باید از رنگ های گرم استفاده کرد و در طراحی لباس های فصول گرم از رنگ های سرد بهره برد.

ترکیب رنگی به کار برده شده در طراحی لباس بسیار مهم است و طراح لباس باید درک درستی از این بخش و ایجاد هارمونی درست در انتخاب رنگ های لباس های متنوع داشته باشد.

طراحی لباس شکلی از هنر است بنابراین شما به عنوان یک طراح باید دارای شخصیتی خلاق و هنری باشید. همچنین باید مهارت کافی را در نقاشی دارا بوده تا بتوانید ایده های ذهنی خود را بخوبی روی کاغذ پیاده کنید.

نیازی نیست یک هنرمند زبده باشید، ولی باید مهارت خاصی در ترکیب رنگ ها، تن و سایه ها داشته باشید.

همچنین باید قادر به کار با پارچه و استفاده از منسوجات به شیوه ای خلاق و اصیل باشید. اولین چیزی که در این حرفه اهمیت ویژه ای دارد، قدرت تخیل است. شما باید توان این را داشته باشید که طرح خود را به صورت سه بعدی در ذهنتان مجسم کرده و از همه نظر آن را بررسی کند.

فرم های بدنی بی شماری وجود دارد

این روزها لباس ها بر اساس سیستم سایز بندی به فروش می رسند. به عنوان مثال، می توانید لباس های مورد نظر خود را از سه دسته کوچک، متوسط ​​و بزرگ پیدا کنید. از طرفی ما حتی نمی توانیم انواع فرم های بدن را بشماریم. بنابراین، بسیاری از زنان چاره ای ندارند جز اینکه به دنبال یک تناسب تقریبی بروند. از آنجایی که تناسب مناسب نیست، نمی توانند به ظاهر دلخواه خود برسند. اینجاست که نقش خیاطی مشخص می شود.

خیاطی

هدف از خیاطی

هدف از خیاطی بهبود عملکرد یک تکه لباس است. در نتیجه، پوشیدن خروجی آسان می شود. به علاوه، بهترین تناسب را ارائه خواهد کرد. به هر حال، اگر لباس مورد نظرتان احساس راحتی در شما ایجاد نکند، دیگر تمایلی به پوشیدن آن نخواهید داشت. اگر برای شما مناسب نباشد همین امر صادق است.

تناسب، الگوها و پارچه ها

وقتی صحبت از دوره های طراحی مد می شود، خیاطی از اهمیت بالایی برخوردار است. به عنوان یک طراح مد، باید خیاطی را به خوبی بلد باشید. در واقع، خیاطی بخشی از طراحی مد است که یک اصطلاح گسترده تر است. این شامل تناسب، الگو، و پارچه بر اساس اندازه است. بنابراین، ما نمی توانیم این جنبه از طراحی را نادیده بگیریم.

جنبه های دیگر نیز مهم است

بین طراحان مد و خیاط ها تفاوت وجود دارد. به طور مشابه، تفاوت زیادی بین دوره خیاطی و مدرک طراحی مد وجود دارد. اما اگر چیزی در مورد خیاطی ندانید، مدرک شما در طراحی مد کامل نخواهد بود. این فیلد به شما کمک می کند شکل بدن، تناسب و اندازه ها را درک کنید. بنابراین، شما باید تمام جنبه های مهم، مانند برش، پارچه، الگو، نمودار اندازه، اندازه گیری، تناسب، و لباس را بدانید.

به طور خلاصه، این مقدمه ای بر اهمیت خیاطی بود. اگر می خواهید مهارت های خیاطی خود را ارتقا دهید، پیشنهاد می کنیم بهترین موسسه را انتخاب کنید. اگر می خواهید بهترین آموزش ممکن را دریافت کنید، این از اهمیت بالایی برخوردار است. از این گذشته، شما می خواهید در رشته خود به یک حرفه ای خوب تبدیل شوید.

آموزش صفر تا صد مدلسازی الگو (لباس زنانه)

خیاطی یکی از جنبه های مهم دوره طراحی مد است که بیشتر بر سبک یا برش لباس تأکید می کند و سپس بر اساس تناسب و اندازه های بدن دوخته می شود. این می تواند به معنای یک کمد لباس کاملا جدید برای زنانی باشد که احساس می کنند هرگز تناسب مناسبی ندارند. این فرآیند انجام تنظیمات کوچک یا کوچک در یک تکه لباس است تا به لباس بهترین تناسب را بدهد.

مد امروزی معمولاً با یک سیستم اندازه‌گیری مبتنی بر اعداد یا حتی مبهم‌تر «کوچک»، «متوسط» و «بزرگ» به فروش می‌رسد. اما در حقیقت هزاران نوع فرم بدن وجود دارد که بسیار بیشتر از آن چیزی است که هر شرکت پوشاکی می تواند به آن توجه کند. در نتیجه، بسیاری از خانم‌ها با لباس‌هایی گیر می‌کنند که تقریباً مناسب هستند اما دقیقاً مناسب نیستند. خیاطی می تواند شامل ساخت یک تکه لباس کاربردی تر و آسان تر باشد.

چرا خیاطی هنگام گذراندن دوره های طراحی مد مهم است به این دلیل است که به عنوان یک طراح مد نیاز به دانش خیاطی نیز دارد، جدا از سایر موضوعات مرتبط با آن. به این دلیل است که خیاطی بخشی از طراحی مد را در اختیار دارد، جایی که طراحی مد سطح وسیع‌تر و بالاتری از درک پارچه، الگو و تناسب مطابق با اندازه است.

اگرچه خیاط ها را هرگز نمی توان با خیاطی با یک طراح مد یا دوره خیاطی با مدرک طراحی مد مقایسه کرد، اما خیاطی به دلیل موضوعات مهمی که تحت پوشش قرار می گیرد مانند درک شکل بدن، اندازه گیری ها و تناسب آن در طراحی مد گنجانده شده است. کلمات کلیدی که دارای شباهت بین این دو هستند یا آنها را با هم ژل می کنند می توانند لباس، تناسب، اندازه گیری، نمودار اندازه، الگو، پارچه، برش، طراحی مد و غیره باشند.

به گزارش لباس پارسی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.