تاریخ انتشار : شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۴

لباس های مضر که برای سلامتی انسان خطرآفرین هستند

لباس های مضر که برای سلامتی انسان خطرآفرین هستند
برخی از پوشاک به دلیل عدم ناسازگاری با بدن انسان باعث آسیب زدن به سلامتی خواهد شد،خواه در لباس پوشیدن از مد پیروی کنید یا لباس هایتان را خودتان ست کنید

لباس های مضر برای سلامتی انسان

لباس های مضر ممکن است ظاهری شیک، تمیز و فریبنده در شما ایجاد کنند اما توجه به خطرات مختلف سلامتی که با انواع خاصی از لباس ها مرتبط است بسیار مهم می باشد. برای اینکه بهترین ظاهر را داشته باشید، بهتر است قبل از این که برخی از لباس ها را بپوشید خطرات سلامتی احتمالی آن ها را نیز در نظر بگیرید.

خیلی از افراد دیگر به پوشیدن لباس های متنوع و خاص علاقه مند هستید و با بر تن کردن آن ها احساس زیبایی و جذابیت زیادی می کنید؛ اما باید بدانید لباسی که به چشمتان زیبا و خاص به نظر می رسند؛ ممکن است شامل لباس های مضر باشند و برای شما خطرساز شوند.

شاید برایتان عجیب به نظر برسد اما تاثیر لباس بر سلامت انسان به اندازه تاثیر تغذیه و سبک زندگی است و متاسفانه در ایران هنوز به این مسئله آنچنان که باید، متوجه نمی شود.

لباس های مضر 

ساپورت؛ نوعی لباس نامناسب برای بانوان

اولین لباس نامناسب زنانه، ساپورت است. اگر این لباس تنگ و چسبان را به طور مداوم بر تن کنید؛ در آینده ای نه چندان دور، دچار مشکلاتی در خونرسانی به قسمت پایین تنه خود می شود و بعد از هر بار پوشیدن سوزش و دردهای سطحی بر روی پوستتان احساس خواهید کرد.

توجه داشته باشید که وقتی ساپورت می پوشید، بافت های زیرین پاها دچار آسیب دیدگی می شود؛ اما متاسفانه این مشکلات، خیلی زود آشکار نمی شود.

ساپورت لباسی نامناسب برای سلامتی خانم ها

علت دیگری که ساپورت در دسته لباس های مضر و نامناسب قرار می گیرد این است که با پوشیدن آن، پاهایتان بیش از حد عرق می کند و با ایجاد محیط مرطوب و گرم به صورت مداوم، محلی مناسب برای رشد باکتری ها ایجاد می شود و به تبع شما را در معرض بیماری های پوستی و عفونی می کند.

از دیگر تاثیرات بد ساپورت در دراز مدت می توان به ناباروری، عفونت قارچی، بد بویی و ایجاد مشکلات عصبی اشاره کرد. شما باید تاثیر لباس بر سلامت انسان را جدی بگیرید و از پوشیدن چنین لباس های تنگ و چسبان خودداری کنید.

شلوار جین چسبان؛ دومین لباس نامناسب

شلوارهای جین تنگ و چسبان؛ مانند ساپورت ها مشکلات زیادی را ایجاد می کنند. از آنجا که جنس این شلوارها نسبت به ساپورت ضخیم تر است؛ زمینه را برای بیماری های بیشتری مانند حساسیت های شدید پوستی، مشکلات گوارشی مانند رفلاکس معده، بیماری های سندرمی، عفونت دستگاه ادراری، لخته شدن خون، افزایش فشار خون، ناباروری در خانم ها به ویژه آقایان و… ایجاد می شود.

پس اگر پوشیدن شلوار جین چسبان جزو سبک پوشش اصلی و همیشگی شما قرار گرفته است تا خطر جدی شما را تهدید نکرده از پوشیدن مداوم آن دست بکشید و از شلوارهای مناسب استفاده کنید.

کفش پاشنه بلند، کفشی خطرناک برای بانوان

اثرات بد پوشیدن کفش پاشنه بلند بر هیچ یک از بانوان پوشیده نیست؛ اما با این حال ممکن است که شما پوشیدن کفش های پاشنه بلند را در جزو استایل همیشگی خود کرده و به مضرات آن کمی بی اعتنا شده باشید. اما باید از همین امروز مدت زمان و تعداد تکرار پوشیدن این نوع کفش ها را محدودتر کنید و فقط برای مراسم ها از آنها استفاده کنید.

با پوشیدن کفش های پاشنه بلند، در آینده ای نه چندان دور، ناحیه ستون فقرات بدنتان دچار آسیب دیدگی جبران ناپذیری می شود،پوشیدن کفش پاشنه بلند ممکن است باعث پیچ خوردن پا، در رفتگی یا شکستگی در ناحیه مچ پای شما شود و در راه رفتن، انجام امور روزانه و… اختلال ایجاد کند.

کفش نوک تیز برای سلامتی انسان

کفش های نوک تیز و تنگ را از جاکفشی بردارید،چرا که در صورت پوشیدن آن ها فشار خون و ضربان قلبتان بالا رفته، انگشت های پایتان متورم و بد شکل شده و در کف پا میخچه ظاهر می شود.

پاها ارتباط مستقیم و قوی با قلب و سیستم خون رسانی دارند؛ پس با انتخاب اشتباه این ارتباط را ضعیف نکنید.

جالب است بدانید که پوشیدن کفش های تنگ خطر ابتلا به دیابت را تا ۱۰ درصد افزایش می دهد؛ پس بهتر است که با این کفش ها خداحافظی کنید. باور داشته باشید که تاثیر لباس بر سلامت انسان هم اندازه تاثیر تغذیه و سبک زندگی است و انتخاب های اشتباه بی شک باعث ایجاد بیماری های جدی و درمان ناپذیر می شود.

لباس های ضخیم و گشاد

فقط لباس های تنگ و چسبان نیستند که در دسته لباس های مضر قرار می گیرند؛ لباس های ضخیم و گشاد هم به نوبه خودشان در دراز مدت مشکلات زیادی را برای شما ایجاد می کند.

ژاکت های گشاد، بافت های ضخیم و سنگین به ناحیه کمر، گردن و شانه شما فشار وارد می کند و به مرور زمان دیسک گردن و کمر دچار مشکل می شود.

لباس زیر نامناسب، انتخابی غلط و خطرساز

لباس زیر تنگ و چسبان و آن هایی که از الیاف مصنوعی ساخته شده اند، در دسته لباس های ممنوعه و خطرساز قرار می گیرد؛ چرا که این لباس نامناسب می تواند به راحتی زمینه را برای رشد باکتری و قارچ در ناحیه تناسلی را فراهم کند.

پوشیدن لباس زیر نامناسب مانع کارکرد درست خون رسانی می شود و حتی میتواند باعث ایجاد سلول های سرطانی شود. بهترین لباس های زیر، آن هایی هستند که به رنگ های روشن، نسبتا آزاد و از جنس الیاف طبیعی باشند.

لگ شلواری؛ انتخابی اشتباهی برای ورزش کردن

اگر در زمان ورزش کردن از لگ شلواری ورزشی استفاده می کنید؛ پس باید بدانید که این کار به مرور زمان مشکلات زیادی را برای شما به همراه می آورد و در دسته لباس های مضر قرار می گیرد. چرا که در صورت ورزش کردن، بدن باید در معرض اکسیژن و به طور آزاد قرار داشته باشد؛ اما پوشیدن لگ ورزشی، مانع تنفس عادی پوست می شود و بدنتان را به دلیل تعرق بالا و ایجاد رطوبت در معرض قارچ و باکتری قرار می دهد.

گن لباسی نامناسب و خطرناک

اگر برای جمع کردن شکم و پهلوهای خود به طور روزانه از گن استفاده می کنید، پس باید منتظر عواقب آن هم باشید. پوشیدن گن و هر لباسی که فشار زیادی به قسمت شکمتان وارد می کند، باعث ایجاد مشکلات گوارشی مانند درد معده، ریفلاکس معده و حتی سرطان دستگاه های گوارشی می شود. توصیه می کنیم که از گن  برای موارد خاص استفاده کنید و ساعت استفاده از آن را محدودتر کنید.

سینه بندهای پد دار؛ بدترین نوع لباس زیر زنانه

خانم ها،اگر از سینه بندهای پد دار که برای بالا نگهداشتن و خوش فرم کردن سینه ها تولید می شود؛ به صورت مدام استفاده می کنید؛ باید بدانید که این کار باعث مسدود شدن عروق خونی شده و در اثر ایجاد فشار به بالا تنه فشار خون و تپش خون افزایش می یابد و در بدترین حالت ممکن زمینه را برای ابتلا به سرطان سینه فراهم می کند،شما باید تاثیر لباس بر سلامت انسان را جدی بگیرید و از استفاده مدام این لباس نامناسب پرهیز کنید.

لباس هایی حاوی نیکل

نیکل در اکسسوری و لباس های زیادی مورد استفاده قرار می گیرد؛ اما باید بدانید که پوشیدن چنین لباس و اکسسوری هایی ممکن است باعث ایجاد حساسیت های پوستی و خارش های شدید شود. پس اگر به نیکل حساسیت دارید؛ باید قبل از خرید لباس بر روی علائم روی آن توجه کنید و قید خرید آن را بزنید.

پیراهن های تنگ با الیاف پلاستیکی

پوشیدن پیراهن های تنگی که از الیاف پلاستیکی و مصنوعی ساخته شده اند، در دراز مدت مشکلاتی اعم از: اختلال در سیستم گوارشی، حساسیت های پوستی و… ایجاد می کنند.

کیف های دستی بزرگ و حجیم

کیف های دستی بزرگ و حجیم که وزن زیادی دارند؛ به مرور زمان می توانند صدمات جبران ناپذیری به مچ دست و شانه هایتان وارد کنند. همچنین کیف های کوله پشتی سنگین وزن هم باعث ایجاد فشار به شانه، بازو و کمر می شود. پس نباید در استفاده از آن ها افراط کنید.

بوت های سنگین؛ انتخاب نامناسب برای استفاده روزانه در روزهای سرد

پوشیدن بوت ها در روزهای سرد سال علاقه زیادی دارید؛ اما پوشیدن بوت های سنگین و ضخیم به طور مداوم ممکن است باعث ایجاد تاول بر روی پاها و بوی بد شود.

بهتر است آن ها را در روزهای بارانی و خیلی سرد بپوشید و از استفاده مداوم آن ها در فصل پاییز و زمستان پرهیز کنید.

به گزارش لباس پارسی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.