تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۰ - ۴:۳۶

حیامند کردن محصولات فرهنگی هدف اصلی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور

حیامند کردن محصولات فرهنگی هدف اصلی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور
سید مجید امامی رئیس کارگروه مد و لباس، درباره وظایف این نهاد برای رسیدگی به معضلات و کمبود‌های فرهنگی سخن گفت

هدف اصلی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور

سید مجید امامی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی  و رئیس کارگروه ساماندهی مد و لباس: در سال ۵۷ انقلاب اسلامی به منظور ایجاد تحول و احیای تمدن و فرهنگی شکل گرفت که بعد از دوران صفوی مورد بی‌مهری قرار گرفته بود. اگر بنا بود این تغییر تحت تاثیر روزمره‌گی دولت‌داری و کشورداری قرار بگیرد، رسالت واقعی انقلاب انجام نمی‌شد.

وی افزود: در راستای این چشم‌انداز، جمعی از فضلا و برترین‌های حوزه فرهنگ و علم‌شناسی کشور در گروهی گردهم می‌آیند تا اجازه ندهند که تحول فرهنگی انقلاب به دولت‌مداری و کشورداری محصور شود. این شورا در ابتدا برای حوزه دانشگاه بوده، اما به تدریج مسئله مهم و اصیل فرهنگ پیش می‌آید. البته اشکالاتی در این بخش وجود دارد که حوزه علم و فرهنگ به یک معنا در ذهن سیاست. گذار جدا شد و این شورا از سال ۵۹ تا سال ۶۳، رسیدگی به فرهنگ و تغییرات روزمره‌گی فرهنگ در شهر‌ها را در اولویت قرار می‌دهد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، بخشی از فرهنگ را آرمان و مربوط جوامعی دانسته حیات طیبه در آن جریان دارد و بخشی را هم متناسب با واقعیت‌ها دانست و گفت: باید شورا به فاصله بین این دو فرهنگ فکر و برای نزدیکی واقعیت به آرمان سیاست‌گذاری کند.

وی با بیان اینکه قبل از انقلاب هم شورای عالی فرهنگ و هنر داشتیم، اضافه کرد: علت اضافه شدن واژه انقلاب به شورای عالی فرهنگ،‌این است که یادمان نرود قرار بود تحول عظیم رخ دهد. برای تحقق این اهداف در وهله اول شورا‌های اغماری باید کارشان را درست انجام دهند تا شورای عالی هم به درستی سیاست‌گذاری‌ها و امور نظارتی را پیش ببرد. امروزه شعار‌های بزرگ بیان شده، اما باید دید که آیا برنامه‌ریز و مجری برای انجام اهداف‌های کلان وجود دارد یا خیر.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضعیف‌ترین بخش منابع انسانی کشور را در حوزه دولتی فرهنگ، هنر و رسانه قلمداد کرد و گفت: بی‌مهری‌هایی از جانب ما در مورد تخصص، حقوق، مزایا و… نسبت به آنان صورت گرفته است، اما وقتی یک دبیرخانه شورای فرهنگی در یک استان دنبال نوآوری و ایده رفته است، آن را سرکوب کرده و یا با دعوا‌های سیاسی بین ارکان این تلاش را به فراموشی سپرده‌ایم.

وی تحقق اهداف فرهنگی کشور را منوط به تقویت منابع انسانی در حوزه برنامه‌ریزی دانست و گفت: دوستان بعد از اشتغال در یک اداره اولین چیز که به نظرشان می‌رسد بحث استاندارد کردن و ابلاغیه است، در صورتی که راه نجات نظام فرهنگی کشور توجه به این موضوع است که فرهنگ از پایین به بالا رخ می‌دهد. باید در چهارچوب، ضوابط و اولویت‌ها اجازه دهیم که ایده‌ها از پایین به بالا بجوشند.

امامی با بیان اینکه از ابتدای دولت هدف بر ساماندهی بهم ریختگی‌های فرهنگی بوده است، افزود: ما می‌خواستیم تمام موارد حوزه فرهنگ عمومی و زندگی فرهنگی مردم را در یک حوزه در وزارت ارشاد تجمیع کنیم.

سید مجید امامی به تازگی به عنوان رئیس کارگروه ساماندهی مد و لباس و خانم دکتر طیبه عزت اللهی نژاد به عنوان دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس منصوب گردیدند،امید است با درایت و پیشبرد اهداف کلان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ترمیم بنده ساختار هنر صنعت مد و لباس کشور و سایر سازمان های مرتبط با قانون مصوب در این کارگروه تحولات بنیادین و ژرفی در این حوزه پدیدار گردد.

کارگروه مد و لباس

امامی در سخنانی اظهار کرد:‌امروزه وضعیت لباس از نظر دسترسی به لباس سالم، عفیفانه و جذاب در شرایط خوبی قرار ندارد. در تلاش هستیم با یک نگاه جامع با ۱۲ یا ۱۳ زیرنظام، سیستم و نظام لباس، دقیقا خلاء‌ها را پیدا و آن‌ها را پیگیری کنیم. در سال ۸۵ قانون به کارگروه ساماندهی مد و لباس این اجازه را داده که برای پیگیری نیاز‌های خود از وزارت صمت، آموزش و پرورش و… کمک بگیرد.

وی با اشاره به گلایه طراح‌ها از کپی شدن طرح ارائه شده آنان در جشنواره‌های مد و لباس، گفت: حیامندکردن محصولات و صنایع فرهنگی هدف اصلی ماست. در حال حاضر به تولیدکننده می‌گوییم لباس قابل رقابت تولید کن، اما آن‌ها از کیفیت پارچه‌ها گلایه‌مند هستند. باید سراغ تولیدکننده پارچه برویم که پارچه سبک تولید کند، اگر نشد از وزارت صمت برای ساماندهی واردات پارچه کمک بگیریم. ما باید نگاه کاملا فرهنگی به لباس داشته باشیم ولا اینکه در کارخانه و یا تولیدی باشد.

آقای امامی پیش تردر مصاحبه ای پیرامون کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور گفته بود:ما نه یک کارگروه، نه یک دبیرخانه کوچک برای این شورا، بلکه یک مرکز مقتدر در حوزه حجاب و عفاف تحت عنوان مجموعه ساماندهی مد و لباس و حجاب در وزارت فرهنگ خواهیم داشت که بر اساس ابلاغیه جدید زیر نظر شورای فرهنگ عمومی کشور فعالیت خواهد کرد و دبیر شورا مستقیما متکفل امور این مجموعه مد و لباس و حجاب است تا بخشی از کوتاهی و نابسامانی‌ها یا محقق نشدن برنامه‌ها و آرزو‌ها یا اهداف پیگیری شود.

در این راستا ساختار و برنامه‌های جدید نیز اعلام خواهد شد، البته برنامه‌های سابق مخصوصا ساماندهی و آموزش طراحان لباس، تقویت رسته طراحی در بین اصناف هنری و حرفه‌ای کشور و جشنواره مد و لباس فجر همه به کار خود ادامه خواهند داد.

به گفته وی این مرکز کانونی برای تبادل نظر و تعامل بیشتر با همه اصحاب هنر و فرهنگ حجاب در کشور از طراحان و توزیع کنندگان لباس گرفته تا مروجان و هنرمندان عرضه محصولات فرهنگی و جبهه فرهنگی حجاب و عفاف است.

ساماندهی سبک پوشش اسلامی ایرانی بر اساس نقشه مهندسی فرهنگی کشور در همین مرکز پیگیری خواهد شد. در حال حاضر در مرحله تصویب خواهی در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و ما با قوت یک مرکز دارای هویت سازمانی برای پیگیری این مصوبات مهم در حوزه حجاب و عفاف خواهیم داشت که نشان می‌دهد در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یک فرماندهی واحد در حد معاونت و در حد بسیار نزدیک به شخص وزیر برای حجاب و عفاف تمهید شده است.

امامی در پایان از برگزاری جشنواره مد و لباس فجر خبر داد و گفت: طراحان در این جشنواره شرکت کنند، قول می‌دهیم که کسی طرح آنان را کپی نکند.

گرچه تا به حال به مانند ادوار گذشته فراخوانی برای جشنواره بین المللی مد و لباس فجر منتشر نشده است و گفته‌ها حاکی از تغییرات زیربنایی مثبت در این رویداد بین المللی و ملی حکایت دارد و امید است با این تغییرات جشنواره ای درخور هنر صنعت پوشاک ایران انجام گردد.

به گزارش لباس پارسی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.