تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۱

شروع تحول در ساختار کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور

شروع تحول در ساختار کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور
رفع اشکالات پیش نویس سند ملی پوشش اسلایم ایرانی تا 10 روز آینده،سند راهبردی سبک پوشش اسلامی ایرانی جامع ترین سندی است که در حوزه ساماندهی مد و لباس کشور مطرح شده و ما به دنبال برنامه ها و سیاستگذاریهای مشخص در این خصوص هستیم

تحول در ساختار کارگروه ساماندهی مد و لباس

نشست اعضای کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور برای بررسی نقاط قوت و ضعف پیش‌نویس سند ملی سبک پوشش اسلامی ایرانی برگزار و مقرر شد نهادهای مربوطه ظرف ۱۰ روز نکات مورد نظر را برای جمع‌بندی و پیشنهادات در خصوص توزیع لباس و برگزاری رویدادها را به دبیرخانه اعلام کنند.

اولین جلسه رسمی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور با رویکرد و ساختار جدید سه شنبه ۲۳ آذر درمحل سورای فرهنگ عمومی کشور در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور نمایندگان بخش خصوصی، نمایندگان وزارت صنعت، معدن، تجارت، آموزش و پرورش و صداوسیما برگزار گردید.

ساماندهی مد و لباس

رئیس شورای فرهنگ عمومی و کارگروه ‌ساماندهی مد و لباس کشور در این نشست اظهار داشت: این مرکز متولی ملی ساماندهی لباس و مد در کشور است که در صورت تقویت می تواند پاسخگو هم باشد و ما از این پس مراجع متعدد در مورد نابسامانی ها نخواهیم داشت.

سید مجید امامی افزود: درصددیم علیرغم احتمال اختلاف نظر بین اعضای کارگروه مد و لباس کشور اجماع کارگروه را در کشور پیاده کنیم.

مدت زمان رفع این مشکلات از تاریخ ابلاغ در جلسات ۱۰ تعیین تا برای رفع اشکالات پیش نویس سند راهبردی سبک پوشش اسلامی ایرانی که البته نظر نهایی در مورد آن با شورای عالی انقلاب فرهنگی است، به اعضا مهلت داده شد تا اشکالات و نکات مورد نظر خود را به دبیرخانه کارگروه اعلام کنند.

هم‌چنین با توجه به ابلاغ دستورالعمل های موردی در خصوص توزیع لباس و برگزاری رویداد از نمایندگان دستگاه های مختلف عضو خواسته شد که پیشنهادات و راهکارهای خود را در این خصوص نیز اعلام کنند.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور خانم دکتر عزت اللهی نژاد نیز در این نشست اظهار کرد: مد به معنی پر تکرارترین ارزش است و در هیچ دوره ای کمرنگ نبوده ، در ایران هم سبک های مختلف مد و لباس از دیرباز بوده است.

طیبه عزت الهی نژاد افزود: محیط زیست، سلامت و بسیاری از بخش ها با پوشش در ارتباط بوده و این ارتباط پوشش با تمام حوزه ها برخورداری از یک متولی را مردود می کند. ما واژگان و سیستمی در حوزه بازار داشته ایم که توانسته پرکاربرد باشد، باید واژگان رایج بازار را که ریشه در تاریخ ما دارد شناسایی کرده و در سند راهبردی سبک پوشش اسلامی ایرانی بیاوریم.

وی با تاکید بر اعمال سلیقه های مختلف، حتی وزارت خارجه به عنوان رابط جهانی کشور در تدوین سند، اظهار داشت: سال‌هاست که از چشم دیگری جامعه خود را ترسیم می کنیم.

ساماندهی مد و لباس

این توریسمی شدن جامعه سال‌هاست به ما آسیب زده در حالیکه ارزش های جامعه ایرانی که توام با سنت و تاریخ و دین بوده را می توان جایگزین و در این زمینه تولید معنا کند. یعنی بازبینی ارزش ها و بنابراین نگاه غالب این سند نگاه جامعه شناختی است و یک تیم از حوزه اکادمی، یک تیم صنعت و یک تیم از حوزه بازار در این نگاه نقش خواهند داشت.

لزوم توجه به دغدغه های فعالان حوزه مد و لباس، بررسی دلایل رواج سبک های پوشش بومی در جامعه، محدود شدن به کارهای روبنایی و عدم توجه به زیرساخت ها، خلا نظری و نبود پشتوانه فکری، توجه به اقتصاد سیاسی پوشاک در سند، پیوند مولفه های فرهنگی و اقتصادی در این بخش، لزوم اصلاح قانون ساماندهی مد و لباس به سبب ادغام وزارت صنعت و بازرگانی و شفافیت لازم،

آسیب شناسی وضعیت مد و لباس امروز کشور، لزوم تخصیص یارانه به بخش های مختلف صنعت نساجی یا تخفیف های مالیاتی، ضرورت مشارکت دستگاه های مختلف در بخش اجرایی، لزوم خروج از تکثر  برخورداری از یک متولی به عنوان مرجع پاسخگو، جلوگیری از واردات ۵۰ درصدی پوشاک، توجه به زیرساخت ها و بار مالی سند از موارد، ایرادات و پیشنهادات مطرح شده اعضا در بخش ساماندهی پوشش ایرانی اسلامی از موضوعات مطرح در این نشست بود.

امامی در خصوص این رویدادها به انبوه درخواست ها اشاره کرد و گفت: بسیاری از دریافت کنندگان مجوز در این رویدادها به فروش محصولات خود نیز در جریان رویداد می پردازند که این مساله مورد نظر ما نیست و به بخشی از مشکلات این حوزه تبدیل شده است،برای رفع این مشکل صدور مجوز به اشخاص حقیقی متوقف و برای موسسات تک منظوره با هماهنگی اتحادیه فروشندگان لباس مجوز صادر شود.

ساماندهی مد و لباس

دبیر شورای فرهنگ عمومی هم‌چنین به تمهیدات در نظر گرفته شده برای برگزاری باشکوه تر جشنواره مدو لباس فجر و مشارکت بخش های مختلف اشاره کرد و گفت:‌جشنواره فجر خط کش پیشرفت مد و لباس کشور باشد و بنا داریم امسال قسمت بازار و عرضه هم به این جشنواره اضافه شود.

پیش نویس سند راهبردی سبک پوشش ایرانی اسلامی در هفت ماده تهیه شده است. نگرش توحیدی، مسئولیت انسان‌ها در برابر خداوند، خویشتن و جامعه،  اصالت بخشی به معنای پوشش با رویکرد معنوی به آن، اعتباری بودن پوشش و اهمیت کاربرد و فایده مندی آن نسبت به تامین نیاز روز انسان موحد، مقید بودن پوشش اسلامی به بوم جغرافیایی و فرهنگی در ایران و ایران فرهنگی و تکثر پذیری آن در عین لحاظ اصول و معیارهای وحدت بخش اسلامی و …از جمله مبانی این سند است.

به گزارش لباس پارسی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.