تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۱

بررسی تحولات در ساختار جدید کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در رسانه لباس پارسی

بررسی تحولات در ساختار جدید کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در رسانه لباس پارسی
پایگاه خبری لباس پارسی به‌عنوان رسانه‌ای مطالبه‌گر طی چند مقاله به نقد و بررسی اولین جلسه رسمی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور را می پردازد

بررسی تحولات در ساختار کارگروه ساماندهی مد و لباس

طی هفته گذشته اولین جلسه رسمی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور با رویکرد و ساختار جدیدی درمحل شورای فرهنگ عمومی کشور در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور نمایندگان بخش خصوصی، نمایندگان وزارت صنعت، معدن، تجارت، آموزش و پرورش و صداوسیما برگزار گردید.

سید مجید امامی افزود: درصددیم علیرغم احتمال اختلاف نظر بین اعضای کارگروه مد و لباس کشور اجماع کارگروه را در کشور پیاده کنیم.

کارگروه ساماندهی مد و لباس

مدت زمان رفع مشکلات از تاریخ ابلاغ در این جلسه برای رفع اشکالات پیش نویس سند راهبردی سبک پوشش اسلامی ایرانی که البته نظر نهایی در مورد آن با شورای عالی انقلاب فرهنگی است، ۱۰روز تعیین گردید تا نظرات کارشناسی اعضای حاضر اعلام گردد.

مطابق ماده یک  آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی مد و لباس کارگروهی مرکب از اعضای زیر می باشد:

الف ـ معاون امور هنری وزارت فرهنگی و ارشاد اسلامی به عنوان نماینده تام‌الاختیار این وزارتخانه و رییس کارگروه(تفویض سمت توسط وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی به شورای فرهنگ عمومی)

ب ـ نماینده تام‌الاختیار وزارت آموزش و پرورش.

ج ـ نماینده تام‌الاختیار وزارت بازرگانی(ادغام در وزارت صنایع)

د ـ نماینده تام‌الاختیار وزارت صنایع و معادن.

هـ ـ نماینده تام‌الاختیار سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران.

و ـ نماینده تام‌الاختیار معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور.

ز ـ سه نفر از نمایندگان صنوف طراحان و تولیدکنندگان پارچه و لباس.

ح ـ نماینده کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به عنوان ناظر.

تبصره۱ـ مصوبات کارگروه با امضای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابلاغ خواهدشد.

تبصره۲ـ نمایندگان تام‌الاختیار باید حداقل در سطح مدیرکل معرفی شوند.

تبصره۳ـ کارگروه می‌تواند حسب مورد از صاحب نظران یا نمایندگان دستگاه‌های دیگر بدون حق رأی برای شرکت در جلسات دعوت نماید.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور خانم دکتر عزت اللهی نژاد نیز در این نشست اظهار کرد: مد به معنی پر تکرارترین ارزش است و در هیچ دوره ای کمرنگ نبوده ، در ایران هم سبک های مختلف مد و لباس از دیرباز بوده است.

ساماندهی مد و لباس

سند راهبردی سبک پوشش اسلامی ایرانی جامع ترین سندی است که در حوزه ساماندهی مد و لباس کشور مطرح شده و ما به دنبال برنامه ها و سیاستگذاری های مشخص در این خصوص هست.

سوالات پیش رو که به بررسی آن پرداخته خواهد شد:

  • جناب آقای ‌سید مجید امامی ‌ریاست محترم، اعضای مدعو با کمال احترام پیشکستونان این صنعت هستند، اگر قرار بود تغییری در این ۱۵ سال روی دهد به نظر عالی با وجود این افراد ایجاد نمی‌شد؟
  • در دولت محترم جناب آقای دکتر رئیسی هدف جوان گرایی است، چرا از طراحان نخبه و تحصیل کرده که مفاخر این سرزمین هستند دعوتی نشده است؟
  • جشنواره فجر جشنواره ملی و بین المللی ایران زمین است که ثمره خون شهدای کشور است،آیا به نظر حضرتعالی همین افراد و اشخاص مدعو در جشنواره‌ها یا نمایشگاه های گذشته حضور نداشته بودند،خروجی این نمایشگاه ها و جشنواره ها چه بود؟ عاجزانه از حضرتعالی تقاضا می شود بر نحوه عملکرد این جشنواره بازبینی شود تا موارد مشهود تر عیان گردد.
  • آیا وزارت محترم صمت وعده دوساله برای حل مشکل تولیدات پارچه های چادر و محصولات عفاف و حجاب فاطمی را نداده است که به صورت مستند مصاحبه آن موجود است، به نظر عالی تکرار مکررات در این جلسات به قدر مطلق و یقین کفایت نمی کند؟
  • به نظر آن مقام عالی اتحادیه‌ها و انجمن‌ها که با هدف غیر انتفاعی تاسیس شده اند و مبتی بر شرح وظایف خود هستند به قوانین خود عمل می کنند، مگر تابع کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور نیستند،آیا عملکرد چندین ساله آنها بررسی شده است؟
  • علت دوری طراحان مد و پیشکسوتان هنر صنعت مد از کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور چیست؟ آیا روند غلط گذشته بی تاثیر در این امر نیست؟ طراحانی که سرخورده از روند حمایتی از کارگروه،اتحادیه ها و انجمن ها می باشند.
  • آیا مدعوین مطابق آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی مد و لباس دعوت شده بودند؟ به چه علت اسامی و سمت های آن ها بیان نشده است؟

با حضور حضرتعالی به‌عنوان فردی که در کارزار جهاد فرهنگی و دبیر فرهیخته و اندیشمند کارگروه سازماندهی مد و لباس کشور می باشد امید به بهبود شرایط است.

به‌عنوان رسانه ای مستقل و تخصصی درهنر صنعت پوشاک کشور تقاضامندیم نسبت به دغدغه های این هنر و صنعت با نگاهی جهادی به این منظر توجه شود.

هنر صنعت پوشاک نیاز به پدر خوانده‌ها و مدعیان غیرفرهنگی ندارد، نیاز به جوانان فرهیخته،دلسوز،،جهادی، تحصیل کرده و مهارت گرا دارد.

مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای همیشه در فرمایشات خود بیان می نمایند:

شما جوانان عزیز موتور پیشران حرکت کشور هستید و باید خود را از لحاظ روحی، معنوی، اخلاقی، صمیمی، علمی و توانایی‌های مدیریتی و تشکیلاتی آماده کنید و مدیریت کشور را به دست بگیرید. البته از تجربه پیران نیز باید استفاده کنید.‌ آینده کشور متعلق به جوانان است. جوانان می‌توانند کشور را به قله برسانند و باید آمادگی خود را در عمل و همچنین با ثبات قدم نشان دهند.

( از فرمایشات مقام معظم در اسفند ماه ۱۳۹۷)

نشست اعضای کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور برای بررسی نقاط قوت و ضعف پیش‌نویس سند ملی سبک پوشش اسلامی ایرانی برگزار و مقرر شد نهادهای مربوطه ظرف مدت ۱۰ روز نکات مورد نظر را برای جمع‌بندی و پیشنهادات در خصوص توزیع لباس و برگزاری رویدادها به دبیرخانه اعلام کنند.

(چیزی نزدیک به ۶ روز تا تعیین پیش نویس این سند زمان باقی مانده است)

به گزارش لباس پارسی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 2 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.