تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۲ دی ۱۴۰۰ - ۸:۴۴

تاراز ، لباس سنتی و محلی زنان و مردان ارامنه

تاراز ، لباس سنتی و محلی زنان و مردان ارامنه
طبق فرهنگ لغت ارمنی ، تاراز معانی زیادی دارد. شامل فرم ، شکل ، مد ، روش ، شکل ظاهری ، فرمول ، لباس ، لباس فرم ، لباس است شکل ظاهری این لباس ها بسته به عوامل زیادی به تدریج در طول قرن ها تغییر می کند

تاراز

این لباس ها هویت طبقاتی ، موقعیت در زندگی ، ثروت ، هویت منطقه ای و جنسیت را بیان می کردند. بیایید نگاهی بیندازیم که چرا این لباس های سنتی در طول سال ها به تدریج تغییر کرده اند.

در پوشاک ارمنی چند رنگ متمایز می‌باشد؛ که طبق نظر فیلسوف ارمنی سده چهاردهم گریگور تاتواتسی، این رنگ‌ها دارای معانی خاصی بوده و اوضاع سیاسی و اجتماعی ارمنستان را نشان می‌دهد.

رنگ مشکی بیانگر اوضاع سیاسی کشور، رنگ سفید بیانگر آب و پاکی، رنگ زرد بیانگر خاک، رنگ نارنجی بیانگر فروتنی، رنگ قرمز بیانگر رشادت و خون، رنگ آبی بیانگر عدالت می‌باشد. رنگ‌های بکار رفته در لباس‌های سنتی ارمنی تا به امروز نیز در مناطق مختلف ارمنستان مشاهده می‌شود. اما هر بخش و روستا در ارمنستان داری لباس سنتی و رنگ‌های مختص به خود می‌باشد.

تمام ملل و اقوام در کنار ویژگی‌های سنتی دارای انواع پوشاک و لباسهای سنتی خود می‌باشند. ما بر اساس تصاویری که روی اشیاء پیدا شده طی حفاریهای باستان شناسی و نیز اطلاعات مکتوب باقی‌مانده از ادوار گذشته می‌توانیم به نحوه و اشکال پوشاک سنتی ارمنیان پی ببریم.

در یادگارهای تاریخی مربوط به سده‌های ۶ و ۹ پیش از میلاد (نقاشی روی دیوارها و صخره‌ها، تندیس‌ها، الواح، مهرها، کلاه خود، سپر و غیره) پوشاک مربوط به قشرهای مختلف جامعه به تصویر کشیده شده‌است. در سنگ‌نبشته‌های هخامنشیان، سنگ‌نوشته بیستون و تخت جمشید (سده‌های ۵ و ۶ پیش از میلاد)، ارمنیان با طرز پوشاک خود به تصویر کشیده شده‌اند.

هرودوت زمانی که دربارهی سپاه ارمنی جزو سپاهیان هخامنشی صحبت می‌کند، پوشاک ارمنی را همانند پوشاک فریگیه تشبیه کرده‌است. مطابق نظر استرابون، ارمنیان و مادها از دستار، کلاه، شلوار و قبای آستین دار استفاده می‌کردند.

درباره‌ی نحوه لباس‌های دوران دودمان آرتاشسی از سکه‌های به جا مانده می‌توان اطلاعاتی بدست آورد. پوشاک این دوره ارمنیان تا حدی از شیوه‌های پارسی، رومی متأثر شده‌است. منابع تاریخی غنی ارمنی و خارجی کنده کاری‌ها، مینیاتور و غیره درباره نحوه طرز پوشاک ارمنی در سده‌های میانه اطلاعات جامعی در بر دارند.‌

در زمان حکومت دودمان باگراتونی لباس‌های ارمنی تحت تأثیر پوشاک اعراب و بیزانسی قرار گرفت و در زمان جنگ‌های صلیبی در قلمرو کیلیکیه پوشاک ارمنیان از شیوه اروپائی تأثیر پذیر گردید.

در دوره آخر سده‌های میانه طرز پوشاک ترکان، تاتارها و کردها پوشاک ارمنی را تحت‌الشعاع قرار داد که تا اواخر سده نوزدهم و اوایل سده بیستم حفظ شده‌است. در برخی از نواحی ارمنستان شرقی مانند آرتساخ لباس‌های سنتی زنان ارمنی و لباس مردانه مرسوم به قفقازی تاکنون باقی مانده‌است. ارمنیان جاواختی و آخالکالاکی که اصولاً از کارین مهاجرت کردند مدت‌های طولانی لباس سنتی خود را حفظ نموده‌اند.

هرگاه ارمنیان تأثیر پوشاک ارمنیان تأثیر پوشاک خارجیان را پذیرفته‌اند آنان ترکیبی از عناصر بیگانه با پوشاک سنتی خود ایجاد کرده‌اند؛ و در هر صورت عناصر اصلی پوشاک ملی خود را حفظ نموده‌اند، تا امروز نیز ارمنیان ساکن روستاهای شهرستان فریدن اصفهان و استان چهارمحال و بختیاری پوشاک سنتی خود را تن دارند.

از اواخر سده نوزدهم پوشاک سنتی ارمنی همچون بسیاری از ملل دیگر جای خود را به شیوه پوشاک اروپائی داده است.

مردم برای گرم نگه داشتن و زنده ماندن از لباس هایی کاملاً کاربردی استفاده می کردند. به تدریج ، با ورود پارچه های جدید ، رنگ ها و اتصال دهنده ها ، لباس ها از نظر زیبایی شناختی و همچنین کاربردی شدند. اولین مواد اساسی که در لباس ارمنی استفاده می شد پشم و پنبه بود. ارمنی ها قبل از تولید ابریشم خاص خود ، ابریشم را از چین وارد می کردند. پارچه های ابریشمی به نمادی از ثروت تبدیل شدند.

تاراز در طول قرن ها تأثیرات بسیاری داشته است. اینها شامل روم شرقی ، رومی ، عربی ، فارسی ، روسی و غیره بود. این تأثیرات به شکل گیری طراحی تاراز کمک کرد. تکامل لباس ملی اهمیت تاریخی دارد.ارامنه توانستن تعیین کنند که چگونه لباس از طریق نقاشی های دیواری باستانی و آثار هنری بازمانده توسعه یافته است. همچنین اسناد مکتوبی در توصیف لباس های آن روز وجود دارد. این سوابق برجای مانده به شرح وقایع تاریخی و خلاقیت هنری تاراز کمک می کند.

تاراز

رنگ‌های ملی ارامنه تاراز

رنگ های مورد استفاده در ارامنه تاراز اهمیت خاصی پیدا کردند. تا قرن ۱۴ میلادی ، گریگور تاتواتسی ، فیلسوف ارمنی ، عناصر غالب تاراز را توضیح داد. رنگ سیاه از زمین ، سفید از آب ، قرمز از هوا و زرد از شعله است. بعداً ، بنفش برای خرد ، قرمز برای شجاعت ، آبی برای عدالت آسمانی و سفید برای احتیاط بود.

در مورد شخصی که تاراز را پوشیده است می توانید چیزهای زیادی بگویید. به عنوان مثال می توان تعیین کرد که آیا فرد متاهل یا مجرد است با رنگ تاراز. این عملکرد بسیار مهمی برای شخصی است که می خواهد شریک زندگی ازدواج خود را جذب کند. از این طریق می بینید که تاراز پسر یا دختر با رشد در بزرگسالی معنای دیگری پیدا می کند. تاراز خاص عروس او را در برابر نیروهای شیطانی محافظت می کند.

تاراز همچنین شیوه زندگی فرد را بیان کرد. این نشانگر ثروت و تعداد فرزندان آنها بود. لباس زنان دارای گلدوزی تزئینی است. اگر سعادتمند بود ، لباسهای او را با نخ های طلا و نقره تزئین می کردند. پیش بند زن احتمالاً درخت تزئینات زندگی را دارد. همچنین ، ممکن است دارای عناصر تزئینی باشد که نمایانگر مواردی است که وی در زندگی روزمره خود از جمله قیچی ، کاسه و پارچ استفاده می کند. این نمادها برای نشان دادن حیا و لطافت او بود.

لوازم جانبی تاراز

تاراز با جواهراتی آراسته شده بود که می توانست به نسل ها منتقل شود. همچنین این لباس ها می توانند با گردنبندها و دستبندهای نقره ای رنگ باشند. عنصر نهایی لباس ، سربندی بود. یک زن متاهل دارای یک “برج” دقیق تر است که نیمی از پیشانی خود را می پوشاند. این برج دارای روبان هایی با نقش و نگارهای هندسی تزئین شده بر روی آن است. آنها پیشانی خود را با یک روبان ، تزئین شده با سکه های نقره یا طلا ، و گلوله های نقره ای را روی شقیقه های او بستند. سرش را با چند روسری سفید نگه داشته بودند.

لوازم جانبی تاراز

زنان لباس های بیرونی خود را بسته به دما و فصل متنوع می کنند. برای محافظت در برابر سرما ، کت و کفن های تزئینی لایه لایه می شوند. این عناصر مختلف تاراز در مناطق مختلف ارمنستان متفاوت بود. عوامل تاریخی و آداب و رسوم محلی پارچه ها و لوازمی را که از اهمیت برخوردار بودند ، حکم می کردند.

مردانه تاراز

اگرچه تمرکز بر روی تاراز زنان بوده است ، اما پوشاک مردان را تاراز نیز می نامیدند. لباس ها بیشتر از پنبه ، ابریشم یا پشم بود. پیراهن مردانه آستین بلند بود و یقه آن با گلدوزی تزئین شده بود. بالای پیراهن ، آنها یک کفتان و کت بدون اتصال دهنده می پوشیدند. بعضی اوقات یک کت خز می پوشیدند. شلوارهای آنها معمولاً بسیار گشاد و راحت بود. کمربند یک مرد نمادین بود. کمربند نقره ای نمادی از بلوغ او قلمداد می شد و کمربند طلایی ثروت او را نشان می داد.

تاراز

عناصر طراحی لباس ملی آنها به مد فعلی خود راه یافته است. آنها به عنوان لهجه و یادآوری گذشته غنی خود عمل می کنند.امروزه تنها استفاده از تاراز سنتی ارمنستان از طریق گروه های رقص محلی و ملی به مردم ارائه می شود. هر کجا باشند ، آنها با این لباس های زیبا می رقصند و تاریخ و فرهنگ ارمنستان را در خارج از کشور ارائه می دهند.

به گزارش لباس پارسی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.