تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۳:۳۷

تفاهم‌نامه ای بین معاونت امور زنان و خانواده و ستاد مبارزه با مواد مخدر امضاء شد

تفاهم‌نامه ای بین معاونت امور زنان و خانواده و ستاد مبارزه با مواد مخدر امضاء شد
معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده و ستاد مبارزه با مواد مخدر به منظور درمان، نگهداری، بازتوانی و پیشگیری اولیه، کنترل وکاهش اعتیاد؛ تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش لباس پارسی؛ این تفاهم نامه که روز شنبه به امضای دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و دکتر اسکندر مومنی دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر رسید، در راستای افزایش آگاهی و توانمندی زنان در مقابل آسیب های اجتماعی ناشی از اعتیاد و قاچاق مواد مخدر و روان گردان ها و همچنین ضرورت توجه به نقش محوری زنان در زمینه پیشگیری از آسیب های اجتماعی در محیط خانواده منعقد شده است.

۳۳ درصد جمعیت معتادان دنیا را زنان تشکیل می‌دهند

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر بیان اینکه در دنیا ۲۸۰ میلیون نفر مصرف‌کننده موادمخدر وجود دارد، گفت: ۳۳ درصد این آمار مربوط به زنان است.

دکتر اسکندر مؤمنی در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه با معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان این مطلب گفت: آمار اعتیاد زنان در جمعیت معتادان جوامع سنتی و آسیایی ۱۰ درصد، امریکای لاتین ۳۰ درصد و کشورهای اروپایی ۴۰ درصد است.

وی اظهار کرد: در کشور دو میلیون و ۸۰۰ هزار معتاد داریم که ۱۵۶ هزار نفر از آنان، زنان هستند؛ یعنی ۶ درصد جمعیت معتادان کشور را زنان تشکیل می‌دهند.

دبیرکل ستاد گفت: تعداد مصرف‌کنندگان مواد مخدر در جمعیت فعال کشور، ۵.۴ درصد است که زنان معتاد نیز نسبت به کل جمعیت فعال کشور ۰.۶درصد (شش دهم درصد) را شامل می‌شوند.

مؤمنی با بیان اینکه بیشترین زنان مبتلا به اعتیاد در گروه سنی ۲۳ تا ۴۴ سال قرار دارند، افزود: ۴.۷ درصد جمعیت دانشجویان کشور مصرف مواد مخدر دارند که این آمار در زنان و دختران دانشجو ۲.۱ درصد است.

وی ادامه داد: در شیوع شناسی اخیر، ۶۶ درصد از کل جمعیت کشور برای مشارکت در امر پیشگیری از اعتیاد اعلام  آمادگی کرده‌اند و این رقم در بین زنان  ۶۸ درصد می‌باشد. همچنین مقاومت زنان در برابر مصرف مواد مخدر سه برابر است .

دبیرکل ستاد با بیان اینکه وقتی صحبت از زنان می‌شود، هم بحث جمعیت زنان و هم خانواده مطرح می‌شود، گفت: زنان رکن و ستون اصلی خانواده در پیشگیری از مواد هستند و بیش از ۳۰ درصد زنان معتاد گفته‌اند که اصلاً فکر نمی‌کردند، روزی معتاد شوند.

مؤمنی گفت: از این حیث زنان می‌توانند در امر پیشگیری نقش مؤثر و ویژه داشته باشند. هر چند که قبول داریم بخش زنان کمی مغفول مانده و باید توجه بیشتری به این جمعیت داشته باشیم.

وی در پایان با بیان اینکه رویکرد کلی تفاهم‌نامه پیشگیری از اعتیاد است، گفت: این تفاهم‌نامه با معاونت زنان باید منتج به یک دستورالعمل اجرایی شود و کمیت‌پذیر و مشخص شود و ظرف دو سال ستاد و معاونت زنان و امور خانواده ریاست جمهوری باید مفاد این تفاهم‌نامه را انجام دهند.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در مراسم امضای این تفاهم نامه با اشاره به اقدامات و تلاش های معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده در زمینه مقابله با آسیب های اجتماعی بویژه اعتیاد در بین زنان و خانواده ها از زاویه دید پیگیری و توان افزایی در جوامع محلی در معرض تهدید، تاکید کرد: ‌مهم ترین اقدام این معاونت تمرکز بر ظرفیت سازی است که در همین راستا طرح ارتقا تاب آوری و گفت و گوی ملی خانواده در سراسر کشور اجرایی شده است.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به این که در موضوع مواد مخدر، باید به زنان به عنوان یکی از قربانیان اعتیاد توجه ویژه شود، یادآور شد: باید به زنان سالم و توانمند هم توجه شود تا آموزش و فرهنگ مقابله با آسیب های اجتماعی در جامعه را گسترش دهد. سالمندان هم با انتقال تجربیات خود می توانند در مقابله با آسیب ها نقش برجسته ای ایفا کنند.

دکتر ابتکار با اشاره به اینکه طرح ارتقا تاب آوری با کمک تسهیلگرانی موفق و خوب در ۹۴۰ نقطه کشور اجرایی شده است، افزود: تمرکز اصلی بر نقاط پرآسیب بویژه در حاشیه تهران و سایر کلان شهرها خواهد بود این طرح به توان افزایی جامعه محلی و ایجاد تشکیلات موثر برای مسائلی مانند اشتغال می انجامد که در بسیاری موارد، تشکیل صندوق خرد یا تعاونی در سطح محلی به عنوان نتیجه کار و نقشه راه تاب آوری و مقابله با آسیب ها بود که مسیر خوبی در بحث پیشگیری و مقابله با اعتیاد به مواد مخدر هم می تواند باشد.

وی افزود: طرح دیگر معاونت که طی این دوسال با موفقیت پیش رفته و بسیار مورد توجه جوامع محلی، دانشگاهیان و تشکل ها قرار گرفته است، موضوع گفتگوی ملی خانواده و توجه به خانواده به عنوان کانون انسجام اجتماعی و بلوغ فردی است که اجرایی کردیم. چرا که خانواده اگر منسجم و پیوسته باشد کارکرد حمایتی و مقابله با آسیب ها را می تواند به خوبی منتقل کند اما خانواده گسسته که ویژگی های لازم را ندارد، تبعا کارکرد لازم را هم نخواهد داشت و می تواند دروازه ای برای ورود آسیب ها از جمله اعتیاد باشد.

ابتکار گفت: مرحله نخست گفتگوی خانواده در ۳۱ استان اجرا شده است و مرحله دوم در اکثر استان ها در حال اجرا است که به مهارت های فردی که برای یک زندگی سالم الزامی تر از سواد است، توجه بسیار دارد. موضوعاتی که توانستیم در قالب طرح ها با وزارت آموزش و پرورش، آموزش عالی، سازمان اولیا و مربیان و رسانه ملی اجرایی کنیم.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه یکی از زیر شاخه های طرح گفت و گوی ملی خانواده، طرح گفت و گوی بین نسلی است، تاکید کرد: با اجرای طرح گفت و گوی بین نسلی، شکاف های اصلی جامعه ایران که با توجه به تحولات فن آوری در جهان سرعت گرفته است، کاهش می یابد.

دکتر ابتکار با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی با هدف اشتغالزایی یکی از راهکارهای مهم پیشگیری از آسیب های اجتماعی بویژه اعتیاد است، تصریح کرد: در این راستا با توجه به نقش زنان سرپرست خانوار در مقابله با آسیب های اجتماعی با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ۱۲ هزار زن سرپرست خانوار با هدف توجه به مشاغل نوین خانگی هدف گذاری شده است.

ابتکار با اشاره به این که دولت دوازدهم در همه این زمینه ها تلاش کرده است و امیدواریم بتوانیم در کنار ستاد مبارزه با مواد مخدر این طرح ها را بسط و توسعه دهیم، تصریح کرد: مسیر اصلی ما در اکثریت این فعالیت ها از طریق سازمان های مردم نهاد است که حدود ۲۷۰۰ سازمان مردم نهاد در حوزه زنان و خانواده داشتیم که از سال گذشته طرح توان افزایی این سازمان ها را در دست اجرا قرار دادیم که منتج به توسعه این سازمان ها به بالای هزار سازمان در هفت منطقه کشور شد و مجموع سازمان های مردم نهاد فعال را به ۳۷۰۰ سازمان رسانده است.

کد خبر : 937
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.