تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ - ۵:۳۷

سبک پوشش ارزان و عفیفانه در جشنواره مد و لباس فجر قرن پانزدهم

سبک پوشش ارزان و عفیفانه در جشنواره مد و لباس فجر قرن پانزدهم
نشست خبری یازدهمین جشنواره مد و لباس فجر دوشنبه ۱۶ اسفند با حضور امامی رئیس کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در وزارت ارشاد برگزار شد

سبک پوشش ارزان و عفیفانه در جشنواره مد و لباس فجر قرن پانزدهم

دکترامامی گفت:در خصوص سلامت مصرف فرهنگی جامعه دغدغه داریم، محصولات متنوع فرهنگی شامل اسباب بازی، کتاب و تئاتر و غیره است، اما لباس پر مصرف ترین کالای فرهنگی در سبد مصرف خانواده ایرانی است.

ما با میراث و توان ایرانی نه تنها توان پاسخ گویی به نیاز خودمان را داریم بلکه می توانیم به صادر کننده تبدیل شویم. این رویکرد که لباس وارداتی در کشور مطرح است و لباس خارجی را برتر می دانیم باید تغییر کند و به اهمیت لباس صادراتی تبدیل شود. اگر موفق شویم خانواده ایرانی افتخار خواهد کرد که لباس صادراتی ایرانی به تن می کند.

رئیس کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور گفت: رویکرد ما رفتن به سمت پوشیدن لباس صادراتی ایران است. دسترس پذیری لباس زیبا، سالم، ارزان و عفیفانه حق ایرانی ها است و باید جشنواره آن را تامین کند.

جشنواره مد و لباس فجر بازطراحی شد و تمام نواقص رفع شد و تلاش داریم در تعامل با جهان با شاخص های اسلامی ایرانی صادر کننده باشیم. جشنواره در این تراز نبود به همین دلیل بازطراحی شد و دلیل تاخیر برگزاری جشنواره نیز به همین دلیل است.

امامی ادامه داد: ما با میراث و توان ایرانی نه تنها توان پاسخ گویی به نیاز خودمان را داریم بلکه می‌توانیم به صادرکننده تبدیل شویم. این رویکرد که لباس وارداتی در کشور مطرح است و لباس خارجی را برتر می‌دانیم باید تغییر کند و به اهمیت لباس صادراتی تبدیل شود. اگر موفق شویم خانواده ایرانی افتخار خواهد کرد که لباس صادراتی ایرانی به تن می کند.

وی تصریح کرد: رویکرد ما رفتن به سمت پوشیدن لباس صادراتی ایرانی است. دسترس‌پذیری لباس زیبا، سالم، ارزان و عفیفانه حق ایرانی‌هاست و باید جشنواره آن را تأمین کند،جشنواره مد فجر بازطراحی و تمام نواقص رفع شد و تلاش داریم در تعامل با جهان با شاخص‌های اسلامی ایرانی صادر کننده باشیم.

رئیس کارگروه ساماندهی مد و لباس فجر اضافه کرد:‌جشنواره در این تراز نبود به همین دلیل بازطراحی شد و دلیل تأخیر برگزاری جشنواره نیز به همین دلیل است.

وی در ادامه به تشریح دلایل برگزاری جشنواره مد فجر در تیر ۱۴۰۱ پرداخت و گفت: تعدد جشنواره‌ها در بهمن و شرایط ویژه کسب و کار در اسفند می‌توانست جشنواره را تحت تأثیر قرار دهد. مردم تهران حق دارند از هزاران متر فضای نمایش و حتی فرصت فروش محصولات استفاده کنند. مردم حق دارند کارنامه مد کشور را ببینند و به همین دلیل ۲۱ تیر ماه سال آینده که روز حجاب و عفاف است به عنوان زمان جشنواره انتخاب شد.

وی از برگزاری همایش علمی پژوهشی پوشاک ایرانی و سبک پوشش ایرانی – اسلامی خبر داد و گفت: سه مدیر از جامعه زنان جشنواره یازدهم را همراهی می کنند و رویکرد نوآوری و کاربردی و ملی و بین المللی بودن را با هم تلفیق کرده ایم. همچنین تجلیل از مفاخر و حمایت از هنرمندان کمتر شناخته شده در کنار اعطای درجه یک هنری به اساتید علمی در دستور کار است.

در شورای سیاست گذاری جشنواره از صنف و صنعت وجود دارند و رویکرد اصلی ما این است که طراح در تعامل با صنف قرار بگیرد و طرحش خریده و دوخته شود و قابل فروش شود و باید تمام چرخه مد قرار گیرد.

در ادامه سپیده یاقوتی دبیر جشنواره مد و لباس فجر، نیز گفت: تغییر در زمان جشنواره به صورت هدفمند مطرح شد. محل برگزاری جشنواره برج میلاد خواهد بود و جمعه ۱۷ تیر ۱۴۰۱ افتتاحیه جشنواره برگزار خواهد شد و ایران سرزمین تعامل رویکرد کلی جشنواره است.

یاسینی دبیر علمی جشنواره نیز گفت: این جشنواره پیرو تدوین سند پوشش رویکرد متفاوتی دارد و اهمیت مطالعات نظری را همگام با تحولات مد دریافته است. سه محور کلی همایش نیز شامل ابعاد تاریخی اجتماعی پوشش حیاورز، پوشاک سلامت محور و اقتصاد پوشاک است.

خرمدره مدیر بخش رقابتی جشنواره گفت: بخش های مختلف رقابتی شامل طراحی لباس بانوان، اقایان، چادر، پارچه، کیف و کفش، تزئینات، بسته بندی پوشاک و بخش جانبی شامل رودوزی، دوخت سنتی، چاپ دستی و پارچه سازی است و کمیته ها از فردا اغاز به کار می کنند. بخش ویژه جشنواره نیز طراحی لباس مشاغل است.

مرضیه الله دادی دبیر اجرایی جشنواره نیز عنوان کرد: بخش غیر رقابتی جشنواره از قسمت های مختلف تشکیل شده که در بخش بین الملل از متخصصان داخلی و خارجی برای نشست ها دعوت خواهد شد. بخش بین الملل در بخش نمایشگاهی نیز حضور دارد. از استان ها و اقوام نیز دعوت می کنیم در جشنواره حضور داشته باشند.

امامی در خصوص حجاب استایل ها نیز گفت: با حجاب استایل ها مرتبط هستیم و معتقدیم می توانیم از ظرفیت افرادی که معتقد به پوشش عفیفانه هستند استفاده کنیم. تا شش ماه آینده امکان برگزاری جشنواره ای غیر از جشنواره مد و لباس فجر نیست و تعدد جشنواره ها موجب می شود تمرکز خود را از دست بدهیم. اما اصناف و بخش خصوصی اگر برای برگزاری اعلام امادگی کنند حمایت خواهیم کرد. در حال نیز تنظیم ائین نامه رسانه ای در حوزه مد را در دستور کار داریم.

دکتر امامی در خصوص مدلینگ زنده نیز گفت:‌در پی ترویج مدلینگ زنده نیستیم،‌حمایت هم نمی کنیم،‌مجوز هم نمی دهیم اما تبلیغ محیطی حق تولید‌ کننده و طراحی است و ما به دنبال نوآوری در این حوزه هستیم.

وی از برگزاری همایش علمی پژوهشی پوشاک ایرانی و سبک پوشش ایرانی ـ اسلامی خبر داد و گفت: سه مدیر از جامعه زنان جشنواره یازدهم را همراهی می‌کنند و رویکرد نوآوری و کاربردی و ملی و بین‌المللی بودن را با هم تلفیق کرده‌ایم. همچنین تجلیل از مفاخر و حمایت از هنرمندان کمتر شناخته شده در کنار اعطای درجه یک هنری به اساتید علمی در دستور کار است.

یاقوتی، دبیر جشنواره مد و لباس فجر نیز طی سخنانی گفت: تغییر در زمان جشنواره به صورت هدفمند مطرح شد. مکان نیز برج میلاد خواهد بود و جمعه ۱۷ تیر ۱۴۰۱ افتتاحیه جشنواره برگزار خواهد بود و ایران سرزمین تعامل رویکرد کلی جشنواره است.

یاسینی، دبیر علمی جشنواره نیز گفت: این جشنواره پیرو تدوین سند پوشش رویکرد متفاوتی دارد و اهمیت مطالعات نظری را همگام با تحولات مد دریافته است. سه محور کلی همایش نیز شامل ابعاد تاریخی اجتماعی پوشش حیاورز، پوشاک سلامت محور و اقتصاد پوشاک است.

خرمدره، مدیر بخش رقابتی جشنواره نیز گفت: بخش‌های مختلف رقابتی شامل طراحی لباس بانوان، آقایان، چادر، پارچه، کیف و کفش، تزئینات، بسته‌بندی پوشاک و بخش جانبی شامل رودوزی، دوخت سنتی، چاپ دستی و پارچه‌سازی است و کمیته‌ها از فردا آغاز به کار می‌کنند. بخش ویژه جشنواره مد و لباس فجر نیز طراحی لباس مشاغل است.

الله‌دادی، دبیر اجرایی جشنواره مد و لباس فجر نیز اظهار کرد: بخش غیر رقابتی جشنواره از قسمت‌های مختلف تشکیل شده که در بخش بین‌الملل از متخصصان داخلی و خارجی برای نشست‌ها دعوت خواهد شد. بخش بین‌الملل در بخش نمایشگاهی نیز حضور دارد. از استان‌ها و اقوام نیز دعوت می‌کنیم در جشنواره مد و لباس فجر حضور داشته باشند..

وی در خصوص جشنواره‌های مد و رسانه، کودک و عاشورایی نیز گفت: تا شش ماه آینده امکان برگزاری جشنواره‌ای غیر از جشنواره مد و لباس فجر نیست و تعدد جشنواره‌ها موجب می‌شود تمرکز خود را از دست بدهیم. اما اصناف و بخش خصوصی اگر برای برگزاری اعلام آمادگی کنند حمایت خواهیم کرد. تنظیم آئین‌نامه رسانه‌ای در حوزه مد را در دستور کار داریم.

در پایان مراسم نیز از تندیس طلایی جشنواره رونمایی به عمل آمد.

به گزارش لباس پارسی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 2 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.