تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ فروردین ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۸

شکاف فرهنگی سبک پوشش مدرن با فرهنگ ایرانی اسلامی

شکاف فرهنگی سبک پوشش مدرن با فرهنگ ایرانی اسلامی
شکاف ارزشی مدیریتی سبک پوشش مدرن با فرهنگ ایرانی اسلامی در حوزه مد و لباس یکی از موضوعات اصلی فرهنگ عمومی کشور است

 شکاف فرهنگی سبک پوشش مدرن با فرهنگ ایرانی اسلامی

قرنی که پشت سر گذاشتیم قدر مسلم پرتحول‌ترین قرن در حوزه پوشش مردم ایران بود و در حالی که در ابتدای قرن (۱۳۱۴) شاهد تصویب قانون کشف حجاب و اجبار بانوان ایرانی به برداشتن حجاب و اجبار مردان ایرانی به تغییر لباس سنتی خود بودیم، در انتهای قرن تلاش‌های متعددی برای ترغیب بانوان به استفاده از لباس‌های پوشیده و منع آقایان از استفاده از لباس‌ها و اکسسوری‌های هنجارشکنانه صورت ‌گرفت.

این تحولات گسترده فرهنگی در ایران با مطرح شدن برندهای متعدد و به وجود آمدن سبک‌های مختلف پوشش در جهان همراه بود و برندها و سبک‌های پوششی، که به سرعت به ایران راه یافت، بازار کشور را اشباع کردند.

همزمان در ایران شاهد ظهور دو سبک پوشش کلی بوده‌ایم؛ سبکی که به عنوان پوشش رسمی مورد قبول نهادهای فرهنگی و دینی است و سبکی که مردم در قالب لباس غیررسمی استفاده می‌‌کنند.

این دو سبک پوشش از سوی طراحانی که خود را طراح پوشش‌های عفیفانه در قالب عفاف و حجاب و نیز طراح مد و لباس می‌دانند حمایت و تولید می‌شود، اما نکته تأسف‌برانگیز این است که این دو گروه اغلب خود را مقابل هم دانسته و کمتر به فکر همکاری با هم هستند. آیا با وجود این دودستگی و اختلاف، می‌توان امیدی به طراحی لباس‌های فاخر عفیفانه در قالب فرهنگ ایرانی اسلامی داشت که قابلیت رقابت با برندهای مطرح جهانی را داشته باشد؟

سیدمجید امامی، دبیر شورای فرهنگ عمومی و رئیس کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در گفت‌وگو با ایکنا، به تحولات یک قرن اخیر در حوزه پوشاک اشاره کرد و گفت: ما قرنی را به پایان رساندیم که با مداخله و حرکت ضد ارزش‌های تاریخی و سنتی ایران تقریباً از ۱۳۱۴ به بعد شروع و منجر به دفاع نظام فرهنگ ایرانی اسلامی و مردم از داشته‌های اصیل و بومیشان شد. این حرکت در ۲۱ تیر در واقعه گوهرشاد به اوج رسید و به همین دلیل این روز به نام روز عفاف و حجاب نامگذاری شده است.

فرهنگ ایرانی اسلامی

وی ادامه داد: ما فکر می‌کنیم که اولین سال قرن ۱۵ هجری شمسی باید نوی بخش یک نگاه امیدآفرین به آینده حجاب، لباس و پوشاک ایرانی باشد و بزرگ‌ترین راهبرد ما این است که به جای اختلاف‌افکنی و تشدید شکاف‌هایی که در نظام ارزشی کشور وجود دارد، بر روی اجماعات تأکید کنیم و معتقدیم که دسترسی به فرهنگ ایرانی اسلامی، لباس زیبا، سالم، عفیفانه و ارزان مورد اجماع مردم ایران و نخبگان است.

امامی تصریح کرد: چنین لباسی می‌تواند یک شاخص ترکیبی باشد که ما را از وضعیت موجود به وضعیت بهتری برساند. اینکه می‌خواهیم به وضعیت بهتر برسیم به این معنی است که ما اصلاً از وضعیت امروز مد و لباس در کشور هم به لحاظ طراحی و هم به لحاظ تولید راضی نیستیم و مردم هم راضی نیستند و نمی‌توانند به لباس زیبا، سالم، ارزان و عفیفانه دسترسی داشته باشند.

اختلاف مد و لباسی‌ها و عفاف و حجابی‌ها

رئیس کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در پاسخ به این سؤال که طی سال‌های اخیر دو گروه و جبهه مقابل هم هستند؛ عده‌ای خود را طراح مد و لباس و گروهی خود را طرفدار و طراح لباس در حوزه عفاف و حجاب می‌دانند.

حال چگونه این اختلاف را مدیریت خواهید کرد؟ گفت: تلاش می‌کنیم که این تفکیک ناروا بین مد و لباسی‌ها و عفاف و حجابی‌ها را کنار بزنیم و میدان پوشاک و سبک پوشش ایرانی را یگانه ببینیم که شاخص‌های حیاورزی، دسترس‌پذیری، زیبایی و رقابت‌پذیری را داشته باشد.

وی اظهار کرد: با روش‌هایی که داریم می‌توانیم موفق شویم؛ این تفکیک به شکاف ارزشی در کشور ما دامن زده و ما مخالف آنیم و در حال کار بر روی این مسئله هستیم. در حال حاضر یکی از موضوعات اصلی شورای فرهنگ عمومی کشور، مدیریت و عبور از شکاف فرهنگ رسمی و فرهنگ غیررسمی است؛ اگر امروز به این مسئله مهم فکر نکنیم، فردا  برای فرهنگ ایرانی اسلامی دیر است.

گفت‌وگو از زهرا ایرجی

به گزارش لباس پارسی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.